дводить для українців поважне, якщо не вик-

В(Ті

"a

c>

Анатолій Круглашов, ДРАМА ІНТЕЛЕКТУАЛА: ПОЛІТИЧНІ ІДЕЇ МИХАЙЛА ДРАГОМАНОВА (2000)

Розділ III. НАЦІОНАЛЬНЕ ПИТАННЯ: ВІД ТЕОРІЇ ДО ПРАКТИКИ

3.1. Нації та національні рухи в теоретичних інтерпретаціях Драгоманова


XIX ст. справедливо вважається часом тріумфу національної ідеї, періодом масових національних рухів, епохою національного відродження. Повною мірою це стосується народів Східної Євро­пи, які упродовж цього часу "прокидались" до свідомого націо­нального життя, вставали на шлях боротьби за національні права, вимагали задоволення своїх політичних і соціальних інтересів, куль­турних прагнень. Ці масові національно-культурні та політичні рухи виступили потужною динамічною силою XIX ст., важливим чин­ником історичних змін на європейському континенті.


Народження національних (націоналістичних) ідеологій, поя­ва і розвиток національно-визвольних рухів порушували принци­пово нові питання про природу цих явищ. Інтелектуали, зокрема вчені-історики, філософи, політичні мислителі східноєвропейських народів намагались пояснити значення національного фактору, сформулювати теоретичні концепції націй, визначити їх роль у со­ціальному, культурному, політичному житті як людства в цілому, так і окремої людини. Національні відносини, національна політи­ка дошкуляли правлячим елітам країн Східної Європи. Багатона­ціональні імперії вичерпували ресурси адміністративно-політичного регулювання суспільного життя, втрачали інтегруюче значення іде­али історичного легітимізму як ідеологічної основи влади. Імперські міфи, монархічний традиціоналізм, політична статичність інститу­тів влади, сформованих на порозі нового часу, перешкоджали адек­ватному реагуванню цих держав на виклики національного про­будження, на соціальні вимоги широких суспільних верств. У відповідь на це до порядку денного обговорення європейської май­бутності пропонувались нові варіанти політичного співжиття на­цій та етносів, які обіцяли забезпечити не просто виживання, але й перспективи розвитку різних народів.


Цілком актуальними ці питання були для інтелігенції в Авст- ро-Угорській та Російській імперії. Напруга національної недові­ри, шовіністичні і протидіючі їм націоналістичні почуття, не були породженням кабінетних фантазій учених, а ставали буденними явищами, які неможливо було не помічати і небезпечно ігнорува­ти. Різні політичні сили - від ультра-консервативних монархістів до радикальних соціалістів-революціонсрів вимушено звертались до "національного питання'1, пропонували відповіді на нього.


Українська інтелігенція у другій половині XIX ст., беручи при­клад із більш успішної національно-культурної, соціально-органі­зуючої діяльності західних і південнослов'янських народів, також не стояла осторонь процесів формування власного національного руху, відповідних символів та інститутів. У цей час з'являється по­пит на вироблену національну ідеологію, на програми вирішення "українського питання" як у межах Австро-Угорщини та Росії, так і в рамках майбутнього європейського переустрою. Він породжує пропозиції відповідей вітчизняних інтелектуалів. Обговорюються різноманітні версії національної ідеї, відбувається дискусія довко­ла таких базисних понять, як "народ", "нація", "національна ідея" тощо. Формуються уявлення про українську націю, її минуле, сього­дення, пропонуються різноманітні сценарії її майбуття.


Становлення вітчизняної національно-політичної думки, виз­начення культурних і соціальних символів української нації відбу­валось у гострій конкурентній боротьбі із представниками інших націй. До того ж ця боротьба української інтелігенції, разом з ок­ремими представниками міських верств населення, що не втратили етнічно-українського самоусвідомлення, проходила у вкрай неви­гідних, дискримінаційних щодо українства умовах. Відносно ком­фортніше, завдяки австрійським конституційно-правовим умовам, процес формування національної ідеології та національного руху відбувався у Галичині та Буковині. Тут не доходило до таких від­верто насильницьких актів влади на кшталт Валуєвського цирку­ляру, Емського указу тощо. Проте і в цих регіонах Австрії, не ка­жучи про" Закарпаття, українське національне відродження чималою мірою використовувалось як додатковий фактор політич­ної гри центральної влади у її стосунках із панівними національни­ми елітами східних регіонів Габсбурзької монархії. Таке станови­ще болісно усвідомлювалось провідниками національного руху в "австрійській Україні" [1], заохочуючи до пошуків політичних рі­шень, що виходили за межі австрійського лоялізму. Українці цих земель не мали того статусу, яким користувалися, наприклад, угорці у Закарпатті, поляки в Галичині, були вони позбавлені й тих мож­ливостей, які мали румуни і євреї на Буковині.


У Російській імперії єдино дозволеною "формою" національ­ної роботи було активне сприяння асиміляційній політиці російсь­кого уряду, денаціоналізаторській, русифікаторській діяльності імперських установ, що відповідали за науку, освіту, культуру. Будь- яка інша діяльність, не те що сгіеціально-українського, а навіть ре- гіонально-"малоруського" спрямування, під якими б то не було вір­нопідданими претекстами тлумачилась як підозріла, неприпустима з точки зору інтересів російської державності та збереження пану- ючого в ній устрою [2]. Національна інтелігенція потерпала від та­ких травматичних умов: відсутності державно-територіальної єд­ності української нації, від стану політичної ізольованості та пра­вової дискримінації, перебування під тиском обмежень проявів національної культури, соціального приниження та поліцейських переслідувань. Такі деформуючі чинники позначились на станов­ленні українського національного руху. їх вплив помітний на тео­ретичних спробах української гуманітарної інтелігенції визначити розуміння національного, запропонувати розв'язання національ­ного питання, дати вітчизняному загалові ідейні орієнтири, про­граму діяльності на основних ділянках наукової, освітньої, куль­турної та політичної роботи.


Особливо цікавими виглядають спроби теоретичного осмис­лення національного питання М. Драгомановим. Зокрема тому, що з 1876 p., опинившись в еміграції, він діяв в умовах рівної відда­леності як від політичної атмосфери Австро-Угорщини та Росії, так і від гурткових українофільських, москвофільських і народовських суперечок. Перебуваючи в Швейцарії та Болгарії, він мав можли­вість без упередженості, з належною відстороненістю спробувати дати відповіді на питання, що турбували тогочасний науковий світ, а особливо важливими були для інтелігенції Східної Європи.

А) Феномен національного: спроби наукових пояснень


Для розуміння драгомановських поглядів на національне пи­тання, на шляхи його розв'язання в Європі, Росії та Австро-Угор­щині, належить з'ясувати: якими принциповими положеннями він користувався як науковець, дослідник, політичний теоретик і наці­ональний ідеолог. Це тим більше важливо, що у відношенні до цієї частини теоретичної спадщини Драгоманова в літературі найчас­тіше зустрічаємо суперечливі, якщо не взаємозаперечні оцінки. З одного боку, Драгоманова визнають одним із "батьків" українсь­кої етнології, провідним фольклористом, народознавцем, істори­ком українського народу. Отже, фаховим спеціалістом високого гатунку (принаймні, для свого часу), який зробив вагомий внесок у становлення українознавства, українських студій [3]. З іншого боку, він же сприймається і подається загалові як людина з невиробле- ним національним світоглядом, якимсь "недоукраїнцем" [4]. А отже висновки, що робилися вченим і громадським діячем не лише у публіцистичних, політичних працях, але й в наукових розвідках, ставляться під сумнів, або повністю заперечуються, на тій підставі, що Драгоманову не вдалось "вірно" оцінити природу національ­ного, її значення у культурних, соціальних і політичних процесах. Деякі автори твердять, що він не зміг задовольнити потреби укра­їнців у науковому обгрунтуванні та політичному визначенні їх міс­ця серед інших народів світу, їх покликання, історії та прийдешнос­ті. Чи справді Драгоманов "не розумів" змісту національного, нехтував інтересами рідної йому нації, недооцінював значення на­ціонального фактору в індивідуальних, соціальних та універсаль­них вимірах людського життя?


Звернімось до драгомановських визначень понять. Логічно використати приклади з його пізніх праць. Отже, він заявляє: "...ми признаємо національності як очевидний факт, як результат певних природних і історичних обставин життя народного (хоч іноді ще необсліджених науково і завше перемінних); ми признаємо, що цей факт завше треба мати на оці при громадській праці, а надто ми признаємо важність найвиднішої національної ознаки, народної мови як способу морального зв'язку між людьми" [5]. Таким чи­ном, Драгоманов бачив національні явища, феномен нації в ціло­му не як вигадки, штучні конструкції, а як "об'єктивну" реальність, факт, що його можна оцінювати, аналізувати, з яким треба рахува­тись і без якого не можливо уявити людського життя.


Учений підкреслює історичність появи та розвитку національ­ної організації людства, її необхідну роль у життєдіяльності окре­мих індивідів, у просторі цивілізаційного буття людини. Особливо важливими функціями національної організації для нього висту­пають комунікативна, інформаційна, ціннісно-орієнтаційна. "Не можна не бачити, що існування певних людських порід, - націо­нальностей, - наголошує Драгоманов, - визначає окремим особам, або у крайньому разі значній більшості з них, - природні поля для їх діяльності як тому, що національні мови, - найбільш визначена і найбільш важлива у практичному відношенні відмінність людсь­ких порід, - є найбільш природним зв'язком окремих осіб певних національних мас і найпередовіших громадських діячів з цими ма­сами, так і тому, що, за небагатьма винятками, - люди однієї поро­ди посіли на землі країни з більш чи менш однорідними умовами для ведення господарства і побуту взагалі" [6].


З особливим інтересом учений підходить до аналізу національ­них явищ як складової політичних процесів. Зокрема, він підкрес­лює нерозривність національної та політичної сфери діяльності людини, людських спільнот. Для нього саме нації виступають ак­тивним, діяльним учасником історичного процесу, повноцінним суб'єктом творення історії людства. Узагальнюючи історичний досвід, дослідник вказує на існування органічного, історично зу­мовленого зв'язку між національною та політичною організацією, який простежується від давніх часів до сучасності: "От тому і перші широкі правові об'єднання - держави, утворились, і при цьому з найменшим насильством, в областях, однорідних національно, і у багатьох випадках і до цих пір не виходять із меж національних, так що у політичній термінології і до сих пір слово народ (populus, peuple, власне race) і держава (status, etat, - власне empire) вжива­ється водночас і однаково замінюється словом - natio, nation" [7].


Однак, при розгляді концептуального арсеналу Драгоманова по­мітна тенденція до недостатнього термінологічного розмежування етнічних, соціальних і політичних понять в його творах. Наголошу­ючи на системності, єдності та взаємозв'язку різних аспектів сус­пільно-політичного розвитку, він уникав деталізації понятійного апарату. Інколи Драгоманов замінював аналіз окремих понять час­тим їх вживанням у загальному, часом навіть вичерпному синоні­мічному смисловому ряді.


Через таку теоретичну невизначеність у його працях непросто знайти розв'язання питання про генезу націй, про час їх формуван­ня в Європі. Вчений висловлював незгоду з популярними тоді уяв­леннями, що нації постають як результат буржуазної цивілізації, як наслідок формування капіталістичних націй-держав, з єдиним на­ціональним ринком, національною буржуазією та пролетаріатом тощо. Йому видається, що ця соціально-економічна детермінанта оцінки національно-етнічних процесів є не достатньо продуманою, занадто однобічною. На противагу цьому Драгоманов наголошує, що національності старші за всі буржуазії, мотивуючи це тверджен­ня тим, що у "новій Европі вони себе вже почували в XI ст." [8].


З вищенаведеного можна запідозрити Драгоманова у недостат­ній увазі до змісту окремих понять, які він використовував, або, принаймні, у тому, що він не чітко розмежовував такі поняття, як "етнічне" і "національне", а відповідно й "народність", "нація", "народ". Хоча він багаторазово користувався ними у різних текс­тах і контекстах, та завершеної понятійної визначеності в його пра­цях не знаходимо. Це пояснюється тим, що в спеціальній літерату­рі Драгоманов здебільшого уникав термінологічних суперечок на цю тему, можливо, вважаючи a priori, що про це серед фахівців- етнографів і фольклористів "вже домовлено". Натомість він вда­вався до певних термінологічних дискусій та уточнень на сторін­ках своїх неспеціальних публіцистичних праць. При цьому не міг не "полегшувати" вагу академізму у визначеннях стосовно націо- нально-етнічних проблем, які вживав у літературі для масового читача. Тому, дослідникам його творчості доводиться "реконстру­ювати" з розрізнених елементів його розуміння нації та національ­них ознак тощо. Наприклад, з опису становища євреїв в Україні можна уявити, які саме характеристики нації вчений визнавав за суттєві, важливі: "З першого разу може навіть видатись зайвим доводити, що євреї на Україні становлять особливу націю, об'єд­нану між собою фізичними і психологічними расовими ознаками і окремою мовою (в основі німецькою); національна особливість євреїв посилюється ще їх релігією, що представляє поки вельми незначні сектантські відмінності... Одну з найважливіших особли­востей становища єврейської нації на Україні складає, окрім від­сутності під ногами і суцільної території, ще її становість" [9]. Та­ким чином, серед найважливіших ознак конкретної нації ми зустрічаємо у цьому прикладі фізичні, психологічні, мовні, терито­ріальні, релігійні та соціальні характеристики. Перелік достатньо вагомий, хоча сукупність ознак ще не відтворює "сутнісну" харак­теристику нації. Така універсальна характеристика все ще залиша­ється завданням наукових дисциплін, що мають на меті вивчення етно-національних феноменів.


Звертаючись до наукових принципів, з якими учений підходив до аналізу національних явищ і процесів, доречно згадати його ран­ні фахові настанови щодо вивчення історії. Відомо про пріоритет універсальних, цивілізаційних підходів Драгоманова до пояснення історичних і політичних явищ. Утім, це сприйняття, без відповідних обмовок, може створити хибне враження про нього як науковця. Йому було притаманне не лише проголошення устремління до сис­темного, універсального дослідження соціально-політичних і куль- турно-цивілізаційних явищ. Він прагнув до виваженого, комплексно­го наукового підходу, який поєднував би врахування світових, загальних тенденцій та національної специфіки явищ, що розгляда­ються. Характерна драгомановська настанова: "Історик повинен встановити життєву тяглість явищ у житті кожного народу окремо, не підпорядковуючи їх заздалегідь ніяким логічним і моральним виз­наченням, не втискуючи їх у рамки т. зв. загально-людського життя" [10]. Інша справа, що поєднати в практиці наукових досліджень (не кажучи вже про мінливу громадсько-політичну діяльність), сувору чистоту методологічних принципів із потребами поточного момен­ту, а також із рівнем готовності адресатів наукових і публіцистичних творів до сприйняття певних ідей та пропозицій було не просто, що засвідчує й драгомановська теоретична спадщина.


Наукові висновки Драгоманова щодо національних проблем базувалися не лише на основі тогочасних філософських напрямків, етнологічних досліджень німецьких, британських, французьких та італійських учених - вони спиралися ще й на його професійну під­готовленість як історика, фольклориста, етнографа. Майже все краще, продуктивне, творче, що було властиве цим науковим дис­циплінам у другій половині XIX ст., не проходило повз увагу до- 15 7035 225 слідника, залишаючи помітний слщ у його розвідках, у наукових орієнтаціях, інтелектуальних пошуках. Драгоманов ретельно вив­чав сучасну йому фахову літературу, цілеспрямовано підбирав і використовував новинки тогочасної суспільно-політичної думки, вимогливо ставився до врахування найновіших досягнень науки у власних працях і в працях своїх колег.


Політичне спрямування наукових зацікавлень Драгоманова у царині етнічно-національних проблем вимагало від нього визначен­ня теоретичного інструментарію пошуку достовірних, відповідних реальності знань. Ообливо плідно йому вдалось попрацювати у етнографії та фольклористиці, як в українській, так і білоруській, російській, болгарській, загальнослов'янській. Досліджував він і окремі етнологічні проблеми інших європейських, а також азіатсь­ких народів. Не торкаючись спеціальних аспектів цієї теми, заува­жимо, що йому вдалось зробити багато у цій галузі [11]. Така праця суттєво збагатила уявлення Драгоманова про етнонаціональні про­цеси, дозволила йому зробити низку науковообгрунтованих вис­новків. Звісно, що і рамки його студій, і методологічний інструмен­тарій, яким користувався Драгоманов-етнолог, належать історії відповідних наукових дисциплін. Та визнання цього факту не зать­марює і не зменшує значення й актуальності зробленого ним.


