ПРИМІТКИ.

Михайло Драгоманов, як ідеолог Нової України.

1. Праця ця злагоджена була Микитою Шаповалом 28. IX. 1930 р. в нагоди 50-х літ від дня опублікування першої програми укр соціялізму, що її склали М. Д-в та Сергій Подолинський. Програма ця датована 1 вересня 1880 р., а підписана ними двома та ще і М. Павликом. Подана вона в нас — т. І. ст. 148. Праця М. Ш-ла була вперше опублікована після його смерти на стор. празької час. «Тр. Україна» в р. 1933 (чч. 6—12), а в р. 1934-м і окремою брошурою цикльо-стильовим друком, через що вона й не могла бути широко розповсюдженною. А своїм всестороннім майстерним розглядом постаті М. Д-ва га популярним викладом вона заслуговує на ширшу увагу до неї укр. читача, тому й містимо її у нас.

2. Ідеологія (гр.) е наука про ідеї, або систематизовані думки чи поняття про певні речі філософ., соціяльні та політ. В загальний ужиток це слово пішло в часів Наполеона І., коли і-гами пая. всіх, хто 8 якихось за-садничих, найголовніше моральних доводів, противився практичним потребам біжучої політики. Пізніше, особливо в марксівській літературі, і-ею наз. система політич., соціяльн. та філософ, ідей і стремлінь. А виходючи з тої засади, що і-ія е надбудовою економіч. основ, марксізм трактує кожну і-ію клясовою та ділить їх на феодальні, буржуазні, малобуржуазні, пролетарські тощо.

3. Дворянством в б. рос-ій державі звався стан людей, які користувались в державі певними маєтковими привілеями. Д-во було особисте, або до-животне, та спадкове і лише це останнє наддавало станові привілеї. Д-во введене в Росії за Петра І. «табелю о рангах» — на підставі якої особисте д-во здобувалось по одержанню чину ІХ-ої ранги і спадкове — IV ранги, безпосереднім наданням чи в зв'язку з одержанням певного ордену. Батько Д-ва належав до спадкових дворян Полтавської губ., але збіднілих.

4. «Роки 1870—73 пробув за кордоном». ..Де й коли перебував Д-в в час своєї першої загранич. подорожжі в рр. 1870—73 подає Ьроф. М. Грушевський в своїй праці — «З починів укр. соц-го руху». В. 1933.

5. Доцентом (лат.) наз. вчений, що викладає в університеті. В службовім порядку д-т займає середне місце між навчителем та екстраордінарним професором. Прив.-доц. Д-в був з 25 травня 1864 р.; 15. IX: 1870 р. рада київ-го універс-ту обрала його на штатного доцента та куратор шкільн. округи Антоновіч П. Ол. (1812—1883) не затвердив його. Затверджено Д-ва лише після його повороту з закордону — 1873. р.

6. «. . . з доручення київської укр. Громади...» Київ. укр. Громада, в одміну від студен. згромаджень, наз. Старою Громадою, яку складали переважно люде старші, навчителі в гімназіях, професори тощо. «С. Гр.» почала формуватись в кінці 50-х та на початку 60-х р. із різних гуртків по цілій Україні й навіть в Петербурзі. В Київі колектив «Гр.» набрав певних організованих форм особливо протягом 1861—62 рр. Цікаву характеристику «С. Г.» того часу подав член її О. О. Русов у своїй статті: «— Як я став членом «Громади» (Укр. Жизнь, ч. 10. 1913.) «. . .що вона була дійсно правильно організованою партією з певною програмою, людей 70-ти, а з молоддю, що допускалась на її ьібрання, і до 200 осіб обох статів, може служити фотографія, що зберіглась в мене. . . зроблена, як не помиляюсь, 1872—73 р. Не треба забувати того значіння, яке займала «Г-да». в 70—80 рр. минулого ст. Хоч ген.-губ. Чертков й. . . називав її центр, комитетом укр. партії, але не маючи ні найменшого права на існування, як публічна організація, . . . «Г-да» відчувала себе тайним гуртком змовників»... Д-в вступив у склад «С. Г.» на весні 1863 р., «яка одразу вибрала мене в комісію для редагування таких (популярних) книжок (Авт., ст. 60). Вираз «з доручення» не треба розуміти, що без його волі. Ні, навпаки, бажання Д-ва були cуголосні з потребами тогочасної громад, праці, з думкою членів С. Г-ди. (Див.: М. Д-в: Автоб.; Акад. М. Грушевський — Місія Д-ча. «Україна». 1926, кн. 2—3; Ігнат Житецький — Останній виїзд М. Д-ва за кордон. Тамже.

7. «Року 1886. стався болючий розрив з українською Громадою в Київі». Під тиском тяжких політ, обставин на Україні вже перед і на початках 80-х р., особливо після убівства царя 1881 р., лівий елемент значно ослаб, одні втікли за кордон, другі опинились на засланню, в'язницях та шибеницях. Зрозуміло, що й «С. Гр.» значно відійшла від тих засад, які були причиною виїзду Д-ва за кордон, тоді як і сам Д-в перейшов також ріжні стадії свого розвитку. Розходження, або як називає Д-в «чистая одставка» сталась аж в 1886. р., коли він дістав з України листи, де його робота політична визнана «безполевною» та «шкідливою». Про цей розрив багато писав Д-в в листах своїх до І. Франка та М. Павлика, а про зміст, характер тих дорікань «С. Г-ди» та велике вражіння на Д-ва можна судити по т. зв. «Листах до Киян», бо листи «С. Г-ди» досі не опубліковані. Див.: 1-й лист 8. II. 1886. р., II. —• IV. 1886, III. — 3/8. 1887. Листи до І. Франка і інших. Л. 1906—1908, І т. сс. 153, 211. ІТ т. ст 4. — Порівняй прим. 310.

-- 8. . . . «б а т ь к о м модерного визвольного рух у». . . то б то, провідники націон.-політич. та держави, будівництва в часи після Д-ва і особливо в часи Революції 1917 р. і далі признають, що керувались в своїй політ, праці ідеями Д-ва, а рівнож ідеями Кир.-Метод. братства, як вини керуються заповітами та наукою своїх батьків.

9. Фолкльором (анг.) наз. народня словесність, або повірря, леґенди, казки, прислів'я і т. п., а також наука, що виучує ту народ, словесність. Заснована вона Як. Гримом (1785—1863) в Німеччині. Д-в в своїх наук, дослідах укр. фолкльору вживав порівнавчого методу тоді ще мало поширенного. Праці Д-ва по >кр. фолкльору: в 1874 р. —«Историческія П-Ьсни Малорусскаго Народа» в примітками Вол. Антоновича і М. Д-ва; «Малорусскія народньїя преданія и разскази», вид. Пів.-Зах. від. Рус. Геогр. Т-ва. К. 1876; в 1881 р. — «Нові укр. пісні про громадські спралзи». Ж.; в 1883 і 1885 рр. — «Політичні пісні Українського народу XVIII—XIX ст., част. І., розд. 1 і 2; 4. томи зібрані і перекл. на укр мову М. Павликом та видані НТіШ-ка — «Розвідки М. Д-ва про українську народню словесность і письменство», т. І —■ 1899, т. II —■ 1900, тт. III—IV в 1906 р. — «Я ось сяк-так добивсь до чину фолкльоріста сам, спершу навіть як сліпий, бо коли ми почали видавати в Київі качки й навіть істор. пісні, то не тілько ні в кого було навчитись, а навіть наші збивали нас на криві дороги. Потроху за границею я пронюхав про нові дороги і хапаючись після однієї стежки за другу, насилу вибравсь на просторий европ. шлях. . .» (Лист до П-ка 23 (5). VI (VII). 1890., т. VI. ст. 57).

10. Соціологічний метод — Метод, метода (гр. — шлях, дорога) —- певний вибраний шлях, чи спосіб, для досягнення поставленної мети. Наукові методи —- низка правил, прийомів, завдяки яким можна досягти певних наук, наслідків. С-ий метод це шлях пізнання суспільного життя через аналізу (розложення на складові частини) основних елементів соціяльного явища, розкриттям їх зв'язку і взаємочинности.

11. Українофіли — прихильники укр. культ, руху, що, як громадська течія, з'явилась в друг. пол. XIX ст. в колишній Росії. Офіційно цю назву вжила вперше в 1880 р. «Верховна Розпорядча Комісія» в часи Лоріс-Мелікова, коли розглядала справи політ, засланих, вважаючи «українофілів» за політ, партію. Д-в так їх характеризує — «. . .В усьому культ, життю на перший плян виставлена була національність, яка до того була протичупоставлена людству (або Европі — в славянофілів, європеїзованій Росії — в українофілів). Слово «космополіт» обернено в лайку. Всяка культура ненаціональна об'явлена була лишень деморалізацією. До того ставилась національність не лишень у формі культури, але і в ідеях, як і в москов. славянофілів. Які це ідеї, — це було або неясно, або просто зводилось на «народню традицію», то б то на реакцію. Укр-філи признавали бідність укр. літ-ри, недостачу укр. школи, — і говорили от-верто, що поки не виробиться укр. літ-ра, то ліпше буде, коли Українці нічого не будуть читати, — що коли не можна заложити україн. шкіл, то ліпше нехай не буде на Україні ніяких, або прибавляли інші, — церковно-славянські, бо ук-філи, як і москов. слав-філи були по більшій части клерикали, і щирі й ради народовства». («Два учителі». Л. 1902. ст. 59). — «Нарешті мушу сказати, що я кілька раз заявляв, що я зовсім не українофіл, а лишень українець, котрий має претензію бути на укр. ґрунті европ. лібералом і соц-ом, в роді, напр. радик. і соціял. англ.». (Лист до І. Ф-ка, т. II, ст. 285).

12. Інтернаціоналізм —- спроба розв'язати ріжні питання політичні, економічні, соціяльні, культурні і т. д. в рямцях не одного народу, нації, не одної держави, а багатьох.

13. «Малоруський Інтернаціоналізм» (1880) праця Д-ва написана нім. мовою під тітулом: «Вег кІеіпгизвізсЬе Іпіегпаііопаїізггшв», прим. 427.

14. «2 томи листування з Франко м». . . крім 2. томів — «М. Драгоманов. Листи до Ів. Франка і инших (1881—1886 і 1887—1895 видав І. Ф-ко. Л. 1906 — І том і 1908 — II т. Накладом У.-Рус. Видав. Спілки) є ще повніша збірка листів її. Д-ва і І. Ф-ка злагоджена за автографами, що знаходяться в НТіІІІ-ка та Укр. Нац. Музею в Львові, Мих. Возняком і видана ВУАНаук в Київі р. 1928 під наз.: — «Матеріяли для культурної й громадської історії Західньої України, видає Комісія Західньої України В. А. Н. Том 1-й. Листування І. Франка і М. Драгоманова. Ст. ІУ+508.

15. . . . «щ е кілька збірок листів»... Листування М. Д-ва досі ще все не зібране та й ледво вже й буде зібраним, бо багато з того пропало. Досі опублік. листування Д-ва з Ів. Франком (170 листів), з М. Павликом (258), з д-ром Т Окуневським (23), з Н. Кобринською (6), 3. листи до ред. «Друг>-а, 3. листи до Киян, листування з Мел. Бучинським (21), з М. Стасюлевічем (25), до П. Аксельрода (2), до ред. рос. журн. «Вперед» (16), лист-ня з О. Суворішім, з В. Навроцьким (16), з О. М. Пишним (23), з Ол. Барвінським (12), Ол. Кониським (6), до О. Скре-бицького, до ред-ра «Зорі», О. Борковського (6), до К. П(анків)ського (5), до О. Макарушки (І), з Юл. Бачинським (3), з д-ром Ом. Огоновським (7), з Ол. Хв. Кістяківським (6), Л. О. Полонським, акад. Ол. М. Веселовським та до М. М. ІІІульженка (1).

16. «Римская исторія и Тацит». Точна назва цієї праці Д-ва є: «Вопрос об историческом значеній Римской имперіи и Тацит». Це його «магістерська дисертація» (р. 1869), то б то наукова праця, що дає право авторові викладати на високій школі та яка в колиш. Росії давала перший наук, титул — магістра. Праця ця була надрукована в «Киев. Универ. Извістіях» р. 1869., кн. 2. та окремо в р 1870.

І7. Позитивістом — то б то вченим, що признавав основою та матеріялом людського пізнання лише факти добуті шляхом досвіду, чи явища, що пізнаємо при допомозі наших змис лів, та їх закономірну зв'язь. Д-в і наз. позитивну науку — «спробованою» або «випробораною» наукою.

18. Конт Огюст (1798—1857) — фр. філософ, що започаткував науку соціологію та позитивізм. Відомий своєю працею — «Курс позитивної філософії».

19. Д. Ст. М'іль (1806—1873) від. анг. філософ, політико-економіст та публіцист. Найбільш відома його філос. праця — «Система логіки» — виложена науково але незвичайно приступно та «Підстави політичної економії».

20. Рецептор (лат.) — сприймальник.

21. «. . . методами формальної логіки» — методами науки про закони та форми думання, яку започаткував ще гр. філ. Арістотель (384—322 до Р. X.), але яка розвинулась вже у XVIII та ХҐХ ст.

22. Плюралісти (лат.) — в протилежність моністам визнають множність чинників сусп. життя людини. Д-в казав: «я не згоджуюсь з філософією історії і політики виключно економіч., бо вважаю її за свого роду метафізику (прим. 113), а життя людське за занадто складне, щоб його пояснити лишень одним елементом. Але я нічого немаю проти і однобічної доктрини (науки), коли вона веде до досліду нових фактів. На лихо марксісти, або ліпше енґельсісти рідко коли досліджують що, а просто а ргіогі (прим. 115) чертять історичні і політ, фігури, часто зовсім фантастичні». (І лист до Ю. Бач-го. Ж. і С., т. VI, ст. 302).

23. Моністи (лат.) — що поділяють філос. напрям в науці, який визнає єдину основу всіх річей —матерію та один чинник сусп. життя людини — економіку.

24. Марксіст — сторонник течії соціялізма, основаній на науці К Маркса та Фр. Енґельса.

25. К а р л о Маркс (1818—83) від. нім. економіст, філософ і соціяліст, основник, т. зв., наук, соціялізму. Головна праця М-са «Капітал», що вийшла в 3. томах (І т. — 1887, а II і III випустив в 1885 і 1894 рр. його однодумець і товариш Фр. Енгельс) та придбала світове значіння. В нім М. виложив основи своїх дослідів капіталіст, виробництва та обороту, признаючи економ, відносини основою соціяльного життя. Основними засадами науки М. є те, що: 1) міркою мінової цінности б затрачений на виготовлення річи певний сусп.-необхідний час, або середня кількість часу, необхідного на виготовлення річи при середнім напруженні та зручности праці і при нормальних, в певному суспільстві, інших умовах виробництва; 2) мінова цінність робочої сили міряється середнім робочим часом, необхідним для виготовлення засобів існовання робітника та для продовження його роду; 3) частина робочого часу, який експлуатує капіталіст, тратиться на виробництво цінности, а друга — на утворення, т. зв. «прибавоч-ної» цінности, надвартости, яка і реалізується в процесі обороту товару та дістається підприємцеві-капіт-ві. М. мав незвичайний вплив на роб. рух в Зах. Европі, особливо в Німеччині, де він прийняв організаційні форми т. зв. соц.-демократ. партії. Він же організував і міжнародний робіт, рух, заклавши в Лондоні (28. IX. 1864) «Міжнародню роб. асог.іяцію» чи т. зв. «І. Інтернаціонал», для якого М. написав, вкупі з Ен-ом статут та «Маніфест до робітничої кляси», проголошений на перших зборах Інт-лу. Цей «маніфест» Д-в розбірає і критикує в де-яких точках в своїм «Переднім Слові до Громади» (в нас ст. 122—24). М. же був і генер. секретарем та душою «М. роб. Асоц-ії» до р. 1871, коли Ін-ал в боротьбі з анархістами, прудоністами і бакуністами, переміг останніх на ґрунті Ін-лу, але й сам скоро (1876) розпався.

26. Індивідуальний — властивий лише якійсь одній особі, особистий, приватний.

27. Колективний — приналежний багатьом особам, колективові.

28. Господарська, теж що економічна (гр.) діяльність, яка стремить до здійснення принципу: досягти найбільших усшхів що-найменшими затратами.

29. Досвідна діяльність — в розуміню наук, діяльність.

З0. Форми мистецтва — бувають ріжні: т. зв. тонічні — поезія, музика і плястичні (образові) — малярство, архітектура, скульптура, танець, театр.

31. Функціонувати (лат.) — виконувати належну чинність, завдання, призначення; або й певну працю, уряд.

32 Ідіотизм — (гр.) неумство; певний психічний стан людини через хворобу мозку. Буває від народження і в діточому віці, що виявляється слабим загальним розвитком, а то, навіть, й фізичним уродством.

33. Ідея (гр.) — думка; загальне, вище, всеохоплююче поняття, або уява про певну річ; основна думка якогось твору.

34. Почуття, почування — основні, первісні духові прояви, як любов, ненавість, гнів, радість, каяття і т. д.

35. Космічні (гр.) — всесвітні сили: світло, тепло, звук, магнетизм, електрика тощо.

36. Клімат (гр.) — підсоння, то б то, загал, характер пересічного стану повітря в будь-якій частині земного простору в залежно-сти від метереологічних (повітряних явищ) чинників. Тими ж чинниками є: температура, вогкість, тиск повітря, також положення відносно моря і різьба земної поверхні. К. є гарячий (середня річна температура —16 —25 Р.), теплий (10—16), поміркований (3—10) і холодний (3 і нище). Ще ділять к-т на морський — де зіма й літо помірковані та континентальний (материковий, суходольний) — сурова зіма та гаряче літо.

37. Комуністи — є сторонники соці-яльно-політич. науки, що визнає необхід. умовою суспіл. проґресу спільність засобів виробництва та знищення приватної властности. Ріжняться к-ти від соц. своїм відношенням до приват. власності!, яку цілковито відкидають як в ділянці виробничій, так і в споживчій; к-ти визнають необхідним ділити продукти колективи, виробу по принципу: «від кожного по його силі, кожному згідно з його потребою» (формула Маркса) в одміну від формули соц-ів (Сен-Сімона) — «від кожного по його силі, кожному згідно з його працею». К-ів, як сторонників ідеального влаштовання суспільства, можна бачити в давних ловецьких та рибальських, згодом і скотар, та хлібороб, добах життя людини, де люди володіли спільно майном та спільно ж споживали здобуті харчі. К-м, як ясну думку вже бачимо в старов. Греції (Платон —■ 427—347), в серед, віках в утопічних (химерних, мрійливих) творах Томаса Мора («Утопія»), Франсуа Бекона («Нова Атлантида»), Томаса Кампанеля («Сонячна держава»). Теоретиком к-му в новіших часах (XVIII—XIX ст.) були: фр. Франсуа Бабеф (1760—1797), голова ком-го «Товариства Рівних», фр. Етіен Кабе (1788—1856), автор утопіч. роману «Подорож до Ікарії» та організатор комун в Тексасі, які не повелись, також англ. Роберт Овен (1771—1858), відомий ініціятор кооперат. руху, організатор к-ої колонії для безробітних в ЗДА та Мексіці, які не мали успіху. Самий со-ціялізм почався назвою к-му і довго між ними не було різниці. Сучасний к-м, що е однозначним з большевізмом, в практиці далеко відійшов від к-му в ідеї. На Україні практичні вияви к-му можна бачити не лише в релігійних братствах, але в житті низового січового козацтва.

38. Соціял-демократи — політ, партія, що намагається здійснити соціялізм шляхом кляс. боротьби та здобуттям політ, влади пролетаріятом (лат. — людина, що жиє з продажу своєї робітної сили). С.-д. признають, в одміну від к-тів, політ, свободи, демократію та парляментарізм, а тому ріжними леґальними шляхами, переважно за допомогою загального виборчого права, домагаються ріжних соціяльних та політич реформ в інтересах робочого люду. Науковою основою с.-дем. є наука Маркса, то б то визнання господар матеріялізму, як істор.-філософ, системи та діялек-тичного матеріялізму, як загально-філософ. основи. Назва с.-д. походить з Франції від соц.-реформаторської партії А.-О. Ледру-Ролліна (40 рр. XIX ст.). Ідейним провідником с.-д. був Люї Блан (1811—82), що в 1848 р. формулював перші вимоги політ, та соціяльні фр. робітництва. Більш скристалізувалась с.-д. в Німеччині за проводом Ферд. Лассаля (1825—64) в органі «Бег зогіаі-сіетокгаі» (1864) та на практиці, а пізніще, по його смерті —Віл. Лібкнехта (1826—1900) і Ферд. Бебеля (1840). В 1891 р. на в'їзді в Ерфурті об'єднані сили с.-д. дістають офіційну назву — «С.-д. партія в Німеччині». Згодом с.-д. поширився на багато країн та народів, сьогодня, сказати б, по цілім світі. На Україні перші с.-д. з'явились вже в кінці 80-х рр. XIX в., а перша с.-д. укр. партія перетворилась 8 РУП в 1905 р.

39. Публіцист (нім.) — що пише на загально-державні або суспільні теми.

40. Структура (лат.) — уклад, будова; структурний — що стосується укладу, будови.

41. Політика (гр.) — уміння керувати державою та захистити інтереси держави. Буває п-ка внутрішня і зовнішня. Говорять ще про п-ку складових частин держави: фінансова, таможна, тарифна тощо. У зовн. п. буває: п. — захватів і уступок, аґресивна чи миролюбна, вичікуюча, пасивна і активна. Внутрішня п. — реакційна, проґресивна, ліберальна і т. і ; п-ою також наз. уміння здобути певну силу, чи саму владу в державі; в загальному ужитку п-ою наз. уміла чинність з метою щось здобути в суспільстві. Д-в розріжняв «неполітичну» і «політичну політику». Цю останню так пояснює М. Павлик за Д-вим, в своїй передмові до лист. Д-ва 8 Т. О. (ст. XVIII): ... «з політики треба виключати переконання релігійні, етнографічні й інші подібні, а добиватися всякої волі, в тім числі, розуміється й волі релігійної, та йти, задля досягнення тої волі і загального гаразду, на компроміси з людьми інших партій і націй, але на компроміси не якісні, але «кількісні це б то не покидаючи зовсім свого прапору і своїх властивих цілей, але, навпаки, здобуваючи для них, хоть і помалу, систематично, чим раз більше ґрунту. Отце й й звав Д-в «політикою принципіяльною і політичною», яка, значиться, в'яже міцно ідейність з практичністю, як бистра думка інженера, що має ясно на увазі свою далеку ціль, але йде до неї крок за кроком, достроюючи до того всі свої постепенні вмагання».

42. Безначальство — анархія (п>.) — без влади. Сусп. будова без всякої державної примусової організації. Наука, що визнає ідеалом сусп. будови вільний союз (федерацію) вільно-утворених комун, громад. Розріжняють а. — індівідуалізм (Макай, Штірнер), христіянський (Л. Толстой), революційний (Прудон, Бакунін). Першу а-тичну систему знаходят вже в гр. філос. Зенона (342-270 до Хр.). В нових часах в анг. Віліяма Ґодвіна (1756-1836). Але творцем новіт. а-му є Прудон П'єр Жозеф (1809-65) фр. соціяліст (прим. 84), під великим впливом науки якого був Д-в, що особливо позначилось в творах його: «Переднє слово до «Громади», «Вольний Союз — Вільна Спілка» та інш. Але «безначальство» Д-ва немає нічого спільного з тероріст. а-ом та його засобами боротьби. (Див. працю П. Феденка — «М. Драгоманів і П'єр Жозеф Прудон». Праці Укр. Вис. Педаг. І-ту ім. М. Д-ва в Празі. 1932., ст. 271), це струнка й логічна система, в основі якої лежав принцип широкого самоврядування, як одинока та найпевніша ґарантія політ, свободи, і федерація — вільний союз людей та людських стоваришень, громад.

43. Соціялісти — громадівці (лат.) — прихильники науки, що визнають необхідним і можливим змінити умови економ, життя людей з метою спільного господарювання: спільного виробництва й рівномірного розпреділення дібр між всіми людьми. Цю загальну мету ріжні люди думають вдійснити й ріжними шляхами, а тому с-ти діляться на ріжні групи чи партії: с.-утопісти, с.-демократи, с -революціонери, с.-комуністи, с.-анархісти, с.-синдикалісти і багато інших.

44. Тенденція (лат.) —- стремління до певної мети; нахил, прямування.

45. Комуна — громада; у Франції найменша адміністр. одиниця; також — певна кількість людей, що жие на основах комунізму.

46. Панство і державство — то б то ті пани, в яких укр. селяне були кріпаками і від яких їх наче б то визволив акт 19 лютого 1861 р. та держ. урядники, а разом і держ. порядки.

47. Національні меншости — громада осіб об'єднана своїм нац. переконанням, мовою а то. й релігією, яка відрізняється від процентово переважаючої більшості! останнього громадянства на певній території. М-ти були вже відомі в давних віках, але лише в XIX ст. вони починають заявляти свої вимоги не лише релігійні, але й національні та культурні.

48. Націоналізм (лат.) — є політ, або суспільний напрямок, вихідною чи засадничою точкою якого є прояв надмірного захисту нац. властивостей та інтересів.

49. П. Л. — Петро Лавров (1823—-1900) — вчений, письменник і соціяліст. Був проф. математики та теорет. механіки в Петербурзі. Працював яко журналіста в 50—60 рр. в багатьох рос. газ. і журн., переважно по філософії, соціології, антропології та етиці. Був головним ред. «Енцік. Словника (1861—64). В 1&66 р. був ув'язнений в зв'язку з атентатом Каракозова та зісланий у Вологодську губ., звідки втік (1870) за кордон, де зостався до смер-ти. В 1873—77 рр, редаґ. орган рев. рос. народництва «Вперед». Написав: «Исто-рическія письма» видані в СПБ. (1869) під призвіщем Миртова, «Опит исторіи мьісли» та інше. Л-в був літерат. лідером рев. народництва. Соціялізм Л. був офарбований селом. З поч. 80-х рр. Л. поступив вліво і став співредак. «Візстника Народной Воли» (1883—86), органу терорістичних народовольців. Разом з М. Михайловським (1842—1904) Л-в був творцем, т. зв., суб'єктивного методу в соціології. Йому ж належить популярна колись в Росії філософія «критично-думаючої людини». Про взаємовідносини Д-ва до «Впереду» і його редакторів див. Листи Д-ва та передмову до них М. Павлика. Л. 1910.

50. «Вперед» — орган рев. рос. народництва, що вид. його в рр. 1873—77 П. Лавров. «В-д» виходив збірниками, як неперіодичне видання, зпочатку в Цюріху, а опісля в Лондоні. При нім же виходив і днотижн. тої-ж назви. «В-д» був певний час характерним відбитком рос. рев. руху; він вів боротьбу на два фронти: ставив науку проти релігії та працю проти дармоїдів; вів бій працюючої людини проти тих, що визискують її, стояв за справедливий сусп. устрій. Відносини Д-ва з «В-дом» (в 1873 р. познайомився з ред. «В-да») зачались в 1876, коли Д., еміґру-вавши з Росії, прибув в Цюріх та хотів у спілці з Лав-м видавати в Лондоні укр. «Вперед». Але ті дружні відносини скоро увірвались через різницю поглядів, зразу на т. зв., справу жидівську, далі —- укр. і врешті взагалі на справу націоналізму та інтернаціоналізму на Сх. Европи.

51. Універсальний — (лат.) — всесвітній, всебічний, загальний.

-— 52. Інтернаціонал (лат.) —«Аззосіаііоп Іпіегпаїіопаїе сіє8 Тгауаіііеигз» —• «Міжнародня Асоціяція Робітників» заснована в 1864 р. в Лондоні при блищій участи К. Маркса, який написав для неї й статут. Мав на меті об'єднати робітництво европ. країн для охорони їх спільних інтересів. Але різне трактування відносин роб-ва до політ, боротьби зразу ж поділила І-л на дві течії: марксистів та бакуністів. Ця боротьба довела до розпаду І-лу в 1876 р. Загальним рішаючим органом І-лу були щорічні конґреси та Виконавча Генерал. Рада, що складалась з представників різних націй та що до р. 1872 засідала в Лондоні. Генер. Секретарем був Маркс. Конґреси І-лу відбувались в Женеві (1866), в Лозані (1867), в Брюселі (1868), в Базелю (1869), в Ґаазі (1872) і ще раз в Женеві (1873). Другий І-л було заложено в 1889 р. в Парижі. До світової війни відбулось дев'ять з'їздів, а по війні з його виступила ліва частина, утворивши ІІІ-й І-л, т. зв Комінтерн, і в рр. 1920—23 — частина с.-д., що утворила т. зв. Віденський 1-л, або офіційно назв. Міжнародне Бюро Рев.-Соц. Єдности(неофіц. наз.2 7г І"л) ДО його належить Укр. п. Соц.-Рев-ів. Існують хце: чорний І-л то б то, орден іезуїтів, зелений І-л — аґрарників та інш.

53. Конструкція (лат.) — будова якоїсь річі;

-- 54. конструктивний —• влаштований, збудований по певній системі.

55. Фікція (лат.) — вигадка, омана, витвір уяви, ідея не згідна з дійсністю;

-- 56. фіктивний — вигаданий.

57. Полуднева Росія — офіційна назва України за царських часів.

57а. Герцен, Олександр (1812-1870) слав. рос. письменник, переважно публіцист, батько рос. народництва. По скінченню універ. займався наукою, студіював Сен-Сімона, Геґеля, Прудона. В 1834 р. попав на заслання, в 1847 р. виїхав на еміґрацію, оселився в Лондоні, де ставить «перший станок рус. вільної преси», видає рев. брошури, листки, з р. 1855 — часопис «Полярну Зорю» і, нарешті, відомий часогис «Колокол» «Ми — пояснював Г. завдання своєї час-си,— хочемо бути протестом Росії, її криком визволення і криком болю» Під керуванням Г., людини сильної та діяльної вдачі, великого розуму, освіти, незвичайно темпераментного письменника, «Колокол» був невблаганним критиком і ворогом миколаєвської реакції в Росії. Величезне значіння мала його боротьба з кріпацтвом., але ще більшого значіння і впливу мали його писання в час пол. повстання в 1863 р. В своїх знаних статтях— «Россія і Польша» він багато уваги присвятив і Україні, де вимагав її незалежности в боротьбі двох ворожих сторін. «Розв'яжім же їм (Українцям) руки, розв'яжім же їм язик, нехай мова їх буде цілком вільною і тоді нехай вони скажуть своє слово, переступлять через батіг до нас (Росіян), через папіж — до вас (Поляків) або, коли вони розумні, простягнуть нам обом руки на братський союз і на незалежність від обох». .. Відношення Г. до України Д-в розбірає в своїй праці: —«Історична Польша та великоруська демократія». Праці Г-на: роман «Хто винен», «Листи з Франції та Італії», «З того берега» і особливо цікавий його твір — «Минуле й Думи», де він вияив себе незвичайним спостерегачем, глибоким самостійним мислителем, непогамовним критиком зах.-европ. цивілізації, гарячим оборонцем інтересів працюючого люду, нарешті, великим майстром слова.

58. Бакунін, Михайло (1814—1976) відомий рос. анархіст. В 1840 р. виїхав з Росії в Німеччину, де продовжував свої наукові студії. В 1842 р. написав статтю «Реакція в Німеччині», під чужим імям, яка наробила багато шуму. Вже тут він дійшов до рев. висновків. Приймав діяльну участь в рев. рухах (1848 — в Празі, 1849 — в Дрездені), був присудженний до смерти пруською та австр. владами. Виданий рос. урядові, сидів в Петропавлов. та ПІлісербург. кріпостях. В 1857 висланий на Сибір, звідки втік через Японію і Америку в Европу. В 1861 р. прибув в Лондон до Герцена. В 1863 зробив невдалу спробу в пол. повстанню. Переїзжае до Італії, де закладає — «Міжнародню Спілку» соціяліст. демократії (АПіапсе Зосіаіізіе) для якої написав сам і програму. Там знаходимо: «С-ка, оголошує себе атеїстичною, вона хоче повного та остаточного знищення клясів, політ., економіч. і соціяльн. зрівнання осіб обох статів (полів), вона хоче, щоби земля, засоби праці, як всякий інший капітал, зробившись колективи, властністю всього суспільства, перейшли в користування робітників, тобто аґрарн. і промислов. асоціяцій. Сп. визнає, що нині існуючі політ, держави. . . мусять щезнути в загальній спілці як аґрарн , так и промисл. вільних асоціяцій). . В 1870 р. Б-н приймав участь в невдалім Ліонськім пов-встані. В 1872 р. на Гаазськім конґресі. Роб. Інтер-лу, керованого Марксом та Ф. Енґельсом, Б-на і бакуністів, переважно представників роман, та слав, народів, було виключено з Ьлу. Головніші праці Б-на: «Бог і держава» (1872), «Державність і анархія» (1874) та інш. Особливо цінна переписна Б. з рев-рами всіх країн. Частину її злагодив зо своїми поясненнями та біографіч. нарисом Д-в, яка й видана була в 1896 р. його друзями.

59. Якобинічм чи якобинство —-крайнє радикальний напрям політики, який здійснюється при допомозі сильної централізованої влади.

60. Федералізм — (лат.) — є спроба перетворити певну державу, чи кілька їх, на федеративних (договорних) принципах, або об єднати певні самостійні сусідні держави в спілку на певних умовах. « — Це змагання—каже Др-в. не за тим, щоб одірватись одним від других, бо це не варто трати сили теперь, коли усяка жива сила на світі шукає, щоб підбільшитись через спілку з другими, їй подібними, і з сусідами, а за тим, щоб перемінити ярмо спільної неволі на вільний і рівний союз. Це не сепаратизм, а — федераціяі — вільна вправа в своїх ділах не тілько великих країв, як Московщина з підбитим і населеним її синами безмірним Сходом, — як Україна, Біла Русь, Литва, Польша, Грузія і т. д., — своя вільна вправа кожної части цих країв, далі кожної громади, при вільности кождої особи» (Гр-да т. II, ст. 218).

61. Соціялістична Ліґа Нового Сходу — заснована в Празі р. 1927—28 представниками соц. партій: укр. с.-р., рос. с.-р., білор. с.-р., арм. рев. п. «Дашнакцутюн», та представниками жид. п. «Поалей-Ціон», жид. соц. Дійсними членами Л. можуть бути особи всіх націй Сходу Евроїш та політ, зв'язаних з нею областів Азії. Метою Л. — пропаґанда ідеї мирного розв'язання нац. питання на цих землях, а також для підготовки підстав такої згоди між соц. партіями зацікавлених націй на персональних підставах (див. «Вестник С. Л. Н В. чч. І і 2,1928).

62. «Листи на Наддніпрянську Україну» — праця Д-ва, яку він друкував в р. 1893 в час. «Народ». «Листи» — ці є відповідю на «Листи з Наддніпрянської України», що їх містив перед тим в час «Буковина» (Чернівці) Б. Грінченко під псевд. — Вартовий. Д-в виступає в своїх*Л. проти реакційного укр. націоналізму і безжалісно критикує його представників на рос. Україні та Галичині. Він обороняє тут свій принцип: — «Космополітизм в ідеях і цілях, національність в ґрунті і фоомах культурної праці».

63. ...«найвиднішої національної ознаки» . . . Між нац. ознаками — расовими, релігійними, мовними, територіяльними Д-в наз. «найвиднішою» — «народню мову, як спосіб морального зв'язку між людьми» (Листи, ст. 37). — «З усіх ознак нац., в котрих націоналісти бачуть святощі, найясніша — мова. Вона й має найбільше практичної вага, бо мова єсть спосіб, котрим люде розуміються, через котрий іде до людей освіта». . (Чуд. д. — 319).

64. Моральним вчинком є вчинок вгідний з нормами, чи вимогами певного суспільства, чи його верстви. «Мораль, — каже Д-в, — це явище соціяльне: та чи інша поведінка людини відносно ближнього (убійство, крадіж, — неубійство і т п.) залежить перш всього від соціяльних відношень. («Українщина чи Рутенщина». Листи до І. Франка, т. II, ст. 340). Моральні приписи не є обов'язковими, але бажаними в цім суспільстві, бо від виконання їх залежить добро членів цього суспільства. Збірка моральних норм (і не писана) наз. моралю, а наука, що їх студіює — етикою.

65. Автономія (гр.) — право керуватись своїми власними законами, як висловився Д-в — «своя воля», або «самосправа». А-ія буває територіяльна (громада, земля, край) та річева, коли дається воля в певній ділянці людської діяльности (релігії, школи, тощо).

66. Соціяль,ний — суспільний, громадський, громадівський.

67. Суб'єктивність (лат.) — властивість певної особи, їі погляди, стрем-ління, бажання.

68. Тр адиція (лат.) — передача; закінчені формули суспільного, літ-го чи мистецьк. життя, які переймає певний час, чи певні кола людей від попередніх.

69. Вартовий П. — псевд Бориса Грінченка (1863—1910), яким він підписував свої «Листи з Наддніпрянської України». Відомий укр. поет, белетрист, етнограф, педагог. Опрацював «Словник укр. мови», над яким працювали члени «С. Гр.», т- зв. «словарники». Від полеміки з Д-вим Г. став його прихильником; в 1905 р. заснував укр. радик. партію на Україні в дусі ідей Д-ва.

70. Радикали (лат.) — люди крайніх поступових переконань; члени радик. партії.

71. Студія (лат.) — науковий дослід, наукова праця; майстерня мистця; малярська праця.

72. Космополіт (гр.) — людина, що підпорядковує свої нац. інтереси інтересам всього людства та рахує себе горожанином не лише своєї батьківщини, але й всього світу. К. є протилежністю вузькому націоналістові, націстові, шовіністові.

73. П оступ чи проґрес (лат.) розвиток, еволюція; розвиток людства по шляху вдосконалення, досягнення розумної волі, правди та загального добра (див.: «Гр-да т. IV. ст 160).

74. Шовінізм (фр.) — походить слово від імени Шовена, вояка, до самозабуття відданого Наполеонові І. Тепер ш-ом наз. перебільшену нац. любов, гордість, фальшивий націоналізм; Д-в наз. — «державно-національне самохвальство».

75. Реакція (лат.) — в політиці наз. стрем-ління до повороту старого ладу; змагання усунути все нове, поступове.

76. Консеквентність (лат.) — послідовність в думках, у вчинках.

77. «... в 1 числі періодичної «Громади» — Д-в зачав видавати в Женеві, доручений йому «Ст. Гр.» в Київі журнал «Громада», українська збірка впорядкована М. Д-вим», (Д-в зазначав — «для історичної правди — не мною задумано») як неперіодичні збірники і видав в 1878 р. т. 1-й «Переднє слово до «Громади», і т. ІІ-й «Звістки про Україну. 1876—1877. Замісць III т. вийшла повість П. Мирного — «Лихі люде», в 1879 р. вийшов т. ІУ-й. В кінці 1880 р. була спроба видавати «Громаду» періодично, «в строк, що два місяці, книжками по шість "листів». Вести час. мала редакція з осіб: М. Д-ва, М. Пав-лика та С. Подолинського. Видавати мав С. П-кий на свої власні засоби, бо батьки його в Росії мали велике майно та й синові не відмовляли в помочі. Ото в світ і вийшла (1881 р.) перша книжка, листопад—грудень за р. 1880, а в р. 1881-м кн. друга і на тім видання періодичне припинилось, бо під тиском уряду, батьки зовсім позбавили свого сина матеріяльної помочі; С. П-ий збіднів і підпомагати видання не міг. В 1882 р. Д-в знову вернув до неперіод. збірників, але встиг видати лише одну кн. — У-ту. На тому видання «Громади» і припинилось (прим. 421).

78. Подолинський Сергій (1850—1891) — укр. політ, діяч, лікар по освіті, співробітник Д-ва, організатор і співвидавець періодич. «Громади» в 1880—81 рр. Головні праці його: «Парова машина», «Про хліборобство», «Життя і здоров'я людей на Україні», «Хвабрика й ремесла на Україні» та інш. (Його біографія — М. Грушевський — М. Д-в і женевський соціял. гурток. В. 1922, ст. 16 і далі та О. К. Мицюк: Укр. економіст-громаді-вець С. А. Подолинський. Л. 1933). — 79. «П е р е д н е слово до «Громади» — ним зачав Д-в першу книжку збірника «Громада, яка й не містила більш пічого. А само «П. С.» стало замісць програми видання, програмою цілого перестрою України, з детальним поданням її географ, обширу та з обговоренням «безначальства» — анархізму, як найвищого ідеалу, до якого би мав стреміти розвій укр. нації.

80. ...«першого соціялістичного укр. гуртка. . а— до «першого соц-го укр. гуртка» треба віднести крім редакторів підписаних під «Програмою» 1880 р. ще таких осіб, які вже на 3-му еоціял. процесі уЛьвові в липні 1878 р. про те заявили публічно: 1) Ів. Франко («він не таївся з тим, що е сторонником соціял. засад»), 2) Ів. Мандичевсьсий («він признається, що є сторонником соціялізму»), 3) (Щасний-Сельський «признавав, що він з переконання соціяліст»), 4) Остап Терлецький («я ще в слідстві сказав був, що я з переконання соціяліст») та інші. (Див.: Акад. К. Стуцин-ський — Іван Франко і товариші в соц. процесі 1887 р. «Україна». 1926, кн. IV).

81. Постулят (лат.) — в науці і у філософії наз. твердження остільки можливе, що його приймають без доказу, хоча й не настільки очевидне, щоби прийняти його за істину.

82. Антагонізмом (гр.) — наз. стан двох сил, що змагаються, при яких-небудь відношеннях і в певних умовах, до протилежних наслідків.

83. Фур'е Шарль (1772—1837) — фр. представник утопійного соціялізму, який хотів перебудувати сусп. устрій, виходючи з засади, що тільки при вільнім прояві людських пристрастів можлива гармонія в світі. В практиці мало би бути так: всі люди жиюгь в комунах (фалянстерах), по 1500—1800 людей, об'єднаних загал, інтересами; кожний вибірче собі заняття, що відповідає його нахилам і уподобанням. Люди діляться на 3 категорії, залежно від участи їх в фізич. праці, капіталі чи своїми здібностями. При розподілі продуктів виробу — фіз. праця дістає — */ц, капітал — */гі> здібносхи — Незалежно від того кожному членові фалянстеру забезпечений мінімум в їжі, помешканю, одежі та інше. Спроби здійснити цю систему на практиці були в Америці, Версалі та інш., але всюди не вдавались.

84. Прудон П'єр Жозеф (1809-1865) — відомий фр. публіцист, філософ та теоретик соціялізму-анархізму. Син бідного боднаря, сам друкар. В 1841 р. випустив свою працю — «Що таке власність? — де критикував досі існуючі політ.-економ, теорії і твердив, що «всяка власність є крадіжкою». В 1848 р. був членом Нац. Зібрання. Видавав часописі — «Нарід» (1848—49) і «Голос народу» (1849—50), які було заборонено. Його праці: «Війна і мир», «Мистецтво», «Французька демократія», «Економічні суперечности» та інші. Про впливи П-на на Д-ва див. працю доц. П Феденка — «М. Д-в і П. Ж. Прудон» (Праці Укр. Педаг. Ін-та у Празі. 1932).

85. Енґельс Фрідріх (1820—95) — нім. економіст і соціяліст; з-за молоду ознайомившись з тяжким станом роб. маси на батьківських підприємствах, він ціле своє життя присвячує діяльности та пропаганді соціялізму. Перший його твір — «Стан роб. кляси в Англії» мав великий успіх (1845). В кінці 1842 р. знайомиться 8 К. Марксом, з яким від тої доби стає нерозлучним товаришем і співробітником. їх обох треба вважати основниками модерного соціялізму. В 1848—49 приймав участь в рев. рухах. Вкупі з М-ом заложив «Союз комуністів» і написав програму його, знаменитий «Комуністичний Маніфест» (1848/. Після участи в ріжних невдалих рев. рухах опиняється в Лондоні, де вже був і М-кс. Тут спільно працюють над організацією роб. руху і закладають «Соц. Інтернаціонал» (1864), де М. був головою Головної Ради, а Енґ. — секретарем, які ведуть впертий бій з Бакуніним і бакунівцями в Ін-лі. З 1869 р. Е-с ліквідує свої маєтки (прядільні фабрики) і віддається літер, та політ, праці, багато допомагаючи М-ові матеріяльно і в наук, праці. По смерті М. видає зі своїми примітками «Капітал», особливо II і III томи, невидані за життя М-са. Головніші праці Е-са: «Походження родини, приватної власности і держави» (1884), «Філософія, політична економія і соціялізм», «Розвиток соціялізму від утопії до науки», «Анті-Дюрінґ» та інші.

86. Наймана праця —• працею наз. кожна діяльність людини, поки вона направлена на заспокоєння людських потреб власними силами, але одначе ніколи не саме заспокоєння тих потреб. Праця буває духова і фізична, а відносно засобів вона ділиться на найману, коли людина за певну нагороду продає свою працю будь-яку, або вільна.

87. Максималістич-н а програма — (лат.) — найбільша, крайня, найширша, але не в розумінню найлівіша, бо буває максималізм і консервативний.

88. «Україна стала колонією Москви» — колонією наз. поселення, які засновує певна держава, або її мешканці, в чужій країні. К-ії бувають хліборобські, коли населення густо-населеної країни захоплює землі слабо-заселенної; к-ії заборчі — для придбання політ, впливу в чужій країні; к-ії торгові (факторії) — для придбання ринків збуту. Україна є колонією у всіх трьох формах. (Див.: М. Воло-буєв — До проблеми укр. економіки «Більш. України» 1928, ч. 2—3. М. Ша-повал — Ляхоманія, ст. 162).

89. Воля віри —є одна з складових частин т„ зв. горожанських свобод. Воля віри чи совісти полягає в тому, що кожний го-рЬшанин має право мати свою віру, свої переконання, хоча б вони і розходились з пануючими віруваннями.

90. Христіяне, жиди, магометане — христіяне визнають релігію, засновану на науці Ісуса Христа, на-родж. в Іудеї, яка визнав його Сином Божим, другою особою Св. Тройці, що з'явився на землю в людській подобі. З Іудеї віра ця поширилась по цілій землі завдяки проповіді його учеників, апостолів. Наука хр-ва списана в 4-х Євангеліях його учеників. Хр-во є проповіддю нової моралі — любові до всіх понижених та ображених. Хр-во поділяється на три головніші секти: католицтво (більше 300 міл.), православіє (більше 160 міл.) та протестанство (більше 210 міл. віруючих). Жиди визнають юдаїзм, стару релігію основану задовго перед Хр. (3760) оформлена вона в книгах Старого Завіту жида Мойсея. Це мішанина різних обрядів з системою суспільно-політ. відносин. Мораль юдаїзма виложена в 12 заповідях Мойсея. Жидів чи юдаїстів нараховується біля 15 міл. Магометанство або іслам засновано на науці араба Магомета в р. 622 по Хр. і виложене в Корані. М-во є поміссю хрис-ва з юдаїзмом та з поганством. Маг-ан є до 250 міл. Всі ці три релігії визнають одного бога (монотеїсти), загробне життя; засобом спасіння визнають добрі діла, молитви, утримання в їжі, допомогу ближнім.

- 91. Штунда, шалопути й інші. . . гитунда — протестанти або ті реліг. люде, що толкують своїм здоровим розумом св. письмо, догмати чи основні засади релігії та релігійні обряди. Штундисти (нім. штунде — година) — так їх наз. вороги їх за те, що збіраються вони на годинні збори. Сами вони звуть себе «братством руським». ПІ-ізм поширений переважно на Україні і подібний до зах.-европ. баптистів, або хрестителів, які не визнають хрещення дітей, лише дорослих людей. Було їх в час Д-ва до 20 тис. організованих і письменних, тому Д-в і вважав необхідним зайнятись ними. Писав для них брошури, щоби дати їм укр. лектуру і тим спинити «обрусеніє» між ними. А також, щоби дати їм перспективи до дальшого поступу. Шалопути — реліг. секта поширена в Тамбов, губ. і на півдні Росії, особливо на півн. Кавказі. Основа тих рел. сект не досліджена. (Д-в: Про брацтво Хрестителів, або Баптистів на Україні; його-ж: бвангелська віра в старій Англії, також листув. з д-ром Т. Окунским, ст. 208—9).

92. «громадське козацтво (міліцію) . . . міліцією наз. військо, що організовує держава чи громада та яке збірається лише в час війни, в мирний же час виконує обов'язки народної охорони, то б то несе поліційні функції.

93. Соціяльна револю-ц і я (лат.) — змагання змінити силою не лише політичний, а й економіч. лад, звичайно на користь поневолених верств суспільства.

94. Народництво — повстало в Росії в останній третині XIX ст., як певний світогляд рос. громадянства. Основниками його були Герцен, Чернишевський, Добролюбов і пізніше — Лавров, Михайловський, В. В(оронцов) та в час занепаду -— Кабліц (псев. Юзов). Н-кий світогляд був дуже поширений в Росії та мав ріжні напрямки: від слов'янофілів і націоналістів з-права до революційного — на лівім крилі, який має особливе історичне значіння. Основою народництва є віра в т. зв., общину — громадське користування землею. Об-на вважалась вищою формою земельних відносин в порівнанню з приватним господарством та зародковою формою соціяліст. суспільства. Н-ки вважали, що рос. хлібороб під впливом об-ни був з нахилу соціялістом, хоча й того не усвідомлював собі. А тому н-ки вірили, що Росії не потрібно конче переходити стадію розвитку капіталізму, а що з її господар, відсталости вона просто переступить в добу соція-лізму. Не змагались н-ки й за політ, зміну в Росії, бо вважали, що конституція та парляментарізм лише посилять третий стан, що знову таки привело би до капіталізму, а він знищить об-ну та перешкодить природньому рухові до со-ціялізму. На цьому базувався і народи, рух, т. зв. «хожденіє в народ» свідомої освіченої молоді для пропаганди соціялізму. В 70-х рр. рух той був дуже поширений, і особливо на Україні, та караний рос урядом, що й переконало н-ків про необхідність боротьби за політ, волю, утворивши пол. партію «Народна Воля» (1878), що виділилась з партії чистої пропаґанди «Земля і Воля» (1876). «Н. В.» — була партією, що ставила своїм завданням політ, переворот і добивалась його шляхом терору. Д-в не поділяв н-ких поглядів, боровся 3 ним, особливо завзято з н-вом революційним останної стадії. А коли бачив, що П-к, (ред. «Народу») схилявся до н-ва і то «безоглядного», то попереджав його і дуже трівожився: — «Глядіть, щоб не вскочили в рос. «народничество» (20. III. 1890), або — «З такими 'словами треба бути обережним. Великої потреби мені писати про такі речі — нема. Досить того, що остерігаю Вас приватно. А ще раз кажу: стережіться». (12. IV. 1890).

95. Інтерпретувати (лат.) — роз'яснювати.

96. Аґітатов (лат.) — той, що поширює між людьми якусь ідею , та підмовляє їх діяти згідно з тою ідеєю.

97. Мотто (італ.) — гасло, девіз; слова, що стоять на початку якого-будь твору, як провідна думка його.

98. Повна назва цієї праці Прудона така: — Du principe federatif et de la necessite de reconstituer le parti revolution». Bruxelles, 1868.

99. Еволюція (лат.) — розвиток, зріст, розпускання; ступневий розвиток органічних (животин і рослин) а також сусп. форм, шляхом зміни їх від простої в складнішу. Евол-ну теорію привели в систему — в соціології — Спенсер, а в біології — Еразм Дарвін.

100. Націоналізація (лат.) власности є передача певних маєтків окремих осіб, чи організацій у власність народню, державну.

101. Соціологія — наука про суспільство, то б то про людську поведінку і суспіл. взаємовідносини. Основником с-ії вважається фр. вчений Оґюст Конт. Укр. соціологи — М. Драгоманов, М. Зібер. Б. Кістяків-ський, Т. Осадчій, М. Шаповал і др.

102. Ілюзіонізм (лат. — омана) — коли помилкове й уявлене приймається за дійсне.

103. Програма-мінімум (лат.) — програма найменших вимог.

104. Демократія (гр.)—влада народу .(демоса), який досягає тої влади шляхом голосовання, виборами більшістю голосами своїх представників. З принципом дем-ії, як влади, в'яжуться принципи й рівности та волі політ., але в практиці того нема, бо завжди хто-небудь: то жінки, то чорні люди, то раби, а то просто бідні люде бувають позбавленними тих прав. Т. ч. дем-ія є й досі метою недосяженою. Д-ія в наш час є протилежністю влади диктаторської (особи).

105. Біологія (гр. — «наука про життя») — наука про живі твори природи: рослини (ботаніка), тварини (зоологія) та людину (антропологія).

106. Компроміс (фр.) — порозуміння з противником шляхом взаємних уступок. Д-в казав: — «я, бачите, по симпатіях англічанин, стою за дорогу компромісів, — та тілько в мене на це єсть така формула: компроміс в кількости, — при повнім задержанню прапора, а не в якости, при зреченні од прапора». (Переп. з Т. Окун-ким, ст. 210).

107. Опортунізм (лат.) — спроба приспосо битись до обставин і ціною дрібних практичних вигод відректися від принципів та ідеалів. З'явилось це слово у Франції в кінці 70-х рр. XIX ст., коли обізвали Гамбетта оп-том за те, що відрікся від свого радик. програму, щоби досягти міністерського крісла. Д-в назвав Гамбетту — «крутієм», що сам не знає, чого він власне хоче, окрім карієри». . (Австро-рус. спом., ст. 220).

108. Теоретична наука (гр.) — здумана, як каже Д-в, наука, що немає нічого спільного з практикою.

109. Контраст (фр.) протилежність.



110. «Україна аграрна»... Українці жиють переважно по селах, так в УСРР їх е 87%, на Волині (в Польщі) 76%, в Галичині 70°/°, на Підкарпаттю 66%. Це каже, що переважна більшість Українців належить до класів фізично-трудових (селян 92%, робітників 6%), духово-трудового елементу не більше 1% і лише 1% укр. народу належить до пануючих верств. В системі сусп. поділу праці У-ці виконують лише функцію хліборобства і фізичної праці (М. Ша- повал Соціологія України. П. 1933).


--111. Революція 1848 р. була відгомоном вел. фр. Революції (1789—1804) та Рев-ії 1830 р., т. зв. червне­вої. Р-ія 1848 р. відбулась у Франції, Німеччині, Австрії, Венґрії, Італії. У Франції вона звалась лютневою, в Нім-ні березневою, це т. зв. «весна народів». Наслідком Р-ії 1848 р. було скріплення влади дрібної буржуазії, хоча в ній приймає вже участь і пролетаріят. В Галичині Р-ія 1848 р. скасувала панщину (15. V.). Тоді ж засновано «Головну Руську Раду» у Львові (2. V.), яка стала на становищі культурної самостійности укр. народу та його окреміш - ности від Поляків, Москалів Рада ж вимагала створити з укр. земель в Австрії окремий край з політ, самоуправою на чолі з Краевою Радою у Львові (9. VI.). Але вже на початку 1849 р. зачалась доба абсолютизму і всі проекти та обі­цянки не були здійснені. Сама Головна Руська Радаперестала існувати.


112. Трудова демократія — то б то працюючі верстви: робітники, селяне і трудова інтеліґенція; всі хто не користується найманою працею, а утримує себе своїм власним заробітком. По принципу тр дем-ії було скли­кано Директорією УНР 23—28 І. 1919 р. Трудовий Конґрес (до участи в ньому не були допущені представники вел. землевласників, капіталістів і т. п. «нетру- дів», як наз. їх Д-в).


113. Метафізика (гр.) наука про надчуттєве або неприступне нашому відчуттю й досвіду, про що неможна довідатись шляхом звичайних зособів твердої, досвідної науки.


П. Б.


Автобіографія Мих. Драгоманова.



121. Праця подана під таким заголовком була написана Д-им рос. мової під назвою: «Автобіографическая замітка» і «Добавленіе» до неї. Подає вон біограф, матеріял до м. лютого 1889 р. Незвичайно цінним додатком до пізнанн життєпису Д. є його ж праці: Два учителі. Спомини. Л. 1902; Австро-русы спомини. (1867—1877); Народні школи на Україні. Ж. 1877, а далі його численн листування з різними особами (прим. 14 и 15). Крім того багато матеріялу поде київ, журнал «Україна», 1926 р. ч.: 2—3; М. Павлик Михайло Петрович Дрг гоманов. 1841—1895. Его юбилей, смерть, автобіографія і спис творів. J1. 189< Ів. Франко Життєпис Драго макова. «Житє і Слово», 1894, кн. 1; в рос. мов статті в париз. та московск. виданні творів Д., а особливо праця: Д. Заславскої Михаил Петрович Драгоманов. Критико-биографический очерк. К. 1925.




а «СПБ Від.» і на останку заводить полеміку з «Правдою», нападаючи програм- у статтю №-ру І. за р. 1874 та особливу увагу зосереджує на статті «Українця».


206.«. . товариству «С о ю з» в Ч е р н і в ц я х»...

Цружеській Лихварі» — т-во українофільського студенства, яке ало на меті матеріяльну допомогу. Тулився «Д. Л.» біля «Просвіти» і «Руської іесіди». Засновано його в 1871 р.*В 1876 р. було злучено з «Акад. Кружком», і 1822 перейменовано в «Акад. Братство», з якого в р. 1896 перетворено в «Ака- емічну Громаду».


Ц-в праці у Від. видно з його листа до Навроцького (15. VII. 1873 р. див. :<Застоліт», кн. І., ст. 134).