На відміну від більшості своїх колег, які з міркувань академіч­ної етики або навіть із розрахунків, далеких від наукових резонів, не наголошували на суспільно-політичній мотивації своїх фольклор­них та етнографічних студій, Драгоманов же не приховував, для чого і для кого він займається цими питаннями. "Тільки ретельне й систематичне збирання етнографічного матеріалу і потім таке ж дослідження їх дасть можливість визначити, наскільки точні всі наші уявлення про народне життя та світогляд і яку надію на успіх мо­жуть мати всі дії, спрямовані на ці речі з боку різних фракцій так званої інтелігентної верстви населення, що стоїть над народом", - декларує він в одному із своїх ранніх етнографічних видань [12]. Надії вченого на віднаходження наукового способу розв'язання національного питання, його прагнення спертись на авторитет на­укового знання цілком зрозумілі. Зрозумілі і викликають повагу його застереження щодо визнання наукових методів не достатні­ми, а тільки необхідними в аналізі такої суперечливої та багатома­нітної дійсності, як народне життя, побут, традиції, національна культура тощо.


Етнологічні та етнографічні студії, які бурхливо розвивались упродовж XIX ст., далеко не завжди давали переконливі відповіді на питання: що таке нація, народ, яка специфіка кожної національ­ної культури, що становить головне, властиве тільки цій нації, а що другорядне, а також привнесене ззовні у її національно-духов­не життя. Брак фактичного матеріалу, політична заангажованіегь, ідеологічні упередження накладали свій відбиток на висновки ака­демічної громадськості в Росії та Австро-Угорщині. Врахуємо, що за плечима вченого, особливо в Росії, стояла не стільки Кліо або інша Муза, а, насамперед, такого роду колега, як Юзефович і нала­годжений репресивний апарат влади [13]. Додамо, що наукова пол­еміка і в ті часи велась не лише з позиції пошуку "абсолютної істи­ни" чи співставлення відносних істин у їх більшому чи меншому наближенні до "абсолюту", а й з точку зору "вигідності", відповід­ності уявленням, які схвалює "начальство". Можемо уявити, на­скільки непростим був творчий шлях дослідника, що вивчав націо­нально-етнічні процеси, особливо якщо його висновки пропонувались широкому загалу, йдучи у розріз з настановами па­нуючої ідеології, інтересам її "блюстителей". З іншого боку, на до­слідника чатувала й загроза "полегшеного", надраціонального пояснення проявів національного життя, спокуса формулювання теорій, що пояснюють усе і разом з цим нічого.


Драгоманову доводилось протистояти водночас поліцейсько- ідеологічному контролеві й натиску "спекулятивної", ірраціональ­ної тенденції у вивченні національних процесів (див., напр., його протести проти ненаукового пояснення окремих явищ минулого, на основі якого пропонувалось вибудовувати картину міжнаціо­нальних відносин: "А хіба навіженна Духинщина Партацького фельетонів, як і кінець брошури Огоновського про Шашкевича, єсть об'ективно-наукове ознайомлення люду з укр. націон. ідеею? Коли в москалів нема пісень, і вони неспособні до науки, - коли вже Андрій Боголюбський звавсь москалем і був фіном (я колись читав в одній польській книжці, що він був кітаець?), то після того нема вже брехні й дурости, котру й не можна було сказати. А коли всі такі дурости ще робляться догматом політичної лояльності, то вже не знаю, як і жити людім у таких землях" [14].


Вчений щиро визнавав слабкість сучасної науки в цих питан­нях: "Наука ще не вміє показати, що таке справди суть дух якої небудь породи (нації. - А.К) людської, і поки що ознакою породи служать більше поверховні одміни її, напр. мова, ніж середні, т. наз. "світогляд". Цей "світогляд" складається з різних річей, між инчим з віри й науки, котрі завше переходять од породи до породи. Окрім того цей "світогляд" міняється в міру того, як яка порода перехо­дить з одного ступня історичного на другий. Далі й у тому, що ми звемо частіше всього народом, в мужицтві, в котрому люде подіб­ніші одні до одніх, єсть все таки одміни в світогляді. От через що треба бути обережнішими з такими словами, як світогляд народній" [15]. Визнаючи ці труднощі, Драгоманов вважав, що існують мож­ливості для їх подолання. Тому проголошувати сферу національ­ного "табу" не варто, задовольняючись тільки припущеннями та здогадками про природу національного як "речі у собі". На думку Драгоманова, зацікавлений і наполегливий дослідник може набли­зитись до розуміння природи етнічних, національних явищ. Вис­новки етнологічних наукових дисциплін повинні грунтуватись на такому ж фундаменті, як і висновки інших суспільних наук.


Учений відзначав як труднощі, так і невикористані можливос­ті наукового пізнання у цьому напрямку: "Народня словесність, як і інші прояви життя народів, зовсім не тратить значення як матері­ал до народної психології і навіть до характеристики національ­ностей. Найновіші досліди тої словесності відкрили лише, що так названа "народня душа" або "національний дух" не є щось стале, але рухаєся, стикаєся з иншими і зміняєся, розвиваєся. А окрім того ті досліди накидають уздечку на дуже поквапні висновки про наці­ональні духи, бодай доти, доки на підставі докладного порівняння матеріялів, які збираються ступнево з ріжних країн, не будуть озна­чені як схожі, так різ/сні речі в творах духа народів на земній кулі. Праця коло такого порівняння, можемо сказати, ледве що почала­ся" [16]. Констатація початкового стану наукового пізнання накла­дала обмеження і на можливості Драгоманова полемізувати з тими поглядами на національне питання, які він розглядав як ненаукові, необ'єктивні. З нашої точки зору, доцільно вести мову не про те, у чиїх руках знаходилось "істинне" знання про природу національ­ного, а про різні підходи до вивчення цієї природи, про ефектив­ність методик отримання цих знань, про спрямування наукових результатів на вирішення практичних культурних, соціальних і політичних завдань. З цього погляду, відкритість творчої "лабора­торії" Драгоманова, його пізнавальний ентузіазм і, водночас, на­укова самодисципліна та самокритичність справляють позитивне враження.


Наприклад, порівняємо драгомановські погляди з тогочас­ними науковими і, що більш важливо, поширеними в Європі сус­пільними уявленнями про нації, їх "ієрархію", які претендували на вирішення питання: кого вважати представником справжньої, "культурної", "історичної", державної нації, а кого віднести до чогось меншовартісного, отже, гідним бути лише об'єктом впли­ву і засобом реалізації цілей "великих народів". Драгоманов взяв активну участь у науковому розхитуванні цих уявлень про обме­жене коло "історичних" націй, що виконують важливу цівіліза- ційну місію, опротестовуючи, заперечуючи цей підхід як науково неспроможний.


З надією знайти вихід із нетрів наукоподібної софістики, що супроводжувала дискусії про національні питання. Драгоманов вдавався не тільки до філософських, історичних, логічних аргумен­тів. Він спрямував вістря своєї критики проти самого поняття "іс­торична", державна нація. Йому, вважаємо, вдалося захитати ав­торитетність цієї концепції. Відмежування ним сфери етнічного, етно-культурного та етнополітичного (кажучи сучасною мовою) від сфери державно-політичного вже було важливим внеском у розвиток політичної думки. Дезавуюючи наукове значення концеп­ції народів "історичних", "покликаних та обраних". Драгоманов відповідав нагальній потребі інтелектуальної легітимізації, науко­вого обгрунтування національних процесів, що проявились у Цен­тральній та Східній Європі, починаючи з революційних подій 1848 р. Таким чином, він сприяв історично назрілому вивільненню по­няття "нації", "народ" від поняття "держава", "державна нація". Особливо важливим це понятійне протиставлення було в умовах Східної Європи, насамперед, для народів, що знаходились у дер­жавних рамках Австро-У горської, Російської, Оттоманськоїта Гер­манської імперій. Наприклад, Драгоманов із обуренням змальову­вав становище в Російській імперії: "...мабуть ніде не існує такого змішання понять про державу і національність, як це досі має місце в Росії: освічені люде всіх національностей в Росії (від 1864 навіть також і в Польщі) відчужувалися все більше і більше від мас своїх соплемінників як щодо мови, так і щодо знання умов їхнього жит­тя, і коли вони мають якесь поняття про народ, то розуміють під цим тільки народ державної національносте, тоб-то народ велико­руський, котрий звуть просто "русський" [17].


Поборюючи монархічно-легітимістські, імперські, великодер­жавницькі уявлення про нації і народи, Драгоманов ретельно до­бирав аргументи на захист права на самостійне життя тих народів, які розглядались панівними націями як недержавні, нездатні до незалежного політичного, навіть національно-культурного життя. Ідеологічним зазіханням цих "старих" націй, які сформували влас­ні держави, затвердили свої національні права не тільки на пол­ітичному та юридичному рівні, але й у різних сферах культурного та соціального життя, Драгоманов протиставляє концепцію націй "мужицьких", "націй плебейських".


До такого визначення він прийшов не одразу. Спершу поняття "плебейськості" застосовувалось ним для характеристики соціаль­них відносин, соціальних явищ у межах окремих народів, для опи­су соціальних структур певних держав. Він намагався пояснити своє розуміння такого підходу: "Поперед усього, як бачу тепер, треба визначитись, як я розумію слово "народ" у різному значенні слова: natio, populus, plebs. У сенсі етнографічному і де є однонаціональні держави, до державної natio, звичайно, належить сукупність усіх класів населення певного племені. Але і тут головна маса народу, і тому populus, здебільшого, є plebs. Ця маса, "чернь", plebs - люди м'язової праці - є годувальник і вищих класів" [18].


Пізніше цей термінологічний релікт своїх античних студій він наповнює новим теоретичним змістом і використовує у характе­ристиці соціально-етнічних, власне національних явищ. Виходячи з факту, що більшість народів Східної Європи внаслідок тривало­го бездержавного існування та під тиском панівних націй, їх асимі­ляційної політики втратили свої "вищі класи", Драгоманов нерід­ко вважав за можливе ставити знак рівності між представниками "трудової" більшості, плебейськими масами такого народу та пев­ною нацією в цілому. Таким, у своїх принципових рисах, було його бачення українського народу.


Надто спрощено твердити, що Драгоманов "відмовляв" нетру­довим верствам тієї ж самої нації у праві вважатись її членами. Він лише наполягав, що: "Нині взагалі з людей всіх так званих вищих класів гідні поваги тільки ті, хто з найбільшою свідомістю перехо­дять на бік маси, plebis, тобто хто зраджує вищим класам і прагне злитися з масою, передавши їй розумовий розвиток, успадкований від минулої історії з її процесом диференціації населення, досить болісним" [19]. Отже, для нього самого такий процес "повернення" до власного народу, свосї нації мав рівночасно і соціальний зміст (на­дія на подолання разючих соціальних конфліктів), і національний сенс: відновлення повноти національного буття за рахунок реінтеграції у відповідне суспільство зденаціоналізованих "вищих верств", якщо ті служитимуть власному "простому народу".


Драгоманов неодноразово замислювався над духовно-культур- ними і політичними перспективами "бездержавних" народів Схід­ної Європи. Такі роздуми приводили його до переконання, що у цих народів, незважаючи на їх складну, інколи трагічну долю, є не тільки минуле, але й майбутнє. Вони зовсім не приречені стати "гу­мусом" для розквіту народів "державних", "історичних", вони мо­жуть і будуть гідними членами людської цивілізації. Наприклад, у полеміці з відомим російським революційним ідеологом П. Лавро­вим, Драгоманов так висловлював свої погляди: "Але Ви маєте на увазі тільки національності державні, а я кажу переважно про наці­ональності мужицькі, в яких бачу один із сильних факторів соці­альної революції і відміни феодально-державного ладу і таких са­мих міжнародних відносин" [20].


Отже, на його думку, "плебейські" нації Східної Європи (у За­хідній Європі такими ж "мужицькими" націями вчений називав ір- ландців, каталонців тощо) мають потужний потенціал розвитку, становлять динамічну силу перетворення європейських відносин. Навряд чи можна заперечити цей висновок ученого. Такі "недер­жавні", за життя Драгоманова, нації склали основу і соціальних, і національно-політичних, і міжнародних конфліктів у Європі. У ці­лому вчений не помилився, звертаючись до концепції націй "пле­бейських", розглядаючи їх як рушійну силу розвитку європейської цивілізації, намагаючись заохотити східноєвропейську інтелігенцію до пропозиції програм національно-культурної га політичної діяль­ності, які відповідали б потребам цих націй. Він намагався також переконати західноєвропейських інтелектуалів, що рухи, які вини­кають на сході континенту, - природний процес, з яким треба не просто рахуватись, але й допомагати йому в інтересах безпеки та розвитку європейської цивілізації як цілості.


З іншого боку, таке розмежування і протиставлення "націо­нального" та "державного" в працях Драгоманова ставало свого роду світоглядною "інерцією", здійснювало певний гальмівний вплив на зміну його поглядів. Енергія "розриву" з "державним" в ім'я "національного" підштовхувала Драгоманова до роздумів над альтернативними проектами майбутнього облаштування "пле­бейських" націй, заохочуючи негативізм ставлення ученого до їх державно-політичної організації. А це змушувало його роками об­мірковувати певні теоретичні сурогати замість державної органі­зації. Певний відбиток на пошуки дослідника наклало і те, що для українців та більшості інших народів Сходу Європи держави, з яки­ми "знайомила" їх історія, були нічим іншим, як ворогом, знаряд­дям національного гноблення, соціального визиску та джерелом матеріальних негараздів. Це, поряд із іншими особливостями сві­тогляду вченого, формувало специфіку драгомановських політич­них поглядів на національно-політичні проблеми.


Важливою інновацією Драгоманова, яка оцінювалась із по­лярних позицій сучасниками та наступниками, було його уявлення про національний вибір кожного громадянина я процес добро­вільної та свідомої асоціації, ідентифікації свого індивідуального "я" з національним "ми". На наш погляд, ці питання Драгоманов не міг вирішувати в інший спосіб. В умовах, коли найбільш багаті, освічені, тобто, елітарні представники його власної нації сторіччя­ми, під примусом або через спокуси, змінювали свою національну належність, свої національно-культурні орієнтації з українських на польські, російські, угорські, румунські тощо, виступити в цьому питанні з інших позицій було би "сміливо", але навряд чи доречно. "Ні в яких справах, а тим менше в справі національній не можна накинути людям ортодоксії. Кожний вільний премінити свою на- ціональність, як хоче, і коли ваші "москвофіли" взнають себе за один народ з нижегородцями, - до того уряду нема діла", - поясню­вав він власну позицію [21].


Але наголошення Драгомановим на добровільності національ­ної самоідентифікації, на необхідності забезпечення демократич­ності процесу індивідуального вибору власної національної належ­ності зовсім не мало на меті "руйнацію" української нації, як і будь-якої іншої нації, як це здавалось (здається?) ортодоксально налаштованим його критикам, що дивляться на творчість Драго­манова виключно з націоцентричних позицій. По-перше, у того­часних умовах добровільність національного вибору була єдиним принципом, що міг бути протиставленим імперському тискові на сам процес національної ідентифікації. Боротьба за визнання пра­ва на цю ідентичність становила дійсне, а не вигадане завдання будь- якого національного руху в Східній Європі. По-друге, Драгома­нов усвідомлював, до кого він звертався і про кого йшла мова - адже не про східноєвропейське, зокрема, українське селянство, сти­хійно-етнічний рівень самосвідомості якого для вченого не був від­криттям і новиною. Мова йшла про представників тих верств, які в нових соціальних умовах набували все більшої мобільності. А па­нівна імперська культура, налагоджена та досить ефективна мере­жа інститутів соціальної мобілізації на користь панівної нації, ім­перського центру, спонукали їх пов'язувати власне майбутнє зі зміною свого соціально-культурного (а відтак і національно-етніч­ного) статусу з "мужицького" (або близького до нього) на більш високий, "престижний". Це було не можливо без ототожнення са­мого себе з панівною в державі (Російська імперія) або окремому її регіоні (Австро-Угорщина) нацією.


Тому Драгоманов вів мову про те, що протистояти цьому про­цесові можна апелюючи не до "голосу пращурів", а до інших "но­вих цінностей". Якраз тих, носіями яких в очах тогочасної інтелі­генції були провідні наукові, культурні, частково політичні діячі "державних націй". У цих умовах обрання своєї, "мужицької на­ції" означало не просто перетин морального Рубікону, а було ви­бором політичним, відмовою від служіння імперському поневолен­ню, вибором на користь служіння силам поступу, демократії та свободи. Залишити без уваги такий морально-політичний мобілі- зуючий чинник було би не розумно, та й будь-який інший принцип (голос крові) суперечив поглядам Драгоманова на місце і роль лю­дини у політичних процесах.


Маючи на меті те ж саме, що намагались обстоювати пред­ставники культурницького, етнічного націоналізму, принаймні, в намаганнях захистити національну самобутність, оригінальність та цілісність, Драгоманов пропонував принципово інший шлях реалі­зації національних цілей та цінностей і намагався знайти теоретич­ні обгрунтування цих устремлінь і прагнень. Драгомановські тео­ретичні уявлення про роль націй, про зміст і форми національного тяжіли до узгодження раціонально-наукового та нормативно-цін- нісного підходів (наповненого його емоціями обурення проти будь- яких проявів гноблення, придушення панівними націями націй без­державних, сильнішими - слабших, а також неприхованого співчуття справедливій боротьбі за рівноправність і рівноцінність національного розвитку кожного народу). За своїм принциповим змістом вони були близькими до поєднання розуміння нації як ор­ганічної цілості, історичного феномену і динамічної спільноти. Зміст і значення цієї цілості національного Драгоманов розглядав в істо­ричній перспективі, через призму плюралістичного, багатофактор- ного аналізу, наголошуючи на необхідності "урівноваження" наці- оцентричного бачення етнічно-соціальних процесів індивідуалістично-гуманістичними, універсально-цивілізаційними підходами, що накладало виразний відбиток на понятійний апа­рат і на концептуальну специфіку його теоретичних поглядів з на­ціональної проблематики.