217. «молодь, студенти, збирались у гуртках і працювали над словником» .. В полемиці з рос. славянофілами (Основа, 1862) виникло питання: чи може укр. літ-ра зовсім зрівнятись з рос., чи мусить зостатись тільки літ-рою «для домашного эбихода» («День» Аксакова). Д-в каже (в АРСп., ст. 215 і далі): «мої земляки вірували, що укр. літ-pa може, в усьому рівнятись з рос. і для того ставили першим обов'язком «розвивати мову». . . перекладали з чужих мов, а що треба !уія перекладів словника, то зачали перекладати рос. словник на укр.». Прия­тель Д-ва, Судовщиков виступив проти такої роботи, особливо проти перекладу рос. словника, «замісць якого радив перш усього зробити український. Зро­біть, казав він, перш усього інвентар тієї мови, яка єсть у народа, та по авто­рам близьким до народа. . . то може виявиться, що не треба буде ні ковати де­яких слів, ні переписувати їх з латині». . . Праця й пішла в тому напрямку.


218. «...претензія рішати усі питання одним націо­нальним духом, як у московських с л а в я н о ф і л і в». Сл-ли представники нац. самобутности, ориґінальности в Росії, то б то світо­гляду, що розвинувся в 30-х pp. на ґрунті історичних умов та загально-европ. філософських теорій. Головні представники: Ів. Киреєвський (1806—56), що висловив загальні підстави славянофільства, брати Аксаковн Конст. та Іван, Юрій Самарин (1819—76), Олекса Хомяков (1804—60) та інші, що розвинули окремі питання сл-ва. Так Х-в у своїй «церковній теорії» обороняв народне (національне) начало у вигляді «соборної мудрости», а К. Ак-ов общину, зем­ський собор з найповнішою волею думки. Практичне примінення ідеї сл-ів діставали в діяльности Ю. Самарина та кн. Черкаського Влад. (1821—78).


-— 219. «порівнюючий метод» - Д-в називає його ще «європейським», «найширшим, всесвітно-порівнавчим м.», «космополітичним п. м.». І поясняє його так: «я ділю нашу нар. словесність на: 1) національну і 2) інтернаціо­нальну (або бродячу wandernde geschichten). Майже всі пісні наші вважаю за національні окрім невеличкого числа (20—30 тем) балад про пригоди незви­чайні (кровосмішка, отрута невістки, сина, дочки, убивство жінки, або полю­бовниці і т. п.). . . Цих балад треба зовсім не брати за матеріял до характери­стики життя, або поглядів народу, бо вони співаються єдино за для свого мело­драматизму. Більша частина прози в нашій словесности нар. належать до істо­рії інтернаціональних. Джерело їх я не вивожу непримінно з Індії, як Бен- фей (прим, 716), але думаю, що воно майже завше лежить в літературах старих культурних народів: Египтян, Халдеїв, Іранців, Індійців, Китайців, Жидів, Греків, менша частина скомпанована була в серед, віки талмудистами, хри- стіянамп, магометанцями. Ці теми через життя святих, апокріфи всякого сорту, а також усною дорогою зайшли до н. народу то через західну, то через східну границю, то од моря. Порівнавчий дослід мусить дійти до першого джерела всякої теми, прослідити її дороги, показати, як вона перемінялась по дорозі і нарешті показати нац. одміни варіянтів. Для того всього дослід мусить звер­нути увагу не лишень на боки згідні у варіянтах, але й на їх одміни і, дохо- дючи до певного джерела, мусить звертати увагу на одповідність ознаків його до географічних і історичних обставин певних країн і тоді лишень фіксувати первообраз в звісну країну і добу, коли та одповідність очевидна. Такий м. я зву порівнавчо-історичним і думаю, що лишень після подрібного досліду таким методом словесности нар. вона може стати безпохибним матеріялом для харак­теристики національностей» (5-й лист до О. Огон-го. 8.—20. IV. 94 — «Ж. і С.» VI, ст. 389—-90) — «Цей метод не тілько не перешкоджає виясненню національ- ности в нар. «творчости», а єсть непримінна умова такого пояснення, без котрої всякі розмови про нац. творчество будуть суб'єктивними» (4-й лист до О О-го, тамже ст. 381).



223. «. . . т а й н и й с о в і т н и к Юзефович» Вол. (1802—889) з р. 1840 інспектор казених шкіл в Київі; з 1842 до 1858 — був помішником куратора київ. шк. округи, а з 1857 до смерти голова київ, археографічної комісії. Людина крайнє реакційна, великий ворог українства, хоча сам укр. роду увійшов в історію з імям «донощика, преда­теля». Почав з того, що в 1847 р. доніс на Костомарова, а продовжував в 70-х pp., коли подав урядові відому Записку 1877 р. «О деятельности украинофилов в Кіевской губ.», що була доносом на Київ. Громаду та її членів (особливо на Д-ва) і все українство. Наслідком цього доносу був акт 18. V. 1876 р., т. зв. «lex Jusephovicia» — закон Юзефовича, яким заборонено українство в Росії. Кілька речень з тої «Записки» про Д-ва: «Дуже до речі для фактичних основників Від­ділу (Геогр. Т-ва) найшовся в Київск. унів-ті доцент Д., відДавна відомий тут своїм демагогічним напрямком, зухвалим характером і здібністю до паперового слововикинення без жадного серйозного наукового фонду, а через те не сором- лючись ставиться до науки, як до всякого іншого засобу. Він сам величає себе членом европ. демократії і, вступивши у Геогр. Від., став головним виразником в друкові стремлінь україноф. демократизма». . . Про наслідки праці Д-ва: «А зараз силкування демократів оживити перекази та старі буйні інстинкти в народі тутешнім начеб то починають вже викликати в його боку відгуки. Не я один тут думаю, що розбійничі ватаги, озброєні, в машкарах, що з'являються в краю, є не що інше, як початки народжуючої в сучасних головах гайдамаччи­ни . . Через те енерґічні міри до викорінення зла необхідні; але міри не при­ватні, що підсічуть окремі явища, і не паліятиви (тимчасові), а радикальні, що викоріняють самі причини, які дають можливість розростись лихові» (Ф. Савченко: Заб. Укр., ст. 379. . .)


    241. «був співробітником у Реклю». . . Реклю Елізе (1830—1905) франц. географ. За участь в па­ризькій Комуні (1871) був вигнаний з Франції. Жив в Англії. Мандрував по Аме­риці. В 1879 р. вернувся в Париж. За свої анархистичні погляди позбавлений був катедри в Парижі, був вільним проф. в Брюсельськім університеті. Д-в співробітничав у виданні Реклю (Nouvelle Geographie Universelle. La terre et les hommes). Тут Д-в написав цілий розділ «La Russie d'Europe», де найшлось місце і для опису України.

    242. «Вольное Слово» часопис конституційно-демократ. напрямку, що виходила в Женеві в pp. 1881—83 при дуже діяльнім співробітництві Д-ва, а в останній рік і його редакцією. Там Д-в містив свої політ, писання, особливо свою знамениту працю «Історична Польша та ве­ликоросійська демократія», що зібрані та видані, на жаль, поки що рос. ви­давництвом «Освобожденіе» в р. 1906 в Парижі в двох томах. Проти часописи «В. G.», видаваної перші два роки анонімно, хоча при найближчій участи Д-ва, що користувався широкою відомостю, підіймались нечувані до тих часів обви­нувачення. Так, напр. «Общее Діло» (1882, ч. 48) обвинувачувало, що «В. С.» виникло по ініціативі чи при участі Ігнатієва (міністра), що в редакції часопису є «шпіон», Мальшинський, який служив у III Від. та склав проект завести часо­пис, «в якім підмашкарою лібералізма він скомпромітував би чесну пресу і ра­зом з тим завів би в редакції пастку та шпіонську аґенцію». Другі («Вольное Слово». Алисов. Лондон. 1881), що «головна місія часопису під машкарою забо­роненого слова боротися з тероризмом», шо уряд, бажаючи знищити терористів, єдино для нього небезпечних, завів навмисне часопис, який би підривав їх діяльність, хоча в той же час підтримував інші прояви громадської діяльности (напр. мирну пропаґанду), яких уряд не боїться та легко знищить, лише тілько встигне справитись з «терористами». Ці наклепи було поновлено пізніше (1912 р.) Богучарським в його праці — «Из исторіи политической борьбы в 70-х и 80-х годах», що викликала велику полеміку з боку Українців (Б. Кістяківський, Ефремов).

    243. «Сербо-болгарський рух». В 1875 р. за­чалось герцоговинське повстання, що 6} ло викликане нем)жливо-тяжкими податками, які безрадний уряд Турції накладав на сгоїх васалів-славян. Герц, повстання стало зачатком визвольного руху, що почався між Сербами, Болга­рами та Чериогорцями. Відбулась кількакратна зміна верховних правнтелів- султанів, в 1876 р. настав Абдул-Гамид, що в жорстокий спосіб втихомирював болгарське повстання. Втручання европ. держав не дало можливості! полаго­дити справу мирним способом і в 1877 р. Росія оповістила війну Турції, що тяглась до червня 1878 р. По берлінському трактату утворене було Болгарське королівство та надано повну незалежність Сербії.

  1. 244. «часопис «М о л- в а» щотижнева літ.-політ, газета поступового напрямку (1876). Видавцем і фактичним редактором її був Аполон Жемчужніков. Тут Д-в вмістив в ч. 41 (1876) статтю «Чі стое діло требует чистых средств» та в ч. 36-м «К вопросу об «оскуденіи» литературы и о столичной печати и провиниш».

      245. «Новое Время» Л. Суворіна. . . щоденна рос. реакційна часопис, що виходила в Пе­тербурзі з р. 1865—1917, від р. 1876 під редакцією А. Суворіна, впливового публіциста та відомого видавця.

      246. «Ісполнительний Комітет рус. с о її і я л - р е в. партії». 3 17 по 21. VI. 1879 р відбувся Липець- кий ь'їзд де були накреслені основні тези програми, випрацьовані Морозовим, Михайловим та Квятковським, але після якого партія «Земля і Воля» розпа­лась на Народовольців та Чоркопередільців. Ще раніш виник <Ісп. Комітет» а тепер вже правильно склався та став керівником міцної централізованої орга­нізації партії «Народної Волі», з метою підготовити повстання при допомозі «тайного общества», що має «боевой характер». «Ісп. К-ту» належала головним чином роля скеровуюча та реґулююча. У боєвім відношені йому були підвладні групи спеціяльні (призначені для діяльности між військом, студенством, робіт­никами) та місцеві, що мали тереном своєї діяльности певну губернію, або й кілька. В 1880 р. під керівництвом Ісп. К-ту діяло не менш 12 місцевих груп та кілька спеціяльних. Загальна кількість осіб, шо входили в ці групи, а значить безпосередньо зв'язані були з Ісп. К. в 1881 р. поверх 500, що в свою чергу мали зв'язок та вплив на де-кілька тисяч осіб. Ісп. К-т з вересня 1879 р. вів енерґічний похід проти царя, і після де-кількох невдалих замахів, бомба І. Гри- невецького 1. III. 1881 р. на Катеринінському каналі в Петербурзі поклала кі­нець царювашо Олександра II. А десятки тисяч метеликів «Письма до Олексан­дра III.» рознесли мінімальну програму партії «Народної Волі»: припинити білий терор, дати амністію та скликати Установчі Збори. (Календар «Н. В.» на 1883 г. Ж. ст. 111—113; Д-в: «Обаятельность анергій» П. 1906, т. II, ст 386).

      247. «мій к р и т и к,. . . Я к. Стефанович» (1853—1915) — рос. політ, діяч, член і голова партії «Чорний Переділ», знаний тим, що хотів підняти селянське повстання на Чигиринщині підробленими царськими, т. зв. «золо­тими грамотами». Повстання ті невдались і понад 900 селян тяжко спокутувало цю спробу Ст-ча Заарештований, пін разом зо своїми товаришами втік з київ, тюрми закордон 1878 р. і в Женеві в часописі «Община» чч. 8 і 9 виступив проти «Громади» Д-ва. Д-в відповів йому тамже статтею: «Украинская «Громада» в ре­цензій г. Стефановича».

      248. «О б щ и н а» часопис заснована в січні 1878 р. в Женеві рос. соціялістами лівого напрямку Клеменсом, Кравчинським, Раллі, Аксельродом, що вороже ставилась до Лаврова і заснованого ним журналу «Впе­ред». Розгляд програми «Об-ни» Лавровим та його обвинувачення,іцо «редакція одкрила сторінки свого журналу також і південно-руським націоналістам», викликала статтю Д-ва«І)ег kleinrussische Internaticnalismus» в нім. «Jahrbuch..» (див. ст. 152).

      249. «м а к е в і я л і з м (іт.) хитра політика, що дозволяє добиватись мети будь-якими засобами, й нечесними. Назва походить від імени- Макіявелі Н. (1469—1527), італ. історика та дипломата, який вчив, що полі­тика не має нічого спільного з етикою індивидуального життя. В політиці є найвищим добром добро держави-батьківщини. Знаменитий твір його ■— «Правитель».

      250. «напр. фальшивих маніфестів Я. Стефан о- в и ч а». . . «Ходження в народ» (з 1873) і аґітація організації «Земля і Воля» (1876) не справдили надій рев. соціялістів і дали дуже мало позитивних наслід­ків. Селянська маса проявила консерватизм і віру в царя, котрий ніби то хоче добра народу, коли б не поміщики та шляхта. Цим скористався Я. Ст-ч з това­ришами (Бохановський Ів., Дейч Л,, Дебогорій-Мокрієвич Вл.) та випустив в імени царя фальшиві маніфести, т. зв. «золоті грамоти», котрими закликав селян до революційних виступів проти поміщиків за землю і волю («Чигирин­ська справа»).

      251. «патологічний» (гр.) нездоровий, хорий, хороб- ливий. 252. «промови Желябова і Суханова на їх про­цесах». - А. Желябов та Н. Суханов постаралися і свій судовий процес ви­користати, як високу, голосну трибуну для рев. пропаґанди. Відкидаючи над собою суд царського сенату, Ж-в заявив, що єдиним судією між рев-рами та самодержавством може бути лише народ. Народ, що скаже свій присуд на Рос. Установчих Зборах. Далі він розгорнув у своїй промові програм «Народної Волі» та довів ще раз, що власне рев-ри змушені були відмовитись від мирних засобів агітації й пропаґанди та стати до терористичної діяльности. Так само й Суханов, флотський старшина, розстріляний 19. III. 1882 р. за вбивство про­курора Стрєльнікова, на суді сказав, що не міг бути «вірнопідданим старшиною» «признав себе винним по закону. . . і показав, як існуючий політичний стрій в Росії фатально привів його на лаву підсудних і з повною підставою передрік суддям можливість бачити на цій же лаві їх власних дітей». . . (Д-в: «Обаятель­ность енергії». Політ, твори, т. II, ст. 380. Тут же приложена і промова Н. Е. Суханова на суді. Промови ж обох, Ж. і С. подано в збірн. «Государственный преступленія в Россіи»), 253. Stepniak — «La Russia suterra- ii e а». . . Степняк псевдонім Серг. Кравчинського (1852—95), з походження бесар. Румуна, відомого рос терориста, що 4. VIII. 1878 р. вбив шефа жандарів Мезенцева за його знущання над робітниками. Соціяліст, землеволец Кр-ий був прихильником національно-визвольних рухів і боровся активно, як волон- тьор в рядах герцегов. повстанців 1876 p., 1877 — приймав участь в беневент- ському повстанню італ соціялістів. Після розгрому партії у 80-х pp. жив закор­доном, в Англії. Як письменник відомий своїм «найкращим соціял. памфлетом«, знаменитою «Хитрою Механікою» та книжками «Підземна Росія», «Андрій Ко­жухів» та інш., в яких подав чудові, принадні портрети борців, героїв підзем­ного визвольного руху, своїх товаришів революціонерів. Згинув під колесами потягу. - 254. «...стаття Кропоткина в «F о r t і n g h 11 у Re- w iew». . Кропоткин Петро, князь, рос. геолог і революціонер (1842—1921), відомий теоретик анархізму. Праці: «Хліб і Воля», «Записки революціонера» та «Взаємодопомога в звірят». Арештований за пропаґанду в 1878 р. втік за­кордон і там проживав, працюючи в англ. пресі. «For. Rew.» — засновчв в 1865 р. філософ Джордж Генрі Люїс. Зпочатку як двотижневик, потім місячник; без- партійний, але радик. часопис, особливо за pp. 1867—82. — 255. «т a u v а і s е f о і». . . (фр.) упередженії ість. 256. «проф. Тун зрезюмував в своїй книзі: . «Тун Альфонс нім. економіст (1854—86), автор відо­мої історії рос. рев. руху «Geschichte der Revolutionaren Bewegungen in Russ- land»., де була вміщена «Автобіографія» (частина перша в нас). 257. «това­риством «Земскій Союз.. Більш передові кола рос. громадянства прийшли до переконання в невідкладній необхідносте для Росії конституц. установ та політ, волі. Свою думку вони силкувались прищепити й більш широ­ким колам рос. громадянства, а також довести про це й до відома урядові. Для більш пляномірної та солідарної діяльности в цім напрямкові ці рос. конститу­ціоналісти влаштовували з'їзди, а потім і утворили свою організацію. Першим таким з'їздом був з'їзд в Харкові в осени 1878 р. в зв'язку з юбілейним святом 100-літних роковин Г. Квітки-Основ'яненка. Потім в грудні того ж року був з'їзд в Київі, а в кінці березня 1879 р. в Москві, де були присутними більш 40 осіб, представників від 16 губерній. В Київі ж виник проект об'єднання всіх опозиційних елементів, не виключаючи й революціонерів, під умовою, що BOHII відмовляться від терору, але переговори в цім напрямку не дали бажаних наслідків. І лише в 1881 р. ці з'їзди довели до утворення «Общества Земскаго Союза и Самоуправленія», що відоме під назвою «Земскій Союз». Тоді ж була вироблена його програма, що вийшла в 1882 р. у Женеві під назвою «Поли­тическая програма общества «3. Союз», що була добре розробленим проектом конституції. Головними представниками «3. С.» були: В. А. Гольцев, А. Ф. Піндфорс, І. І. Петрункевіч, Карпинський та інші. В травні м. 1883 р. «3. С.» юзпався через зневіррю його учасників, особливо через несправдані надії на ;оронаційний маніфест, від якого чекали земці зміни урядової системи. (Див.: J«Земскій либерализм в Россіи»; Б. Кистяковскій «Страницы прошлаго», І. 1912; А. А. Корнилов «Общественное движеніе при Александр^ II». М. 909; Ч. Вітринскій в збірнику «Памяти В. А. Гольцева». М. 1910 та інші). - 58. «. ..спеціяльним делєґатом «3. С.». Цим делєґатом «3. С.», Ю прибув в кінці 1882 р. до Женеви, до Д-ва був Викт. Гольцев (1850—1906) —■ ос. учений і публіцист, керівник журнала «Русская Мысль», громад, діяч інця XIX. ст.

    1. 259. «Свободная Россія» неперіодична ліберальна ісопис якої лише три числа вийшло в Женеві р. 1889. Видавав її гурток рос. звол-рів, «що належали до ріжних фракцій». Редакторами її були: Вл. Бурцев і Вл. Дебогорій-Мокрієвич.а Д-в, хоча приймав близьку участь у випрацьованні зограми її, але між редакторами не значиться. Тут Д-в вмістив в чис. 1-му ж :ою знамениту працю, що вийшла окремою книжкою під назвою: «Лібе- ілізм та земство в Росії» була перекладена на пол. мову Ів. Франком та мі- илась в «Kurijer Lwowski» а також окремою брошурою під наз. «Z dziejdw leralizmu w Rosji». Л. 1889. та з якої пізніше черпали відомості! повними при- ршнями навіть такі рос. державні мужі як гр. С. Вітте. Ів. Франко писав аша стаття прекрасне і необхідне доповнення до «Істор. Польші», і написана равді з гомеровським спокоєм і силою арґументації фактичної» (1. III. 1889). >ім того були тут друковані й інші праці Д-ва. - 260. «Земського С о- » р у» так звались в москов. царстві часів XVIXVII вв. зібрання, то на- исне скликаних урядом, а пізніше виборних представників боярства, духо- іства, купецтва, міст та землі для вирішення яких-будь важливих держ. справ. рший«3. С.» був в 1550 р. при Івані Грізнім. Скасував їх цар Петро 1-й. Зем- ;ий рух 80-х pp. стремів до конституційного держ. строю, а основним прин- юм його вважав принцип самоуправи. Загальнодержавне народне представ- ітво мало складатись з двох зборів Державної Думи та Союзної Думи, эша складатись мала з всенародних представників, а друга з обласних дставників. Установчі функції належали об'єднаному зібранню цих двох и, посиленному доповненними вибранними представниками, яке й називатись о «Земскій Собор». 261. «Народной Воли 1881—1882».. . . Партія В.» була заснована на Липецькому з'їзді в червні 1879 р. членами ріжних тків, що примикали до партії «Земля и Воля». В протилежність «3. и В.» тія«Н. В.» висовує необхідність політичної боротьби, як засіб для досягнення ети встановлення соціалістичного ладу. Головною зброєю політ, боротьби гія вважає терористичні акти, на переведення яких вона скеровує всі свої сили. Впродовж кількох років свого існовання «Н. В. встигла підготовити, чи виконати, десять таких актів. Вершин свого розвитку вона досягла в 1880—82 роках. Органом партії була часопис того ж імени «Н. В.» соціально-револю- ціонное обозрініе», яка виходила неперіодично в Петербурзі, друкована в неле- ґальній «П-кій Вольной Типографіи», редакторами були: П. Морозов та Л. Ти- хоміров. Всього вийшло від 1. X. 1879 р. до 6. X. 1885 р. 12 нумерів (з того 8—9 та 11—12 подвійні). Поруч з «Н. В.» в тяжчі часи виходив «Листок Н. В.» «революціонная хроника», якаго видано з 20. VIII. 1880 р. до 20. VII. 1883 р. всього 4 числа (три в 1880 р. і один в 1883) в «Летучей Типографіи Н. В.». Крім того з серпня м. 1883 р. закордоном виходив часопис «Вістник Н. В.», що мав своїм завданням теоретичну розробку соціяльних та політ, питань. Співро­бітниками його були: П. Лавров, Г. Плеханов, Л. Тихоміров та інші. Партією «П. В.» видано було для робітників «Рабочая Газета», що виходила в Петерб-зі. Вийшло лише два числа.

    2. 262. «Календарь Народной Воли на 1883 год» вийшов в Женеві невеличкою книжечкою в 180 сторінок з двома фотографічними малюнками групами революц. діячів. Д-в обговорив це видання в статті, що друкована була у «Вол. Сл.» ч. 61—62, р. 1883. Між мате- ріялом Календаря є лише одна стаття підписана П. Лавровим «Взгляд на про­шедшее и будущее русскаго соціализма», що, як зазначає Д-в, уявляє з себе «дуже різноманітну історичо-літературну еквілібрістику, досить сміливо роз­раховану на легковірність, то на незнання, то на коротку пям'ять читача». . . Далі Д-в говорить «що пляни «Н. В.» та її «Календаря» мішанина якобин- щини з бонопартівщиною, при теперішнім стані політ, думки в Зах. Европі- нішо інше, як плоди жалкого недомислія і отсталості на 40—50 літ, коли не більше».

    3. 263. «Вольное Слово», удавано показане як орган. ..навіть ігнат'євський » — В «Календарі Н. В.» вмі­щена «Бібліографія Вольной Преси», де згадано й видання «групи «Громада», а мова їх «малороссійским нарічіем», чим п. Лавров не відріжняється від «Правительственнаго В'іїстиика» та п. Піхна з його «говором», зазначає Д-в. Але тут же, згадуючи «Вол. Сл.», зазначено, що його «обвинувачують, напр., що воно наче б то повстало по ініціятиві чи з якоюсь то участю Ігнат'єва (міністра), що в редакції газети знаходиться «шпіон».

    4. 264. І г н а т ' є в Мик. (1832— 1908) — рос. дипломат та адміністрат. діяч. 3. травня м. 1881 р. міністр внутр. справ, що заступив Лоріс-Мелікова. В ряді мір для боротьби з рев рухом ви- працюваЕ також проект скликання Земского Собору. Але реакція бере верх і при його ж допомозі заснована таємна організація, т. зв. Священна Дружина, знову ж як засіб боротьби з революціонерами.

    5. 265. «... р о л я Д е г а є в а». Дегаєв Сергій (1854—1908) — член партії «Н. В.». Провадив працю серед вій­ськових, в старшинських гуртках. Кінцем 1881 р. увійшов навіть в склад цен­тральної групи військових організацій н. В. Приймав участь в замахові hp жит­тя царя Ол. II. Перебування Д-ва в певних гуртках приводило або до арештів членів цих гуртків, або до провалу цілої організації (провал таємної друкарні та всієї друкарської групи в Одесі, так само таємної друкарні в Харкові, ціл­ковитий провал військової орг-ії). За кордоном Д. признався членам Ісполн. Ком-ту в своїй провокаційній роботі. По постанові І. К-ту Д. було запропоно­вано: або прийняти для себи смертний вирок, або викупити свою провину, убив­ши жанд. офіцера Судейкіна, котрий, як виявилося "після арешту Д. 18. XII. 1882 р. влаштував його втікачку і опісля користувався його провокаційними послугами, як'сам хотів. Д-в вбив С-на 16. XII. 1883 р. у своєму поменшаню і втік за кордон. Решту свого життя Д. провадив під чужим імям в Америці.

    6. 266. «.. . я в с еж таки випустив друковану програму «Вольного Союзу»... Сама" організація «В. С.», як висловився Д-в, «вмерлана самому початку», але програма її, написана Д-вим була видрукована в Женеві р. 1884-м під титулом «Вольный Союз Вільна Спілка». Опыт украин­ской политико-соцщльной программ. Свод и об'ясненія М. Д-ва. Стор. 109. Видав її Д на засоби зібрані його приятелем і учнем Мик. Ковалевським (1841— 97). Це є спроба політично-соціяльної програми припасованої до потреб Тс :ра- їни. Складається вона з самого статуту та широкої пояснюючої записки до лев- них точок статуту. Сам Д-в в III. Листі до Киян (3—12. II. 1887, ст. 49—52) писав «вона тільки резюме положительно! части всьою, що я писав і єсть чи. ии.шші», котра есть власне критична сторона «В. Сп.» До того ж позаяк «В. Сп.» єсть в значній части тільки катехи­зис того, що писали земства, в тім числі і наші, то я тим паче вважав таке діло не зовсім вже лишнім. Далі Д-в наводить цілу низку дуже високої оцінки тої праці. Та й пізніші її критики зазначають— «Це взагалі був перший подрібно розроблений проект конституційної реорганізації Росії . . Найбільш харак­терною рисою цього проекту є вимога широкого місцевого самоуправління, особливо обласного, як основи державної самоуправи, здійсняємо! централь­ним народним представництвом. Проект рос. конституції, виложений у «В. Сп.» довгий час був єдиним». (Б. Кістяківський. Передмова до II. т. париз. видання).


267. «я кінчив її словами Ренана: (переклад) «іноді найліпший спосіб мати рацію, це не боятись пробути певний час не в моді» (порівняй в «Чуд. думки», ст. 265).


288. «н а і в н и й» (фр.) простодушний, безпосередній, по дитячому отвертий.


269. «...де-яке цензурне полегшення в Росії укр. слову 1881—-82». — Указ 1876" р. майн е цілком спинив усяку лєґальну укр. роботу в Росії. Цензура лютувала скажено. Українська книжкова продукція занепадає майже зовсім. Цензура не то що не пропускала укр. книжки, а навіть в писаних рос. мовою повістях з укр. життя вичерпувала окремі укр. слова, заміняючи їх рос-ми. Укр. театр цілком заборонено, навіть на концертах не вільно було співати укр. пісень, так що їх перекладено по- французьки, аби бодай у такому вигляді відспівати їх. Наскілько була сувора цензура видно з того що 1880 р. спалено укр. переклад книги Іова (з Біблії). . . З початком 80-х років під впливом розворушення викликанного рев-ним рухом гніт цей трохи ослаб. В 1881 р. за звісної «дидактури серця» Ло- ріс-Мелікова (прим. 554) дозволено печати укр. словарі, текст до нот (з додер­жанням розуміється «общерускої» правописи) й виставляти укр. речи по теат­рах. Наступник міністра Л.-Мелікова Ігнат'єв дозволив одержувати в Росії зі Львова часопис «Діло».


270. «Д ідо» —■ чи пізніше й до сьогодня «Діло», укр. політ, газета що виходить у Львові від 1. І. 1880 р. За довгий час свого існування газета міняла кілька раз свою назву, редакторів та термін свого виходу від 2-х раз на тиждень до щоденного. «Діло» було органом народо- вецької партії. Першим її редактором був Вол. Барвінський (1860—-83) він же був й основником часопису та одним з творців укр. нац.-політичної ідеології в'Галичині. Першим меценатом «Діла» був піп Ст. Качала. При «Ділі» від р. 1881 до 1906 виходила з перервами т. зв. «Бібліотека найзнаменитших повістей» вийшло 74 томи.


271. «... яге донсько-австрійську полі­тику»... політику об'єднання, угодову, як то зробив великий князь литов­ський Ягайло (1377—1434); одружившись з польською королевою Ядвігою та тим довів до унії Литви з Польшею (1385).



274. «епіскопові Пелешу, ультрамонтанинові» Пе­лені Юліян (1843—-96), україн. греко-кат. церковний діяч, в 1885 р. перший зпіскоп станиславський. Ультрамонтаннн (лат.) то б то той, що хотів всю зладу в церкві передати до рук папи. 275. «нового стереотипного зидання поезій Шевченка» Стереотип (гр.) металева дошка, іа якій видбито текст друкарського набору. Таким способом думав Д-в злаго- щти текст «Кобзаря» Ш-ого, в;оби опісля можна було його друкувати скільки <ому треба. Але до злагодження такого стереотипу не прийшло, хоча Д-в за- 'ратив на це кілька тисяч франків, бо його ніхто не піддержав ні на Україні, іі в Галичині, недивлячись на його впертий заклик до того. 276. «...мій іриятель, що працював у друкарні «Громади» це Іяхоцький Антін, відомий під імям «Кузьми», що еміґрував у 70-х роках до Кеневи і там працював в друкарні, заснованій М. Д-вим, друкуючи всі його „„„„„„„. „w .то чимпчдиицч» мінштурного женевського «Кобзаря» 1878 p., т. зв. «Abadie», якого видавці підписані іменами Кузьма і Сірко, то б то Кузьма Л-кий і Федір Вовк. Цей мініятурний «Кобзарик» зробив свого часу велику сенсацію в Галичині і певно тисячами примірників був перевезений до Росії, бо його можна було сховати в кишеню камізельки, як книжечку папиросного паперу. 277. «...львівський... часопис «Р г а с а» часопис заложена в м. липні 1878 p., яку видавав свідомий Українець, друкар Данилюк Осип (1843—-1904), орган львів. соціяліст. робітництва (з початком 1879 p.). В нім приймали участь М. Павлик, Ів. Франко, що містив популярно-наукові нариси, переважно з економіки. Одвертий лист Д-ва з «Prac-і» вийшов і окремо. Часопис була українська, але друкувалась латинкою (див.: М. Павлик «Україна Австрійська», «Громада», 1880, кн. 1, ст. 111 і далі).



  1. одолію кождого свого противника в науковім спорі про цю справу». (Чуд. ум., ст. 317).

  2. 287. «в галицькому збірникові «Ватра»... іт.-наук. збірник, що видано в 1887 р. в Стрию коштом тамошнього «Руского асина», під ред. Василя Лукича (Волод. Левицького). Д-в видрукував там рке цінну працю свою п. наз. — «До історії вірші на Україні».

  3. 288. «в г а- ицькому збірникові «Товариш» — Т. проектувався як період ідання кружка універс.. молоді, радикал, напрямку під редакцією Ів. Франка, іе вийшло його лише перше число в липні 1888 р. Д-в подав там розбір праці . Стодольського.

  4. 289. Сервілізм (лат.) —• рабська поведінка, рабські > гляди; понижування себе перед дужчим, перед старшим, богатшим тощо. — Ю. «а в т о р - у к р а ї н о ф і л» — це був О. Кониський. що під імям О. Сто- 'Льського написав статтю: «Етнографія Славянщини».

  5. 291. «...трохи ретензійною» ... Претензія (лат.) —- домагання. Претензійний — ідмірний, ширший, побільшений.

  6. 292. «...один з у к р а ї н о ф і л ь- ьких журналів у Галичині, «Зоря» .. ілюстр. двотижневик, ) видавало Наук. Т-во ім. Шевченка з 1880—97 рік. В 1885—6 pp. близьку асть в редакції його брав І. Франко, Д-в містив де-які свої замітки в р. 1885, в р. 1889 - свою статтю — «В справі відносин Українців до рос. літ-ри» за дписом «Чудак», що була вступом до його знаменитих «Чудацьких думок» — В. «. ..я дістав від одного з українофілів, з яким ійбільше розходився в переконаннях...» — це був той

  7. О. Кониський (1863—-1900), укр. письменник та громад, діяч, який подібно Куліша та Д-ва ще з 60-х pp. нав'язав зносини з Галичиною, а особливо систе- тично та постійно брав участь у галицьких виданнях та гром, й політ, життю >оках 80-х. Виступив на літер, поле ще в «Основі». В 1863 р був на засланню Гулі. В осени 1888 p. разом з О. Барвінським заініціював відновити часопис равда», як орган «новоерців». Він же 8'єднував для «Правди» співробітників, ?ому 27. VI. 1888 р. написав й Д-ву, — «бо люде наказали» йому «вдатися» ) Д-ва», просячи і поради і запомоги сталого робітника.

  8. - 294. «Правда» — ерат., наук -політ місячник, що виходив у Львові в pp. 1867—70, 72—80, 54 і, нарешті, 1888—98 pp. В 60-х pp. — орган народов, партії, піддержаний Кулішем, мав всеукр. значіння. 1870 р. «П.» припинилась, коли Куліш зір- ! майже всі зносини з народовцями в Галичині. В 1872 р. за допомогою мате- ільною та працями Українців рос. «П-а» відновилась. За цей період Д-в видру- зав тут відомі свої праці: 1) «Література рос., вел., укр. і гал.» — 1883 р. та «Антракт з історії українофільства» (1863—1872) — р. 1876. ч. 12 та надіслав т. — «Опізнаймось», яка не була видрукована. В 1884 р. Ів. Франко видав іатковиО випуск до р. 1880. І, нарешті, в-трете «П-да» була відновлена р. 1888

за допомогою Наддніпрянців групи О. Кониського, під фактичним редаґ. Ол. Варвінського та О. Кониського, як орган «новоерівців».


295. «...написа­ти для неї програмову статт ю». . . Кониський іменем «людей» просив Д-ва співробітництва і одразу ж з першого числа. «Вони бажали, писав К-й, щоб у першому числі «П-ди» надрукувати статтю Д., а саме політ, про­граму України-Русі, в її етнограф, межах. Статтю воліли б назвати «Україна- Русь, її сучасне становище і її будуїце» і показати тут прямо і виразно, оскільки можна (уважаючи тілько на урядову цензуру Австрії*, наш політич. ідеал і стежки, якими можна і треба йти до його». . . (Див. Мих. Возняк: Драго­манов у відновленній «Правді». «За сто літ» т. VI). Д-в на його прозьбу згодився написати прогр. статтю з умовою, іцоб та стаття була надрукована під його іме­нем, і щоб редакція в разі незгоди на де-які точки виразнозазначила, чого буде держатися, а чого ні. Ред-ія одначе відразу недодержала слова, надрукувавши статтю Д. як буцім то ред-ну програму, і рівночасно відразу, майже від перших випусків, почала недодержуватись тої програми, містити особисті напади, накле­па та явні або масковані доноси. Скоро виявилось, що «П-да» діставала таємну субвенцію від Поляків. З редакції вийшли І. Франко, Євген Олесницький, що був відповід. редактором. Багато неприємностей та чимало нервів коштувала Д-ву ця справа, яка тяглась ще кілька років (до ЗО. VIII 1893 р ) та яка чи не прискорила й саму смерть Д-ва. -


296. «... і один галицький наро­довець, який мусів взяти на себи найближче орудо- вання «Правдо ю». . . Це був Олександер Барвінський (1847—1927) — галицький педагог, політик та гром, діяч, творець т. зв. «нової ери» (1890), який писав до Д-ва 9. VIII 1888. в справі програмової статті для «Правди». 297. «. .. речі діяметрально протилежні їй»... (гр.) цілко­вито, зовсім протилежний як протилежні є конечні точки поперечника в колі.


298. «... часопис « Б а т ь к о в щ и н а». . . — популярна часопис, за­снована в кінці 1879 р. Ю. Романчуком, з початку двотижнева, а згодом й що­тижнева. «Б-на» видавана зразу дуже добре, робила величезне вражіння на се­лян, головно завдяки великій масі кореспонденцій переважно писаних самими селянами, які мали тут нагоду піднести найріжноманітніші свої місцеві кривди та потреби. В р. 1889 редактором був М. Павлик, правда, всього пів-року, ви­давши 25 чисел і уступив, бо «властитель і відвічальний редактор д. В. Нагірний на де-які голоси з боку домагався від мене, щоб я відрікся надалі й тих провід­них думок, руководячисп якими я досі редаґував «Б-ну» (ч. 26. Б-ни»). 299. «. . .гурток р у с к и х е м і ґ р а н т і в». . .це були: Іван Добровольський, Вл. Бурцев, Василь Маслов-Стокоз, Павло Зелинський та Вл. Дебогорій-Мо- криєвич (Див. «М. П. Д-в із споминів Волод. Д.-Мокриєвича». «За сто літ», т. І. 1922).


300. «Победоносцев» Конст. (1827—1907) — юрист та держави, рос. діяч, провідник реакції в Росії. Проф. цівільного права в моск. ун-ri; обер- прокурор, а далі й прокурор Св. Синода (1880). — 301. «І. А к с а к о в» Іван (1823—86) — провідник славянофільства. Підчас рос.-турецької війни гаряче вп- ступиз в оборону «братів Словян», вимагаючи їх визволення і приєднання до Росії Константинополю та економ, протекторату Росії над братніми балканськими народами. Перед пол. повстанням до певної міри ліберал, що вимагав скасування дворянських привілеїв, обстоював також свободу сумління і слова. Після пол. повстання займає позицію рос. войовничого націоналізму. Стає на «варті рос. інтересів і оборони православія» і перед Польшею й перед окраінними народами. Ів. А-ов також відомий, як дослідник укр. ярмарок. -

П. Б., К. Станіславоький.

Відповідь М. Драго чанова на юбілейні привітания 16. XII. 1894 р.

302. «. . . З 0 - л і т н ь о ї моєї літературної праці». По­чаток літ-ної праці Д-ва впорядчики юбілею відносять на рік 1864, коли Д-в надрукував свою першу наукову працю — «Император Тиберій» в Унів. Ізвесті- ях в Київі. Але писати Д-в почав раніше, ще «будучи второкурсним студентом» він полемізував з відомим рос. критиком М. Добролюбовим з-за Пироюва; стаття друкована була у маловідомій газеті «Русская Рі>чь» (див. «Громада» т. IV., ст. 379). —303. «Гарячі привіти... в великій мірі не ждан і»...

В листах Д-ва писаних в той самий день (23. II. 1895) Ф-ві і ІІ-ві, він гаряче дя- KyG обох, бо бачить в їх юбіл. промовах «стільки не партійної, не ювілейної, а чисто особистої прихильносте до мене, що я votih би її дійсно заслужите» (П-ві) і те саме Ф-ві «мушу дякувати гаряче Вас і П. за Ваші промови, в котрих окрім юбілейного елементу, для мене, вірьте, байдужого, я бачу таку щиру особисту прихільність до мене, котру я б хотів заслужити дальшим моїм жит­тям». . . А Леся Українка дописала на 4 ст. листа до П-ка: «Дядько був над­звичайно зворушений, читаючи про юбілейну справу (в «Народі»). Тай справді не міг він не бачити, що його юбілей був чимсь іншим для нас всіх, ніж зви­чайний юбілей з ґречними промовами. Це справді було свято свідомої себе України» (переп. в Фр., ст. 495 і Переп. з ІІ-ком, т. VIII, ст. 209 і 212). — 304. «славні братчики К и р и л о - М е т о д і е в с ь к і». . . Кир.- Мет. Братствоукр. таемне тов-во, засноване в Київі р. 1846 з ініціативи М. Костомарова. До його належали ще Т. Шевченко, П. Куліш, Вас. Білозерський, М. Гулак і багато інш. людей. Братчики ставили собі дуже ншроку програму, домагаючись утворення загально-слав. федерації, в якій би кождий нарід творив би окрему, самостійну республіку, порядкуючи всіма справами самостійно й незалежно від інших. На чолі кожної респ-ки мав стояти вибраний президент. На чолі федерації - загально-федеративний сойм, який би розв'язував всі спільні справи союзних рес-к, та вибраний всіма союзними рес-ми президент. Усякі привілеї мали бути скасовані, кріпацтво знесено, для всіх мало бути рівне право. Мала бути заведена загальна народня освіта на рідній мові, заведене вселюдне виборче право, воля слова, совісти і т. п. Всі ті завдання й мета К.-М. Б-ва виложені в т. зв. «Книзі битія Укр. Народу», М. Кост-ва, де за прикладом Міцькевічевих «Книг пол. народу» в месіяністичному (призначеному ПроЕІдін- нямі дусі оповідалась доля України. В березілі 1847 р., на донос студ. Петрова га при допомозі Юзефовича, братчиків було арештовано і заслано на заслання. Б-во розпалось. 305.«. ..«нова ера» в Галичині і Б у к о в и н і»... «Новою ерою» або «угодою» зветься порозуміння однієї частини галицької інте- піґенції, а саме народовців, з заступниками пол. шляхетсько-магнатської партії, що сталась в р. 1889. Українці ціною певних досягнень на культ.-економ, полі мали залишити свою опозиційну політику до Австрії та поборювати рад.-дем. гечії, особливо «радикальну партію». З укр. сторони цю акцію вели: єп. Сем- Зратович та посол Ол. Барвінський, органом їх була відновлена в р. 1888-м «Правда». Підчас сеймової сесії р. 1890 були зроблені певні угодово-лонлі.ні заяви послами до сойму К. Телешівським та 10 Романчуком, котрий згодом хід тиском радикалів відцурався новоерівства. Як наслідок нової ери було зизнано за укр. мовою право краєвої мови, заведено по школах фонетичний правопис, засновано т-во взаємних забезпечень - «Дністер», укр. щадниця з Перемишлі, укр. гімназія в Коломиї та дана субвенція Наук. Т-ву ім. Ш-ка га інш. культ, т-вам. Д-в різко осуджував «н. еру» в листах до політ, товаришів Пав-ка, Окуневського) та публічно в час. «Народ» - «Неполитична політика» 1890, ч 24 і ч. і, 2, 3 р. 1891). «Довгі уха новіщої ери». Н 1893. 18 та інш. 506. «Ш укав їх де-хто і перед нами, та обрізавсь»... 0(-в тут натякає на П. Куліша, що перший з наддніпрянців зацікавився Га- іичиною, відвідував її та нав'язав тісні стосунки з тамошніми українськими цячами, піддержував їх видання «Мета» (1863) та «Вечерниці» (1862—63), шісля «Правду», де містив свої твори. В 1882 р. по невдалій спробі поми- шти Поляків і гал. Українців зносини з Галичиною Куліш перевав. «Звичай­ні, К-ш через свою важку вдачу мусів раніше чи пізніше, а покінчити ролю юсередника. Остаточно розбив він свої взаємини з гал. діячами власними творами Исторія возсоединенія» (1874), «Мальоване Гайдамацтво» (1877), «Крашанка» 1882) і др. Галицькі громадяне не могли погодиться ані з його гордим, легко- іажним тоном, ані з аподиктичністю (безспорністю) автора, ані з немилосерд­нім усудженням великих людей та минувшини». Див.: К. Студинський Перша :устріч М. Д-ва з галицькими студентами. «Україна» 1926., кн. 2—3). — >07. «. ..з кінця 70-х років Галичина дала породну [юдей, спосібних до поступової праці». ..В кінці м. черв- [я 1871 р. Д-в заїхав по дорозі з Берліну до Гайдельбергу. Тут вперше познайо- швся він з «Січовиками», а між ними в першу чергу з М. Бучинським (1847— 1903), з яким зириятелюнався і довго листувався (1871—77). «Через Б-го увій­шли в круг нових інтересів його молодші товариші, у пізнішому життю визнанні робітники на полі наукової праці Євг. Желіхівський, брати Леонід та Кор- нило Заклинські, а особливо Волод. Навроцький (1847—82) і Остап Терлецький (1850—1802), перші Галичане, котрих захопив новий радикально-соціялістич- ний рух нероздільно і безповоротно» (К. Студинський, тамже, ст. 74). В 1890 р. була організована «Русько-укр. радикальна партія» заходами І. Франка, М. Павлика, Вол. Охримовича, Є. Левицького. В. Будзиновського, М. Ганкевича та інш. для організації сел. мас та мійського робітництва на основі драгоманів- ського соціялііму. Радикали стояли в непримиренній опозиції до уряду, виста­вивши на своєму прапорі домагання економічні, соціяльні та демократично-на­ціональні: податок з прибутку, запомога безземельному селянству державним коштом, незайманність сел. наділів, зменшення податків і оплатків, а для цього в першу чергу зменшення війська, реформа виборчої системи на підставі вселюд­ного, рівноіо, безпосереднього й таємного права виборчого, шкільна реформа з обов'язковою й безплатною наукою, в східній Галичині конче укр. мовою, воля слова, друку, сходок, спілок і товариств, однакова для всіх відповідаль­ність перед законом іт. п. .308.«.. .виявилась невстойка нашої женевської «Громади»... Про причини «невстойки» жен. «Громади» говорить Д-в в ІІІ-м своїм «Листі до Киян» (ст. 5—7): «Взявся же я за «Громаду» тільки тому, що мені виразно оПщали люде (з Вас), не безвусі, а власне «Хри­стових годів» (інші навіть Петрових) а вийшло так, що перші ці люде й дезер- тували з поля битви, на котрому я, по їх показу, протрубив атаку. Це факт до того ясний, що його, й його послідків, для мене не можуть заперечити тіж сам; люде . . Я винен, що Г-да виходила томами, винен, що «не порадившись з Вами» перейшов з Відня в Женеву й т. п. Та ж форма Гр-ди була придумана в славному комітеті 12 на Подолі; томи були придумані власне для того, щоб перше оснівно вияснити принципи науковими статтями, котрі й взялись написати добродії X. Y. Z. й т. д. (хочете, щоб я назвав імена й заголовки?). Після томів були поло­жені листки. . ., коло томів брошури для інтеліґенції й народу. Один з ініція- торів придумав й формулу для всіх цих публікацій: «Громада будет изданіе раздвижное». Як тільки я переступив границю, «раздвижні.тя» публікації печа­тались. . . Задержалась тільки публікація томів «Громади», бо мене цілий рік водили обіцянками прислати праці, а потім я мусів сам писати їх У2, ав другій помагати складувати зовсім сирий матеріял. . .». Далі Д-в згадує, що товариші призначивши певний бюджет на ріжні видання за кордоном призначили й пев­ний гонорар редакторові тих видань, часто його зміняли, не акуратно посилали гроші, не знали просто й своїх обов'язків. «Всі бажання ці «редактор» виповняв в 1881—83 pp. Українці ж не виповняли ні однієї своєї «обязанности» і обіцянки. Що до бюджету, то ні разу редактор не получив навіть 1200 руб. сповна (як було обіцяно Д-ву) і для себе і для «литературних предприятій». Кореспонденцій не було навіть тоді, коли чужі люде посилали кореспонденції в «В. Слово». . . (ст 40—44). Нарешті Д-* згадує, про свою ізольованість від людей з краю: «один з Вас в 1885 р. навіть писав мені зі Львова, що ці союзники зрікаються всякого фактичного доказу солідарности зі мною» (ст. 46). . . «Так в маю 1883 р. я зо­ставсь вже зовсім як Робінзон Крузое в богоспасаємій Женеві» (ст. 47). . . — 309. «... «матеріяльне бідкання» в Женеві. .. жив не о б е з п е ч е н и й». . . Про матеріяльний стан свого життя в Женеві Д-в знову ж таки найкраще говорить в тім же, ІІІ-м листі своїм до Киян (ст. 40 і далі), де він переглянув питання про ту підмогу матеріяльну, яку приятел1 обов'язались ше в Київі давати Д-ву і на роботу, і для його з родиною прожитку, та систе­матично не додержували слова. (Див. також 2-й лист до Т. Окуневського від 12. XI. 1883). — 310. «Біда м о'я в Женеві... була моральна».. Про свою «моральну біду» Д-в писав не раз в листах до тов-шів: Франка, Павликд та Окуневського, але найбільш трагічно й широко то виложив у трьох листах до Киян, де відповідав їм на їх закиди й докори. Так вже в 1-му листі (8. VII. 1886.) Д-в писав між іншим: «Ваші останні слова, в котрих Ви просите мене не «принимать сказанное за желаніе ликвидировать всі діла и счеты», я приимаю за «желаніе позолотить пилюлю», мені й Вам самим, бо інакше Ви б не починали з того, щоб «об'явить прямо о безполезности» моєї дотеперішньої «служби»!. . .

«Бевполезну» службу непрімінно треба ліквідувати! І я приймаю Ваш лист, за «чистую отставку» і, ліквідувавши свої моральні обов'язки — видання «Політ, пісень» і «Кобзаря» на страх свій особистий, я постараюсь зробити свою одставку як можна більше чистою,— то єсть виїхати в чужу Америку». . . «Значить, про­їдайте! Спасибі за добро. Простіть безпокойство, котре робив я Вам більше 10 років, а особливо в останній часі Я найоб'єктивно признаю себе побитим по всім правилам стратегії, як чоловік, котрий не розважив добре сил, ні своїх, ні Ваших. Тільки ж на прощання все таки, також об'єктивно, признаю, що теоре­тично я правий в своїх думках про потребу поставити укр. рух на ґрунт европей ський ідейно і географічно, — і що тілько на цьому ґрунті укр. справа може вигоріти взагалі й почастно пережити теперішню реакцію. . .» Або в іншому місці Д-в признається, шо за 1 % року «одиночного заключенія». . . «не раз мені отут приходилось так, що я завидував тим, що їх повісили і розстріляли, і коли б я мав право перед взятою на себе працею пітти на шибеницю, я б пішов на неї з дорогою душею» (ст. 158). Скаржився, що ні для кого працювати, що «хоч пиши мишам на снідання». . (див. лист до Ів. Фр., т. І, ст. 125,139. та до Окун., ст. 103, 110, 113.). Цей стан давав підставу Павликові казати, що «розрив з Ки- ївом був, можна сказати, смертельним ударом для Д-ва. Він підірвав його 8до- ровляї загнав йогов передчасну могилу». . . (Пам'ятиМ. Д-ва. Чернівці. 1902,ст. 13.).


311. «Болгарія вертала мені учительську робо­ту,... і дала мені о р г а н». . . В листі до т. Окуневського (6—-18. X. 1889 з Софії) Д-в писав: — «я властиво вигнаний із Росії і 8 України і з Гали­чини». А Болгаре просили помогти їм і навіть напечатали ту працю, для котрої я не знайшов місця в земляків і котра більше тичиться України ніж Болгарії. (Це була праця: «Славянски сказания пожертвувание собственно діте», дру­кована в І кн. «Сборник за народни умотворення, наука и книжнина»). Обіцяють і друге таке печатати. Сміх і горе! (ст. 126).


  1. 44 людей ріжних націй з ріжних місць України (Великороси, Поляки та інш.).

  2. з Лондону — рос. революціонери: Є. Лазарев, С. Степняк, Ф. Волховськой. На юбілею промовляли: представник від Чехів —- радикалів (д-ра Макси та ред. Совкупа) — Ярослав Розвода та за пол. рад. молодь — Ян Чоп. Телеграми заслали такі вчені-приятелі Д-ва: Альфред Рамбо — Франція, В. К. Морфіль — Оксфорд, Г. Пітра — Палермо, Л. Леже — Париж, Моріц ІІІіфф — Женева, Г. Парі — Париж, професори болгарського Універ-ту та Юр. Полівка — Прага.

  3. 314. «а б с е н т е ї с т и (лат. )— ті що відсутні там. де вимагає бути їх обов'я­зок. — II. Г>.

Переднє слово до «Громади» .

315. «Переднє слово» до «Громади» тут «Д-в переглядав коротко, але ясно й ориґінально історію України, находить в ній постійну думку про змагання до вільного життя вілмшх громад, вказує на Запор. Січ, яка "е витвором трудового укр. чароду, виразом його ідеалу волі і спільного госпо­дарства, і пропонує всім свідомим письменним Українцям вхопитись за кінець цієї істор. тенденції, істор. нитки, яку було насильством Росії урвано в кінці XVIII віку, піднести її, зв'язати з теперівіним, продовжити її культ, працею і боротьбою, йдучи непохитно до ідеалу безначальства і соціялізму, щоб «жити по своїй волі на своїй землі», — Так характеризує цю працю М. ІПапоьал в статті «Соціялістичний світогляд М. П. Д-ва.» («Борітеся Поборете!». В 1920, ч. 5). (прим. 42, 79). —316. «м у ж и к и». . . Др-нов вживає це слово в значінн «робочого люду», ще також «демократів».


817. «Всього буде в ції межі землі більше 13.500 к в. миль» Миля, стара руска мірг довжини, рівняється 7.469 кілометрів. Сучасні географи облічують прості{ України, як самостійної географ, одиниці, поверх 1.200 тисяч квадрат, кіломе трів.


Братство (прим 304\. 828. «Інвентарні п р а в и л а» 1847 р. Царський рос. уряд під впливом неспокою пол. шляхти після новстання, зане­покоєння серед"українства, в якому бачив примару відновлення гетьманщини і сепаратизм, шукав шляхів до селянських мас. Для того в р. 1847 запровадив він т. зв. «інвентарні правила», якими ніби унормував кріпацькі повинности та забезпечував селянам особисту свободу. Селяне зрозуміли «інвентарні пра­вила», як царське добродійство до них, проти яких стало панство. В дійсности був це звичайний обман. Ніколи до того утиски над селянами не були такі жорстокі, як саме в той час. Селянство брало їх на рахунок панства, що, мовляв, було проти царя та його розпорядків, тому й повставало. Але всі повстання проти панів кріваво придушувано царським військом. 329. «В часи сев а- стопольської війни 1855 р. мужики в Київщині під­нялись цілими селам и». . . 6 це відомий рух під наз. «Київська Козаччина». У зв'язку з нерозумінням «інвентарних правил», селяне Правобе­режжя, спіраючись на царські «укази» повставали проти панів. Було в цей час на Правобережжі понад 50 таких повстань. Найбільшим був рух «Київської Козаччини» 1855 р. З приводу війни з Францією й Туреччиною царський уряд видав весною 1855 р. маніфеста з закликом, щоби добровільно зголошувались до війська. Селяне зрозуміли це як заклик до відновлення козаччини. Кидали працю на панщині, складали козацькі сотні та примушували духовенство при­водити до присяги. Панство перелякане почало викликати військо для подавлен­ия руху. 330. «...стали ждати волі то од царя рус-кого, то од Наполеона». . . Н. І. (1769—1821), франц імператор, основник династії Бонапартів; родився в Аячіо (на Корсиці,. Ще як був капитаном арти­лерії, то відзначився в 1793 р. як взяв Тулон, що знаходився в руках Англічан, за що зробили його генералом. Як сторонник Робесп'єра, коли останній впав, то був позбавлений чина та ; апертий до кріпости, звідки скоро визволирся; зробив послугу урядові Барраса, зтлумивши повставня роялістів, за що був призна­чений комендантом паризьких військ. На чолі італійської армії Н. (1796—97), робить похід в Італію що скінчився вигідним для Фр. Кампоформійським миром з Австрією та який викликав загальне захоплення одважним начальником. Після походу в Єгипет Н. разом з Сіейсом робить переворот 18 брюмера (9 ли­стопада) 1799 р. і призначає себе одним з 3-х членів консульства; скоро потім він проголошує себе першим консулом, зпочатку на 10 років, а потім, після Люневільського миру, доживотнім. В цей час Н. дав Фр-ії новий устрій, поліп­шив фінанси, припинив переслідування еміґрантів та духовенства, видав знаме­нитий горожанський кодекс Н., але одночасно притлумлював прояви суспіл. самодіяльности, ссилав своїх противників, закривав десятками часописі, при­тискав, а скоро й зовсім скасував трибунат (законодавче -зібрання того часу), відновив в колоніях рабство, казнив герцога Енгієнського. Але, не дивлячись на це все, придбав таку популярність, що сенат проголосив його імператором (1804). Тілько Карно в трибунаті та Грегуар в сенаті протестували проти такого захоплення свободи. Після цього починається низка знаменитих його походів в Европі, відзначених іменами Аустерлиця, Іенни, Ейлау, Фридланда, захоплен­ням папи Пія IX та полоном його в Фонтенебло. Зоря щастя Н. починає гаснути з часу нещасливого походу на Москву (1812), коли ще не була закінчена війна з Іспанією. Далі починається низка переслідувань Н. союзними арміями, що в 1814 р. увійшли в Париж. Нарешті Н. відмовляється від престолу і його від­правляють на о. Ельбу; звідти він тікає в 1815р., з'являється у Фр., і царує лише 100 днів. В битві при Ватерлоо Н. розбили Блюхер і Веллінгтон. Його засилають на о. св. Олени, де він жиє до своєї смерти під дозором Англічан. Останки Н. перевезено до Парижа в 1840 р. 331. «...звісна воля без землі 19 лютого 186.1 р.» це маніфест про визволення селян. Головним принципом наділа селян землею була та ідея, що селяне були представлені панам державою не як власність їх, а як спадкові арендатори землі (котрої мінімум був давно означений законом) яку теперь держава викуповує в панів, так що пляну- валось, щоб у селян після визволення не зосталось землі менше ніж було. Але аа ділі не так вийшло селяне дістали на Україні наділи від 4 У» і менше дес. яа душу до 9% і більше, в залежности від місцевости та самої землі і мусілн платити викуп від 3.50 рублів в долину до 1.35 р. за десятину подушної податі.