Б) Національна ідея і національні рухи: історична роль і по­літична перспектива


Драгомановські тлумачення таких важливих понять, як націо­нальна ідея, національне відродження, національні рухи позначені виразними теоретичними особливостями. Учений користувався цими поняттями, наповнюючи їх змістом, який відрізнявся певною оригі­нальністю, авторським "прочитанням" широко вживаних у другій половині XIX сг. визначень. Насамперед, привертає увагу його ро­зуміння процесів національного відродження народів Східної Європи. Він розглядав їх як прояв універсальної суспільно-політичної бороть­би за свободу, демократію, просвіту й наголошував, що процеси на­ціонального відродження є частиною "того загального змагання до зільяння станів, яке характеризує новійщій період історії просвіче­них суспільностей". Тут же він додавав, що "национальні руські від- родини не можливі без розвою духа самопошани в так називаній простій клясі до свідомості, що власне вона й є висша кляса, якою працею держиться все, аж до повного посвячення пат >іотів справі просвіти та добробутку народних мас у дусі передових ідей нашого часу" [22]. Вдаючись до такого соціального прочитання процесів національного відродження, Драгоманов, на наш погляд, вислов­лював у категоріях тогочасної соціології оригінальне розуміння того, що процеси, які отримані назву національного відродження, мсти сво­їм спрямуванням утворення з різних соціальних верств і груп "одно- цільних " соціально-етнічних спільнот - націй, і що провідна роль у цих процесах належить саме широким верствам народу, соціальним ни­зам, передовсім, селянству.


Концентруючи увагу на ролі селянства як основи національно­го будівництва, як класу, покликаного виступити основною рушій­ною силою, (а не просто "будівельним матеріалом" націотворення) Драгоманов рівночасно застерігав інтелектуалів-співвітчизників від некритичного ставлення до селянства. Він попереджав про небезпе­ку нехтування фактом обмеженості творчих можливостей селянства у формуванні національної культури, а тим більше національної по­літики. Йому доводилось неодноразово вказувати на помилковість романтизованого ставлення до селянства, наголошуючи, що хибне сприйняття ролі та можливостей селянства призводитиме не тільки до теоретичних, але й до власне практичних помилок. "Можна под­умати, - нарікав він на сторінках "Громади", - що українські допису­вачі й досі мало одійшли в своїх громадських думках од "хлопома- нії" 60-х років, коли "українофіли" звертали увагу виключно на селянина-хлібороба, як на "чистого українця", коли українські "ет­нографи" мало були знайомі з "западними" громадсько-господарсь­кими (політично-економічними) справами, а до того навіть хвали­лись тим, що українець - "хлібороб-хуторянин" і "індивідуаліст" по природі" [23].


Вбачаючи у становленні та політичному утвердженні "нових" націй Східної Європи закономірне явище, якому належало майбут­нє, він критично розглядав проблеми формування цих націй, про­цеси їх самоусвідомлення і боротьби за культурні, соціальні та пол­ітичні права. Йому була притаманна виразна зосередженість на недоліках, негативах національного розвою народів, що виборюва­ли своє право на існування та розвиток у несприятливих зовнішніх умовах. Так, зокрема, він відзначав гальмівний вплив необхідності відстоювання власних національних прав "за будь-яку ціну" на сам процес національно-культурного розвитку східноєвропейських націй: "У наших же слабих чисельно західних суплемінників бо­ротьба за національність у її зв'язні з політичними хитаннями та крутійствами, з доконечністю доказувати право на національне іс­нування, обороняти свою народність від обмов і понижень дово­дить до такої тенденційності, до такої дрібноти ідей і змагань, яка не сприяє виборові широких доріг духовної праці і, думаємо, на­віть помагає здрібненню талантів" [24].


Особисто йому було зрозуміло, що в основі таких негативних явищ - цілком умотивований страх за свою національність, за долю власного народу, якому загрожували асиміляційні впливи з боку панівних націй Російської та Австро-Угорської імперій. Але він вважав за необхідне попередити інтелігенцію про наслідки розвит­ку такого комплексу національних почуттів: "Вічний острах за свою національність убиває дух критики, розвиває неприхильність до загальнолюдських змагань, які здаються не одному немовби зрад­ницькими і в ім'я яких дійсно партії, що належать до національнос­тей сильнійших, позволяють собі виправдувати свій нагніт над слаб­шими та більше відсталими. А тим часом, здавало би ся власне, що патріотична справа оборони народності лише тоді й може бути міцна, коли вона сходиться зі справою загальнолюдського посту­пу культурного та соціального, і що її розробленню й заведенню її ідей у маси свойого народу та зображенню життя тих мас із погля­ду, що виходить із тих ідей, і повинні би посвятити свої сили патрі­отичні партії слабших народностей" [25].


Небажання беззастережно визнати цінності національного від­родження "альфою й омегою" зусиль інтелігента, якщо вони не від­повідають потребам особистості, запитам суспільного розвитку, що втілювались у магістральні, з його погляду, тенденції розвитку євро­пейської, світової цивілізації, відчутно позначалось на ставленні Драгоманова до ролі й змісту національної ідеї. Він визнавав її особ­ливе значення, актуальність її формулювання для кожного народу, що став на шлях свого розвитку, який усвідомлює себе національ­ним цілим і який здатний відповідати своєму національному по­кликанню. Але, звертаючись до теоретичного аналізу національ­ної ідеї, Драгоманов не розглядав її як щось одвічне, іманентно притаманне кожній нації, як якусь сакральну субстанцію, "священ­ний вогонь", котрий належало передавати з покоління в поколін­ня. Для нього вона була радгие ' 'summa summarum'' національних праг­нень, проектом майбутності, спонукою до дії в сучасності. Він намагався використовувати її як "дзеркало", в якому національному колективу треба тверезо й критично оцінювати себе, порівнюючи свої устремління з тим, чим він с, а головне, співставляючи свої до­сягнення зі здобутками інших, розвинутих націй. Звідси в його тво­рах знаходимо так багато застережень, зауважень, заперечень сто­совно тих чи інших варіантів національної ідеї, її визначення, тлумачення, апології сучасниками. І, навпаки, рідко зустрічаємо спроби дати усталені формулювання.


Драгоманову органічно були неприємні насичені інтуїтивни­ми припущеннями, емоційними переживаннями та нсаргументова- ними рефлексіями визначення національної ідеї. Він вважав такі "загальні" розмови на цю тему проявами недостатньої освіченості, інтелектуальної недисциплінованості, свщченням браку ерудова- ності, врешті, простого незнання предмета обговорення. Ось один приклад драгомановської реакції на чергову спробу висловити ук­раїнську національну ідею засобами літературного твору. Крити­куючи І. Нечуя-Левицького, Драгоманов закидає йому те, що той: "... у своїм запалі до ідеї народності, бачиться, забуває, що ся ідея далеко не є ані виключним, ані навіть головним діячем в житті збо­ру людей, називаного народом, ані тим менше виключним діячем людського поступу, а лиш одним із багатьох інших" [26]. Звичай­но, письменник і не зобов'язаний давати всебічне формулювання національної ідеї, гідне наукового трактату, але Драгоманов це не брав до уваги. Частково таку його прискіпливість, якщо не в'їдли­вість, можна пояснити специфічною, не властивою власне худож­ній літературі роллю, яку відігравало українське "красне письмен­ство" як замінник вільної преси і вільної національної школи. Воно було змушено як у XIX ст., так і в XX ст. брати на себе функції національного трибуна, до певної міри навіть національного ліде­ра та організатора. Тому Драгоманов мав деякі підстави вимагати від художніх образів відповідності смисловому навантаженню.


З іншого боку, в аргументах драгомановської критики була своя, вагома доля правди, те раціональне зерно, повз яке часом проходили речники національної ідеї, представники інтелігенції країн Східної Європи. Якраз їм він і нагадував: "Після 1848 р. вия­вилось, що національна ідея сама по собі не є ліком на всі лиха громадські (примір не тілько Венгрії й Германії, а й самої Італії, де національна ідея тісно зв'язувалась із всеєвропейським лібераль­ним рухом), а часом без других культурних ідей може служити дже­релом великих помилок (примір союзу слов'ян з реакцією в Авст­рії); виявилось, що питання політичні, культурні, соціальні мають свої завдачі, по крайній мірі, стільки ж важні, як і національні, і для котрих національності можуть бути тілько грунтом і формою варі­ацій" [27]. Застерігаючи проти "засліпленого", однобічного, апо­логетичного сприйняття національної ідеї, нагадуючи про мінли­вість, багатовимірність суспільного, національного життя, Драгоманов був на належній теоретичній висоті, його зауваження мали сенс і справляли вплив на сучасників.


Розглядаючи значення національної ідеї як стрижня нового масового світогляду, ідеології суспільно-політичних, національ­но-визвольних рухів, Драгоманов аналізував їх значення та істо­ричну роль, вказував на перспективу цих рухів у контексті розвит­ку міжнародних, міжнаціональних відносин у Європі. Важливо відзначити, що, на відміну від революційних і ліберальних діячів свого часу, він наполягав на першочерговості вирішення завдань національного звільнення для народів, позбавлених національно- політичної свободи, можливостей культурної самореалізації. У цьому він був категоричним. Спостерігаючи за розвитком виз­вольної боротьби народів Балкан у 70-х роках XIX ст., він дохо­див однозначного висновку: "Одні токмачать, що нинішня слов'янська боротьба не їх справа, тому що ведеться за старий принцип, національності, - і забувають, що є неухильна історич­на черга засад, за якою серб чи болгарин, поки не звільниться від турків, буде глухим до всього іншого, окрім питання про це звіль­нення" [28]. Розуміння історичної логіки політичних процесів, ус­відомлення черговості вирішення завдань визвольних рухів та й особисті симпатії людини, яка відчувала себе представником по­неволеної, упослідженої, але гідної кращої долі нації, - все це при­водило Драгоманова до визнання за національно-визвольними рухами надзвичайно важливої ролі, симпатії до тих, хто боровся за повне національне визволення.


Ця настанова не заважала, а навпаки зобов'язувала його до уважного розгляду проблем, які породжували процеси національ­ного відродження, до формування, розвитку і піднесення національ­них рухів народів Східної Європи. Цікавою видається спроба вче­ного запропонувати певні критерії оцінки національних рухів: "користь і ідею народності в кожній країні й стороні можна до­кладно зміряти лише степенем дібр моральних і економічних, які вона бажає або здатна дати особам, на котрі змагає розпростори­ти свою діяльність. Із національних рухів, що захоплюють держа­ви й провінції Європи протягом теперішнього століття, лише ті мають у собі поступові ідеї, які ведуть до автономії та самоозна- чення сторін, із розбиттям виключно феодальних і поліційних зв'яз­ків між ними, до демократизму та наближення знання до розумів і почуття мас" [29].


До такого диференційованого підходу в оцінках значення наці­ональної ідеї, національних рухів Драгоманова спонукала строката картина процесів, що відбувались у Східній Європі, різноспрямова- ні очікування суспільних груп від національного відродження, необ­хідність визначення місця інтелігенції у цих процесах, у тому числі її власної ролі у творенні відповідних національних колективів. Вис­тупаючи з гуманістичних, "людиноцентричних " позицій, Драгоманов нагадував, що національні рухи несуть із собою не лише тенденції до свободи, розвитку, поступу, а й певні небезпеки, які треба помічати, вивчати і вчитись долати. Тим, хто був схильний не визнавати існу­вання таких небезпек, він нагадував, виходячи з українського досві­ду: "...початком національного відродження і пропаганди україно­фільства було збудження расових ненавистей (признаймось нелицемірно у цьому хоть серед себе)" [30].


Моральні, політичні недоліки національних рухів, про які так багато розмірковував Драгоманов, не заважали йому доходити до зважених, поміркованих підсумкових оцінок. По-перше, відзначав він, національні рухи треба оцінювати за їх результатами, саме за тим, до чого вони приводять певний народ, конкретне суспільство. Тобто, уточнював він, якщо "якийсь національний рух усе ж таки доведе до встанови краєвої та народної самоуправи, до підняття добробуту та просвіти мас, сих дійсних двигачів народності, то іс­торик мусить признати сей рух поступовим, невважаючи на рет­роградні та негуманні зигзаги його ходу" [31]. По-друге, оцінюючи зміст і спрямування національних рухів, учений розкриває сенс влас­них настанов, які зумовлювали його критичні зауваження щодо недоліків національних рухів. Отже, національні рухи Драгоманов воліє розглядати з точки зору їх відповідності "кращим змаганням століття": ідеям волі, рівності, розуму. Ідеальним спонукальним мотивом його оцінок змісту та значення національних рухів, за його визначенням, було "натуральне бажання, аби національні рухи й починали попросту пропагандою сих змагань і [йшли. - А.К] доро­гами, що просто ведуть до тріумфу" цих визначальних ідей [32].


Таким чином, драгомановське бачення ідеального, норматив­ного змісту національних рухів надихалось уявленнями про необ­хідність їх спрямування на шляхи всесвітнього прогресу, всебічно­го культурного, соціального, матеріального і духовного розвитку кожного народу, який пробуджувався до самостійного національ­ного життя. Виходячи з цих теоретичних уявлень, він приділяв особ­ливу увагу боротьбі з проявами тих процесів, які, на його думку, шко­дили, гальмували, спотворювали реалізацію національними рухами своїх історичних завдань. Основними інструментами "контролю" за нормальним (не "патологічним") розвитком національних рухів учений вважав науку, оперту на її досягнення освіту (і просвіту), змагальність різних течій національних рухів за право найповніше виражати загальнонародні, національні прагнення.


Природно, що Драгоманов як науковець покладав особливі надії саме на науковий аналіз змісту, спрямування та розвитку на­ціональних рухів і вважав за можливе в такий спосіб подолати впли­ви ірраціональних, на його думку, реакційних почуттів, що їх він називав націоналістичними. На цих вимогаЧ він послідовно наго­лошував у своїх спеціальних працях ("Але вже й тепер, - відзначав Драгоманов, - порівнянне напр. пам'яток словесности, які дотор­каюся той самої теми у ріжних народів, наводить на цікаві здогади і навіть красше рисує особливості народних характерів, бодай в певну епоху, хоть і не сталі, - ніж колишні поквапливі висновки виключно націоналістичного характеру" [33]. У необхідності до- тримання таких наукових вимог він намагався переконати і інтелі­генцію східноєвропейських народів, насамперед, своїх співвітчиз­ників.


Раціоналістичні пріоритети Драгоманова в аналізі національних рухів чітко позначились на його розумінні вартості національних сим­волів, національних прикмет. Він здебільшого негативно ставився до спроб "канонізувати" ті чи інші національні прикмети як непо­рушні, освячені часом атрибути певної нації. Його критика цих спроб часом була дошкульною, інколи надмірною. Зміст драгома- новського підходу до актуальної, особливо в часи становлення іде­ології українського визвольного руху, проблеми національних сим­волів розкриває такий уривок з його праці: "В усякім же разі, наші Демиди не мають права тілько себе одних вважати за вірних пред- ставителів українолюбського народолюбного руху. Коли вже їм непремінно хочеться признавати яких богів і святощі національні чи вважаємі за такі через те, що вони давно позичені, - за щось вище для них від критики, то мусять же вони, при теперішньому наст­рою освічених людей, признати за другими своїми земляками пра­во на свободу від таких культів і не об'являти їх зрадниками своєї нації лишень за те, що вони не хотять плутатись в нетрях націо­нальних інстинктів, а хотять служити своєму народові, і вкупі ав­тономії і розвитку його національності, під контролем думок ін­тернаціональної науки і справедливості" [34].


Чи значить це, що вчений і громадський діяч взагалі був проти певних усталених, визнаних у національному масштабі символів національної єдності, національної "окремішності"? Думаємо, що це не зовсім так. Він передовсім виступав проти консервації архаїч­них, домодерних, а тим більше регіональних особливостей націо­нально-культурного, духовного життя як загальнонаціональних атрибутів. На місце "ретроградних", вироблених давнім минулим, символів Драгоманов прагнув поставити нові, сучасні символи національного відродження, нові дієві атрибути причетності до національного "ми". Дад інтелігенції такті модерним "культом" він пропонував усебічне посвячення себе на користь власного народу, служіння потребам національного розвитку, освіти, організації бо­ротьби за інтегральне визволення. Заперечуючи достатність "іконос­тасу" раннього, культурницького націоналізму, Драгоманов фак­тично запроваджував нові, модерні символи, якими оперував націоналізм політичний. Особливе місце серед них відводилось ідеї національної єдності, впровадженню нових критеріїв, системи "сиг­налів" діяльної причетності до творення, захисту і розвитку своєї нації. При цьому його надмірно-критичне ставлення до символів минулого, бажання переглянути значення цих етно-культурних оз- нак на користь цінностей поступового, "безпомилкового" розвит­ку нації, призводили до полемічних перебільшень, перегинів, ча­сом і до недооцінки значення історичних аспектів знакових сим­волів національної самосвідомості.


Для Драгоманова такі складові національної свідомості, як іс­торична пам'ять, культурні та соціальні традиції, що дістались від предків, були якщо й не рівноцінні з вівтарем національної собор­ності, гідним побожного поклоніння, то вже достеменно виклика­ли його шанобливе ставлення. Він наполегливо намагався інтегру­вати їх у "пантеон" нових цінностей національного руху. Тільки минуле, якщо звернутись до історичних умов розвитку української нації, завдань становлення її організованого руху, надавало не так уже й багато "придатного" матеріалу, який можна було покласти в основу єдиного, беззастережно визнаного національного "храму соборності". Надто багато відмінностей накопичилось у духовно- культурному розвитку українських регіонів, якщо згадати ці особ­ливості від Закарпаття до Слобожанщини, від Таврії до Волині чи Полісся. Це, на нашу думку, й переорієнтовувало теоретичні зу­силля Драгоманова від "реконструкції" символічного ряду загаль­нонаціональних атрибутів (як це, наприклад, робили діячі польсько­го, чеського, сербського національних рухів) до намагань "сконструювати" його наново.


Важливим загальнотеоретичним аспектом драгомановських поглядів на проблеми національних рухів було його осмислення феномену націоналізму, його ідеології та ролі в консолідації націо­нального колективу. Перш за все він намагався дати не забарвлене емоціями визначення націоналізму як історичного, соціального та ідеологічного явища. Так, зокрема, Драгоманов відзначав його основні характерні риси: "Націоналізм - це прив'язаність у власно­му народі до того, що робить його найбільш уражаючу ознаку, зна­чить і до того часу історії, коли народ імпонував другим, до того устрою, культурного і соціального, який був тогді, як нарід наймен­ше підпадав вліянню других" [35]. Продовжуючи характеристику націоналізму як впливового історичного явища, Драгоманов пере­ходить до спроб дати йому більш конкретну, пов'язану з сучасніс­тю оцінку, падкреслюючи, що у нації, яка потрапила у неволю або стратила власну державу, "націоналізм зростається з поривами до волі, становиться більш демократичним - і це тілько й дає йому прогресивну силу у XIX в." [36].


Тобто, Драгоманов не був принциповим "ворогом " націоналізму, а скоріше противником окремих націоналістичних проявів, відповід­них їм ідейних течій. Саме тих, які могли, на його погляд, пере­шкоджати здійсненню завдань національного поступу, консоліда- ції національного руху, які ставили під загрозу як "внутрішню" ін­теграцію окремих націй, так і розвиток її добрих взаємин з іншими, особливо сусідніми націями. Тому він і пробував відділити "добре" і "зле" у мінливих, багатобарвних, суперечливих націоналістичних проявах. Не зайвим буде нагадати, що і в його творах, і в його прак­тичній діяльності знайдемо чимало прикладів висловлювань, твер­джень, навіть і вчинків, які сучасниками оцінювались як цілком націоналістичні, сепаратистські тощо [37].


Ученому було властиве прагнення виокремити в національних рухах (як явищах природних, історичнонеобхідних) позитивні риси їх розвитку від того, що він називав "людиноненависницьким на­ціоналізмом", який він розглядав як зрозумілий, зумовлений ре­альними причинами, але все ж таки небезпечний супутник проце­сів національного розвою. Він намагався запропонувати певний поділ, якщо не класифікацію, таких націоналістичних почуттів. Так, аналізуючи світогляд Т. Шевченка, Драгоманов висловлює власні судження про походження націоналістичних почуттів, породжених політикою панівних держав, які гнітили український народ. З ін­шого боку, він вказує на те, наскільки далеко заходять націоналіс­тичні (в його термінології) претензії на виключність у представни­ків тих націй, які якраз і є джерелом національного гноблення. З цього він робить висновок: "Звісно, було з чого вирости в Ш[ев- ченковому] недоброму серці до ляхів і москалів, дякуючи "Поль­щі" й "Москві" як державам і панствам. Звісно також, що люде, звикші панувати, або хоч вести перед над другими, вбачають часто "исключительность", "нетерпимость" і т. и. й там, де чоловік поро­ди підбитої просто стоїть тільки за себе, або тільки нагадує, що він ще з своєю породою живий. Таке случаеться з нами, українцями, в стосунках навіть з такими особами з наших сусщів-панів, котрі себе вважають космополітами й не вбачають самі в себе націоналізму, далеко більшого, ніж у нас" [38].


Звертаючись до проблеми генези націоналістичних почуттів, їх зумовленості та впливів на розвиток суспільства, Драгоманов не розвиває цієї теми далі, обмежуючись тут надто загальним заува­женням: "Ми не станемо розбірати тут довгої справи про те, скіль- ко вростають державні й панські звичаї й у середину народу, ні про те, скільки природна у підбитих другими людей неприхильність і до народів через неприхильність до їх держав і панства" [39]. Якраз уникнення ним аналізу цієї важливої теоретично й політично про­блеми свідчить про деякі прогалини у теоретичних підходах учено­го і громадського діяча до питань, щодо яких він так часто вислов­лював слушні думки, в яких він вважав себе за спеціаліста, де його сучасники чекали від нього певних наукових пояснень, якщо не на відкритів. Доводиться пошкодувати, що ці сюжети Драгомановим були підмічені, але не розкриті належним чином. Принагідно за­уважимо, що його емоційна підтримка була радше на боці націй пригнічених, їх "відпорного" націоналізму, аніж на боці представ­ників націй, обтяжених шовіністичними почуттями та перейняти­ми гегемоністськими ідеями. Наприклад, вартий уваги такий емо­ційно насичений уривок зі спогадів Драгоманова про своє перебування на Буковині у 1875 p., зокрема про його зустріч та бе­сіду з місцевим пошмейстером: "Я спитав його, чи він німець, чи русин? Ich kann deutsch und ruthenisch", - відповідав він. З цієї фор­мули видно, що мій Амфітріон ще не дійшов до думки про націю як про якусь колективність. Це атом, котрого доля, а почасти й на­чальство поставили у примус говорити по-рускому й по-німецько­му. В Буковині, та й в усій нашій країні, чимало таких атомів, і живуть вони, сповняючи те, що велить їм грубий егоїзм або воля начальства. Безспорно, що націоналізм для таких індивідуумів, навіть коли він не обходиться без певної долі шовінізму, буде для них ступнем до вищого, до того, що все-таки вони стануть "звірми громадськими", говорячи словами Арістотеля" [40].


У цілому, ані войовничий націоналізм націй пригнічених, ані агресивний шовінізм націй панівних не були предметом захоплення Драгоманова. Він наполегливо намагався переконати сучасників у небезпечності, отруйності таких почуттів, у тому, що вони затьма­рюють суспільну свідомість, призводять до марнування громадсь­ких сил, врешті-решт, бувають або прямо шкідливі, або просто без­плідні для національного розвитку. Під вогонь його критики потрапляли націоналістичні крайнощі різних націй. Він не вважав крайні прояви націоналізму чи то шовінізму "привілеєм" окремих націй, але побічним продуктом розвитку європейських народів, стадією зросту національних колективів. Учений констатував, оці­нюючи з такого погляду сучасні йому національні рухи в Європі, що в них бачиться багато протипоступового, антигуманного. Як приклади, він наводив прояви "шовінізму в латинізмі, вояцьке на­силування в германізмі та московському слов'янофільстві, клери­калізм у провансалів, фламандців, поляків, аристократизм у мадяр і т.ін.". "По більшій частині, - продовжував він, - національні парт­ії починають свою пропаганду безрозбірним вихвалюванням своєї народності в теперішньому й минулому, підлизуванням і приподо- бою усяким елементам, хоч би й ретроградним, аби лише притягти їх до своїх ідей, проповіді ненависті до сусід і т. ін." [41].


Для громадського діяча і політичного теоретика необхідно було вирішити цілком реальну проблему: як опанувати цією потугою, перебрати її під контроль політичних сил, що стояли або мали намір стати на чолі національних рухів народів Східної Європи, зокрема українського народу. Тому йому так важливо було "відвоювати" в цьому стихійному просторі національних процесів певне місце, "ухо­пити" провідні нитки, навчитись впливати на настрої, поведінку носіїв націоналістичних почуттів, поглядів, ідей. Звідси поставала потреба визначити, що є прийнятним, позитивним, а що шкідли­вим і непотрібним у націоналістичних почуттях і проявах з огляду на цілісні потреби національного руху. Логіку драгомановського підходу, "інтерес" до визначення змісту такого явища, як "націона­лізм", до певної міри розкриває такий його коментар: "Але ми ма­ємо приміри, що демонстративна симпатія до деяких мужицьких ознак становиться тілько одним з придатків націоналізму воюю­чого і зовсім не зобов'язує націоналізм до правдивого демократиз­му, до підняття прав мужика... У наш вік націоналізм - ця дуже ста­ра пісня, як розібрати її, - часто зв'язується з новою - про волю і про демократію, народоправство" [42]. Якраз цей народолюбний, де­мократичний, ліберальний потенціал націоналістичних почуттів і устремлінь як динамічна потуга визвольних рухів європейських на­родів і був об'єктом уваги Драгоманова. Він покладав надії на те, що демократам, лібералам і націоналістам поневолених народів є на основі чого і задля чого порозумітись. "...Хоча націоналісти все блукають у тумані і навіть дурощах, - а все таки у головному пи­танні - про політ[ичну] свободу, - кожний націоналіст ліберал", - відзначав він з оптимізмом [43].


Спираючись на цей потенціал, спрямовуючи його у рамки орга­нізованого, ідейно визначеного національно-визвольного, демокра­тичного руху, Драгоманов сподівався домагатися перетворень, які становили основні цілі його політичної програми. Але цьому вчено­му було властиве також і загострене (часом, може, і неадекватне) від­чуття небезпек, що походять від націоналізму, якщо він стає єдиною, чи то панівною силою у національному русі, коли з позицій захисту власної нації, оборонців її інтересів та прав представники націона­лістичних течій переходять на позиції націоналізму експансивного, ексклюзивного, до політики етнічної агресії проти представників ін­ших народів і т.д. Ця небезпека йому бачилась як одна з виразних тенденцій розвитку східноєвропейського політичного процесу. Че­рез це він закликав протидіяти їй вже тоді, коли прояви агресивного націоналізму ще перебували у зародковому стані.


Спостерігаючи за розгортанням подій на Балканах, Драго­манов ще до початку російсько-турецької війни 1877 - 1878 pp. передбачав, що навіть успішна війна балканських народів проти турецького панування не вирішить усіх проблем, які робили цей регіон нестабільним, вибухонебезпечним. Прмчмнами його занепокоєння були ие лише очевидні зазіхання великих держав (Росії, Великобританії, Німеччини тощо) на отримання, кажучи сучас­ною мовою, "контрольного пакету акцій" у проведенні балкансь- кої політики. Підстави для тривоги давали факти з міжнаціональ­них відносин сусідніх, південнослов'янських народів. Указуючи на небезпечність проявів шовінізму в поведінці сербів і болгар у 1876 р., Драгоманов, закликав ці народи замислитись над наслід­ками таких явищ: "Більш серйозно серби винні у чомусь іншому, наприклад, у тому, що вони розвішують карти Сербії з кордона­ми до Архипелагу, та ще й у тому, що у східних, румунських і болгарських округах князівства Сербії перешкоджають народній освіті на місцевих мовах, у вигляді "осерблення" своїх "околиць". Зате і деякі болгари винні у тому, що, у свою чергу, говорять про те, що один час і Білград і Албанія підкорялись болгарським кня­зям, - і якщо болгари ще не винні у практичних заходах до "обол- гарювання" своїх "околиць", то лише тому, що ще не мали у ру­ках своїх державної влади. Все це показує, що хвороби сучасних великих держав встигли заразити і малі, а ще не державні наро­дності" [44]. Таке драгомановське бачення небезпечних переспек- тив взаємин балканських народів відповідало дійсності, тоді ма­лозрозумілій і прихованій від уваги навіть зацікавлених спостерігачів, а його "діагноз" хвороб нових національних дер­жав був правильно встановлений ще до того, як ці держави отри­мали свій довгоочікуваний суверенітет.


Як один із різноманітних засобів оздоровлення національних рухів, міжнаціональних відносин від негативних проявів етнічної нетерпимості та національної ворожнечі він пропонував, особли­во у 1870-х - 1880-х pp., розглядати нації як складний комплекс со­ціальних верств і груп, щодо кожної із котрих треба проводити пев­ну, специфічну політику. "Соціалізуючи" бачення сучасних йому міжнаціональних відносин в Австро-Угорщині, Росії, зокрема, на українських землях, він намагався знайти вихід із заплутаного ла­біринту відносин різних національних спільнот, який складався з етнічних стереотипів, історичних рахунків та взаємних претензій народів Східної Європи. Сенс його пропозицій можна продемон­струвати на прикладі одного з таких заплутаних вузлів міжнаціо­нальних відносин - українсько-єврейських. Указуючи на причини та небезпеки антисемітизму, він пропонує шляхи його подолання: "...Загальна серед христ[иянського]людства неохота і ненависть до жидів не позволяє і найдемократичнішим національним елементам більше придивитись жидам і побачити серед них бідноту і ремісни­ків, а то й і мужиків, спілка з котрими ачей ще була б на користь хр[истиянських] робітників" [45]. Звідси походили його неоднора- зові зусилля перевести проблемні взаємини двох націй у річище соціального і політичного діалогу тих їх представників, які мали подібне економічне, соціальне та політичне сгановище, у чиїх інте­ресах було більше спільного, аніж розбіжного [46].


Для початку такого "соціального партнерства" більшості різ­них націй, їх діалогу якраз і треба було "посунути" місцем етнічний критерій оцінок взаємин двох народів. Цей критерій необхідно було замінити критеріями соціальними, економічними, політичними, культурними, і лише після цього, на думку Драгоманова, можна було знайти вихід із часом темних закутків у стосунках національ­них громад. Далеко не в усьому вдала, програма дій, яку відстою­вав Драгоманов, засвідчує суттєвість його політичних намірів щодо вирішення національного питання як загалом, так і на прикладі стосунків окремих націй.


Розглядаючи теоретичний зміст та особливості європейсь­ких національних рухів, з наголосом на проблемах народі^ Схід­ної Європи, Драгоманов доходив однозначного висновку: на­ближається час національного звільнення народів цієї частини континенту. Це не викликало в нього сумнівів. Але такої пер­спективи йому було недостатньо. Там, де інтелектуали, сучасні йому національні діячі бачили чи не кінцеву зупинку в рухові власних народів до майбутнього, він ставив лише кому, а не крап­ку, розглядаючи подальші можливості розвитку цих народів. У цьому й полягало його специфічне ставлення до цінності націо­нальної незалежності. Вона цікавила його як форма і умова заво­ювання та забезпечення політичної свободи, розвитку демократії, досягнення соціальної справедливості, економічної ефективності, культурного, наукового піднесення тощо.


Діячі національних рухів тогочасної Європи нерідко оцінюва­ли національну свободу тільки за допомогою критерію досягнення незалежності (зовнішнього суверенітету) від інших народів, утво­рення власної держави і вже у цьому бачили можливість ледь не "автоматичного" вирішення всіх інших питань (у разі, якщо такі їх цікавили). Драгомановські підходи відрізнялись тим, що він не виз­навав національну незалежність апофеозом і кінцевою метою виз­вольних рухів, їх боротьби за національну свободу, соціальну спра­ведливість і політичну волю. Національна незалежність була важлива для нього саме тим, що створювала необхідні, та ще не достатні умови для реалізації більш важких, але й, відповідно, мас- штабніших завдань. "Все, що може виходити в громадських спра­вах з етнографічно-національного почуття, - відзначав він, - це зма­гання до національної незалежності. Та й то, для того, що б воно стало будующим фактором у народному життю, треба, щоб і воно осложнилось свідомістю певних матеріальних і моральних інтере­сів... Нічого багато говорити об тім, що навіть свідома національ­на незалежність без певної просвіти не дасть ні лібералізму, ні де­мократії" [47].


Можна (і треба) сперечатись, що в такому підході було про­явом перспективності мислення Драгоманова, а що - запереченням власної тези про безсумнівну черговість історичних завдань кож­ної нації. Адже він сам наголошував, що, передовсім, треба досяг­ти національної незалежності, а вже потім ставити на порядок ден­ний соціальні та культурні завдання. З огляду на сукупність історичного досвіду національно-політичних процесів Європи уп­родовж XIX та XX ст., окремі думки вченого звучать як слушні застереження. Зокрема, йому вдалось передбачити проблеми ста­новлення національних держав та попередити народи Східної Єв­ропи про ті випробування, які чекатимуть їх на історичному шляху до і після здобуття незалежності. Випереджаючи думкою події, він намагався віднайти засоби подолання цих небезпек задовго до того, як вони реально усвідомлювались відповідними народами. На пер­ший погляд, така позиція Драгоманова щодо "недостатності" на­ціональної незалежності виглядає незрілою, догматичною, одно­бічною. Особливо прикрою вона виглядає у порівнянні з тим, що, визнаючи і підтримуючи змагання до національної державності інших народів, у випадку з українською нацією Драгоманов вияв­ляв більше песимізму, аніж зацікавленості в утворенні української незалежної держави.