До 1906 p. земля знаходилась в громадському, або подворному володіню селяї Зі збільшенням населення люди зостались властиво без землі, заплативши ні звичайно високу викупну плату за неї. 332. «...слушний час»...- це була віра в укр. селян, що настане невідомо коли час, коли цар покличе всі мужиків та поділить між ними всю землю. Ніхто не знав коли і як він, то «слушний час» настане. •— 333. «...якийсь Гарабурда (Гарібалі ді). . . » Г. Джузеппо (1807—82)—знаменитий італійський патріот-революціс нер. Борець за визволення Італії та об'єднання італ. земель. 1834 р. був приго воренний до смертної кари. Утік до Франції. 1848 р. підчас повстання прот Австрії повернувся з гуртком (54) товаришів для збройної боротьби. Органі зував збройні кадри та корпус волонтьорів. Але під напором ворожих сил мусі відступити до Швейцарії. Після того до самої смерти продовжує боротьбу яі з чужонаціональним поневоленням, так і в самому італ. суспільстві з ноневолен ням соціяльним. Був Г-ді самовідданний, непохитний борець за волю та єдніст своєї батьківщини. 334. «Основ а» прим. 154. — 335. «М е т а» (1863— 64) літ.-політ, часопис, місячник, що почав виходити з вересня м. 1863 р. у Львов за ред. К. Климковича. Продержався п'ять місяців. В р. 1865 був відновленні вже переважно г політ, змістом. На цей раз продержався 8 місяців. Серед писані головну увагу звертають твори Федьковича, передруки з «Основи», яку М. хо тіла наслідувати. Був це орган укр. молоді. 336. «Правд а» прим. 294. — 337. «...кайдани л о м і т е!» це 18 рядок з поезії Шевченка «Яі умру, то поховайте», який в пізніших виданнях творів Ш. читається: «Кайдані порвіте» за автоґрафом самого автора. То була помилка, можливо тодішніх пе репищиків, яку Д-в бере з приміток II т. празького вид. «Кобзаря». 338 «. .заборона начальством печатати книги у країн ські (наукові й церковні)...» Заборона 1863 р. мін. внутр справ видавати книжки чи пресу укр. мовою. Є це циркуляр, що видав мін. Валуев звідци: «валуєвський указ». 1863 рік це рік пол. повстання. Це повстання дало привід реакційним елементам рос. з новою силою нападати на укр. рух, обвинувачуючи Українців в зв'язках з пол. повстанцями. Почалась нагінка на укр. друковане слово. Зрештою заборона, що ґрунтувалась на історичному твердженню, що укр. «не було, немає й бути не може», а цілий укр. рух наче б то ніщо інше, як польська інтриґа. Ґрунт для цієї заборони підго­тували такі рос. публіцисти, як Катков М. (ред «Рус. Віетника»), Говорський (ред. «Вістн. Юго-Зап. і Зап. Россіи»), орган жидівських сіоністів «Сіон», що в 1862 р. один з перших кинув гасло обвинувачення Українців в сепаратизмі. Зрештою в цій підготовці не бракувало і землячків, як, напр. М. Юзефович, проф. В. Ламанський, Соковенко тощо. 339. «х л о п о м а н і в» це назва укр. народовців на Правобережжу в 60-х pp. XIX ст. Складали ті гуртки пере­важно студенти київ, ун-ту з польс. шляхетських кол, які прийшли до думки та переконання, що їх обов'язком є служити «тому народові, мі"« яким живеш» і обернулись в Українців та народолюбців. Укр. хл-ни згуртувались в 1859 р. навколо Вол. Антоновича, зпочатку в рямцях пол. студ. земляцтв (Гмін), а в р. 1860 відділились в окрему укр. громаду. Маніфестом хл-нів вважається «Моя пспов-Ьдь» В. Ант-ча, що була видрукована в «Основі» р. 1861, X. та 1862, І. (М. Д-в: «До історії укр. хлопоманів 1860. «Житє і Слово». 340. «польське повстання 1863 р.» прим. 142. — 341. «уставні грамот и». . . що визначували взаємини поміж поміщиками і селянами після скасування крі­пацтва. 342. «в спіло нарости нове панство багатир­ське» то б то буржуазія, середний кляс між шляхтою і духовенством з од­ного боку та селянами і робітниками з другого. Господарі ремісники, купці, обшарники, фабриканти та ріжні «кулаки» з селян та козаків. 343. «. . .воно заборонило в 1876 р.вкінецьпечататиукраїнськікни- г и на Україні»... був це закон про заборону укр. слова і письменства, що його 17. У. 1876 р. підписав цар Олександер II. в Емсі (нім. курорт), чому і війшов він у історію під наз. «емський указ» (прим. 229). — 344. «...явне ворогування проти українства з боку московського й п о м о с к о в л*Ь ного панства, навіть з самих вільно­думців»... про відношення «вільнодумців» моск. та польск. Д-в написав, цілу книгу «Історична Польша та великоруська демократія», де наводить цілу низку фактів. Ми подамо її в II томі 845. «...зостались самі хіба п о с л і д к и іі луна тієї н а у к и». . . то б то самі відпадки та відгуки тої науки. 346. «. . . з усякими лютерами, кельвіна- м и, с о ц і н і я н а м и і т. і.» . . . Лютер Мартин (1483—1546) — великий нім. реформатор, що зпричинився до розриву церкви з римським папством та до закладання протест, церкви, опертої на біблії та упрощеній обрядовости. З р. 1525 покинув монашество, женився, а в своїх працях виступав проти значіння розуму і гуманістичної науки. 847. К а л ь в і н Жан (1509—-64) — один з реформаторів XVI ст. (Француз), що як і Лютер виступив проти папізму та проти всякого роду містицизму і обрядовости. По Кальвіну протестантизм виливається в суворо-раціональну суху форму. Повний розділ церковного та свіцького життя. Справа моральної дисципліни належить лише церкві. 348. С о ц і н і я н е течія в протестантизмі заснована Соціним Лелієм (1525—62) в Італії. В основу його положено лише св. Письмо з головною увагою на Єван­геліє. С-не відкидають первородний гріх. Христа вважають за людину. Визна­ють незалежність церкви від держави. Визнають волю віри. Звертають велику увагу на ширення освіти. На Україні поширення соц-ва сягає початку XVII ст. 'Волинь). З впливом католицизму соц-не підпадають переслідуванню в своїх країнах і переселяються в Англію та Голандію, а звідти в Америку. 349. «В X.VI ст. прості люди по містам нашим закладали брат- і т в а церковні...» Організація братств має глибоку історію. Великий іплив на устрій і організацію церк. бр-в мали ремісничі цехи. Одним з найбіль- ішх бр-в було львівське при Успенській церкві. Далі бр-ва луцьке, київське. Іьвівське бр-во було закладено в 1463 р. З кінця XVI ст. воно дістало право ■езпосередньої залежності! від царгородського патріярха. Бр-ва зпочатку були овариствами суспільно-релігійного характеру, що займались ділами христіян- ького милосердія. Вони удержували притулки для вбогих, шпиталі, уряджу- али та опікувались церквою. З часом поширили свою діяльність в напрямі світи і культури, заводили школи, бурси, друкарні. Цим клали основи під вх­одження укр. культури. У Київі при бр-ві повстала школа раніш ніж при [ечерськім манастирі. Всі бр-ва відігравали велику ролю в охороні укр. люду ід асиміляції. 350. «...сотворивши на Берестському со

  1. р і (1595) у н і ю». . . Початки унії виникли в зв'язку з надданням східними атріярхами Якимом та Єремією для львів. бр-ва прав в формі зверхности над рювенством і незалежности від місцевої ієрархії. Укр. владики, не бажаючи іхуватися з «простими хлопами, сідельниками, кожемяками», воліли ліпше іддатися під зверхність рим папи та увійти у зв'язок з рим.-католицькою ірквою. Почалось від боротьби бр-ва з львів. владикою Гедеоном Балабаном, оступовання Б-на було гаслом для цілої унійної акції. По кількох місяцях ало при Б. ще трьох укр. владик. Далі пристав до них й київ, митрополит их. Рогоза. На прикінці 1594 р. написали листа до папи і короля та (1595) їхали до Риму владики Терлецький та Іпатій Потій, де зложили перед папою шсягу на вірність. Коли проти цієї акції повстало незадоволення, то Б-н рвшй зрікся унійної акції. На захист православія виступили козаки. Для го щоби проголосити унію було скликано королем собор у Берестю (1594).

  2. собор з'їхалися не лише свіцькі й духовні уніяти, але й православне духовен- зо, магнати, шляхта, депутати міських громад і братств На чолі православ- х став князь Острожський Константин. До спільних нарад не дійшло. До іди також. Уніятські владики проголосили унію, а всіх противників прокляли, ж саме зробили православні супроти уніятів. Рішенням берестського собору истіяне греч. віроісповідання, підвладні Польщі, приєднались до рим. церкви, знавши владу папи, але зберігай свій внутрішний церковний устрій і порядок ужби. — 351. «Навіть м а н а х у к р а ї н е ц ь». . . Це був Іван Вишен- сий, укр. письменник — полеміст, родом з Судової Вишні в Галичині. В pp. '6—80 був на Атоні, готуючись до чернецтва. Ходив по манастирях. Писав іановиті й гострі посланія і проповіді, перейняті аскетичним духом. Боронив івославіє та укр. народ. Як раду на тодішний релігійний занепад подає аске- ну простоту. В-ий був великим противником католицтва^га унії (після Бере. ). Противник панства та вищого духовенства. Вмер він 1620 р. — 352. «З н а. д и л и с ь в XVI ст. попи, котрі. ..перекладали Єван.

гелі є». . . До найцінніших перекладів цього часу належить т. зв. Пересопниць- ке Євангеліє з pp. 1556—61. Назва походить від манастиря в Пересопниці на Волині. Переклад було зроблено Мих. Василевичем, сином сяницького протоіє­рея за допомогою архімандрита Григорія. Є це пам'ятник великої ціни, не тілько з погляду мови, дуже близької до тогочасної укр. народної мови, але й як мистець­ке видання. Помимо Перес-го Єванг. були ще й інші переклади з пояснюваннями, що називались «учительні» євангелія. 353. «до. .. індепенденства».. І-ти протестан. секта, що відогравала помітну ролю в час англ. революції на чолі з Кромвелем. Повстала в Голандії (1610), звідки розповсюдилась по Англії та Америці. Ґрунтувалась вона на волі віри й поборювала всяку церковну ієрархію, церк. адміністративну організацію (синод). Стояла за незалежність (індепенденство) церкви від держави. Відкидала розділ між духовен, і мірянами. Мала багато напрямків. Де-які з них приймали виразно соціяльне офарблення. Інд-ти це переважно ліпші члени суспільства. Багато зпричинились до ширен­ня освіти в масах. В політиці демократи, республіканці. 354. «...даль­ші нарослі протестанства (Армініяне, латіфундарії, деїсти). . . А-не секта заснована Армінієм, властиво Хармензеном Яковом (1560—1609), богословом, що признавав участь людської волі при діянню благодати. 355. Деїсти послідовники науки, протилежної атеїзму, що признає існовання Верховної істоти, творця та правителя світу, але яка відкидає його людську подобу та також небесне Одкриття. 356. Прокопов н ч Теофан (1681— 1736) був проф. київ. Академії, потім її ректором. Ігумен братського манастиря в Київі. З 1716 р. найближчий дорадник рос. царя Петра І., віцепрезидент св. синоду, архієп. новгородський. Автор підручників та трагікомедії «Володимир», яку присвятив Мазепі. Один з перших вчених в Україні, знавець европ. філо­софії. 357. Бужинський Гавриїл, єпископ, народивсяв кінці XVII ст., вмер у Москві 1731 р. Один з тих духовних учених, що пішли на службу до Петра І (разом з Ст. Яворським на чолі). Уславився Б. своїми проповідями, в яких вихваляв Петрові реформи. Перекладав з чужих мов. Написав «Юности честное зерцало» перший свіцький буквар. 358. «з усіх вір наші люди слухають німецьких менонітів, анабапти­стів і московських. ..«людей божих» (шалопутів, хли- с т і в)». . . М-ти, протестанська секта, заснована в поч XVI ст. Сімонсом Мен- ном. Вона признає хрещення тільки в зрілому віці. Відкидає військову службу і присягу. Поширена в Голандії, Німеччині, Півн. Америці. В Україні меноніти появилися десь в кінці XVIII ст. Зпочатку на острові Хортиці, потім в Таврії від тамошніх нім. поселенців. 359. Анабабптисти або перехрещенці. Протестанська секта. Не визнає хрещення дітей. Намагається повернути до первісного христіянства. Вороги католицтва. В суспільстві заступають револю­ційні погляди. Виступали виразно проти існуючого ладу (прим. 482). Більш помірковані ан-ти є баптисти і меноніти. 360—361. ІІІалопути прим. 91.— Хлисти містична секта, що вірить в постійне леревтілення Христа, Богородиці, пророків в провідниках секти. Не визнають церк. шлюбу. Секта виникла в середині XVII ст. У XIX ст. секта ця знайшла своїх прихиль­ників в секті шалопутів. 362. «...років з сорок назад і сере ;v галицького попівства стали показуватись люди...» На ґрунті укр. відродження виступає в цей час о. Маркіян Шашкевич (1811 — 43) — відродитель укр. життя в Галичині; видавець і редактор гал.-укр. альма­наху «Русалка Дністровая», виданого у Будапешті 1837 року. Разом з ним стали до відроджен. праці о. Я. Головацький та о. І. Вагилевич. Цей гурток названо «руська трійця». Пізніше на той же ґрунт стали: о. М. Устіянович, І . Мо- гильницький, о. І. Гушалевич, І. Жуковський та інш. Де-хто з них потім ві­дійшов від українства та став в ряди московофілів. Одним з перших був Як. Головацький, за ним Гушалевич та інші. 363. «...пісні Максимо­вич а». . . М. Михайло (1804—73) укр. вчений і литератор, визначився гол. чином на полі етнографії. Головною заслугою М-ча є зібранні та видані укр. пісні в збірниках: «Малороссійскія пісни» (1827), «Украинскія народный пісни» (1834) та «Сборник украинских пісен» (1849). Цими ж збірками М-ич перевернув старі погляди на укр. народну поезію. Він показав історичними та побутовими піснями красу й багацтво укр. нар. поезії та її різноманітність. Ці перші збір- ниии пісень М-ча мали великий вплив на укр. письменство. 364. «...збори пісень Вацлава з Олеська' іі Жеґоти П а у л і». . . Вацлав з Олеська псевдонім пол. етнографа, Вацлава Залеського (1800—49), пізніше гал. намісника, що видав збірку - «Пісні польські і руські галицького люду» (1833). Головне місце між ниміі займають укр. пісні. Збірка мала багато наступ­ників в гал. етнографії. Жеґота Паулі пол. етнограф видав в 1839 р. уЛьвові збірку «руських» пісень. - 366. «...повстання проти Цісаря в 1848 р.» повстання це було наслідком тієї револ. заграви, що у січні 1848 р. спалахнула в Мед іо л ані. Тут Італійці повстали проти австр. влади. У Франції з кінцем того ж року знялася революція проти короля Люї-Філіпа. Прокотилась революційна хвиля через Німеччину. А вже 13. III. 1848 р. виросли перші ба­рикади у Відні. Через два дні по тому 15. III. проголошено було першу австр. конституцію. - 366. «...русини впорядкувались, як осібна полі ти чна партія, осібна, признана державою по­рода людей, рівна по праву зо всіма другими»... Рев. рух, що поширився в Европі 1848 р. захопив і Австрію. Користуючись цим в Галичині, Поляки почали готувати повстання за пол. державу. Австр. уряд тоді звернув увагу на Українців з метою ослабити пол. рух. Тоді ж було прого­лошене визволення укр. селянства я під пол. панування. Заведено укр. мову в школах. Тоді ж було створено Українцями свого роду парлямент, чи уряд п. н. «Головна Руська Рада». Почали виходити укр. часописі, як «Зоря Галицька». Зрештою з укр. селян на добровільних підставах організовано загальну охорону кожного села і міста, що, як селянське зброєння, виступала проти польсько- мадярських змагань привернути права панів-дідичів на місце народженної демократизації, що прийшла з австр. конституцією. 367. «Далеко гірше стоять наші земляки в Угорщині». . Про життя укр. народу в Угорщині історія розповідає як про постійну боротьбу людини з природою та повсякденної тяжкої праці серед важких соціяльних і політ, умов. Справжнім героєм цієї історії є укр. селянин. Він виніс на своїх плечах багатовікове ярмо февдально-панського мадьярського поневолення та гніту. З XI ст. укр. народ дістався під Мадьяріцину під опіку мад. панів та уряду. Протягом довгих девяти віків тяглась безоглядна мадьяризація. Проти неї опиралась лише сти­хійно укр. селянська маса. Піддавалося їй лише духовенство та інша інтеліґен ція. Пізніше, особливо по вівдвідинах рос. війська, що здавило угорське повстан­ня (1849), почалась рос. аґнтація. Укр. інтеліґенція захопилася могутністю рос. сили, культури. Агітаційними осередками були у Відні протоієрей Раєвськиіі та в Будині Радолинський. Інтеліґенція відцуралася від свого національного імени і тим самим від свого народу, укр. селянства. Був це початок т зв. москво­фільства і його основниками в першу чергу були о. І. Раковський (ред. «Церк. В-Ьстннка» та «Церк. Газети») і Адольф Добрянський, що перед тим був заклятим австрофілом. Все це на довгі десятки років затримує розвиток укр. народу в Угорщині та впроваджує його до того стану, що викликає у Др-ва ту «присягу» постійної праці для укр. народу в Угорщині, яку перед своєю смертію переклав був на плечі своїх послідовників (у нас 91 ст.)


  1. Б л а н Л ю ї (1811—82) — ірранц. соціяліст, популярний публіцист, істо­рик; 1848 р. член тимчасового уряду, що звався «виконавчою комісією». Автор соціял. теорії «Організація праці», та «Історії франц. революції». Як член револ. уряду силкувався завести соц. реформи, але недосяпии своєї мети, емі- ґрував до Англії, звідки вернувся аж в 1870 р. Головна ідея його - необхідно, щоби робітництво захопило в свої руки державну владу, а після того держава захопить й всі засоби виробництва. (Д-в ІІІ-ко, укр і соц., ст. 162. Ж).

  2. Лассаль Фердинанд (1825—64) — визначний німец. політ, діяч та соціяліст. письменник; основник німец. соц.-дем. партії; визначний організатор робітництва, прихильник К. Маркса та популяризатор його праць і думок.

  3. Д ю р і н ґ бвген-Карл (род. 1883) —• німец. філософ і економісг. Відома ііого праця - «Ціна життя». 377. Ч еір н и ш е в с ь к и й прим. 179. — 378. Міль Д. Ст. прим. 19. — 379. Л а в е л є Еміль (1822—92) — бельґ. вчений, економіст і соціолог. Працював над питанням господар, становища та взаємин людей чи груп в громад, житті, в суспільстві. Противник револ. тактики соціялістів. На його мав певний вплив Д-в. Лавелє цікавився укр. питаннями та опублікував на цю тему де-які свої праці, як напр.: «Польське й укр. питання в Галичині» (в «Revue des deux Mondes». 1869). — 380. 01 e ф ф л є Альберт (1831—1903) —- нім. економіст і державний діяч. Представник державного со­ціялізму. Його твори: «Капіталізм і соціялізм». «Будова і життя соціяльного тіла», «Квінт-есенція соціялізму», «Всесвітня боротьба соціалістичної демокра­тії» та інш. 381. Л я н г е Фрідріх (1828—-75) — нім. філософ та економіст. Йою праці: «Історія матеріялізму і критика його значіння» «Робітниче питання та його значіння в сучасному й майбутньому». 382. М е н Альберт, граф (р. 1841Ї франц. парлямент., діяч-клерикал. Організатор катол. робіт, союзу. Основник ліґи політичної й соціальної пропаґанди з метою вибороти перемогу клерикалам. - 383. М а у р е р Георг-Людвіг (1790—1872) —- німец. вчений і політ, діяч. У своїх наукових працях (головно з історії німец. права) вказує на значіння історії в державно-політ. життю. Його думка, що лише історія на­вчає, як мусить поступова™ держава, щоби йшла вперед і розвивалася, а не загинула. —• 384. «...закони біологічні й соціологічні»... Біологічні закони, що їх встановлює наука про життя живої природи рослин, тварин. Соціологічні - що їх встановлює наука відносно соціяльного життя. 385. «суд без усякої перспективи» тобто без огляду на будуче. Термін перспектива взято з науки геометричного креслення, коли рівнобіжні пінії в їх продовженні сходяться в одній точці. А в буденному виразі це значить, що сподіваються на здійснення чогось в майбутьньому. 386. «. . . царством уставнії м». . . тобто, конституційного монархією, якою й стала Росія після революції р. 1905-го.387. «. . . й підкопає ту державну централізацію»... Централізм зкупчення чогось в одному осередку і керування з ньбго. Державний ц-зм скупчення всього дер­жавного життя е руках одного держ. центру-осередку, що стає єдиним керую чим органом всього життя держави. 388. «с п е ц і я л і з у в а т и» це значить поглиблювати знання в якійсь галузі праці чи науки. Звідци спеціяліст

емонстрація против існуючого ладу, організована партією «Земля і Воля», (я демонстрація мала виликий вплив і значіння для дальшого революц. руху Росії. 400. «...оборона од жандармів в Одесі». ..це ста- ось в м. січні 1878 р. Студент Іван Ковальський, революціонер (1850—78) вів ропаґанду між сектантами. За збройний опір, першій в Росії, був розстріляний VIII. 1878 р. Д-в у IV. томі «Громад.і» подає «Кілька слів про І. М. Коваль- .кого». 401.«... д і л о д. З а с у л і ч е в о ї». . . З-ч Вера, рос. рев. (1851— •19) р. 1878 зробила замах на петерб. градонач. Трепова і була оправдана; 1883 р. разом з Плєхановим, Дейчом, Аксельродом та інш. заснувала рос. •д. групу «Освобожденіе труда». 402. «... виступ кївсьних гудентів проти арешту їх товаришів»... «Війна з книж- ми людьми, з молодіжжю, періодичне дітовбійство тягнеться через всю орію Росії в XIX ст., а в остатні 10—15 років стає мабудь чи не головною оавою «внутренньої політики» Росії», пише Д-в у статті «Ґрунт, книжка «препятствія», («Громада. IV. ст. 273 і далі) про студ. заворушення в Харкові, їві і Одесі в грудні м. 1878 р. А також там же «З університетського життя Шві» (ст. 370). —■ 403. «у нас жандарм і прокурор іде по- л ю в а т н на «новь»... тобто на революціонера. А «новю» новішою названо їх в романі Турґєнева тої ж назви, де їх описано.404. Р а з ін Степан (Стенька) донський козак укр. походження. В pp. 1667—71 під його проводом відбувалися селянсько-козацькі повстання проти кріпацтва та за козацьку волю. По розгромі повстання моск. військами Р. був скараний «колесован» в Москві. 406. П у г а ч о в Емелян (1726—75) — провідник селянських та козацьких повстань над Уралом і Волгою в pp. 1773—75. Після впертої боротьби з вірними цариці Катерині II. та її урядові військами, велике повстання, що охопило широкі простори та вагрожувало вже Москві й царському тронові, було зрештою розбито, а Пугачова захоплено та стято йому голову в Москві. —— 406. Самозванщина це безпідставне і безправне привласнення собі титулу, чи визначного й популярного становища, або імени з метою здобути собі популярність в масах. Так, напр. для того ж Пугачев привласнив собі імя Петра III, чоловіка цариці Катерини II, на якого покладав нарід надії; імя його було популярне, якого Катерина II вабила. 407. «Таке й слу­чилось в 1848—49 р. у Ф р а н ц і ї». . . В цей час королем Франції був Людовик Філіп Орлеанський, проти влади якого у лютому 1848 р. знялось по­встання. Революцією було охоплено широкі маси. 22. II. оповіщено було рес­публіку. Революцію придушив ген. Кавен'як. Президентом обрано було після того Людовика Наполеона Бонапарта, якого в p. 1852 p. було проголошено імператором Наполеоном III. (див. прим. 198). — 408. «Письма из дерев- н и» і т. і. х е м і к а Е н г е л ь г а р д а». . . Енг. Олекс. (1828—93) — ви­значний рос. вчений, публіцист, сільський господар. Проф. хемії в петерб. с.- госп. Інституті. Співробітник «Отеч. Записок» (прим. 192), де між іншим були опубліковані і його листи «Из деревни». Листи ці сприяли розвиткові с.-госп. та ставали в допомозі рос. селянству в його веденню господарства. 409. «...привернути до себе робочих вигадкою «держав­ного й христіянського соціялізму». Держ. с-зм ґрунту­ється на потребі перебудови сусп. устрою в напрямі переведення, за допомогою держави, ваги суспільним (колективним) інтересам, толеруючи в той же час права приватної власности. Потрібно тими засобами перевести соціяльне і екон. вирівнання. Основником д. с-му вважається Родбертус-Ягецов, Іоган-Карл (1805—75), нім. економіст та політ, діяч. Христ. с-зм змагається зполучити християнство з економічною перебудовою суспіл. ладу. Примирення індівіду- ального з суспільним. 410. Статистика наука, що провадить досліди та числові описи масових явищ в життю суспільства.



417. «... п о в с т а н н!я сербських мужиків в Герцеговині»... прим. 243. — 418. Л і б к н е х т Вільгельм (1826—1900) — один з провідників нім. с.-дем. партії видатний парлймент. оратор і політич. діяч. Редактор соц. часописів; автор праці про Р. Овена та популярної брошури «Павуки та мухи». 419. «о д финских х ладних скал до пламенной Тавриди» — це вірш. рос. письм. Пушкіна «Клеветникам Россіи», лише останнє слово там інше Колхиди». 420. «С л а в я н с ь к а Громада» прим. 579.

Програми до «Громади» 1880 року.

421. «Програма до «Громади» р. 1880, іцо власне вийшла в світ з початком 1881 р. підписана трьома особами: М. Драгомановим, М. Пав­ликом та G. Подолинським. Але встає питання —- хто ж є дійсним автором її? З листа Д-ва до Павлика, датованого 23. V. (5. VII) 1890 р. читаємо таке: —

т к і в і книжечок на різних мовах під назвою «La ? е d е r a t і о п» «В і л ь н а Спілка» Це була, очевидно, каже М. Г-и.й ден Д-ва, який зараз виладив для першого (і єдиного! випуска статейку: «Есте- егвенныя области и пропаганда еоціализма на плебейских языках Восточной Европы». Безстроковий додаток до «Громади». 1. 1881. ст. 8. —

Малоруський Інтернаціоналізм.


427. «Jahrbuch fur Sozialwissenshaft und Sozial- p о 1 і t і к». . . журнал оснований нім. соц. Карлом Гехберґом, виходив в Цю­ріху Оберштрасе з р. 1879. Присвячений він був наук, розглядові соц-них питань і мав, м. і., розділ «Огляд розвитку соц. руху», де містились дописи :і ріжних країн. В II. річн. 2-ої кн. (1880 р.) вперше тут з'явилась рубрика «Україна», бо досі існувала лише «Малоросія», де містив свої огляди М. Павлик. В 2-му зшиткові І. річника (1880 р.) вкупі з оглядом М. П-ка з'явилась і стаття «заслуженного малор. публіциста», як сказано в передньому слові зшитку, М. Д-ва «Малоруський Інтернаціоналізм Dei' Kleinrussische Internationa- lismus». Це, як характеризує її секретар редакції, Едвард Бернштайн у своїх «Споминах про М. Д-ва і С. Подолинського (Див. М. Груш-й «М. Д-в і жен. соц. гурток», ст. 154), трохи подразнена полеміка проти Лаврова (прим. 49), викликана одним місцем його огляду, яка займається програмою журналу «Община» (прим. 248).




428. «е о і р s о» (лат.) тим самим; через те саме.