Спірним, якщо не сумнівним взагалі (особливо для конкрет­них умов Східної Європи), залишається драгомановський висно­вок, що, оскільки національна незалежність не розв'язує всіх го­ловних суспільно-політичних, національних потреб, досягнення їх може статись і без утворення власної національної держави, в рамках федералістської моделі багатонаціональної державності. Але торкаючись цього питання, ми виходимо на "поле битви", де давно вже завзято чубляться прихильники та противники ідеалу: "скільки націй, стільки держав". Не схоже, щоб ця надважлива проблема була теоретично, а тим більше практично розв'язана і на порозі нового тисячоліття. Все ще не видається можливим твер­дити, що цей привабливий своєю обіцянкою раз і назавжди вирі­шити "національне питання" в глобальних масштабах ідеал є все- перемагаючим і безальтернативним сценарієм майбутності людства. Отже, перед науковцями і політиками - необмежений простір для осмилення та пропозицій вирішення цих болючих і актуальних питань, у тому числі на основі досвіду, досягнень і похибок попередників.


В) Нації у цивілізаційно-універсальних процесах

Загальна картина теоретичного бачення Драгомановим про­блем національного розвитку буде незавершеною, якщо залишити без уваги його намагання доповнити розгляд процесів, притаман­них національному розвитку "із середини" поглядом ззовні, з точ­ки зору універсальних тенденцій. З одного боку, він підкреслював важливість аналізу внутрішніх аспектів національних процесів, формуючи це як важливий методологічний постулат: "...кожний час, історія кожного народу повинна бути пояснювана із їх внутрішніх основ, самостійно, а не як вступ до історії іншого часу, інших народів, нерідко нічим внутрішньо з ними не пов'язаних" [48]. Але, з іншого боку, чим далі, тим більше у драгомановських працях наголошувалось на недостатності застосування такого "іма­нентного" підходу до вивчення історичних процесів, для розумін­ня всієї їх повноти. Тому вчений намагався знайти такі визначальні фактори розвитку націй, які притаманні їм у цілому, незважаючи на всі їх "внутрішні" відмінності. Ці міркування приводили його до спроб виділити "головне", найважливіше в історичних проце­сах, до конкретизації, уточнення загальної ідеї універсальної єдності людства. Такою важливою загальною, магістральною тенденцією розвитку людства для нього був "очевидний зріст солідарності людей от роду - племені до націй - держав і далі до людскости" [49]. Відповідно, саме під кутом зору цивілізаційної єдності людства, внутрішньої цілості людського буття він і намагався розглядати загальні явища у національних процесах, у взаєминах різних націй.


Для вченого було очевидно, що новий час жорстко поставив питання про те, що "цивілізація, не оперта на загальнонародне до­бро, - будинок на піску" [50]. Успішний національний розвиток мав спиратись на урахування цивілізаційного досвіду, цивілізаційних цінностей, а сама "цивілізованість" людства потребувала всебіч­ного розвитку кожної нації зокрема, інтенсифікації її стосунків з іншими народами. Цивілізаційний підхід для Драї оманова не був єдино можливим, але виступав світоглядною детермінантою, ме­тодологічною противагою, необхідною для збалансування націо- центричного погляду на історію. Важливість рівноцінного враху­вання їх обох він неодноразово пояснював своїм сучасникам (див., напр., його листування з російським етнографом О. Пипіним, яко­му Драгоманов нагадував: "Мені здається, шо варто збавити те надання переваги "цивілізації" перед "народністю", яке у Вас вис­тавляється, або краще відмітити, що є основним в цій цивілізації, - тобто "свободу" та "раціоналізм". А то подекуди виходить, нібито Ви і за лакейські пісні проти мужицьких" [51].


Далеко не у всіх сферах соціального, економічного, суспільно- політичного життя універсальні тенденції проявлялись із рівною очевидністю. Проте, підкреслював Драгоманов, з особливою си­лою їх важливість засвідчували процеси, притаманні інтелектуаль­ним. духовним сферам розвитку європейських націй. Він нагаду­вав, що глобальні, інтернаціональні тенденції виявляли свій потужний вплив у різних ділянках життя окремих народів: "Чисто наукова праця рішучо виділилась з літератур національних і стала цілком інтернаціональною. Виділилась із національних рамок і справа освітня, напр.. боротьба за світську школу проти церков­ної. Ще більше інтернаціональним став рух соціальний - боротьба за права найбіднішого з працюючих класів" [52]. Виходячи з розу­міння особливого значення саме інтелектуального фактору у розвитку людства, Драгоманов вважав, що інтернаціоналізація науково-куль­турних сфер неминуче поведе за собою, в перспективі, посилення ін­теграційних процесів у політичній, економічний та соціальній сферах життя окремих народів і людства в цілому.


На цій основі він намагався визначити основні орієнтири, які б надавали змогу національним рухам, їх діячам не розгубитись у ве­личезному морі фактів і явищ цивілізаційного розвитку, визначити, які саме процеси мають бути враховані у поточній політиці, а голов­не, у стратегічному формулюванні власних національних цілей та завдань. Останні неможливо було визначити, спираючись тільки на "іманентні" фактори розвитку свого народу, власної нації. Тут на допомогу мали прийти світові перспективи, цивілізаційні цінності та орієнтири. Підсумовуючи розгляд цих проблем, Драгоманов за­лишав свій ідейний заповіт, попереджаючи: "Немає і не може бути постійних національних ознак, стоячих без переміни національних духів, нема між людьми вічних політично-адміністративних поряд­ків, таких, як, напр., обрусеніє, не може бути й національних свято­щів. Вся практична мудрість людська може бути в тому, щоб убачи- ти напрямок руху світового, його міру, закон і послужитись тим рухом. Інакше рух той піде проти нас, роздавить нас" [53].


Діалектичність розуміння Драгомановим співвідношення на­ціонального та універсального, його спроби "приземлити" філо­софсько-концептуальне бачення цивілізаційних процесів у визна­ченій просторовій та часовій конкретиці переконливо демонструє його ставлення до проблем денаціоналізації, до її витоків і впливів, нарешті, до пошуку засобів протидії цим процесам. Його сучасни­ки, представники народів і народностей, що потерпали від асимі­ляційної політики, процесів денаціоналізації, нерідко розглядали ці явища у контексті конфлікту "духів" панівних і пригноблених народів, виводили колізії цього конфлікту із суперечностей наро- дних характерів їх учасників. Нерідко ці міркування доповнюва­лись цілою низкою історичних аргументів, на основі яких роби­лись спроби переглянути всю, щонайменше відому з письмових джерел, історію окремого чи багатьох народів під кутом зору вза­ємної боротьби притаманних їм національних "духів" тощо.


Драгоманов не відкидав психологічно-культурні, національ­но-етнічні чинники, що діяли у процесах асиміляції та денаціо­налізації, визначали їх специфіку у кожному окремому випадку. Ідучи далі, він намагався дослідити і довести, що ці процеси ма­ють. насамперед, об'єктивні причини, зумовлені комплексом со­ціальних і політичних факторів. Вони є проявом певного щабля розвитку європейської цивілізації, становлення та формування націй та національних держав. Приклади цілеспрямованої наці­ональної уніфікації він знаходив ще в античні часи, наголошую­чи, що цілком свідомою, політично виробленою та ідеологічно обгрунтованою ця політика стає тільки у новому періоді історії Європи. На численних прикладах Великобританії, Франції, Ні­меччини учений доводив, що і російський досвід не становить винятку із загального правила: "...ясно видно, що обрусепіс не є система, котра витіка з духу національного великорусів або з спеціально російського державного грунту, а є, принаймні на добру частину, наслідуванням певної фази всеєвропейської дер­жавної політики" [54].


Важливо не просто відзначити такий теоретичний підхід Дра­гоманова, його новизну на тлі більш поширених поглядів науков­ців і національних діячів того часу. Ця його позиція своїм практич­ним результатом мала те, що спонукала осмислювати явища денаціоналізації у наукових категоріях, дозволяла перейти від вис­ловлення припущень і гіпотез до аналізу дійсності та пропозиції теоретичної програми її змін. Він наголошував, що денаціоналіза­ція - вторинне явище, воно з'явилось за певних умов, відбувається на конкретному етапі розвитку багатонаціональних держав, здій­снюється політичними засобами, провідним її інструментом висту­пають цілком земні, матеріальні політичні інституції. Отже, всі, хто зацікавлений протидіяти цим процесам, хто не хоче допустити зник­нення націй та етносів, не має іншої можливості та вибору як втру­чатись у політику і, діючи політичними засобами, домагатись по­рятунку своєї нації, свого народу. Таким чином, Драгоманов "десакралізував", матеріалізував "демонів етнофапї". розкриваю­чи історичний зміст, політичну, а не надматеріальну природу аналі­зованих ним явищ. У цьому бачимо його заслугу і внесок у розви­ток суспільно-політичної думки не тільки українського, але й російського, інших східноєвропейських народів.


Наголошення на '"об'єктивності" цих процесів не заважало йому відкрито виявляти свою особисту позицію з цього питання. Там, де бракувало фактичних аргументів, Драгоманов, хоч і у виг­ляді припущення, писав: "Додамо ще зауваження, проте не напол­ягаючи на його точності, за нашими спостереженнями над зросій- щеними українцями, коли національний характер розкладається під чужим невільним впливом, то суміш, яка виходить т[аким] ч[и- ном], засвоює принципово погані переважно якості чужої націо­нальності і втрачає саме хороші саме своєї" [55].


Як переконаний противник денаціонапізаторської політики, Дра­гоманов намагався дати відповідь на питання: що робити, щоби зупи­нити ці процеси, які набрали загрозливих масштабів у сучасній йому Європі, які перешкоджали розвиткові його рідної нації. У загальному вигляді ця відповідь визначалась його переконаннями інтелектуала- "поступовця". Він вважав, що денаціоналізація та асиміляція може бути зупинена діяльністю національних рухів народів, яким вона загрожує, але тільки за умови переосмислення ними тих цінностей, які вони відстоюють, коли намагаються захищати свою національ­ну культуру, національну самобутність. Здебільшого в уявленні на­ціональних діячів пригнічених народів єдино можливою протидією загрозам денаціоналізації були намагання захистити традиційні на­ціонально-етнічні вартості, атрибути своєї національності від "спо­кус" часу та від замахів на них із боку націй, що претендували бути втіленням прогресу, його месіонерами. На думку Драгоманова, на­впаки, належало перетворити цей прогрес з "ворога" на "спільника" національностей, над якими зависла загроза асиміляції. Він напо­лягав, що національне відродження - це не повернення до минулого, до якогось ідеального "золотого віку". Це, передовсім, розвиток по­тенціалу кожної нації на своїй історико-культурній основі, але у від­повідності із загальним ритмом цивілізаційного поступу, відповідно до необхідності задоволення нових запитів співвітчизників, сформо­ваних цим прогресом, у рамках власного національного колективу. Він пропонував таке вирішення цієї проблеми: "Патріоти-націона- ли, помічаючи це (відмову від власної національності. - А.К.), сер­дяться більше на самий народ, проклинаючи його деморалізацію і приписуючи її чужоземцям, - і частково вони праві; те зречення від своєї особистості, котре помічається у людях, що відмовляються від своєї народності, а особливо заради матеріальних вигод, має у собі багато несимпатичного, лакейського. Але справа в тім, що не тільки процес деморалізації, але й саму втрату рідної мови можна зупинити тільки тоді, коли патріоти-націоналісти перестануть воювати з ма­теріальним і моральним прогресом, з духом часу, а напроти, при­кличуть його на службу справі відродження народності" [56].


Прогрес із знаряддя асиміляційної політики панівних націй належало перетворити на зброю у боротьбі за збереження і розви­ток націй поневолених. Можливо, таку пораду було легше дати, аніж керуватись нею у реальному житті, але пропонований ученим вихід уявляється більш конструктивним внеском в осмислення про­блем денаціоналізації (асиміляції), аніж безліч полемічних списів, зламаних на сторінках художньої та публіцистичної літератури "ідальго" національно-консервативного романтизму (навряд чи відповідного умовам і запитам другої половини XIX ст., про яке тут йдеться, висловлене не означає заперечення історичної важли­вості, творчої унікальності внеску національних романтиків у ста­новлення цілого шару як європейської культури загалом, так і ук­раїнської літератури та національної свідомості зокрема).


Засобом, здатним допомогти визначити міру збігу національ­них і цивілізаційних інтересів і устремлінь, знаряддям, яке тільки й може забезпечити відповідність зусиль національних діячів "вимо­гам часу", Драгоманов розглядав, насамперед, науку, здобутки ін­телектуального розвитку. Її прогрес, опанування її досягненнями кожною нацією, яка потерпає від упослідження та руйнівних впли­вів з боку більш розвинутих національних культур, могли б бути надійним джерелом задоволення нових суспільних потреб у влас­них етнокультурних рамках, на власному національному грунті. Абсолютизуючи роль науки, вчений приписував їй виконання на­віть невластивих функцій, що очевидно з його протиставлення на­уки такому інститутові, як державність. Він стверджував: "Наука, як і свобода, - федерує національності, культивує їх, згладжуючи їх слабкості і розвиваючи їх сильні сторони, - і підносить нації до людства, а військово-бюрократична держава, навіть у разі успіху, тільки замінює одні національності іншими, часто далеко не кра­щими, а у випадку неуспіху, тільки породжує ненависть поміж на­ціональностями" [57].


Зрозуміла професійна гордість, корпоративна етика науковця, що пронизує ці його міркування, водночас не може бути сприйнята як цілком задовільний, а тим більше єдиний засіб вирішення про­блем денаціоналізації. Втім, у головному Драгоманов був правий - без наукового аналізу, без наукового підходу розв'язати питання, викликані процесами денаціоналізації, неможливо. Правий, доки не стверджував, що правильно поставлений "діагноз" і відповідні "ліки" можна було пропонувати будь-якій нації, яка цього потребувала, без допомоги держави та її інститутів, з притаманними тільки їм важе­лями впливу. Нерідко загострений полемізм Драгоманова і в цьому прикладі був не більше аніж реакцією, відповіддю як на нігілістичні закиди науковцям і науковому пізнанню [58], так і на схоластичні розмірковування на теми національного, що ані спирались на сум­лінно розг лянуті факти, ані відповідали елементарній логічності та й будь-яким іншим критеріям "об'єктивного пізнання". Виправляючи ці похибки сучасників, Драгоманову не завжди вдавалось уникати нових, власних помилок і огріхів.

Розгляд основних принципів аналізу Драгомановим проблем національного розвитку доречно закінчити відзначенням того, якою йому бачилась структура людства, його стратифікація від окремої людини до універсальної цивілізації, місце націй у цій структурі. На переконання вченого, ідея космополітизму і людства зовсім не суперечить ідеї національності, вона є тільки подальшим її розвит­ком, відповідно, союз усього людства є тільки спільним союзом окремих союзів, які всього легше можуть вміщуватись у середови­щі вже за природою об'єднаних між собою мовою, подібністю пси­хічною і сусідством індивідуумів, громад і племен певних національ­ностей [59]. Як розвиток цих міркувань дослідник пропонував засіб "зняття" суперечок між прихильниками індивідуалістично-лібераль­ного, колективістського та націоналістичного підходів до визна­чення "головного" елемента в людській історії, в суспільному жит­ті: "Само поняття про ідеал людини складається і продовжує складатись у людей з виведення кращих сторін індивідуумів, кор­порацій (як видів праці) і націй, і тому прогрес самого цього ідеалу зовсім не вимагає стирання усіх різноманітностей людини, а проти цього, їх постійного розвитку. Космополітизм і гуманізм виклю­чає тільки національні антипатії, національну виключність, закли­кає до стирання національних недоліків" [60].


Протиставлення особистісного національному, а національно­го особистісному та загальнолюдському є радше абстракцією, а інколи й лише теоретичним непорозумінням. Над усуненням, ро­зв'язанням цієї проблеми він намагався працювати сам і закликав до цього інших. Однобічна акцентуація тільки на індивідуалізмі загрожувала атомізацією, деструкцією суспільного (проти чого Драгоманов заперечував), а наголошення .тільки на національно­му вело до небезпеки диктату суспільства щодо особистості, від­кривало дорогу виправданню націоналістичних диктатур. З іншо­го боку, нерозуміння загальнолюдського як ідеального, абстрактно-загального, спроба уявити його в "конкретному виг­ляді" зі своїми "носіями" та відповідними "місіонерами" було тіль­ки формою прикриття шовіністичних, експансіоністських, асимі­ляторських політичних планів та імперських ідеологічних програм. Тому Драгоманов наближався до висновку, що індивідуальне, со­ціальне, національне і загальнолюдське - все це повинно братись до уваги разом, у певному співвідношенні, "пропорції", щоби ро- збиток як окремої особисті, так і колективів, націй та людства в цілому відбувався без екстремальних збочень, відхилень від того, що він називав "дорогою поступу". Залежно від того, з якою саме ідеологічною небезпекою він мав справу: індивідуалістичного ан­тисоціального доктринерства, націоналістично-шовіністичного са­мовихваляння чи інтернаціоналістсько-космополістичного камуф­ляжу гегемонізму, він протидіяв саме цій небезпеці, наголошуючи на інших важливих компонентах інтегрального розвитку людини, націй, суспільства, людства в цілому.