429. «параграфом 7 статуту «Інтернац.Робіт. Асоція- ц і ї» див. «Переднє слово до «Громади», ст. 122.


П. Б.

Шевченко, українофіли і соціалізм.

450. «Ш ев ченко, українофіли і соціялізм» написана Д-вим р. 1878. 28 грудня й видрукована була в 4-му томі «Громади». Праця ця в цілому належить до літер.-критичної ділянки і досі не втратила ні свого ін­тересу, ні свого значіння. Не дарма Ів. Франко назвав її «окрасою укр. кри­тичної літ-ри» (передмова до II. вид-ня її. Л.1906 р.). Але Д-в мав інше своїм завданням в цій праці. Сама назва праці говорить, що три питання: 1) Шевченко, 2) українофіли та 3; соціялізм тут об'єднано під одним заголовком. 1 кожному автор присвятив окремий розділ, хоча внутрішньо і пов'язав їх. Сам Д-в в своїй «Автобіографії» (ст. 75, примітка) каже: «Я виклав у IV. томі «Громади»в статті «Шевченко, українофіли і соціялізм» свій погляд на антікультурний елемент і націоналістичне самозасліплення рус. революціонерів і народників школи Ба- куніна і Лаврова, що захоплювалися С. Разіним і Пугачовим, великоруським росколом і т. п.». . . Ми взяли лише III. розділ праці, що подає стан справи со­ціялізму в Росії та на Україні. Заголовок же праці лишаємо без зміни. 451. Бєлінський Висаріон (1810—48) знаний рос. критик. Приятель Герцена, Огарьова, Бакуніна, Станкевіча. Працював в «Отечественных Записках» (прим. 192), з 1847 р. постійний співробітник «Современника» (прим. 153), заснованого Некрасовим і Панаєвнм. Головна мета його критично-публіцист. писань виховання суспільства в ідеалах гуманности. Українцям же пам'ятні його брутальні виступи проти укр. мови («пахне дьогтем») та проти «письменства провінціяльної породи», особливо проти Шевченка. Д-в в листуванні з П. Аксель- родом (1850—1928), основоположником рос. С.-Д. Р. партії (V. 1882) пише- «Але як би там не було, а наша справа всетаки справа свободи й соціялізму і при тім в єдино припасованій для даної місцевости й населення формі. Воно йде помало, бо людей для нього мало, через обрусіння та ополячіння інтеліген­ції. Але воно всетаки йде та йде. . . А коли насіння виросте і дасть від себи нові, вже усім помітні семена та паростки, тоді з подивом будуть люди говорити про те, що наші перші сходи підривали не тільки свинячі рила III. відділу, Кіевлянина іт. п., але й Белінські, Скабичевські (рос критик 70-хрр.),«Вперед» і т. п. («Об'единеніе». Відень, 1924, ч. І., ст. 817). — 452. «Пушкін Олекс. (1799—1837) —відомий рос. поет. Автор «Євгеній Онєгін», «Полтава», «Мідний всадник», драми «Борис Годунов», повісти «Капитанська дочка», «Оповідань Бєлкша» і багатьох дрібних поезій. Вважається основником нової великорусь­кої літ-ри. «В нас нема літератури» був загальний голос критики 20-х і 30-х років в Росії (Пушкін, В'яземський, Полевой, Надеждін, Бєлінський). Сам П-н писав: «Виключаючи тих, що займалися поезією, руска (то б то, великорусь­ка) мова ні для кого ще не може бути досить привабливою; в нас нема ще ані літератури, ані книг; всі наші знання, всі наші поняття з малих літ зачерпнули ми в книгах чужомовних, ми звикли думати на чужій мові. . .» (1822). І з мови московських проскурниць він утворив богату, гнучку, поетичну мову. Вніс П. багато нового також в розвиток оповідної мови та стилю. Сказав своє помітне слово в критиці, бо «Критики в нас, чувашів, не існує», писав він В'яземському в 1824 р. Але працював і як історик та публіцист, хоча тут не перевищив рівня свого часу. 458. «Основ а» прим. 154. — 454. «Д е н ь» газета, що видавав у Москві відомий провідник славянофілів, Іван Аксаков (1823—86); в pp. 1861—65, коли була заборонена урядом. 455. «Вл. Ламанський» прим. 272 — 456. «...навіть скільки-небудь повного ви­дання Шевченка ми діждались через 14 р о к і в. .. «Ос­нова» закінчила свій вихід в 1862 p., а через 14 років вийшло в Петербурзі т. зв. Кожанчикове видання «Кобзаря», злагоджене М. Костомаровим та Г. Вашке- вичем при близькій участи Мих. Лазаревського, приятеля Ш-ка, якому Ш. передав свої автографи. Але видання це було і не повне, і не справне. Видру- ковано було його 5000 прим., але вже на протязі 2-х місяців воно розійц (Правда). 457. «ультрамонтанство» прим. 274. — 458. «у к нофільська газета розпускала передвиборні м фести свого депутата (о. Качали). . .» — при часоп. «Правда» гані народовців розсилались, як додаток до ч. 16, дві політичні брошури К лая Загірного (псевдонім Ст. Качали): «Безпосередні вибори до Ради Держ; і Русини», і другу «Політика Русинів» (прим. 213). Тоді то й виявились тіс нитки зр'язку ультрамонтанів з галицькими народовцями-українофілами. (, М. Д-в «Де-що про львівських народовців і соціялізм в Галичині». «Громі IV. ст. 361—370 та «Австро-руські спомини», ст. 162—176). — 459. «д я ч в ськими книжечками» — наз. Д-в релігійно-просвітні видання лі «Просвіти», ріжні житія святих тощо. Ці останні він ще називав «візантій казки». А взагалі турбувався, що «П-та» не дає народові потрібного йому м ріялу: — «як мало в виданнях «П-ти» реального та свіцько-наукового матерії а як забагато церковщини» (А. Р. спомини, ст. 171). — 460. «...дати м це в своїй заложеній на укр. гроші друкарні». . . Д карня Тов-ва ім. Ш-ка була куплена на гроші прислані з України. Д-в у «А спом.» (ст. 266) каже: «я мушу сказати, що ті гроші були не збірні, a Mat всі, коли не цілком усі, дані були одною особою, досить богатою». А тою осоС була Єлизавета Милорадовичова (1832—90), що дала 6.000 руб. (9.000 гульден Отвертіше про це говорит Д-в в листі до Окун-го (Переп. ст. 215): «. . . кс народовці признають волю думок ріжним фракціям одної нації. . ., допускаю наших людей в усі нац. інстітуції, котрі вони захопили в свої руки, і з ні напр. Тов. ім. Шев. через чисте мошенство, зламавши той статут, котор був вироблений по волі Милорадовички, при моїй участи в 1873 році». . . 1 рівники Т-ва ухвалили купити друкарню і опісля друкували ріжні видання виконували ріжні замовлення з боку.


461. «... ультрамонтана «Руського С і о н у». . . «Р. С.» укр. церковна часопись, виходила дві на місяць у Львові в pp. 1871—80, як орган вищого попівства, під редакціє Сил. Сембратовича та Ю. Пелеша, проф-рів теологічного від. львів. унів-т; «Р. С.» видавався старим правописом, що вважався тоді одною зі святощів рус: кої церкви. . . я виразно чутною тенденцією, заступати інтереси руської церкв не в обороні її якоїсь самостійності, але в дусі римського католицизму. . . ш зйбаром показалися в ньому острі напади не проти латинізації Русинів, ал проти раціоналізму [переваги розуму в житті, науці та релігії] і маловірр руських народовців, спеціяльно за їх культ (в/ану) Шевченка». (Див.: І. Франк

з-за Пирогова (Див. «Ми й «Набат». «Громада», т. IV, ст. 379). Добр-в ви: право «малор. народа говорити своєю мовою про річи своїх потреб, стр( та споминів» (т. IV. ст. 353). — 477. Герцен — прим. 57а. 478. Б е с ь к и й прим. 451; Чернишевський - прим. 179. — 479. «Д віков поправлять мудрено» переклад: Трудно виправи боту минулого.480. С е н - С і м о н прим. 373. — 480а. Уступ, на ст «Найбільша географічна одміна Росії. . .» і до кінця є незвичайно цікавою Софією історії рос. України, яку Д-в зумів так коротко, але глибоко ш лити.481. «. . . сіверо-русскія народоправства». . наз. праця знамен, укр. історика Миколи Костомарова (1817—85), іцо ви р. 1863, про історію великорус, республік Новгорода, Пскова й Вятки, трих Кос-ов добачав повну подібність з вічовим укладом до-татарської Укг Русі та з пізнішою козаччиною. Ці старовинні великорус, республіки були нованіта приєднані до Москви в 1478 р. Про ці праці К-ва Д-в писав: «На праці д. К-ва про мужицтво і громадство в історії Русі лягли основою ні українства, його спорні листи до Поляків («Правда Полякам о Руси») до Мо< чів («Правда Москвичам о Руси») поставили діло українське перед сусіда! його колишнє Кир.-Метод, братство 40-х років (прим. 304) і науково-поліг, статті про союзність (федералізм) в старій Русі («Мысли о федеративном на в древней Руси») були ластівками укр. всеславянства і федералізму в усіх Рл як його книги про Стеньку Разіна («Бунт Стеньки Разина») і про «Северо-рі Народоправства» були науковими ластівками і московського мужицтва і грс ства». («Народні шк. на Укр.» «Гр-да» т. II, ст 241). — 482. «... бунт мецьких крестян і містиків XVI с т. . .» — Це була ве. німецька реформаційно-революційно-суспільна боротьба під проводом Ч Мінцера та Мартина Лютера, що вибухла в квітні 1525 р. в цілій Німечч Війна тяглась від р. 1517 до 25. VI. 1534. В цім русі відограла велику р єретична секта «перехрешенців» (анабаптистів;, що повстала у Швейцарії, а п утисків там, втікла до Німеччини, де в 1526—27 pp. відбула в Півд. Німе (Авгсбургу) інтернаціональний анабаптистський з'їзд. В 1530 р. в Нім-ні ві щено було до 2.000 анабап-тів, тоді вони тікали до Моравії, але й в Нім-ні зо лось їх чимало, особливо в промислових містах Любеку та Мінстері. Р. 1 . мінстерські комуністи-перехрещенці захопили місто і утворили комуну, єпископ, військо здобуло місто (через зраду) і проповідники комуни були зал довані нелюдськими муками. Після того анаб-тиський рух в Нім-ні був здавле зовсім. 483. «...крест (роскольницький) і бороду» роскольники, або старовіри це загальна назва всіх сект, що відділились православної церкви в XVII та першій пол. XVIII в. (новіші секти наз. с танством). Зачались вони від незгоди певної кількости духовних ссіб на правлення богослужбових книг та обрядів, що розпочав з 1651 р. заводити мо патріярх Никон. Старовіри не приймали не лише «новшеств» в релігійних сп вах, але також і в державнім та побутовім житті, які часто вводились насиль напр. не стригли бороди, тощо. Старовіри під тиском тяжких переслідувань р бігались та заселювали різні пустоші на окраїнах москов. царства. Розбилі вони на дві групи: поповців та безпоповців, а останні на багато «толків та сог. сій». Де-які толки безпоповіцини вже підходять до сучасного раціоналістичне сектанства. 484. «... з донськими и я и ц ь к и м и козакам Донські козаки населення, що жиє по обидва боки нижнього Дону з дош вами. Яицькі к. що наз. тепер уральськими, початок свій ведуть з кінця А ст. Оселюють простори над р. Уралом. Переважно всі роскольники. tk «К у д е я р» отаман козачій. Таку назву має праця Мик. Костомарова, і друкована була в «Вісти. Егропи» р. 1875. В цій «історичній хрониці» К-в оп сав події часів Івана Грізного та вивіе Москвинів та укр. козаків з їх відомі ватажком Дмитром Вишневецьким. Рос. преса обвинувачувала К-ва, що в «в наклад історичній правді» вивів Великорусів «людоїдами в порівнанні з Іат рами та козаками». 486. «..французька «ж а к е р і я» XIV ст. Під назвою Жакерії (від слова Жак-Яків, імени дуже поширенного серед франі селян) відомі кріваві повстання фран. селян в р. 1358 (XIV ст.) проти утиск шляхти. Фр. шляхта, переможена у війні з англ. шляхтою, шукала матеріялі ного відшкодований й джерела збагачення у страшному визискові фр. с-еляї

ства. Селянство повстало, але фр. шляхта при допомозі анг. жорстоко задушила повстання багато тисяч селян було замордовано, а кріпацька залежність фр. селян від феодально-поміщицької шляхти стала ще тяжчою. Після цього повстан­ня фр. с-н повторювались в pp. 1548, 1556,1593 і далі 1636--37, коли вже селян­ству допомогло і міщанство. 487. «... німецьке крестьянське повстання XIV с т.» Перша селянська війна в Німеччині сталася р. 1476 в єпископ. Вірцбурґ. За організатора її був пастух Ганц Бегєйм, який почав розказувати людям, що йому явилась божа мати й оповістила, що відтепер не­має бути більше ані царя, ані князя, ані папи, ані інакшої духовної або свіцької влади: кожен має бути іншому братом, повинен здобувати собі хліб власною пра­цею, і ніхто не має мати майна більиіе від інших; усі чинші, оилати, панщина, мита, податки й інші данини та роботи мають бути знесені навіки, а ліси та па­совиська стати вільні. Убоге селянсгво юрнулось до Бегейма, і він, разом із кількома блищими товаришами, почав потайки організувати збройне селян, повстання. Та таємницю викрили; єпископ, військо схопило Бегейма, спалило ного живцем на вогнищі й розігнало початки повстанського війська. Після цієї невдалої спроби селянство на якийсь час принишкло, але через кілька років, наприкінці XV ст., почалися нові сел. повстання і змови вісники великої сел. війни, що почалась р. 1525. — 488. «монополії»... (лат.) виключне право на певні акції (торгівлю, промисел, тощо) наддане особі, тов-ву або дер­жаві. 489. «...нещасні царські реформи Олександра II». Олександр II. (1818—81) вступив на царство в р. 1855, після нещасливої Севастопольської війни. Першою його реформою було знесення кріпацтва (1861 р.); в 1862 — стверджено головні підстави судової реформи; в 1863 — відмінено кару на тіло та таврування злочинців по судових приговорах; видано універ. устав на зразок німецького. В 1864 р. закінчені та введені в життя земська та судова реформи. Р. 1865 — нові правила друку, полегчені; в 1870 р. мійські реформи; в 1874 — реф. загальної військ, повинности. В 1871 р. мін. освіти Д. Толстой увів в середні школи клясицізм (прим. 166). Відмовлення продовжу­вати та закріпляти реф., початі в першій половині свого царювання та навіть спроби вернути назад чи зіпсувати зроблене, викликало загальне незадоволення поступовою громадянства, почались численні спроби вбити царя: Каракоза 4. IV. 1866 р., Березовського в Парижі 1867, Солов'єва 2. IV. 1878, біля Москви на зел. дорозі в тім же році, в Зимовому палаці 1880 р. Це вернуло його на думку продовжувати реформи: було випрацьовано проект рос. консти­туції і подано на затвердження (Лоріс-Меліків), але 1. III. 1881 р. Ол-ра вбито бомбою в Петербурзі (І. Гриневецький). 490. «...навіть декабрі- с т и 1825 p. . .» — Декабрісти, ті військові, що підняли повстання в Петер­бурзі та на Україні 14. XII. 1825 р. Метою їх була зміна державного ладу: введення конституції, скасування кріпосного права, введення політ, свободи. (Див.: «В. Спілка». Пар. ст. 354). Провідники повстання: П. Пестель, К. Рилєєв, С. Мурав'єв-Апостол, М. Бестужев-Рюмін та П. Каховський були повішені 13 VII. 1826 р.491. «М а р т'я н о в з Лондона писав «Письмо к Олександру II. . .» Март'янов рос. політ, діяч і письменник, «мо- нархіст-народник» того часу, як його наз. Д-в. Проживав в Лондоні, там надру­кував брошуру «Народ і государство» та «Лист до царя Олекс. II», видрукув. в «Колоколі» ч. 132, 8. V. 1862 р. В своїм листі М-в чекав від царя «признання прав земства в його відносинах до держави», то б то зкликання Земс. Собору. В 1863 р. він вернувся в Росію в надії, шо цар, який визволив селян від кріпац­тва, не погнівається на його за пораду. Але за свого листа М. був засуджений на п'ять років каторги та доживотне життя в Сибірі. Там він і вмер. (Листи М. А. Бакуніна, ст. 513). — 492. «. ..а навіть доволі Унковських і Б в р о п е у с і в. . .» — ліберальні представники тверської шляхти. 493. «к н. А. В а с и л ь ч и к о в» кн. В-в Алекс. (1869—81) — публіцист, автор праці: «Землевлад-Ьніе и Земледіліе», «Самоуправленіе» та «Сельскій быт и сел. хозяйство в Россіи». 494. «і п о с л і д к и богословського й ме­тафізичного погляду на історію». ..то б то коли беруть явища на віру, а не пізнають шляхом наукових дослідів. 495. «П івнічно-аме- риканській революції»... Північна Америка заселена була ан- глічанами, колонії яких почали в pp. 1775—83 війну з метрополією за свою не- залежність і в 1783 р. утворили Півн. Амер. Штати. Провідником амер. револк ціїб ув Вашингтон Джорж (1732—99), з 1787 по 97 pp. президент СПШ. - 496. «...на берегах Темзи, Сени, Делавера». .. — три річш на берегах яких стоять столиці: Лондон, Париж та Ню Порк. 497. «. . . д К. Аксакова і др. славянофілів м о с к о в с ь к и х». . . А-о Константин (1817—60) — лідер моск. славянофілів в 40-х та 50-х pp. Стоя за визволення селян з землею; мав великий вплив на суспільство завдяки свої правдивости та чистоті переконань. 498. Славянофіли (прим. 218, 498а. Солідарний (лат.) згідний в думках і поглядах. 499. «о б гц и н а м і р». . . теж, що в нас на Україні громада, село. В общину, як в своерідн рос. явище вірили рос. западники (Герцен й інші) та де-хто з славянофілів (див прим. 94). — 500. «кулак и» багатії. 501. «д о к т р і н е р и» (лат.) люде, що сліпо тримаються якоїсь теорії. 502. «Народное Діло» рос. револ. журнал, що виходив в Женеві в pp. 1863—71, де друкувались прац М. Вакуніна. 508. «д е с п о т» (гр.) жорстокий правитель, що трактує на рід, як своїх рабів, що не знає жадних обов'язків у відношенні до народу т; самовольно розпоряджається в державі. 504. «стіни І е р и х о н у», старовинне місто в Палестині, що згадується в Біблії. Коли його брали Жиді під проводом Ісуса Навіна, то стіни його наче б впали після трократного обхоцл з трубними згуками. 505. «Земля и Вол я!» Соціально-рево- люціонное о б о з р t н і е»видання гуртка «3. и В.» (другого, у від­міну від гуртка тої ж назви 60-х pp., заснов. М. Чернишевським), або «Спб. Вольной типографіи» (що була продовженням «Вольной Русской типографії»). Це була газета "«3. и В.», що виходила зі. XI. 1878 p. no IV. 1879, всього 5 чисел та один додаток (8. III. 1879) та «Листок 3. и В.» з 12. III. по 18. VII 1879 р. також 5 номерів. Обидва видання видавались в кількосте від 1.500—3.000 прим.

словника. -— 540. Ш а ф » р и к Павло Йосип (1795—1861) •—■ професор і вчений, відомий своїми «Славянськими старожитностями» (1837), «Славян, народопись» (1842); поруч з Колларом найбільший представник слав, єднання. Шевченко присвятив йому свого «Івана Гуса» або «Єретика», назвавши його «Чехом-славя­нином». - 541. «П а л а ц ь к и й Франтішек (1798—1876) славний чеський історик, прозваний «батьком народу». Монументальна його праця «Історія народу в Чехах і на Мораві» в 11 томах. В р. 1837 заложив «Часопис чес. і^узею», що існує й досі». 542. «...заклади подібні славянським М а т и и я м». . . просвітньо-громадські т-ва на зразок наших «Просвіт».

П. В.

Мужицькі бунти й письменні бунтарі.

543. Ми подаємо в нашому «Збірникові» не цілу працю Д-ва під тим титулом друковану в першій кн. «Громади» періодичної. В першій частині праці Д-в по­дає газетні відомості про «крестянські бунти», що відбувались по всіх губ. рос. України і лише в другій половині її переходить до оцінки та висновків про значіння тих рухів Цю, другу частину ми й подаємо. 544. «Чиншовики» (чинш—нім.,. лат.) ті селяни, що платили за безстрочне та спадкове користу­вання землею власникові її певну плату (чинш, оброк) грошима чи натурою, яку не можна було зміняти на бажання одної сторони. 545. «... в Р о с і ї нема нічого подібного таким великим спілкам між чиншовиками, які єсть в Ірландії»... Т. зв. «Ґрунтова Спілка» (Land League), що організована була в Ірландії в початку 1880 p., вимагала зем. реформи в тім напрямку, щоби земля була викуплена в панів та розділена між хліборобами: чиншовиками та наймитами, а також, щоби раз назавжди було покінченЬ з використовуванням кількох мільйонів людства кіль­кома тисячами великих власників ґрунтів. Провідником того руху був Михайло Девіт, який терпів і каторгу за свою вперту боротьбу. (Див.: С. Подолинський Громадівський рух в Англії і Ірландії. «Громада» 1880, кн. І та 2-га 1881. — 546. «...казенні села» ті, що не належали панам, а знаходились під безпосереднім доглядом державної влади. 547. «...подушне...» По­душна подать плата, однакова для всіх мужчин податного стану. Встановлена була ще за царя Петра І. для всіх здібних до праці, але не тих, що служать на держ. службі, т. ч. скоро стала обов'язковою лише для селян. Щоби довідатись хто має платити подушне з р. 1718 робились переписи (ревізії) мужчин, подат­ного стану. Скасовано було її в Евр. Росії в 1887, а в Сибірі 1898 р. 548. «...скасування соляного податку» Соляний податок (акциз) було встановлено в Росії 1862 р. а відмінено в р. 1881. Це був податок на сіль, що добувалась в державі. 549. «...як городяне зробили велике повстання проти короля» прим. 396. та «Чуд. думки». . . ст. 290. — 550. «...та й взагалі українські мужики... сто років назад були письменішими од московських»... Цуже яскряво в цифрах показав то сам Ц-в у своїй праці «Україна і центри» ,Громада, т. II. ст. 393): «Тепер після всього того крику, що нароблено про на- зодню освіту, при всяких міністрах, директорах, інспекторах, училищних сові- *ах, земствах, в черніговському, городницькому, сосницькому повітах, де був і 1748 р. чернігівський козачий полк, є усього 52 міністерські, іемські і вільні (частні) школи, а в них 3. 997 школярів. А в 1748 році, коли не іуло ніякого того благодітельного начальства, котре коштує не аби які гроші, ут було 134 школи. Скільки було в них школярів, не звісно, але коли б г кожній школі тоді було хоч втроє менче школярів, ніж тепер, по 25 душ, не по 75, то й тоді вийде, що сто трицять років назад в черніг. юлку мусіло бути, найменше, як 3350 душ школярів, коли там усього людей уло менше 100.000, — а тепер на 350.000 чоловіка-школярів тілько на 340 душ ільше ніж та найменша купа, яку ми нарахували для 1748 року. Сто три- ять років назад значить училось в школах того о.ру найменше 1 на 29, або 3,3%, а тепер 1 на 87 душ, або 1,1%. Одна шво­ву тоді приходилась на 746 душ, а'тепер на 6.730 душ!» :т. 396—7). — 551. «Д'яков, Богуславський, Гольденберґ».

в члени студентів, котрі ще не довчились і не довоспитались і котрі ніяких обо­в'язків не сповняли і не могли сповняти, а правами руководити других хотіли користуватись та політику вести. . . Треба перше виробляти елементи партії, а потім партію». Але й в своїх працях більш спокійно, об'єктивно він обговорю­вав цю справу. Так всебічно висвітлено це питання в праці «Вольний Союз» «Вільна Спілка». (Пар. вид. ст. 354 і далі) а коротко зрезюмував в праці «На­родні школи на Україні («Гр-да» т. II, прим, на ст. 267): «. . . скажемо свою думку коротко, що коли прямо повстанська проповідь в школах мужицьких початкових, д і т с ь к и х, -— невозможна, то затягання «гімназисток і > гімназистів», підростків, в пряму повстанську «працю», в «органі- зацію», е діло стільки ж недоладне (як і всякаг напр. фабрична, непосильна недорослій людині праця) скілько й нерозсудне і шкідливе для самих «органі­зацій», котрих вже не раз підводили недоростки, посвячені у всі тайни. Підрост- ків, як і дітей, треба розсудливо вести ступінь за ступнем до того, щоб вони стали робітниками, научаючи їх науці й ремеслу, які і коли їм по си­лам, а не затягати їх одразу в працю, підсильну тільки дужому і стиглому рука­ми і головою робітникові. . .» — 562. «В судовій справі про 21 ки­ївських бунтарів» . . Це процес, що відбувся 12—21 липня (ст. ст.) 1880 року. Головні діячі М. Попов, Юрковський та др. Военно-окружний суд засудив 18 душ на каторгу, двох на поселення в Сибірі та одного до тюрми.

II. Б.

Наука з попередніх оповідань.

563. Ця праця Д-ва друкована була в 2-ій книжці періодичної «Громади» за р. 1881, безпосередньо після оповідань сестер Павликових, Анни і Параски: «Мої й людські гріхи, а панська та попівська правда» та «От хто робить поря­док межи людьми». Сестри Павликові описали там все, «що вони чули, бачили й пережили в часи, коли поліція й суди галицькі всякими способами мучили їх за їх думки про громадські справи» Ми подаємо цю працю, 8 де-якими про­пусками, яка робить висновки з тих фактів, яких далі терпіти не можна. — 564. «...до думок зовсім безвірних» — інакше народ стає беэ- конфесійним (лат.), то б то не визнає жадної віри та не належить до жадної церкви. — 565. «... в І й III томі «Трудів» П. Ч у б і н с ь к о г о». . . Чубінський П-о (прим. 238) — Труды этнографическо-статистической зкспедиціи в яападно-русскій край, снаряженной Импер. Географ. Обществом. Юго-Зап. итдііл. Матеріали и изслідованія, собранный д. чл. П. П. Чубинским. Том 1. СПБ. 1872. В. 1-й. Ворованія и суевірія. Ст. XXX—468. 8°; Том III., изд. под наблюденіем д. чл Н. И. Костомарова. СПБ. 1872. Ст. 2—II—VIII—486—2, 8*.

Українські громадищі перед польським соціялізмом і польським патріотизмом.

576. Ця праця Д-ва була надрукована в кн. 5-ій «Громади» за 1882 рік, ст. 231—241, як відповідь на листа йол. соціяліста Б. Лімановського. Тут же подано іі самого листа в ориґіналі, якого ми не передруковуємо, лише подаємо ного переклад, що міститься поруч ориґіналу в «Громаді». 677. «Листок Громад и» І прим. 511. — 578. «. . . д. Л і м а н о в с ь к и й Болєслав (1835—1935) — пол. політик і письм.-соціяліст. В 1861 р. арештований вкупі а іншими пол. студентами за співання в костелі рев.-нац. пол. пісні та засланий в Архангельську губ., де зустрівся з рос. та укр. соціялістами. Визволився з заслання в р. 1870, переїхав у Львів, де працював науково та пропаґував соц. рух. В тих часах написав велику працю «Історію суспільного руху в XIIIXIX ст.», де знайшлось місце і для укр. соц. руху. Був в переписці з Д-вим. В зв'язку з соц. процесом був арештований, але за відсутністю доказів через два місяці випущений. Після того переїхав в Женеву. Стоючи на засаді від­родження пол. державности, якій справі віддав все своє життя, Л-ий, хоча й симпатично ставився до укр. визвольного руху, але цілковито з пол. становища. Мріяв про єдину велику Польшу в історичних межах, за що підпав критиці Д-ва в його «Істор. Польша та вел. демократія». В 1882 р. основав пол. партію соціалістичну, 1922 — став сенатором. Вмер на сотому році свого життя. З біль ших його праць: «Вступ до соціології», «Соціологія Конта», «Студії про соція­лізм». Друкував свої праці в укр. час. «Молот» 1878 р. 579. «Славя н- ська Громада» на думку Д-ва мала виходити поруч з «Громадою» для висвітлення укр. питання в перспективі «всеслав. федерації». То був час війни за слав, визволення, коли турбувала думьа про дальшу долю слав, наро­дів та про їх внутрішний лад. Д-в і хотів його використати для пропаґанди ідей слав. соц.-федералізму. Для І. т. «Сл. Гр.» в 1877 р. вже надруковане було вступне слово й інформаційна стаття про Сербів, але сталось так, що «Сл. Гр.» зовсім не вийшла. 680. «Потім на цей раз новий польський рух зовсім порвав з думкою про Полошу 1772 р.». . .