У цьому контексті стають зрозумілими драгомановські думки про важливість "контролю" за націоналістичними проявами у наці­ональних рухах, яких не пояснити його антипатіями до "національ­ного" чи то приписуваними йому спробами деморалізувати носіїв національної ідеї, представників національної інтелігенції [61 ]. На наш погляд, власні переконання вченого і громадського діяча вичерпно чітко пояснені ним самим: "Тілько ми не можемо шукати собі провід­них думок для громадської праці культурної, політичної і соціальної в почуттях і іїггересах національних, бо інакше ми б заплутались в усяких суб'єктивностях, в лісі історичних традицій і т. д. Ми шукає­мо таких провідних і контрольних думок в наукових виводах і інте­ресах інтернаціональних, вселюдських. Через те, кажучи коротко, ми відкидаємо не національності, а націоналізм, а надто такий, котрий себе сам виразно противуставля людськості, або космополітизму; ми не признаємо примусових думок і почуть, котрі видаються за націо­нальні, ніяких обов'язкових історично-національних святощів, а над­то ненавистів до других національностей" [62].


У цих твердженнях можна не погодитись з тим, що Драгома­нов намагався чітко протиставити "націоналізм" "коспомолітиз- мові" і задекларувати свою прихильність до останнього. Адже Дра­гоманов - теоретик не може бути правильно оціненим поза тим внеском, який він зробив у формування ідеології політичного етапу національного руху. Отже, іншими словами, його внеску в осмис­лення запитів "націоналізму політичного" і відповідей йому (див., напр., оцінку Ю. Охримовича: "Будучи передовсім Европейцем, федералістом і демократом, він був рівночасно ідеольогом того демократичного, поступового націоналізму, що з одного боку вис­тупає проти нехтування національних змагань в ім'я космополі­тизму, а з другого не допускає шовінізму, себто приношення ідеї людства або національних змагань других народів у жертву ідеї національности. Виходячи з такого становища, Драгоманів оціню­вав і українську національну справу" [63]. Втім, зовнішня парадок­сальність такого становища Драгоманова у відношенні до форму­вання ідеології демократичного націоналізму та політичної програми націонал-демократії ще раз підкреслює драматичну за- ангажованість понятійно-термінологічного апарату наукового ана­лізу різних аспектів феномену національного.


Складність системного, інтегрального бачення місця людини в національному, а націй у вселюдському і для самого Драгоманова доводить один із наступних прикладів. Переймаючись долею "ма­лих", бездержавних народів, сам він не одразу прийшов до теоре­тично вивіреної формули вирішення їх проблем. Деякий час, у 1860- х - на початку 1870-х pp., йому були не чужі думки на користь того, що справа культурної, цивілізаційної інтеграції "великими" націями "малих" народів є історично-зумовленою, необхідною та виправда­ною. Спостерігаючи за такою "цивілізаторською" працею на при­кладах Великобританії, Франції та Росії, він замислювався: чи не є завданням прогресивно мислячої людини допомагати тому передо­вому, що несуть у собі такі "великі" народи, їх національні проекти? З цього, зокрема, походить його "двоїсте" ставлення до російської культури (з одного боку - культура передових ідей та діячів науки, мистецтва, літератури, з іншого ж - імперська, гегемоністська, вели­кодержавна культура. Звідси ж його спроби розв'язати цю супереч­ність, пропонуючи теорію "трьох культур" у Росії: загальноросійсь- кої, спеціально-великоруської та культури провінційних народів [64].


Проте і в цей час вагань і подолання особистісної всеросійсь­кої лояльності він не ставав на точку зору служінням інтересам де­націоналізації, не виправдовував процеси національної асиміляції навіть тими "благами цивілізації", які така асиміляція буцімто не­сла народам "провінційним" від народів державних.


Відзначимо, що не вплив "малоросійського комплексу", а насам­перед усвідомлення Драгомановим значення економічних, соціальних, політичних, інтелектуальних ресурсів, які концентрувались у рамках великих, імперських держав, захоплювали його увагу у тих культур- но-цивілізаційних процесах, що відбувались у їх межах. Він болісно усвідомлював неспівмірність потенціалу "великих" і "малих" народів, ресурсів їх національного розвитку. Переконливого розв'язання цієї проблеми йому досягти не вдалось. Але на увагу заслуговують акту­альні і для нашого часу спостережені вченим численні загрози та не­безпеки для національного розвитку народів Східної Європи (тоді переважно бездержавних), від яких Драгоманов намагався застерег­ти. Він слушно попереджав діячів національних рухів про негативні наслідки обмеження націонаїьно-культурної, національно-освітньої роботи рамками "реактивного націоналізму". Ось один із прикладів роздумів Драгоманова на цієї проблемою: "Економічно - ясне діло, що чим менший народ, тим трудніше йому оплатити працю обшир- ної літератури; морально - маленькі народи, затягнуті у боротьбу за питання крайові і національні, бідніють ще більше ідеями і інтересами всесвітніми. Од цього ми бачимо по всіх западнослов'янських літера­турах, що після періоду національного розбудження, котрий дав кіль­ка славних крайових істориків, археологів, етнографів і філологів, ба­гато-багато як вспіла де, як у чехів, розвитись література елементарно-педагогічна. А затим уся література ударилась у газети, молодіж ухопилась за патріотично-політичні ідеї, котрих завсігди не може бути багато і которі зводяться скоро на кілька стоптаних фраз. Широкі общечоловічі ідеї, научні питання або стратили свій інтерес у западнослов'янських громадах, або й не получили ще інтересу" [65].


Аналізуючи основні особливості драгомановських поглядів на національні проблеми, на роль націй у світових процесах, його сприйняття значення національної ідеї, перспектив і форм розвит­ку національних рухів, можна дійти висновку про загальну відпо­відність його теоретичних поглядів суспільним запитам і очікуван­ням періоду національного пробудження. Вчений розробляв широке коло важливих для свого часу теоретичних проблем, на­магався осмислити різноманітні аспекти національних процесів, внести принципові, конкретні пропозиції до розв'язання націо­нального питання. Слід відзначити оригінальний, новаторський драгомановський підхід до вирішення проблем "бездержавних" народів Східної та Західної Європи, його науково обгрунтовані висновки про перспективи національного звільнення поневоле­них народів. Водночас зауважимо, що погляди вченого і громадсь­кого діяча на національне питання, концептуальний апарат, який він використовував у своїх наукових дослідженнях та поточному політичному аналізі, формувались поступово, нерівномірно, у тому числі через помилкові спроби Драгоманова.


Вирішальне значення у змінах його поглядів відігравали як впливи тогочасної соціально-політичної практики, так і зміст і спря­мування наукової та літературної полеміки з діячами національ­них рухів, з представниками імперських, шовіністичних, націона­лістичних поглядів та ідейних течій. Така напружена дискусія, особиста активність Драгоманова у вирі суспільно-політичної ді­яльності народів Східної Європи, творче використання вченим ін­телектуальних ресурсів європейської науки спонукали його думки до активного пошуку нестандартних рішень. Він успішно просу­вався до комплексного розуміння унікальної ролі національного в суспільно-політичному та духовно-культурному житті, відповідно, пропонуючи доволі цілісну та органічну теоретичну картину націо­нального розвитку, визначаючи роль і місце особистості в діяльності національних спиіьіют, а окремих націй - в історії та майбутті люд­ства. Новаційне спрямування творчих зусиль Драгоманова, його пошуки відповідей на питання, яких потребувала дійсність, не до­зволяли його думці зупинятись на місті, заохочували її наступаль­но реагувати на виклики часу. Це і дозволило йому стати одним із визнаних теоретиків національного питання як серед співвітчизни­ків, так і в науковому світі Європи.


Теоретичні знання, історична підготовленість Драгоманова, розвинутий концептуальний апарат досліджень сприяли переходові дослідника від загальнотеоретичних міркувань до спроб розв'язання практичних питань організації та діяльності національних рухів. Таким чином, і в цій ділянці інтелектуальних зусиль ученого і гро­мадського діяча зв'язок ідейних пошуків і теоретичних знань із дій­сністю та конкретними зусиллями щодо її перетворення видається тісним і плідним, що й визначало значимість теоретичної спадщи­ни Драгоманова в осмисленні національного питання.

                      3.2. Слов'янська ідея як етап у формуванні національної ідеології

Слов'янська ідея відігравала надзвичайно важливу роль у ду­ховних процесах формування української інтелігенції XIX ст. її сприй­няття та осмислення, ті чи інші інтерпретації суттєво позначилися на становленні політичних поглядів кількох поколінь українських уче­них, письменників і громадських діячів, починаючи від учасників масонських лож, декабристів-українців, діячів Кирило-Мефодїївсь- кого братства, закінчуючи всеслов'янською діяльністю "академіч­них товариств" української студентської молоді у Відні, Львові, Чернівцях на порозі XX ст. Українське відродження, його ідейну ге- незу важко уявити без спроб національної інтелігенції сформулюва­ти ідеали слов'янської взаємності, щоб запропонувати в їх контексті розв'язання актуальних проблем становлення вітчизняної культури, організації визвольного руху, визначення політичних і геополітич- них орієнтирів у розв'язанні "українського питання".


Пробудження до свідомого національного життя слов'янських народів генерувало потужні емоційні, інтелектуальні імпульси, які потрапляли в Україні на підготовлений грунт. Успіхи в розбудові національних інституцій, поступ у розвитку науки та освіти сусід­ніх слов'янських націй породжували надії на краще майбутнє влас­ного народу, який належав до цієї ж етнічної спільноти і поділяв, у загальних рисах, таку ж історичну долю, якою позначалось мину­ле західних і південних слов'ян. Беручи приклади з чеських, сло­вацьких, сербських, болгарських діячів слов'янського відроджен­ня, українці намагались щонайменше не відстати від них, а нерідко навіть претендували на значно більшу, аніж "учнівську" роль. Своїм об'єктивним змістом вітчизняне українське слов'янолюбство вис­тупило важливим, необхідним і плідним етапом формування наці­ональної ідеології, наповненим появою та ствердженням нових ідей, розширенням її інтелектуальних, культурних і політичних обріїв.


В осмисленні та модернізації ідеї всеслов'янської взаємності в останній третині XIX ст., у спробах адаптувати її до нових умов національного розвитку України значну роль відіграла творчість М. Драгоманова. Без перебільшення, його можемо вважати одним із найвизначніших вітчизняних мислителів, який запропонував сво­єрідну політичну версію ідеї слов'янської взаємності. Він зробив ва­гомий внесок у переосмислення слов'янської ідеї, підпорядковую­чи свої творчі зусилля розробці нової національної ідеології і сприяв перетворенню цієї ідеї на явище історіографічне.

А) Всеслов'янська місія: російський чи український дискурс?


Захоплення Драгоманова історією, культурою, етнографією слов'янських народів виявляють ще його ранні публіцистичні тво­ри, що з'являлись на сторінках російської преси. Активно співпра­цюючи з нею, вже у другій половині 1860-х років Драгоманов усе більше уваги приділяє питанням поточного культурного, соціаль­ного і політичного життя слов'янських народів. Він демонструє власний, оригінальний погляд на слов'янські теми, знання фактич­ного матеріалу і вміє довести його до публіки. Очевидно, завдяки таким якостям, він і отримує запрошення співпрацювати в одній з найвідоміших російських газет того часу - "Санкт-Петербургские Ведомости". Згадуючи це, він пояснював, що з 1867 редакція за­пропонувала йому "...писати про слов'янське питання і "вести по­леміку з московськими газетами". Я писав тоді чимало фельєтонів та передовиць, у яких силкувався розглядати російсько-польські та взагалі слав'янські стосунки з демократично-федерального пог­ляду. Само собою, що я не раз торкався українського питання, тим більше, що тоді я тісніше зійшовся з київським українофільським гуртком, - який значно поменшав з 1863 р., - й знову наблизився до українського педагогічного питання" [66].


Уже з цього часу відзначається не тільки авторитетна роль Дра­гоманова як одного із знавців (якщо не експерта у слов'янській про­блематиці), але й коло його зацікавлень щодо слов'янської теми. Ін­терес молодого вченого і публіциста до неї був зумовлений, насамперед, складними, напруженими стосунками як у минулому, так і в той час між російським, польським та українським народами, перспективами їх майбутнього співжиття. У цей період діяльності Драгоманова переважно влаштовував "ангажемент" популярного 17—7035 257 всеросійського публіциста та аналітика, що знається на слов'янській тематиці. Виходячи зі свого розуміння завдань, що постали перед російським суспільством у цілому, намагаючись представити перед ним інтереси українців у рамках свого тогочасного регіонального та етнографічного патріотизму, Драгоманов ще залишався на пози­ціях російського ліберального розуміння слов'янської ідеї. Він не ви­ходив виразно за рамки, наприклад, тієї загальної редакційної пол­ітики сприяння лібералізації реформістського курсу російського уряду, відповідного перегляду зовнішньої політики держави у бік європейських пріоритетів, який відстоювали тогочасні редакції "Санкт-Петербургских Ведомостей", а також "Вестника Европы".


Незважаючи па констатацію включеності драгомановської те­оретичної рефлексії у всеросійський дискурс, треба зауважити, що вже у ранніх працях Драгоманова з 'являються українські наголоси. Все ясніше проявляється його зацікавлення у тому, щоби при ро­згляді слов'янської теми, слов'янського відродження, у дискусіях про можливу слов'янську єдність, братерство тощо були відобра­жені українські національно-культурні, освітні інтереси. Так, як їх розумів Драгоманов зі своїми однодумцями.


З особливою силою на політизацію драгомановського сприй­няття і тлумачення процесів, що відбувались у житті слов'янства, впливав рух за національне звільнення південнослов'янських на­родів. Ставало очевидним визрівання нової політичної кризи От- томанської імперії, яка могла привести до важливих геополітич- них наслідків і зміни балансу сил у Європі. Ліберальні очікування, пробуджені реформами 1860-х pp., знаходили вираження у пропа­ганді необхідності російської допомоги братам-слов'янам, у закли­ках принести їм національну свободу та вільний державний устрій. Оскільки пропаганда російської визвольної місії на сторінках пре­си не заборонялась, а навіть, до певної міри, заохочувалась уря­дом, то ліберальна, демократична інтелігенція не стояла осторонь дискусій про шляхи вирішення "слов'янського питання" [67]. Кри­за на Балканах відкривала широкі можливості для висловлення широкого спектру мрій: від походу на Констатинополь і опануван­ня "другим Римом", до, принаймні, ревізії політичних і диплома­тичних наслідків "Кримської катастрофи". Панславістська фразе­ологія, наступальна риторика ставали важливою частиною офіціозного "доброго тону", породжуючи у чутливих до неї гро­мадських колах надію на згуртування народу довкола трону. Отже, криза в російському суспільстві, породжена неспіввідносністю модер- нізаційиих викликів щодо розвитку Росії та перевалено консерватив­ними реакціями на них чинної політичної системи, могла знайти "щас­ливе розв 'язання "у консолідації суспільства за рахунок переключення його уваги з внутрішніх на зовнішньополітичні проблеми. А для тако­го виходу зі складного становища, здавалось багатьом, найкраще б скористатися саме з могутньої, великодержавної Росії у благо­родній ролі визволительки пригнобленого слов'янства.


На такому тлі активізувалася ідеологічна та організаційна панславістська діяльність у Росії. Слов'янська тема набула популяр­ності і в західноєвропейській журналістиці, оскільки "східне питан­ня", доля Туреччини, її майбутнє становили значний інтерес для всіх впливових європейських держав. Осторонь цих віянь не залишився і Драгоманов. Він посилює свою творчу активність, публікує числен­ні статті на слов'янську тематику в київських, петербурзьких і львівсь­ких виданнях, висловлюючи критичні оцінки діяльності "слов'янсь­ких комітетів" у Росії, аналізуючи слов'янську політику Петербурга, Відня, Берліна та Лондона. Йому доводиться наголошувати на тому, за що саме борються слов'яни і якої допомоги від своїх щирих закор­донних прихильників потребують [68]. Він активно полемізує з мос­ковськими слов'янофілами, закидаючи їм відсутність розуміння змісту та спрямованості боротьби слов'ян проти своїх гнобителів, все про­зоріше натякає на лицемірство царату та його апологетів у "східно­му питанні". Врешті-решт, намагається збудити, мобілізувати як ук­раїнську, так і російську "вільнодумну" громадськість на боротьбу за "справжнє визволення" слов'ян.