В р. 1772-м стався перший розділ Польші між Росією, ІІрусією та Австрією До того часу в склад Польші входили землі укр. та білор., яких новий соціял., пол. рух не враховував в склад Польші.




П. Б., Т. Гриб.

Польським громадівцям в Росії.


590. «. . .mi^dzynarodowego zebrania zwolanego w ІО-letniqrocznic? listopadowego powstania». .. Бенкгт їлаштованний редакцією соц. пол. журналу «Рівність» в 1881 р. в Женеві в па- іять 50-літнього юбілею пол. повстання в 1831 році. Участь в бенкеті взяли соц. Іімці, Великороси (Лавров) і робітники Поляки (Якубовський). Драгоманов, алрошений на бенкет не прибув і нижче він пояснює чому. На бенкеті були про- о лощені трафаретні промови К. Маркса і Енґельса про'«необхідність незалеж- иоі ІІольші», як одного я «наріжних камнів визволення європейського проле таріяту». Робітник же, Поляк, Якубовський просто сказав, що повстання 1831 р було повстанням панським і ніхто з присутніх не протестував. (Див. про це «Істор. Польша та великор. демократія», ст. 164).


591. «. . впорядчинп програми, напечатанної в «R 6 w п о й с і». . Про нещасну долю цієї програми подає Д-в (в примітці на ст. 203 «Істор. Польша. . .» вид. Париж, 1905) з листа компетентної людини з Галичини, такі пригоди: програма Сула названа «Program socyjalist6w polskich і ruskich (українських) wschodniej Galicji» і в такому вигляді післана в Женеву до друку. Але тут «по неувазі друкаря», вона з'явилась під імям «Program soc. р о 1 s k і с і в та­кому вигляді була пущена в ужиток (з тою «помилкою» вона попала й в руки австр. поліції;. Помилка була опротестована з Галичини, і тоді попередний заголовок було заліплено, але знову не тим, що був даний на місці зложення програми, а новим: «Program socjalist6w galicyjskich». Нова «помилка», ска­сувала й слово «polskich», та приховала і слово «ruskich». Дивна ота постійність в переслідованню цього слова друкарською долею! В довершення п. Ліманов- ський 8'явився на конґресі в Хурі з цією програмою в руках, як представник ідеї возстановлення Польші, від котрої відреклась ця «програма»!!»


592. Катков прим. 145


59.3. « д. Г а р т м а н» рос. революціонер, учас­ник вибуху 19. XI. 1879 р. в Москві, був арештований в Парижі. Російс. влада вимагала його видачі їй, але на прохання рос. рев-рів (Кравчинського та Жуков­ського) Гамбетта, прем'єр-міністр франц. уряду, вислав Г-ма за кордон Франції. Він виїхав до Англії. 594. «...переклад книжки «Про багат­ство та бідність»... Автором її був С Подолинський. Д-в тільки її виправив до друку та видав в 1878 р. в Женеві.

П. Б.

Чудацькі думки про українську національну сираву.

595. «Чудацькі д у м к и. . .» та «Листи на Наддніпрянську Україну» це, як свідчить один з учнів та дослідників праці Д-ва, є «найкраще, найбільш продумане та достигле зі всього написанного Д-вим на політ, теми» (Б. Кістя- ківський). А сучасний нам дослідник називає ці твори «блискучими памфлетами на культурно-політ. теми» (О. Дорошкевич). Та й сам автор відзивався про ці праці, що вони дають «певну цільну систему думок про укр. націон. справу громадську і літературну» (див. «Листи. . . ст. 54 вид. 1915, Відень). 596. «Н а р о д» орган гал.-укр. радик. партії, шо виходив під ред-ею М Павлика та І. Франка, двічі на місяць у 1890—95 pp., зпочатку у Львові, а від 1892 — в Коломиї. «Н-д» в першім же році свого існування дав взірець найкращого часо­пису, доступного й цікавого рівно для освічених еелян, як і для інтеліґенції, і при тім так багатого і ріжнородного змістом, як ні одно подібне видання в Га­личині» (І. Франко). В «Н-ді» виступали на літ. поле крім старших робітників радик. напрямку, молоді, талановиті та енерґійні письменники, що з часом по­робилися правдивими двигачами гал.-руськ. культурности. Поруч них стають, як кореспонденти та автори самостійних статей освічені селяне. Д-в видрукував в «Н.» свої більші праці «Австро-руські спомини», «Чудацькі думки». . ., «Листи на Наддніпрянську Україну», «Рай і Поступ», «Два учителі», загалом до сотні статей і заміток. 597. «З оря» прим. 292. — 598. «. . . мені судилось переносити мою розмову з одної хати в Другу» тобто з часоп. «Зоря», де Др-в надрукував свою першу статейку «Лист у ред. «Зорі» «Ще на тему: хто винен?» (Зоря. 1889, кн. 4). Це була думка -— відповідь на статтю Б. Вільхівського (Б. Гріцченка) в «Зорі» р. 1888, ч. 10 — «Хто-ж винен?» та «Де ж наша робота» ч. 134-14. Пізніше з приводу статті в «Правді» «Туриста» (О. Кониський) Д-в напнір другу статтю: «В спраш відносин Українців до російської літератури» ««Зоря». 1889. Підпис в обох статтях був «Чудак». --599. «...на той раз впорядчиком«Зорі» був чоловік особисто добренький» це був Олек. Боркои- ський, укр. педагог, довголітний проф. академ. гімназії у Львові та Дорогобччу, автор підручників та перекладач. 600. «...якийсь землячок, наз­вавшись Турист» . це був О. Кониський (див. прим. 133, 288, 290 і 293. —- 601. «... земляк довідавшись. .. передав мені 1000 ф р а н к і в». . . хто то був невідомо, але можна догадуватись, що чи не був то Мик. Ковалевський, який завжди підпомагав Д-ва у його видавничій праці. 602. «...сталась пригода в Галичині: арештова­но кількох гостей із Р о с і ї». . . це було літом 1889 р.. Франко оповідає: «Наслідком якогось фальшивого доносу, а властиво тілько для кинення постраху між народ перед близькими виборами, уряд зробив нагінку на віль­нодумні елементи схід. Галичини. Арештовано зразу Вислоуха (пол. журналіст і ред.-вид. «Przeglqd spoieczny» та організатор пол. селян, партії «Stronnictwa ludowego») та ще де-яких пол. еміґрантів, а потім арештовано також мене і Павлика та компанію київ, університ. молодіжи, що прибула на літні ферії погостити в Галичині. Арештовано Сергія Деґена і його дві сестри, Б. Кістя- ківського, студента Маршинського і ще де-кого з львів. молодіжи. Нас продер­жано три місяці в слідчім арешті. . . і випущено на волю. . .» (Див.: А. Мар- шинський Поїздка в Галичину в 1889 р. «Дніпро», календар на 1924 p. JI.). — 603. Гоголь прим. 475, а також див. ориґінальну характеристику твор­чості! його подану Д-вим в «Переписка М. Д-ва з М. Еучинським» ст. 42 і 99. 604. Турґєнєв Іван (1818—1883) рос. письменник. Перший вивів в пись­менстві селянина. Писав проти кріпацтва. Знаний своїми повістками «Записки охотніка» та романами: «Отцы и діти», «Дворянское гніздо», «Рудин», «Новь». «Дым»... прим. 139. — 605. Достоєвський Федір (1821—1881) — глибокий мистець в описах рос. душі; в своїх романах та оповіданнях викри­вав хороби рос. народу і суспільності!. Відомі його «Братья Карамазовы», «Бісьі», «Преступленіе і наказаніе», «Униженные и оскорбленные» та інші. 606. Толстой Лев (1828—1910) — вкупі з Турґенєвим і Достоєвським тво­рець рос. реалістичного роману, які значно вплинули на творчість наших пись­менників, як і на творчість зах. европ. письменників і що особливо в них ці­нував Д-в. Відомі його романи: «Война и мир»,«Анна Каренина», «Воскресеніе» та інші. 607. Будда або Ґотама (приблизно біля 563—483 pp. перед Хр.), основоположник релігійної філософії Сходу. Буддізм перейнятий містицизмом, вимагає цілковитого злиття людини, наче б розтаяння у всесвіті. Або, як каже наука Б., треба погрузитесь у нірвану, тобто якесь таємниче себезнищення. Шлях до такого остаточного таємного, містичного себезнищення дуже довгий, а для цього людина мусить не раз народитись і вмерти, тобто прийняти подобу чи звіря, чи рослини, чи гада. Відомі образки Б. подають його «в нірвані» на лотосовій квітці, підібгавши під себи ноги, сидить в глибокій задумі Будда. Посередині чолэ у його ніби пухір це то трете внутрішнє око, яким Б. задив­ляється в глибину, в середину, в саме єство річей. 608. Сократ (470—399) греч філософ. Жив дуже скромним і простим життям Кликав до пізнання прав ди, але насамперед вимагав «пізнати самого себе». Визнавав несмертельність душі. 609. Ц і ц е р о н Марк Туллій (106 р. перед Хр.) славний римський красномовець, з фаху судовий адвокат, що виголосив їх не менше 60 Особливо відомі 4 промови проти Катиліни, відомого змовника. Ц. прозваний «батьком» за те, що урятував рідний край, римську республіку. 610. Апостол Пав­ло жидівське імя його Савл, а римське Павло. Фанатично переслідував своїх одноплеменців христіян. Але одного разу, коли він гнався за христіянами, раптом почув наче з неба голос: Савле! Савле! Чому переслідуєш мене? Від того менту став ревним пропаґатором, апостолом христ. науки. Ап. Павло надав організаційної форми христ. церкві та виложив у своїх «Посланіях» основні доктріни її. 611. А р а б и н а Магомета так наз. основоположника Ісламу, чи магометан, релігії, дійсне імя якого було Котан Гасгем. Основи своєї науки він виклав у книзі «Коран». Був фанатиком своєї ідеї. Щоб поши­рити свою науку та привабити послідовників їй, запровадив право мати багато жінок. На службу своїй релігії поставив розмноження людей. 612. Напо­леона прим. 330. Розвиваючи свій не зовсім успішний військовий похід на Росію (1812), використовував сепаратисіичні настрої між укр. панством та селянством. 613. Гердеи Іоганн-Готфрід (1744—1803) — нім. філософ. Відомий своїми творами з філософії, історії і мовознавства. Досліджував народню поезію. Розглядав історію людства, його культурний і мовний розвиток, як прояв колективної індивідуальності! і тої активної сили, що лежить в основі усієї природи, це б то, по думці Г.—бога. 614. Ф і х т е Іоганн-Готліб (1762 1814) — нім. філософ-ідеаліст, в ід-мі якого головну ролю грає інтелектуальї та моральна свобода. Крім своїх філ. праць Ф. відомий своїми «промовами ; нім. народу». З тими промовами виступав, коли по цілій Німеччині чутно бу. брязкіт франц. зброї. Ф. засуджував заборчу війну, оправдував лише війі оборонну; писав: «кожна заборча війна є неморальна; лише оборонна війі є морально дозволена». Закликав молодь до нац. відродження своєї батьківщик і до боротьби проти чужонац. панування. Розпалив ентузіязм. Сам вступі добровольцем до війська, коли Німеччина повстала проти окупаційного режим Наполеона І. 615. «Правд а» прим. 294. — 616. Пушкін— при» 452. — 617. X а н а а н ц і або хананіяне чи фінікіяне, потомки Ханаана син Хамового. Землю їх Палестину завоювали собі Жиди. 618. «Ч е р в о н и Хрест» установа, що має на меті допомогу раненим і хворим на війні; існу в різних державах з часу женевської конвенції 1864 р. і рахується в час війн нейтральною. 619. Вікліф Джон (1324—84) — анг. церковний рефор матор; повстав проти зловживань духовенства та папи. Наука 'його була про клята папою, але рух викликаний нею прийняв згодом не тільки характеї релігійного, але й соціял. протесту проти маєткового нерівенства. Д-в наші сав книжечку «Іван Вікліф, доктор євангельський» яка була сконфісковані австр. урядом. 620. Л ю т е р прим. 346. — 621. К а л ь в і н прим 347. — 622. «... протестував... на всесвіти их з'їздам письменників у Парижі й у Відні»... Парив, літ. конґрес відбувався в р. 1878, на його Д-в післав свій протест працю: «La litteratun oukrainienne prescrite par le gouvernement russe». Віден. p. 1880, на який буї нісланий доклад вкупі з М. Ііавликом. 62В. «...або всесвітних ре­троградів н а з а д н и к і в». . . ретроградний той, що поступає назад, зр ідци назадник. —■ 624. Турґєнєв -— прим. 604. — 625. Достоєвський —■ прим. 605. — 626. Некрасов Микола (1821—1877) рос. поет публіцист. Своїми віршами і публіц. статтями прислужився боротьбі проти культурної і соціяльно-політ. реакції в Росії. 627. Успенський Ґлєб (1840—1902) один з представників в літ-Di «рос. народництва». В романі «Кулак» вкааав і на соціяльне розшарування села. Кулак це постать селянина, що богатіє, нанят иаёться коштом своїх односельчан Літературні твори У-го прислужилися, до- певної міри т. зв. «критичному народництву». 628. Катковщина прим. 145. — 629. Победоносовщина прим. 300. — 630. «. . .славетна «угода» дд. Р о м а н ч у к а й то в.» прим 305. — 631. Романце літер, твір, що має на меті змалювати словесно дійсне життя зо всіма її додатними та від'ємними сторонами, досить широкий обсягом з багатьма діє­вими особами. Романи бувають ріжні, а між ними соціяльно-психологічні, тобто такі, що змальовують переважно соціяльну сторону людського життя з розглядом душі людини того середовища та й суспільних верств, що складають те суспільство. Між укр. романами такого напрямку Д-в ставив високо, р. П. Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні», якого і було видано в Женеві. 632. Короленко Волод. (1856—1921) — рос. письменник, публіцист й сусп. діяч. З походження українець, але укр. мовою свідомо не писав. В своїх творах описував укр. життя (Сліпий музикант). В творі «Без язика» виявив характерне длгг народництва недовірря до міста й урбанізації Росії. Гуманіст Редактор «Рус. Богатство» органу народно-соціял. партії. 633. Б о б о р и- к і н Петро (1836—1922) рос. белетрист. Дуже освічена людина, але як письменник досить поверховий. В рос. критиці вважається виразником інтере­сів і настроїв освіченої буржуазії й зв'язаної з нею лібер.-народ, інтеліґенції ріжних відтінків. Був представником поміркованного лібералізму. 634. «. ; . суздальського богомазівства». .. ремесло малювання далеко не мистецьких, дешевих, для широкого ужитку образів (богів), що з давних давен провадиться в Суздальському і сусідних повітах Володимир, губ. на Московщині. У нас кажуть тандита. 635. Мордовець Данило (1830—1905) укр.-рос. письменник: історик і романіст. Теми своїх творів часто брав з укр. історії «Гайдамаччина», «Сагайдачний», «Цар і Гетьман» (Петро І. і Мазепа), «Гетьман-чернець» (Ю. Хмельницький). Був незвичайно плодовитий, але не глибокий письменник. В укр. мові дар кілька побутових оповідань та поему і два Істор. романи. Писав публіц.-лірічні фейлетони в «Зорі». Полемі­зував в Кулішем «За крашанку писанка». В 1859 р. разом з Костомаровим видав в Саратові «Малорусскій литературный Сборник» зі збіркою нар. укр. пісень. «36. «...роман «Боротьба», що печатається в «II р а в д і». . . це твір О. Кониського, друкувався він в «П.» за 1891 р. «37. Незлобін псевдонім пощлярного в 70-х pp. белетриста і фейлето­ніста Олек. Олекс. Д'якова (1845—-95). Вийшов з купецької родини; учителював на Україні (Катеринославщнна). Еміґрував, після участи в експропріяції, за кордон. Пізніше розійшовся з революціонерами й почав писати сповідання в життя закордонних «нігілістів», описуючи їх досить темними барвами. 638. «Р у с с к і й В -Ъ с т н и к» рос. журнал літератур, і політ., заснований 1856 p. М. Катковим; виходив щс-місяця. Зпочатку ліберально-поступовий, в якому друкували свої твори найвизначніші рос. письменники, як Турґєнєв, Лев Тол­стой, а також Марко Вовчок. З 1862 р. напрям журналу міняється й стає на чолі реакційного руху. Пізніше писанина цього журналу зводиться до проповіді репресій проти поступового руху, міцної влади та злобної критики раніших реформ.638а. Щ е д р і н -—-псевдонім Михайла Салтикова (1826—1889) — визначного рос. письменника-сатирика. В своїх знаменитих сатирах. 1Ц. змальовував психологію рос. бюрократизму та урядничий побут. - 639. «М о- с к о в с к і я Ведомости» прим. 141. — 640. «...досить е н е р- ґ і ч н а особа, чи група». .*. це був О. Кониський (прим. 293). — 641. «зачепивши такі твори цеї фабрики, як «Славян- ська етнографія» та «Горовенко». .. автором обох праць є О. Кониський. 642. «...дав собі працю Геркулеса». . Г. мі- тична постать героя антично. Греції. Одним з подвигів Г. було вичищеним стаен Авгія, царя Еліди; зробив він це пропустивши через них річку. 643. «Кирило-Методіївське товариство». . . прим. 304. — 644. «Молодая Італія» рев. т-во засновано 1831 р. Мадзіні Джузепне (1805—72) — італ. патріот-револ.), яке проіснувало майже до часу об'єднання І-її. Воно розпочинало кілька невдалих виступів для освободження І-ії і, не- дивлячись на неуспіх, відіграло величезну ролю, піддержавши занепавші надії та підбадьоривши духа в італ. патріотів в найтяжчі часи реакції (1830—40). 645. «Молода Германія» це назва гуртка нім. письменників, що проповідували визвольні ідеї в 30-х та 40-х pp. Вони з літ-ри хотіли зробити за­сіб духовного оновлення Німеччини, провідника соціяльно-радик., політ, та моральних ідей. Це були: Гайне, Берне, Гуцков та інші. 646. П р у д о н прим. 84. — 647. «Німець Г е ґ е л ь» Г. Ґеорг Вільгельм-Фридріх (1770— 1831), знаменитий нім. філософ. По його науці все, що існує в світі матеріальнім так і духовнім є розвитком і проявом вічного абсолютного Духа і все вертається до того ж Духа, так що Він є на початку і в кінці кожного розвитку. А розвиток цей відбувається діялектичним шляхом, трьохступневим: теза (ідея), антитеза (перетворення в протилежне) та синтеза (з'єднання, нова ідея). Це є той діялек- тичний метод Г., який в матеріялістичній філософії використали Феєрбах, Маркс і Енґельс: теза капіталізм, антитеза - пролетарізація і синтезасоціялізм. «648. ...геґеліянська система з її думками про зміни національних гегемоній по періодам всесвітньої історії» Народній Дух (розвиток світового Духа) є посієм і об'єднуючим началом всіх проявів нацїі. Кожний нарід втілює в собі певний принцип. Коли цей принцип здійснений, нація свою історичну місію виконала і має вступити місце іншій нації, яка є носієм більш вищого начала. В цім сенс історичних змін національних гегемоній по періодам всесвітньої історії. 649. Хомяков прим. 218. — 650. «...брати Аксаков и» таж прим. 651. Гер­цен— прим. 57а, —652. Максимович прим 363. —653. «... к р у- жок Костомарова» — тобто члени Кирило-Метод. Б-ва. (прим. 304). —- 654. «...жидівський монотеїз м». . . М-ізм віра в одного бога, в одно верховне божество, поруч з яким не може існувати інше божество. Моно­теїстичні релігії: жидівство, христіянство, іслам. «55. «V б 1 к е г р s у с h о- о g і е» -— народня психологія. 656. «...секті славянофілів» .лавпнофільотпо немає нічого спільного зі симпатіями до сучасних Славян. Ц одіїн з напрямків рос. even, думки XIX ст., що виявився в націоналіст.

протесті проти впливів зах. культури; філософ.-історичної теорії націоналі самобутности й панславістичних (властиво нанросійських) симпатій. Гір тично сл-во зводилось до захисту «правос.лавія, самодержавія і народное Підстава великорус, славянства була, на погляд славянофілів, найдосконалі За те вороже ставились вони до начал «ляхітського і хохлацького», тобто народів українського й польського (прим. 283). — 857. Данилевський ! кола (1»221885)—рос. публіцист, філософ, природознавець і економіст. Визн ний провідник пізнішого славянофільства. В своїй головній праці катехиз славянофільства «Россія і Европа» він викладає цілу систему реакційні москов. націоналізму. Коли раніші сл-ли досить стримано ставились до саі державія, то Д. ставить його на герший плян, вважаючи його «внутрішні, істотністю» моск. народа. За думкою Д-го «існують вибрані народи», що мож) стати «культурно-історичними типами», в той час як інші до того не здібні і лише «погноєм історії». Із вибраних один лише моск. нарід може стати типе Для Д-го «ідея славянства мусить бути вищою ідеєю, вищою за свободу, вище за науки, вищою за освіту». 658. «шовініст и» прим. 74. — 659. «. б у л я н ж і с т и серед Французів»—... прихильники ген. Булят (1837- 91), що мали свою національну партію. Воні. порозумілись з срлеаністан та бонапартистами з метою зробити державшій переворот на користь грас Паризького (27. І. 1889). Змова невдалась і Булянже втік у Белгію, де застрілився. 660. Основа прим. 154. — 661. Іван Вишенс: к и й прим 351. — 662. «Чорна Рад а», гцо відбулась 17 червня 1663 ] в Ніжені та де виявились соціяльна та політична боротьба представник) козацької голоти Івана Бруховецького, кошового запорозького та пре; ставників козацької старшини: полк-ів Сомка і Золотаренка. Рада скінчилас для всіх трагічно: переможені полк-ки були скарані на горло 18. IX того > року. Боротьбою скористав москов. уряд і зміцнив своє панування, використс вуючи для себи свого ставленника гетьмана Бруховецького (прим. 521). — ббЗ. Кость Гордієнко, інакше Гординський, родом з Полтавщини вчився в Київ. Академії. Від р. 1701 кошовий Запор. Січі. В час повстанні Мазепи став на його бік. Завжди був ворогом Москви і до смерти своєї (1733 боровся з нею. Г-ві приписують складення першої укр. конституції р. 1710 : нагоди обрання на гетьмана Орлика (прим. 523). — 664. «В с т н и к Евро п ы» прим. 197. — 665. С л о н и м с ь к и й Леонід (р. 1850) —- рос. публі­цист, постійний співроб. «В. Е.». Його праці: «Основні питання політики», «Охо­рона селянс. землеволодіння», «Економічна наука К. Маркса». 666. Б і с- м а р к прим. 391. — 667. Потебня Олександр (1835—91) — відомий укр. філолог, філософ та етнограф. Теоретик літературознавства й дослідник мови за психологічною та порівняльною методами. Основоположник укр. мово­знавства (лінґвістики). Найбільш відома його праця «Мысль и язык». 668. Веселовський Олександр (1839—1906) — відомий рос. літературо­знавець, професор і академік. Зпочатку прихильник Гримовської мітологічної школи, пізніш прихилився до позитивної школи Бенфея (прим. 716), що вису­вала теорію літерат. запозичень й міжнарод літер, взаємочинности на ґрунті історично-культушгих стиків народів Заходу й Сходу. Вес-ий робив спробу до­повнити Тена (Іпполіт Т. (1828—1893) знам. фр. філософ, історик і критик) - його психологічний історизм матеріяліст. історизмом Бокля (прим. 736) за допомогою бенфеєвської школи. В кінці 80-х pp. його метода порівняльно історична, що фактично при дослідах стає методою історично-етнографічною, під впливом Спенсера й В. Шерера перетворюється у нього в еволюційно-соціо­логічну методу. 669. ерудиція (лат.) всесторонне знання, вишколення, ученість. 670. Сумцов Микола (1854—1922) — укр. літературознавець, проф. харков. унів-ту, академік ВУАН у Київі. Численні праці з історії укр. літ-ри: хрестоматії з укр. літ-ри: студії з укр. етнографії. 671. Ж и т е ц ь- к и й Павло прим. 535. — 672. календар (лат.) первісно у старих Римлян список довгів, боргова книга позичальників, бо 1 дня місяця (календа у Римлян 1 день місяця) сплачувались відсотки: опісля список календ та інш. днів року. Тепер загальний список днів у році, упорядкованих за тижнями й місяцями, враз із зазначенням змін місяця, час сходу й заходу сонця й л і- сяця, бігу планет, затмінь, свят і важніших випадків у громад, та церковному


житті. К. е Юліянський, або старий стиль та К. Грегоріянський новий стиль. А також К. республіканський у Франції з 1793 по 1806 рік. Рік складався з 12 місяців, м. з трьох декад (10 день), а лишні 5—6 день добавлялись в кінці року Рік зачинався м. Вандем'єром, від 22 вересня по 21 жовтня і т. д. 673.«. . .вплив західно-європейського руху, котрий звуть новонародженням наук (renaissanc е)». . . в пере­кладі на укр. мову значить «відродження» це був рух в науці й культурі, який скидав пута церковної мертвоти та відроджував стородавне, античне в мистецтві, в науці прийшов раціоналізм (раціо-розум). В політиці спричи­нився до лібералізму й індивідуалізму. 674. Антонович Володимир (1834—1908) •— укр. історик, археолог і етнограф. В молоді роки «хлопоман» (прим. 339). Далі проф. київ, ун-та. Головні праці з уьр. археології, історії Київа, козаччини, гайдамаччини, селянства, укр. шляхти, духовенства. Видав 10 тт. «Архив юго-зап. Россіи», Збірка актів про «Чари на Україні» у «Трудах» Чубінського. Разом з Др-вим видав з коментарем «Истор. п-Ьсни малорус, народа». Видний член «Старої Громади», саме з тих, що не поділяли напрямку праці Д-ва на еміґрації і, можливо, один з авторів «Листів з Київа». 675. Щ е- бальський Петро (1810—1886) рос. історик і публіцист; був поліціймей- стером у Москві, пізніше урядовцем для особливих доручень при Головнім Управ­лінню Цензури. 676. «Р у с с к і й В •Ь с т н и к» прим. 638. — 677. ІО з е- фович - прим. 223. — 678. Пилип II, король іспанський (1523—98) відомий своїм релігійним фанатизмом та суворим характером; переслідував протестантизм і волю в Нідерландах, що викликало страшне й кроваве повстання та відколення частини Нід-ів від Іспанії. 679. Київська Археоло гічна Комісія» заснована була як офіційна рос. установа, але зразу попала в руки укр. вчених і багато прислужилась укр. науці виданням ріжних істор. актів та наукових праць. Засновано її в 1843 p., але розцвіт її діяльності! припадає на час секретарування проф. В. Антоновича (70—80 pp.), головою був відомий творець указу 1876 р. Мих. Юзефович. 680. С. - П. Ведомо­сти» —■ прим. 164. — 681. Палій Семен (Гурко) популярний в народних масах фастівський полковник: вів уперту боротьбу проти пол. держави та шляхти, бажаючи прилучити Правобережжя до Гетьманщини; заарештований Мазепою 1704 р. й засланий Петром І. на Сибір, після йлуки Мазепи зі Шве­дами повернений на Україну; герой народних пісень, оповідань і л«ґенд. Умер 1710 р. 682. Дашкевич Микола (1852—1908) історик літератури, проф. київ, унів-ту, а від 1907 р. академік. Провадив також істор. досліди з історії України. При всій своїй ерудиції був типовим еклектиком (несамостійним письменником), що старався примирити крайности й зайняти золоту серединку в спірних наук, проблемах. Автор першої наукової історії укр. літ-ри. 683. В и т о в т, або Витольд (1350—1430) син троцького й жмудського князя Кеіі- стута. Суперник Ягайла, проти якого виступив з інш. з опозицією й за допомо­гою Ливонського ордену примусив Я-ла визнати його велик, князем Литовським. Змагав до створення незалежної держави литовської. Хоч політично відокрем­лювався від Польші, але був прихильником католіцизму, допускав зах.-европ. впливи на розвиток культури свого краю. Як католик не мав симпатій серед правосл. Руси. Старався усунути татарське панування па Україні, що пере­шкоджало поширенню торгівлі до Чорного моря. 684. Свідрігайло-молодший син Ольґерда Гедиміновіча, правосл. імя Лев; 1386 р. прийняв катол. імя Болеслав. Мав за уділ Полоцьк, 1392 — захопив Вітебськ. Воював з Витовтом, дістав Поділля, Сіверську землю. Вмер 1452 р. у Луцьку, пере­даючи свої володіння Литовцям. 685. «Петро І. й Катерина II., що зруйнували Січі»... Петро І. зруйнував 3. С. в 1709 р. за її до­помогу Мазепі; зап-ці розбіглись і заснували нову Січ під Турком в Добруджі. В 1734 р. зап-ці присягнули Ганні Ів. і їм відвели місце для Січі в місцевості! Підпольнім, де впадала річка Бузулук і Підпольна в Дніпро. Ця Січ проісну­вала до р. 1775, коли Катерина II цілковито її зруйнувала. 686. Карпов Геннадій (1839—90) — рос. історик, проф. хар. унів-ту. Хоч працював виключно над укр. історією, але гостро виступав проти укр. історіографії М. Костомарова й Куліша. 687. Консеквентний прим. 76. — 688. Л у ч и ц ь- к и й Іван (1845—1918) — укр. історик, проф київ, унів-та; дослідник Іспанії