Речники проурядової точки зору наполягали на месіанській ролі Росії як єдино можливої визволительки братів-слов'ян, на тому, що народи Балкан тільки й чекають, щоби в їх краях з'явився російський солдат. Драгоманов протиставляє цій аргументації наголошення на внутрішньому змісті процесів формування масових, національно-виз­вольних рухів. Він розкриває другорядність зовніїпньополітичної мо­тивації устремлінь діячів слов'янського відродження. Опротестовую­чи насаджувані пресою уявлення про природу симпатій та сподівань слов'ян щодо Росії, Драгоманов намагався розкрити зміст процесів слов'янського відродження, довести пріоритетність національних вар­тостей, які захищали діячі визвольних рухів цих народів. Безсумнівно, ці спостереження та аналіз бурхливого розвитку слов'янського від­родження впливали і на зміну його уявлень про зміст національної політики Росшської та Австро-Угорської імперій, про становище та перспективи національного пробудження українців. Нагадуючи ро­сійським панславістам: "Нехай словак, хорват, болгарин усвідомить себе словаком, хорватом, болгарином, а потім вже усвідомить себе й слов'янином" [69], віїї замислювався і над шляхами національно-куль­турного розвитку українців.


Мотиви звернення Драгоманова до слов'янської теми у цей час полягали, перш за все, в тому, щоби використати зростаючий інтеpec до цієї проблеми в російському суспільстві для пробудження і стимулювання активності громадської думки. Розглядаючи події, що відбуваються за межами імперії, він використовував досвід слов'янських народів як приклади, гідні наслідування, або ж засте­рігав від ілюзій щодо основних напрямків внутрішньої та зовнішньої політики Росії. На початку його публіцистичної та громадської ді­яльності, ці очікування зумовлювали бачення ним актуальності слов'янської теми, визначали її тлумачення. Наприклад, він сам розкривав спрямованість своїх публікацій на цю тему: "У нас ще довго добрим буде той прийом, який у время оно використовував "Русский Вестник": казати з приводу зовнішніх питань думки, що стосуються внутрішніх. Сучасні події дають щедрий матеріал для вживання такого прийому... Я гадаю, що варто експлуатувати і слов'янське питання, присвятивши низку статей значенню асоціа­цій і клубів, розібравши, у паралель, наші закони про них, про друк, наші умови колонізації, причини панування у нас Німців і т. п. Порушуючи таким чином питання, ви сильно посунете увагу до внутрішніх питань і відвернете увагу публіки від безплідних про­сторікувань про іноземні справи і безплідних (у тому вигляді, в якому існує тепер) розмов про слов'янську єдність і нашу могутність" [70]. Отже, слов 'янська ідея виступає тут як функціональне знаряддя, до- поміжний інструмент впливу на громадську думку, а через неї - на події політичного життя в Росії.


До початку 1870-х pp. включно Драгоманов розглядав бажані зміни в російському суспільстві в цілому не тільки в державно-пол- ітичних рамках імперії, але й в контексті тогочасних своїх уявлень про непорушну єдність принаймні трьох народів: російського, біло­руського та українського. Правда, він воліє говорити про цю єдність тільки за умови її справді рівноправного, рівноцінного для всіх учас­ників характеру, адресуючи можливість досягнення такого стану взаємовідносин східних слов'ян майбутнім часам. Полемізуючи, зок­рема, з галицькими народовцями, він заявляє: "...я не пишу ніякої політичної програми у деталі - такі програми міняються з часами; треба тілько намітити те, що не може не бути постоянним, бо воно є природним. А таке природне - єсть єдність інтересів народу русько­го у Галичині, Малорусі і Великорусі, єдність цілі передової інтелі­генції галицької, української, великоруської і русько-європейської. От того досить їм буде взнати цю єдність - і тогді вони зуміють знай­ти собі форми для неї, зуміють обернути у користь руському народо­ві усяку форму політичну, вироблену історією" [71].


У цей час йому здається, що, використовуючи популярність слов 'янської ідеї, проголошуючи принципову рівність і братерство усіх споріднених мовою та культурою народів, молена творити нові ос- нови для майбутнього вільного єднання східних слов'ян. Опосередко­вано чи безпосередньо, такі надії на майбутнє засвідчували його переважно негативне сприйняття минулого і сучасного стану їх вза­ємин, особливо на лінії україно-російських стосунків. Але і в цей час, коли він намагається довести життєвість власної концепції де­мократичного "панрусизму", привертає увагу те, що в основу всіх теоретичних побудов ним покладений принцип національної са­мостійності, оригінальності та самобутності українського та біло­руського народів. Це йшло всупереч панівним поглядам російсь­кого суспільства, не кажучи вже про офіційну науку та пропаганду. Драгоманов пробує "примирити", узгодити ці рівні ідентичностей, які на той час існували як феномени суспільної свідомості, а саме українську, всеросійську та слов'янську самоідентифікацію, у струн­ку, ієрархічну систему, заявляючи при цьому, що він висловлює і відстоює таким чином нову версію українофільства. Звертаючись із цих своєрідних позицій до галицьких українців, Драгоманов про­понує їм розв'язання проблеми їх етнонаціонального вибору (ру- тенці/руські/українці) і стверджує, що теорія, яка знаходиться в ос­нові його українофільства, "дає тверді національні та соціальні основи для відродження, підняття тамтешньої русської народності і народу. Являючись разом із тим і теорією панмалоруссизма, тобто об'єднання всіх малорусів, роз'єднаних в Росії, в Ц[арстві] Польсь­кому, в Галичині, в Буковині, в Угорщині, українофільство є провід­ником і органічного панрусизму, оскільки наша Малоросія-Україна органічно пов'язана з Великоросією, а разом з тим і такого пансла­візму, котрий тільки і може користуватись симпатією свідомих пред­ставників" західного слов'янства, панславізму федерального, що не вик­лючає необхідного і гідного посередника" [72].


Виходячи з нереалістичності здійснення державно-незалежниць- кого проекту української майбутнього, Драгоманов убачав можли­вість формулювання першочергових потреб України у річищі розвит­ку ідеології та програми демократичного, федерального всеслов'янства. Таку програму у першій половині 1870-х pp. він про­голошує раціонально обгрунтованою альтернативою сподівання на здійснення сепаратистського сценарію. "Інше діло, наголошує він, - ніж сепаратизм національний, політичний й літературний, де рух до самоуправу земель українських (а не усієї централізованої України) у согласії з таким же рухом земель великоруських, рух до народоправства і до підняття з народу у культуру таких елементів, котрі можуть її вбагатити, не псуючи і не розриваючи того багат­ства і сили, яка вже нажита укупі великорусами і малорусами. Інше діло стати у Росії як автономний і демократичний елемент, як пле­м'я, географією, історією, соціальними цілями близьке до слов'ян западних, - стати посередником між слов'янами всхідними і захід­ними, між народами меншими, не маючими власної держави, і на­родом великим, заложившим національну державу" [73].


Таким чином, за логікою Драгоманова, слов'янами-сусідами, передовсім росіянами, ніби має бути компенсована неможливість (і відмова українців від самих спроб?) вибороти незалежну державу визнанням унікальної геополітичної ролі України, підтвердженням її значення як необхідної ланки, цивілізаційного мосту в спілкуван­ні західно- та південнослов'янських народів. Неготовність Украї­ни до постання як централізованої, єдиної незалежної держави, від­сутність сприятливих умов навіть для політичної боротьби за таку ціль він закликає урівноважити виконанням українцями особливої ролі в сім'ї слов'янських народів, бачачи у виконанні такої ролі ще й додаткову можливість зближення західно- та східноукраїнських земель. Він висловлює переконання, що українцям у Росії, а гали­чанам в Австрії може належати велика будучність, а галичанам особлива користь стати посередниками між Росією і західним, особ­ливо австрійським слов'янством, не втрачаючи у власній оригіналь­ності того, що є придатного у ній для власного народу. Ця думка продовжується твердженням: казати, що українцям і галичанам краще зайнятись тільки ділом власного краю, розвивати власну оригінальність, буде більше фразою, ніж ділом; українці мають мало шансів виділитись з Росії не тільки політично, але й культурно [74].


Виконання місії посередника між "єдиною" державною слов'янською нацією та недержавними слов'янськими народами Драгоманов оцінює вже не з огляду на інтереси Російської імперії, її цілості та державного розвитку, а з точки зору "української ідеї". Він наполягає, зокрема, що виконання цієї ролі вимагає, щоб і ук­раїнці, здобуваючи вищу науку в гімназіях і університетах, знали, що таке Україна, і великоруси знали, що таке Україна у Росії і Слов'янщині, тобто знали, яка її світова роль [75]. Претендуючи не менше аніж на "мирову ролю" власного народу та країни, Драго­манов таким чином визначає, як аксіоматичні положення, само- цінність і важливість освіти та культури українського народу на його власній національній основі. Він намагається переконати, у тому числі й російське суспільство, що сприяння українському на­родові відповідає національним, політичним і державним інтере­сам Росії та росіян. Подібні начебто невідповідності вкладаються в ту схему прагматичного використання "слов'янської теми", про яку Драгоманов писав ще у 1860-х роках, але її наповнення у наступні десятиріччя зазнає змін.


Уже в першій половині 70-х років XIX ст. він вважає за можли­ве перемістити логічні наголоси. Спочатку, кажучи узагальнено, ним використовується дедуктивний метод аргументації, сутність якого може бути підсумована так: усі слов'яни пробуджуються і потребують задоволення своїх національно-культурних і націо- нально-гюлітичних прав, а українці - слов'яни, тож і вони мають право на повагу і захист своїх національних прав. Пізніше ж його логіка все частіше, на наш погляд, спирається на використання ін­дуктивного методу доказу: українці пробуджуються, всі слов'яни вимагають задоволення своїх прав. Українці ж не тільки не гірші за інших, але й відіграють оригінальну, виключно важливу власну роль як для слов'янства в цілому, так і для Росії та Австро-Угорщини зокрема, тому їх права безумовно повинні бути застережені і захи­щені. Справа тут не в тому чи іншому способі аргументації (за фор­мальною логікою рівноцінних), а у зміні світогляду самого Драго­манова, в тому, що він поступово все більше ставав на українську точку зору, з якої оцінював і події слов'янського відродження. Ло­гічна та публіцистична вправність Драгоманова робили честь його письменницькому талантові, та далеко не завжди справляли очіку­ване ним враження на російську "освічену публіку". Показово, що ці міркування про "особливу роль" і покликання України Драго­манов закінчує висловленням впевненості, що вже тепер треба ос­мислити: яка ж може бути її роль у "новому європейському союзі народу руського, Росії і у готовлящомуся такому чи другому союзі слов'янсько-народному" [76].


Таким чином, ще у початковий, доеміграційний період твор­чості "слов'янська тема" давала нагоду Драгоманову сформулю­вати українські прагнення, вказати на "справжнє", а головне, на гідне поваги місце рідного народу у слов'янському світі, довести його особливу роль як одного з важливих чинників в історичній боротьбі слов'ян проти загарбників. Тим самим публіцист і вчений прагнув пробудити українські національні почуття, гордість за свій народ, його минуле, а відтак і відновити надію на краще майбутнє. Це майбутнє Драгоманов розглядав у контексті демократичного переустрою Російської держави на засадах утворенню федеративно­го союзу, насамперед, слов'янських її народів: українців, білорусів, росіян, поляків.


Новий етап, певною мірою поворотний пункт у його теоретич­ному осмисленні слов'янської теми починається у зв'язку з подіями на Балканах у другій половині 70-х років XIX ст. Тепер рішучість боротьби слов'ян за звільнення від турецьких завойовників става­ла очевидним фактом, тому політики, вчені і журналісти в Росії та в країнах Західної Європи впритул підійшли до необхідності вирі­шення долі цих слов'янських народів. Тепер на порядок денний європейської політики стало питання нових перерозподілів сфер впливу, а також суттєвої ревізії державних кордонів у південно-схід- ній Європі. Події на Балканах знаходили надзвичайно живий від­гук в Австро-Угорщині та Росії. Українці, як інтелігенція, так і мі­щанство, "простолюд", також не залишались байдужими до них. "Слов'янське питання" переставало бути однією із "модних", але водночас другорядних тем журналістики або етнографії, а перехо­дило у площину зацікавлень широкої публіки, збуджувало ентузі­азм, готовність прийти на допомогу братам-слов'янам. Драголш- иов сприймає цей часякупікачьний, довгоочікуваний шанс для втілення у .життя освітньо-культурних і навіть політичних пчанів українсь­кої інтелігенції. Він береться за написання багатьох праць, як пуб­ліцистичних, так і науково-популярних, виступає на боці тих гро­мадських діячів, які намагаються використати нову геополітичну ситуацію на Балканах в інтересах демократичного всеросійського та національних рухів в імперії. Пізніше він пояснив свої дії у цей час, зокрема те, чому він випустив уже перед своїм виїздом з Росії на еміграцію (для чого йому довелось затриматись на певний час), розвідку "Про українських козаків, татар та турків" [77]. "Остання, - згадував він, - популярна брошура з приводу герцеговинського повстання, що мала на меті пов'язати агітацію по східному питан­ню з національними традиціями. Тогочасні - київські та одеські українці дуже цікавились сербським повстанням, як через свої слов'янські симпатії, так і через те, що сподівались, що це повстан­ня матиме таку ж вагу, як мало грецьке повстання у 20-х роках, а саме, що воно розірве Dreikaiserbund..." [78].


Ці події знайшли якнайширший відгук серед українців, породи­ли очікування змін у Російській імперії, надії на появу якісно нової геополітичної ситуації в Європі, в якій, гадалося, знайдеться місце і для певного розв'язання "українського питання", принаймні, для задоволення першочергових потреб народу, що відроджувався до національного буття. Таким чином, журналістські, теоретичні та організаційні ініціативи Драгоманова були зумовлені не лише зов­нішньополітичними чинниками чи його власними теоретичними настановами щодо "балканської кризи" - вони були його реакцією на дійсні очікування в російському та українському суспільстві, тео­ретичною та програмною відповіддю на сподівання українських "громадівців". За своїм концептуальним опрацюванням роботи Дра­гоманова "балканського циклу" відрізнялись більшою системністю та глибокою аргументованістю, хоча вони не становили винятку в загальному контексті позиції демократичної та ліберальної журна­лістики в Галичині, Наддніпрянській Україні, в Росії [79].


Доречно відзначити також безпосередній вплив на еволюцію національно-політичних поглядів Драгоманова, зокрема, на його ставлення до ідеї слов'янської взаємності подій, пов'язаних з підпи­санням і наслідками дії Емського Указу 1876 р. Ці події безпосе­редньо пов'язані з життям Драгоманова, оскільки вони призвели до кардинального повороту його долі. Він втратив роботу в Ки­ївському університеті і вирішив емігрувати. Тоді ж учений підво­дить риску під тим періодом свого життя, про який він сам згаду­вав як про час свого "остаточного прив'язання до українського напрямку" [80]. "Слов'янська тема" відтепер виступає в його пра­цях як агітаційний засіб у розвінчанні політики царату в українсь­кому питанні. Він намагається довести несумісність офіційного "слов'янолюбства" російського уряду з практикою утиску елемен­тарних культурних прав слов'янських народів - підданих Романо- вих [81]. На нашу думку, Драгоманов сподівався, що його критика несправедливості указу 1876 р. на хвилі загального піднесення "слов'янського ентузіазму" серед українства та в російському сус­пільстві в цілому призведе до позитивного розв'язання цього пи­тання. Тому його увага до подій на Балканах і до відгуку на них серед українців, у російському суспільстві та його сподівання щодо скасування дискримінаційних рішень уряду взаємопов'язані. Але Балканська криза породжувала у Драгоманова набагато більші надії, аніж сподівання на подолання заборон 1876 р.


Окрім геополітичних і внутрішньо-політичних розрахунків, пов'язаних з очікуваннями від перебігу кризи на Балканах, Драго­манов не уникав вирішення і цілком буденних питань, чинячи як досвідчений політик. Наприклад, він намагався використати загаль­не зацікавлення "слов'янською тематикою" для того, щоби при­вернути увагу російського суспільства до потреб українців, зокре­ма в Галичині, Буковині та Закарпатті. Говорячи про необхідність допомоги "тамтешнім слов'янам", він підкреслює, що йдеться саме про складову частину українського народу, а не "російського пле­мені". А практично він заохочував численні слов'янські товарист­ва, утворені громадськістю (або проурядовими структурами) в Ро­сії, до того, щоб вони надавали допомогу саме українським товариствам у їх повсякденних організаційних клопотах, у їх освіт­ній, науковій та культурній діяльності (Драгоманов наполегливо звертався до впливових у Росії громадських діячів, намагаючись переконати їх у тому, що "..саме тепер, коли слов'янський раж охо­пив усіх, може бути і успішніше за все пішла б думка, котру я запро­понував Лесевичу: збирати книжки та гроші у Галичину, Буковину та Угорську Русь" [82].