й Франції та істор. форм землеволодіння на Лівобережжі. Написав низку праць про громадське землеволодіння на Україні (Общинное землевладініе в Мало- россіи). Доводив у своїх працях, що громадський принцип землеволодіння не чужий і для укр. народа. 689. Е с м а н ь — річка на півн. Чернігівщині, на пограниччю з Московщиною. — 690. Нубійський — прим. 238. — 691. Юхименко (Ефименко) Петро (1835—1906) — укр. історик, дослід­ник звичаєвого права й етнограф. Автор числених праць з істор. укр. побуту XVII і XVIII ст. Співробітник «Основи», «Черніг. Листка», «Кіев. Старини». Разом з Чуб-ким і Кістяківським Ол. вважається основоположником «Науки про звичаєве право». — 692. Кістяківський Олекс. (1833—1885) — укр. правник, проф. київ, ун-ту; досліджував укр. звичаєве право, історію права й судовий устрій часів Гетьманщини. Видав козацькі закони — «Права по ко­торым судился малорос, народ».—693. Ковалевський Максим (1851— 1916) — рос. історик та соціолог, укр. роду. Проф. ун-ту в Москві, Стокгольмі, Оксфорді і Парижі. Займався виясненням взаємочинности соціяльно-економ й політ, устрію по поступовім ході розвитку людських суспільств; це привело його до студій старовинної історії установ — в досі новій чіколі етнографів — соціологів: Тейлора, Леббока, Моргана, Спенсера й др. 694. Волков (Вовк) Федір (1847—1918) — укр. етнограф, антрополог та археолог. Стюдіював та науково працював майже ЗО літ за кордоном, головно в Парижі. В IV т. «Гро­мади», під псевдонімом Сірко, вмістив свою працю — «Т. Шевченко і його думки про громадське життя». Працював в «Науковому Т-ві ім. Шевченка» в Етнограф. Комісії, де видавав «Матеріяли до укр. етнології». Після 1905 р. повернув до Петербургу, де працював в Музеї Олександра III. Працював майже у всіх укр. виданнях. У виданні — «Украинскій народ в его прошлом и настоящем», що розпочали професори: Грушевський, Кримський, акад. Корш, М. Ковалевський, Туган-Барановський та акад. Шахматов, вмістив дві свої цінні праці: «Антро­пологічні особливості! укр. народа» і «Етнографічні особливосте укр. народа». Збірний том його праць видав УГВФонд у Празі.—695. «в часи археоло­гічного з'їзду в О д е с і». . . це був 6-й арх. з'їзд, що відбувся з 15. VIII до 1. IX. 1884 року в Одесі під головуванням гр. А. Уварова. Думку про скликання таких з'їздів вперше висловив згаданий гр. Уваров ще 1884 року. Він же на влавітовування тих з'їздів пожертвував значні гроші. З'їзди відбу­валися через кожних 3 роки в ріжних містах б. Росії. На цих з'їздах зачитува­лися праці з археол. дослідів тої країни, в якій відбувався з'їзд. Активну участь брали укр. вчені (прим. 222 — Київ. Арх. З'їзд), а особливо активним був В. Антонович, що приймав найблищу участь в організації цих з'їздів на Україні. •— 696. Р е н а н Ернест (1823—92) — відомий фр. письмен., філолог, критик та історик релігій. Відомий своєю працею (переложеною на всі мови) — «Життя Ісусове», що викликало велику бурю між клерикалами. — 697. «... гал.- укр. рух офіційно поставлений під начальство га­лицького є п и с к о п а т у». . . це в час т. зв. «Нової Ери» — прим. 305. —

  1. «W і s 1 а» — пол. етнографічне видання, що виходило у Варшаві. —

  2. «Этнографическое О б о з р і н і е» — неперіод. видання етногр відділу «Императ. Об-ва любителей естествознанія, антропологіи і этнографш» при моск. унів-ті. Видавалось з р. 1889 р. по 4 кн. в рік за редакцією Д. Ану- чіна, Н. Янчука та співпраці А. Кримського. — 700. «Живая Старин а»

аа ред. Г. Благосвєтова співроб. Пісарев, Г. Успенський, Помяловсышй, а тs кож Марко Вовчок. В 1866 р. закритий. 726. «Отечественны Записки» — прим. 192. В 1877 р. у склад редакц. увійшов М. К. Михайлов ський, а співроб. —■ М. Зібер, В. Лесевич. З 1884 р. заборонений, бо, мовляв

коло «О. 3.» гуртувалися особи, що стояли близько рев. організацій'. - 727

«Діло» журнал науково-літер., вірний традиціям «Рус. Слова». Впли: його був значний. Співпрацював тут і Е. Реклю. Видання припинилося 1884 р. 728. Победоносівська доба» прим. 300. — 729. «Г р о м а д с ь кий Д р у г» укр. місячник, що видавали в 1878 р. Франко і Ііавлик за мате ріяльною підтримкою М, Д-ва (дав 500 руб. свою частку наук, нагороди з; «Истор. пісни малор. народа»). «Г. Д.» виходив радик. Драг-ою фонетикок і з доволі острим, свіжим і ярко соц-ним змістом. «Г. Д.» номер за номером конфіскувала прокуратура, забіраючи майже всі примірники. Тоді почали вза мін виходити неперіодичні збірники «Дзвін» і «Молот». 730. «Д р і б н £ бібліотека» — зр. 1877 виходила з ініціативи ів. Белея та при ближчії! участі Ів. Франка, де вийшов його «Каїн», оповідання «На дні» та переклади де-яких свіжих тоді наукових творів. 731. «Наукова Бібліотека» - що видавав І. Франко за гроші почасти свої, а почасти зібрані в Київі в pp. 1887—8. В «Н. Б» вийшла праця Павлика-«Про русько-укр. народні чи­тальні» та переклад Франка «Нарис історії філософії» Ф. Шульце. Bp. 1889 замісць «Н. Б.» Франко почав своїм накладом видавати 732. «Літера­турно-наукову бібліотек у», якої до 1892 р. вийиїло 15 томиків. Тут вийшла розвідка Ф-ка про «Перебендю» Ш-ка, його поема «Смерть Каіна» та габілітаційна дисертація «Іван Вишенський». З р. 1889 тут же почались друкуватись М. Д-ва: «Австро-руські спомини», яких вийшло 5 випусків. Тут же були передруковані з «Народа» його «Чудацькі думки». Збірними пра­цями І. Ф-ка та М. Д-ва були «Листочки до вінка на могилу Шевченка» та «З історії публичного виховання в сучасній Европі». 733. «Ж іночий Аль­манах» виданий в 1887 р. коштом та заходами Наталії Кобринської та О. Пчілки під властивою назв. «Перший Вінок, жіночий альманах» у Львові. Альманах складався з праць самих жінок, Українок і Галичанок. 734. Тур­ґєнєв прим. 604. —- 735. «В і с т н и к Европы» - прим. 197. — 736- Б о.к л ь Генрі-Томас (1821—62) — анг. письменник, відомий своїм твором «Істо­рія цивилізації в Англії», в якому ставив проґрес людства в безпосередню залеж­ність від проґресу розумової культури та розповсюдження знань. - 737. Спен­сер Герберт (1820—1904) — знаний анг. філософ і соціолог-позитивіст. По його думці соціяльні явища є тої самої природи, як і фізічні закони. І для сус­пільства дійсні закони еволюції і причинового зв'язку, що панують в матеріяль- ному всесвіті. Суспільні і соціяльні явища є вислід певних акцій і реакцій, чи їх комбінацій. С-р обстоював свободу, як основу політики. Держава мусить як найменше втручатись в життя суспільства. Його праці: «Система синтетично філософії» в 10 томах; «Соціяльна статика», «Наука соціології» та інші. 738. М о м з е н прим. 190. — 739. «американця Моргана» М. Лев-Генрі (1818—1881) — відомий амер. етнолог і соціолог, дослідник побуту Індіян. Його праці зпричинились до зміни поглядів на первісне суспільство. 740. Б р а н д е с Георг (1842—1927) — знаменитий датський критик, історик літ-ри й публіцист. Бистрий і вражливий естет-ліберал. Його великий твір -— «Головні літ-ні течії XIX в.» перекладено на різні мови. Мав великий вплив на північні літ-ри, відкрив чимало талантів, знав багато мов і літератур. 741. «Кирило-Методіївське Брацтво» прим. 304.742. Р е- н а н прим. 696. — 743. «... о, М у з о». . . — Музи, греч. богині наук та мистецтва: Уранія, Кліо, Калліопа, Мельпомена, Полігімнія, Талія, Терпсі- хора, Евтерпа та Ерато. 744. Юзов псевдонім Кабліца Йосипа (1848—93) — рос. публіцист; один з учасників народи, руху, а згодом і теоретик його в часи підупаду того руху. Автор «Основ народництва» та «Інтеліґенція і народ». 745". Лев Толстой прим. 606. Творець релігійного анархізму. Непризна- вав свіцько-державних і церковних авторитетів. Відкидав закони і реліг. догми. Закликав жити життям первісних христіян. Поборювати зло добром («непротн- вленіе злу»). Заперечував модерну цивілізацію і культуру. Закликав жити ближче до природи, а звідци його опростіння та веґетарізм в їжі. - 746. Ь а- к у н і н прим. 58. — 747. «X л і б о р о б» —• популярний часопис «для се­лян і міщан», півмісячник, що його видавала радикальна партія в 1891—95 pp. у Львові та Коломиї. 748. Р о н а річка Швейцарії та Франції, бере поча­ток з Ронського льодовика недалеко від С.-Готарду, протікає через Женевське озеро та впадає в Середземне море. 749. Г е ґ е л ь прим. 647.— 750. «П р а в- д а» прим. 294. — 751. «Д і л о» прим. 270. — 752. Шгірее лівий при­ток річки Гавеля, бере початок в Саксонії. 753. Баштовий псевдонім Нечуя-Левицького Івана Семен. (1837—1918) відомого укр. пов'стяра. 754. Данилєвський прим. 657. — 755. С о л о в'є в Влад. (1853—1900) рос. філософ, проф. петерб. ун-ту; з 1881 присвятив себе філоф. праці. «Праці» видані у 8 тт. Між ними«Національний вопрос в Россіи». —■ 756. К а р е є в Микола (1880—1931) — відомий рос. історик і соціолог.


цілим світом.


776. Вікліф —прим. 619. — 777. Гус Я н (1369—-1415)

чеський реформатор, ширив науку анг. реформатора Вікліфа через що mvch увійти в конфлікт з папою і цілою рим. церквою. Був проклятий офіц. церквою алё Гус мужньо йшов за голосом своєї совісти. Заперечував непомильність владу папи. Єдиним джерелом Христової науки визнавав лише євангеліє. Вчиї боротися і мужньо захищати правду, хоча би за це грозила смерть. Сам даі том,\ приклад коли Рим запропонував Гусові відректися від своєї науки він не піддався і сміливо пішов на страшну муку. 6. VII. 1415 р. був живи\ спалений. Навіть попіл його був кинутий в річку Рейн. Т Шевченко присвя тив Я. Гусові одну з найкращих своїх поем. 778. В. К а р а д ж і ч - Вуї К-ч (1787—1864) — сербський письменник і мовознавець, основник серб, літ-рно мови, збирач народ, пісень, що викликали в цілій Европі велике вражіння і дочекалися перекладу на всі европ. мови. 779. С т о й к о в и ч. . Опан. перший проф. фізіки харк. унів-ту (з 1802—1813) — відомий хабарами за свогс ректорства й професорства. В. Караджіч розпочав 1819 р. за пропозицією Рос Бібл. Т-ва переклад Біблії на сербську мову, який закінчив 1822 р. Цей переклад Т-во передало до Кишиньова на перегляд бувш. серб, митроп. Леонтія і арх Філіповіча. Вони знайшли мову перекладу вульгарною й переповненою турець­кими словами. Це було підтверджено бесараб. архієп. Димітріем (Суліма), який запропонував віддати переклад на виправлення митроп., архімандріт. й ученому Сербові Он. Стойковичу, проф. харк. ун-ту й письменникові Словено-сербськоі школи (словено-серб. мова ■—- мішанина руско-церковного з сербським). С-віч цілком наново переробив переклад і в цьому вигляді він був із його іменем видан. Рус. Бібл. Обществом (СПБ. 1824). — 780. З и р я н е нарід урало-фінського племени в Арханг., Вологод. і Тобол, губ-ях. Говорить фіне, говіркою; хрі- стіяне; займаються хлібороб, та звіроловством. 781. Скорина Фран- ціск, білорус, учений XVI ст. (б. 1490—1535) родом з Полоцька, вихованець краківського й болонського ун-тів. Переклав на білорус, мову Біблію іі видру­кував її в Празі (1517—19). — 782. «. . . т. зв. ГІ е р е с о п н и ц ь к а руко­пись». . . прим. 352. — 788. «Іван Федорович Москвитин. .. — друкар, 1564 р. видав першу в Московщині книгу «Апостол», 1565 — мусів тікати, ратуючи своє життя, після знищення його друкарні переписувачами, що боялися конкуренції й найшов притулок у гетьмана Ходкевича в Заблудові, де видрукував Євангелію, Псалтир і Біблію. 784. Григорій Ходке- вич (вмер 1572) -— гетьман Вел. Князівства Лит-го, виленський каштелян, ворог люблінської унії. 785. Вильгельм І. Завоюватель (1027— 87;, з 1035 герцог Нормандії, в 1066 завоював Англію, розбив короля Гарольда при Гастінгсі.



788. Генрі VIII. (1491—1547) англ. король з 1509 p., знищив владу папи в Англії та заснував англіканську церкву (виникла 1534 р. відгалуження протест.: зберігає ієрархію єписьонів, а тому зв. єписко­пальною); правив з великою жорстокістю; казнив Томаса Мора (прим. 37).


789. Кромвель Олівер (1599—1658) — протектор республік Англії, Шотландії та Ірландії. За Карла І. К-ль став улюбленцем парлямент. війська і в де-кількох боях розбив корол. військо. Після того, як рахопив короля в по­лон, добився його казні. Далі К-ль здусив повстання в Ірландії, розбив Шотлан- ців та прибічників короля, розігнав парлямент, прийняв титул лорда-протек- тора 3-х республік, зберіг порядок в Англії та підніс її зовнішнє значіння. Сам він був пресвітеріянцем і тому ця церква користувалась великою свободою.

790. Макферсон Джемс (1738—96) — шотлан. поет. Оригінальна твор­чість М не уявляє собою нічего цікавого. 1760 р. видає він текст вільних пере­робок оріґінальних кельтських народніх переказів «Уривки старовинної поезії, зібраної в гірській Шотландії й переклад з гельського». Це він видав за твори шотлан. поета III ст., барда Оссіяна. Після смерти М. було доказано, що то підроблені речі. Оссіян, правільніш Ойсін леґендарний герой кельт, народ­ного епосу, ще дав своє імя великому циклю поетичних творів, т. зв. поемам Оссіянаодній з важливійших пам'яток початков, кельського фолкльору (прим. 9). Вільна обрібка поем Майк Коміна (коло 1750) ft світово-прославлені поеми М-на (1762) — мали величезний вплив на европ. поезію. Оссіяну М-на наслі­дували поети німец. Sturm und Drang'y. На основі М-го матеріалу створив свою теорію «народної творчосги» Гердер (прим. 613).— 791. «...похід про­ти альбігойців у 1209». . . Альбігойцями наз. учасники реліг. руху катарів і богомілів, осередком яких було м. Альбі в півд. Франції. Альб-ці вірили в Бога Світла, що провадить боротьбу з князем темряви, який опану­вав світ і людей. Ті, що йдуть за богом світла «світлі, доконалі», жиють життям аскетів, цебто не попускаючи своїм пристрастям і бажанням. Папство поборю­вало Альбігойців збройною боротьбою. Остаточно погромила Альбігойців св. Інквізиція. 792. К а р л Смілий (1433—77> герцог Бургундський з 1467 p.; довго воював з Людовиком XI., обороняючи феодальні права. 793. Р і ш е л'є Арман-Жан-Дюплессі (1585—1642) — герцог і кардинал, знамен, фр. держ. діяч; при слабости та неспосібности короля Людовіка XIII. впродовж 18 років, майже необмежено, керував Францією; турбувався про зміцнення корол. влади, оповістив непримиренну війну феодалам і безжалісними казнями навів паніку на придворну аристократію. Зломав політ, силу гугенотів; підпомагав наукам та мистецтву (заснував фр. академію, перетворив Сорбону, збудував Пале-Рояль, друкував розкішні книги твори клясиків). Р. залишив політ, гестамент, яким обороняє «освічений абсолютизм» (стат. Н. Гр-ва, ст. 2ІЗ).794.«...дала «Деклярацію прав людини й громадянина 1789 і конституцію 1791 р.» -— Деклярація Націон. Зібрання 4—27 ве­ресня 1789 в своїм тексті має: вступ та 17 точок. Основні принципи декл-ії: 1. «Принцип всієї верховної влади полягає гол. чином в нації» суверенітет нації. 2. — «всі громадяне мають право особисто чи через своїх представників приймати участь у виданні законів» право людини і громадянина. Революція 1789 р. була буржуазною. Переслідувала інтереси буржуазії, яка рев. шляхом прийшла на зміну аристократії та феодалам. Буржуазне єство рев-ії знайшло звій вираз у відношенню до інституту власності!. Арт. 17 декл-ії і каже: «Влас- яість є непорушне, священне право». . . (прим. 393). — 795. Якобинці прим. 59. — 796. «8-го плювіозу ІІ-го року республіки»... «дощовий місяць» так наз. 5-й місяць респуб-го календаря, що рівнявся: 22 січня 21 лютого. 797. Барер-де-Вєзак (1755—1814) знаний член jbp. конвенту та Комитету державного порятунку, адвокат, представник серед, буржуазії, конституц. монархіст. З розвитком революції пристав до лівого їрила якобинців. Згодом прихильник якоб. диктатора. Обстоював гильотину істільки, що його прозвали Анакреоном (поет стар. Греції) гильотини. Підчас зеакц. перевороту, 9 термідора (9. VII) позиція Б. не ясна. Після катування 3обесп'єра стає провідником реакції. Був радником Наполеона. 798. К о н- з е н т Револ. Зібрання 20. IX. 1792 р. 20. X. 1795, яке затвердило республ. іад Франції, скатувало короля Людовіка XVI, а пізніше й королеву Марію ^.нтуанету.


  1. «...Симпатичний романіст Доде, провансал (як і Золя) і приятель Фр. Містраля «короля філібрів». .. Альфонс Доде (1840—1897) — повістяр і новеліст, родом провансалець, що пи­сав по-французьки. Фр-кий Гоголь. Звернув на себи увагу казками в дусі прован- -ких переказів — «Листи з млина», в яких поєднав іронію з ліризмом та поетич­ним гумором.— Золя Еміль (1840—-1902)—- знам. фр романіст, представиш; літ. напрямку — натуралізму. Написав велику кількість романів. Приймав участь і в пол. житті Франції, в ділі Дрейфуса. Своєю статтею — «Я обвинува­чую» — викликав велике зрушення в громадянстві та перегляд справи Д-са. -

  2. Містраль Фредерік (род. 1830) — найвизначніший прован. письменник. Склав словник пров мови.

  3. 805. Франціск Сарсе (1828- 99) — фр. публіцист та театр, критик. -

  4. 806. «...один із шефів філі- брізму, поет Руманіля». .. Р-ля Жозеф (1818—1891) — один з виз­начніших діячів відродження прован. літ-ри. Перші його поетичні твори були написані на фр. літ. мові. Коли вони були надруковані, то йому його мати з гли­боким сумом призналась, що їх не розуміє. Це примусило Р вперше оцінити значіння рідної мови й зробило з його теоретичного й практичного захисника рідн. прован. письменства.

  5. 807. Катков прим. 145

  6. 808. М о м- з е н прим. 190.

  7. 809. Грот (Klaus Groth) — нім. поет, що писав свої твори німец. ціялектом (plattdeutsch). Він захищав право свого діялекту вважа­тися літерат. мовою. Plattdeutsch — говірка північн. Німеччини.

  8. 810. К о- бель Франц(18031882) — німецьк. поет, який писав свої твори на горішньо- баварськім діялекті. В них чисто-народній говор чергується часами з глибоким сумоіи. Майже всі, повні свіжости й щирости, пісні Кобеля стали народніми.

  9. 811. партикуляризм (лат.) стремління до самостійності! окремих частин держави, або окремих частин державного керування. Партикуляризм протилежність унітаризму

  10. 812. п а т у а місцеві говірки фр. мови (бре­тонська, овернська, провансальська та інші).

  11. 813. «п о е т і в - л а у р е а- т і в» так наз. поет увінчаний лавровим вінком. Повстав цей обряд у Греції, перейшов в Рим і далі в середні віки до европ. народів. Сьогодня є лише у Англії, де звання лауреата дасться королевою придворному поетові.

  12. 814. «п е u - hoch-deutsch» — ново-верхне-німецька; «L а п d s g е m е і n d е» гро­мадське зібрання; «Schwitzer-Diitsch» — Швейцарсько-Німецьке.

  13. 815. «...після білогорської битви (1620 p.). . .» Боючись аіси- лення абсолютизму й катол. реакції, чеська шляхта підняла повстання проти Габсбурґів і обрала (1618) чеським королем голову протестанської унії князів Німеччини, Фридріха курфірета Пфальцського. В осени 1620 p. війська катол. діґи під керовництвом Максиміліяна й Тілі, з'єднавшись з Бюкуа, увійшли в Чехію. Вирішальна битва відбулась на Білій горі коло Праги. Чеське військо, що було під головним керівництвом кн. Христіяна Ангальтського, було розбито вщент (8 листоп. 1620 р.) Після цього розгрому чеських повстанців, влада- Габсбурґів закріпилась там аж до повстання Чехословацької держави в 1918 року.

  14. 816. П и п і н прим. 709.

  15. 817. С п а с о в і ч Волод. (1829—1906) — визначний рос. правник і ріжностороній письменник; проф. петерб. ун-ту Разом з проф. Пипіним склав «Історію слав, літератур». Як історик літ-ри так і публіцист рівно належить, як рос. так і пол. Літер-рі

  16. 818. Марія-Те- р е з і я (1717—80) — нім. імператриця, наслідувала престол по батькові Кар­дові VI. Ввела чимало корисних реформ у внутр. керуванні. Соправителем своїм зробила сина свого Иосифа II (1741—90) — з р. 1765. И пробував провести низку реформ, з метою поліпшити народне життя, знищив кріпацтво, оголосив свободу слова, закрив більш 700 монастирів у Австрії і Бельґії; видав едикт про віротерпимість; силувався піднести хліборобство, народну освіту. Але його занадто круті реформи, що накидались з-гори, були або обмежені, абой зовсім відмінені через спротив населення.

  17. 819. В'я з е м с ь к и й Олекс, кн. (род. 1727), ґенерал-прокурор за цар. Катерини II.; зпочатку ґен.-прокур. немав жадного керовництва він нічого сам не вирішу вав, нічим не керував й не розпоряджався, а лише за всім наглядав і доповідав цариці. Мав репутацію людини досить обмеженої й призначення його на посаду викликало здивування.

  18. 820. «L о х J u s е р h о v і с і а 1876 р.». . . —"прим. 223. — Кость Гордієнко прим. 663.

  19. 821. Капнист Вас. (1756—1823) — рос. письменник; замолоду укр. патріот. 1791 р. їздив до Берліна й Парижа, щоб знайти там підтримку для визвольних змагань України; як протест проти закрі­пачення селян указом 1783 p., написав сатиру «Ода на рабство». Автор попу­лярної комедії «Ябеда» сатири на рос. суспільно-бюрократичні порядки.

  20. 822. Земскій Собор —• прим. 260.

  21. - 823. «... всеросійську Катерин и ну Комісію 1767 р.». . . в рос. Комісію цариця Катерина II. наказала з усіх сторін, а в тім і з України, вислати виборних депутатів від уся­кого стану людей і дати їм писаний наказ, чого люди хочуть: яких законів і порядків їм треба при укладанню «уложенія» нових законів Росії. ІІри тім уся укр. людність не тільки старшина, але також козаки, міщани, духовні всі заявляли бажання, щоб вернено Україні її давні права і порядки, по статтям Б. Хмельницького, вибрано гетьмана, і таке інше.

  22. - 824. «...адреси зем­ств українських в 1878—-1881 pp.». . . — прим. 257.

  23. 825. «... к и- ї в с ь к и й митрополит М и с л а в с ь к и й» —• М. Самуїл (1783—96) —• київ, митроп., склав «Краткое историческое описаніе Кіево-печерской Лавры». Замолоду виступав проти нагінок на укр. церкву, ставши митр., повів політику цариці Катерини: повернув укр. київ. Академію на рос. та дбав про заведення чистої рос. вимови і правопису.

  24. —• 826. Містерія (гр.) старовинна п'єса, що розвинулася з богослужения. Її виставляли клерики зпершу в церкві, піз­ніше на церк. подвір'ї, а потім свіцькі актери під відкритим небом або в окремих будинках; зміст якась подія з св. Письма.

  25. —• 827. Меншиков Олекс. (1670—'1729) — людина простого званія «потєшний» і слуга Петра І. досяг перших чинів і положення при трьох царях; товаришував П. І. в його закорд. мандрівці; в 1707 — фельдмаршал, князь свящ. римск. імперії і андреєвський кавалер; учасник Північн війни; один з головних генералів Полтав. бою; з 1714 р. працює по цівільній лінії. Згубив своє життя на засланні в м. Березові на Тобольщині з-за своєї не чистої руки.

  26. 828. «...дневники Укра­їнців з XVIII ст.»—■ На стор. «К. Стар.» або в додатках до неї видруковано: Діаріуш Мик. Ханенка (1884—86), Дневні записки Якова Марковича (1893—97), мемуари Михалена Литвина (1889), Дневник Ст. Освєціма (і882), Записки Божка- Балики (1882), Записки конфедерата Карла Хоєцького 1768—76 pp. (1883), За­писки барона де-Тотта про татарський наїзд 1769 р. на степову Україну (1883). Записки новооскольського шляхтича Островського-Лохвицького 1771—1846 (1886), Записки П. Селецького 1821—46 (1884) та інші.

о р ф Самуїл (1631—94) — нім. історик і правознавець; основник новітньої >ріспруденції. — 837. Г р о ц і й Гуго (1583—1645) — знамен, нидерланд. пись- енник: історик, поет, перекладач латин, авторів; основник науки міжнарод- ого права. — 838. Л і п с і й Юстус (1547—1606) — знамен, белы1, філолог; втор багатьох вчених праць. — 839. Юрій Немирич — прим. 519. — 10. К о р ф Мик., барон (1834—83) — педагог; земській діяч, працював но

влаштованню шкіл та випрацьованні методи почата, освіти. Автор багать підручників та читанок. Визнавав необхідним починати освіту рідною мовою. 841. «И сторін Русо в» знаменита пам'ятка укр. історіографії знайде була в 1828 р. в біб-ці кн. Лобанова-Ростовського в рукописі, поширена в б гатьох рукописах без підпису автора. Приписували її Юрію Коніському, ар білоруському Пізніше Григорію І їолетиці (1725—84) і до сьогодня авторсті її не встановлене. «Іст. Русів» ставши відомою в кінці 20-х pp. XIX ст. ма. великий вплив на сформування поглядів на укр. минуле в яскраво-патріотично» дусі. Її впливу підлягали видатні письменники і укр. і рос. «Ніщо крім Біблі каже Д-в, не мало такої сили над системою думок Шевченка, як «Історія Русії в 1844—45 роках». Зазнали її впливу і М. Гоголь, А. Пушкін, К. Рилєєв, І. Сре: невський, П. Куліш, 6. Гребінка, М. Костомаров та інші. 842. «У ряд pot в 1861 р. навіть обернувся до українофільських аі торитетів у Петербурзі, щоб вони переклали н укр. мову «Положеніє о крестьянах 19 февраля» - кажуть, що було звернено до П. Куліша. 843. Синоніміка прим 431. — 844. «Правд а» прим. 294. — 845. «Неполітична політика

> Першим редактор ом її (в pp. 1885—87) був Ю. Федькович, пізніше — О. Мако-

вей, П. Кирчів, С. Дашкевич. Від ч. 13 (1888 р.) друкувалась фонетикою.




880. Житецький прим. 535.




Мих. Остапович, К. Станіславськлй та II. Б.