Коли після тривалих зволікань все ж почалась російсько-ту- рецька війна, Драгоманов поставився до такого повороту подій як до настання "слушного часу" для української національної спра- ви, коли, нарешті, можна реалізувати ті автономістично-федера- тивні плани, які він активно пропагував. Він згадував цю пору в "Автобіографії": "Сербсько-болгарський рух, а потім війна з Тур- цією дали мені, само собою, зручну нагоду для проведення лібе­рально-федеральних ідей на російській мові" [83]. Тоді йому зда­валось, що скоро неминуче стануться радикальні зміни не тільки на політичній карті Балкан, а й у самій Росії, і демократичні сили здобудуть перемогу над ворогами південного слов'янства, а саме - "турками константинопольськими", а отже й, над гнобителями слов'ян - підлеглими Російської імперії, над "турками петер­бурзькими". Він переконував, що українці повинні не проґавити цю прекрасну і рідкісну в їх історії нагоду. Тому, використовуючи слов'янофільські почуття широкої громадськості Росії, справу на­лежить вести до того, щоби українці могли брати належну участь у цій величній боротьбі.

І сьогодні, принаймні, з історіографічного, якщо не історіо­софського погляду, видаються цікавими роздуми Драгоманова про витоки і розвиток тогочасної "Балканської кризи", його спроби передбачити її розв'язання, знайти можливості використання цієї ситуації в українських інтересах. Він щиро співчуває визвольній боротьби слов'янських народів у Турецькій імперії, що сягнула в ті роки драматичного загострення. Остаточне звільнення всіх слов'янських і неслов'янських народів від османського ярма - це також його мрія і бажання, його позиція, яка цілком співпадала з настроями українського суспільства. Визнаючи необхідність виз­волення південних слов'ян, Драгоманов цікавиться, як воно відбу­ватиметься, хто саме стане визволителем, які стратегічні наслідки матиме прихід Росії на Балкани і на що, у зв'язку з цим, можуть розраховувати народи Російської імперії, насамперед, українці.


Після еміграції з Росії, в Женеві у Драгоманова вперше з'яви­лася можливість висловлювати свої думки вільно, без огляду на російську чи австрійську цензуру. В таких умовах його "Громада" мала прислужити започаткуванню нового етапу в українському русі, стати виразником і захисником його політичної та культурної про­грами перед співвітчизниками та іншими націями Європи. Навіть знайомі з попередніх публікацій в галицькій, київській, петербурзь­кій пресі драгомановські мотиви набувають відповідно нового зву­чання, а то й суттєво іншого значення в "Громаді". Тут, вже без обов'язкової для російського журналіста і вченого "езопової мови" він висловлює свої думки, відкрито визначає авторську позицію щодо визвольної війни балканських народів. На відміну від офі­ційної точки зору і поглядів більшості публіцистів у Росії, редак­тор "Громади" зазначав, що слов'янські народи пробудилися до свого національного життя не завдяки пасивному очікуванню і на­діям на звільнення від турків силою російської зброї, а внаслідок власного поступу, величезних духовних, культурних та організа­ційних зусиль слов'янських просвітителів. Ця думка важлива вже тим, що вона наполегливо й переконливо протиставляла демокра­тичний ідеал нації - творця власної історії реальному тогочасному суспільству в Росії. Воно ж було майже "ідеальним" з імперської точки зору: пасивним, слухняним, інфантильним, очікувало на мож­ливі зміни не просто з Божої ласки, а ще обов'язково і за посеред­ництвом відповідних його "помазаників". Драгоманову важливо було висвітлити різноспрямованість цілей боротьби поневолених Туреччиною народів і справжніх інтересів офіційного Петербурга, Російської імперії.


Полемізуючи з офіційними аргументами на користь російсь­кої місії як винятково благородної, визвольної, альтруїстичної, Драгоманов не впадає у антиросійський тон, не заперечує надій балканських народів на допомогу з боку Росії. Він навіть бажає, щоб ці надії якомога скоріше і з меншими людськими жертвами збулися. Водночас він застерігає слов'ян проти плекання ілюзій щодо дійсної, а не уявної імперської Росії, підкреслюючи облуд­ність пропагандистської риторики Петербурга: "Не імператорсь­ким Величествам і Височествам говорити про волю - це не їх діло, та не при їх і писано. Про волю має право говорити той тилькі, хто сам не давив нікого, не обдирав, хто сам готов покласти за волю свою голову..." [84]. Звичайно, що серед тих, хто "має право гово­рити", Драгоманов виділяє пригнічені Росією слов'янські народи, а саме - українців, від їх імені він і звертається до слов'ян.


Викриваючи лицемірство ватіканської політики царату перед закордонними слов'янами, він розвивав свою думку далі, показую­чи кричущу суперечність "волелюбних" декларацій Росії дійсному станові її вже "вільних" підданих: "...справді, з якої б то речі було руському урядові так піклуватись про волю турецьких слов'ян, коли ми бачимо, що у своєму царстві руський уряд не то що не дбає про яку-небудь волю своєму народові, своїм руським слов'янам, а на­проти того тільки про те й старається, як би задавити кожну думку про волю, якби гірше пригнітити народ, узяти з його якомога біль­ше грошей на користь собі та богатирям. Ми б самі дуже раділи душею, якби хоч і руський уряд, та тільки справді заходився визво­ляти слов'ян, дати їм волю. Але задля цього руському цареві при- йшлося б визволяти людей і з під турецького, з під австрійського, і з під свого власного панування, і вже відоме діло, що наперед усь­ого треба було б почати з себе, з свого руського царства" [85]. Без сумніву, якраз початок радикальних змін у Російській імперії і був би, на погляд Драгоманова, найбажанішим висновком її "суспільст­ва" з Балканської кризи, кращим наслідком того масового пориву допомогти слов'янам і не менш масового розчарування у поведінці царської влади. Картаючи за фальш і облудність російську зовніш­ню і внутрішню політику, Драгоманов намагався довести її згуб­ність своїм власним читачам - українцям, до яких, перш за все, і були звернені його праці, що виходили друком із друкарні "Грома­ди", в інших вільних від царської цензури виданнях.


Зауважимо і про відмінності у спрямуванні драгомановської антицарської полеміки на сторінках "Громади" у порівнянні з тими статтями і брошурами, в яких він розглядав "східне питання" і по­літику Російської імперії до остаточного виїзду за її межі. В цих останніх йому, певною мірою, були притаманні, сподівання на ро­згортання широкого суспільного руху російської інтелігенції, ак­тивізації демократичних кіл інших народів Росії. Відповідно він і робив наголос на можливості і бажаності об'єднання усіх цих сил задля спільного відвоювання хоча б поміркованих конституційних реформ у Росії, намагався апелювати до патріотичних почуттів представників ліберальної та демократичної опозиції в Росії. На сторінках женевських видань виразний акцент зроблено на засте­реженні слов'ян (а враховуючи реальну аудиторію видання, насам­перед, співвітчизників-українців) від надій на імперську Росію, на те, що поневолювач "власних" народів може змінитися, допоки залишається імперією, на "Росію-визволительку". Так, наприклад, Драгоманов відзначає: "Теперішня війна з турками найменш усь­ого ведеться на оборону турецьких слав'ян - це просто війна за вер­ховодство політичне у східних сторонах, війна за те, щоб піддержа­ти вагу Росії "як первостепенної европейскої держави" [86]. Сміливості, якщо не категоричності драгомановським висновкам додавало не тільки його звільнення від "умовностей" підцензурної публіцистики. Тепер, з розпалом реальних подій, коли була схре­щена зброя, а не журналістські пера, Драгоманов, не без явних гор­дощів, констатував, що чимало з його висновків і прогнозів, зроб­лених напередодні війни, справджується. При цьому він посилається на власні оцінки політики царату, поведінки російських військ, стра­тегічної ефективності та дипломатичних результатів російського втручання. До того ж, він вважав себе переможцем в ідеологічному поборюванні офіційної Росії, що додавало певного колориту і па­фосу його женевським виданням.


Спостерігаючи за перебігом бойових дій і замислюючись над можливими результатами війни, вчений і громадський діяч посту­пово приходить до все менш оптимістичних висновків. Якщо слов'­яни Балкан сподівались на позитивні результати російсько-турець- кої війни, то Драгоманов наголошував на протилежному. Щоби розвіяти можливі сумніви "непорушних" ентузіастів, Драгоманов нагадує їм про долю України, Польщі, Білорусі, які вже встигли за­знати справжнього, а не декларованого "слов'янолюбства" Росії. Для поверхово обізнаних з історією Російської імперії він пропонує до­сить розлогі екскурси в минуле її політики, демонструючи і драма­тургію українсько-російських взаємин. Виходячи з кількасотрічно- го досвіду, вчений попереджає: "Всякому слав'янинові корисно буде оглянутися на долю нашої України, в цей час, коли, слідом за ста­рою Польщею, ламається Турція й близиться черга Австро-Угор­щини. Вже з сербами зроблено багато чого такого ж самого, як було з нами. Тепер наступила черга болгар. Дійдеться й до хорватів, сло­вінців і чехів, котрі можуть і не зчутись, як будуть передані "брандер- бургцеві", - коли доти працею всіх слов'янських народів, починаю­чи од самих москалів, не будуть заложені хоч початки волі в Росії, і всі слов'яни не зрозуміють, що тільки вільний брат може помогти здобути правдиву волю другим" [87]. До часу, поки такого "вільно­го", а не старшого брата в особі Росії не видно, Драгоманов пропо­нує зробити висновки з минулого і побачити: "До чого "доборолась Україна", що піднялась було сама за свою волю, а потім зложилась на сусіднє царство. Хай же знають це не тільки наші земляки, але й другі брати наші слов'яне, що тепер покладають стільки надій на казенну Росію" [88]. Наводячи численні приклади "здобутків" Укра­їни від часу її поглинення Росією, драгомановські публікації другої половини 70-х pp. XIX ст. переконливо змальовували перспективу ймовірного і для інших слов'ян майбуття, у разі здійснення експансі­оністських задумів петербурзьких стратегів.


Далекосяжним надіям Драгоманова, котрі в нього з'явились під час російсько-турецької війни, не судилося збутися. Але цей період залишив виразний слід у його світогляді, вплинув на зміну його теоретичних пріоритетів. Можна зробити висновок, що саме у цей час закінчується період небезконфліктного співжиття, певного паралелізму "всеросійського" та українського дискурсів у системі поглядів Драгоманова на слов'янське відродження, на національний рух народів Балкан і на місце в цих процесах українського народу. "Україноцентризм" сприйняття результатів Балканської кризи знайшов переконливе відображення навіть у тому, як М. Драгома­нов оцінював результати Сан-Стефанського миру та Берлінського конгресу. Коментуючи їх, він із непідробним обуренням і болем проводив прямі аналогії між становищем болгар після 1878 р. і ста­ном українців унаслідок підписання Андрусівського миру, який юридично затвердив трагічний поділ України на Ліво- і Правобе­режжя [89]. Ці ж думки він повторював і значно пізніше [90].


Розчарування сповнені і його міркування щодо внутрішньопо­літичних наслідків втручання Росії у слов'янські справи на Балка­нах. Він з гіркотою зізнається у марності своїх сподівань: "До сих пір слов'янський рух не здійснив ніякого впливу на хід справ внутріш­ніх, котрий, добре чи ні, але йшов раз прийнятою дорогою: процес обрусіння і навіть обвеликорусіння не тільки "околиць", але й старо­руських, та не великоруських земель продовжується, що веде за со­бою не тільки усунення польської мови з нового суду у Польщі, але навіть припинення друкування чого б то не було на малоросійській мові в середині Росії і ввозу в Росію з-за кордону малоруських книг із Австрії (див. передостанній зі справ друку про заборону 4 мало­руських книг); продовжувались політичні процеси, - продовжувались переслідування за віру, напр. штундистів, видано задуманий давно закон про посилення адміністративної влади, - передаючий частину законодавчої влади генерал-губернаторам, губернаторам та градо­начальникам; у скорому часі, ймовірно, настане і зміна університетсь­кого статуту!" [91]. Попри всі дипломатичні "приниження" Берлінсь­кого конгресу, російська імперська влада вийшла з війни не послабленою, не більш ліберальною, а навпаки, з самовпевненістю переможця, з переконанням, що сама історія підтвердила правоту її державного курсу, а всі сумніви щодо цього можуть йти або від во­рогів Росії, або "від лукавого". Звичайно, посилення реакційної хвилі в цих умовах ставало неминучим, як і відсунення на невизначений термін здійснення надій на конституційну трансформацію самодержавної влади, яка була однією з задавнених мрій ліберально-демократичних кіл цієї країни і яку тривалий час поділяв Драгоманов.


Зміною теоретичних цілей та ідеологічних цінностей позначе­ний не лише розгляд "слов'янської" політики Росії, а й аналіз Дра- гомановим стану тих сил, які претендували на звання слов'янофі­лів, поборників інтересів слов'янського єднання, братерства споріднених народів. Він багаторазово вступав у відкриту диску­сію з представниками російського панславізму. На переконання Драгоманова, назва "слов'янолюбці" не відповідала справжній ідей­ній природі цього суспільного феномена. "Серйозної та прогресив­ної національної та слов'янської партії у нас немає, тому що немає серйозного знання національних питань взагалі, ні слов'янських народностей зокрема. Спеціалісти знають зазвичай більше слов'янські старожитності, аніж новини, слов'янофіли знають те, що їм скажуть прохачі із братів слов'ян; публіцисти ліберали у зви­чайний час навіть дивуються, як можна чим-небудь слов'янським цікавитись!", - відзначав він [92].


За таким ставленням Драгоманова до російського слов'янолюб- ства важливо побачити окремі його настанови щодо стереотипів, притаманних російському суспільству, його інтелігенції. Позицію Драгоманова визначає те, що, виступаючи проти "Росії казенної", офіційної, громадський діяч не зупинявся лише на критиці її дер­жавної політики. Він ішов далі, показуючи, що широкі кола ро­сійської громадськості, переконані в своєму щирому слов'янолюб- стві, також значно "інфіковані" імперськими настроями і, безсумнівно, становлять перешкоду на шляху виконання Росією своєї "визвольної місії". Характеризуючи ідеологію російських слов'янофілів, Драгоманов стверджує: "Справдешніх слов'янолю­бів, та ще вільних розумом, справдешніх всеслов'янців в Росії не було ніколи, - бо колишні слов'янофіли московські, не глядючи на своє часом вільнодумне язикомельство, на ділі не могли собі при­гадати, щоб можна було що небудь робити, коли не позволить царське начальство, хоч би воно було тридцять раз дурне, та ще, й по слов'янофільському, й німецьке. І старі слов'янофіли не далеко втекли од казенної тройці православіє, самодержавіє і народність (казенно-московської)..." [93].


Залишаючись вірним своїм переконанням у силі слова, учений покладав особливі надії, що, якщо не літературно-наукова полемі­ка, то саме життя мусить навчити мислячих представників російсь­кого суспільства відмовитись від панславістських ідеологем, пере­глянути уявлення про справжню роль Росії у слов'янському світі, призвести до пробудження нових, прогресивних суспільних сил. У зв'язку з цим Драгоманов і після негативних висновків щодо ро­сійського слов'янолюбства все ще покладає деякі надії на нове "все- слов'янство" в Росії. Вважаючи, що його надії мають фактичні підстави, він вбачає в цій новій хвилі суспільного руху як позитив­ні, так і негативні "зерна". Від його уваги не приховується те, що й оновлене російське "всеслов'янство" так само: "Підпира силу дер­жавного стягування країв і людей (централізацію), і силу воєнно- чиновницьку, будить думку про "обрусеніє" всіх слов'ян" [94]. Про­те, за цими очевидно негативними сторонами російського "модернізованого" панславізму, Драгоманову хотілось побачити і щось "світле", позитивне. Таким йому видавалось те, що "всес­лов'янство" в Росії: "заставля подумати о вільній вправі усіх країв, котрих не обрусиш навіть і дужчими силами, ніж ті, що має столич­на Московщина" [95].


Найменш реалістичними виглядали його передбачення щодо соціальної, "реформаторської мимоволі" ролі царату. Віддаючи належне своїм тогочасним соціально-економічним ідеалам, Дра­гоманов висловлював припущення: "Далі начальству нашому і московським слав'янолюбцям прийдеться в западній слав'янщині мати діло з народом руським (в Галичині, Буковині, Угорській Русі) і иншим слав'янським під чужими панами, - значить по неволі під­пирати хоч не цілий, то половинний, чвертовий соціалізм" [96]. З цієї тези видно, що він значно перебільшував соціальні устремлін­ня нової генерації московських панславістів. Драгоманов покла­дав безпідставні надії на можливість повторення царатом тієї соці­альної політики, яка частково вживалась ним виключно для "упокорення" Польщі після поразки повстання 1863 p., коли у ньо­го не залишалось інших ресурсів впливу на польське суспільство для запобігання рецидивам національних повстань. Досвід пока­зав, що надії буковинських і галицьких селян на "білого царя" - визволителя, який прийде наділяти їх свободою і панською зем­лею, були не більше як застарілою ілюзією, фантомом соціального фольклору. До честі Драгоманова, він доклав чималих зусиль для подолання царефільських настроїв серед співвітчизників, у тому числі і в "Австрійській" Україні [97].


Російській версії слов'янолюбства як ідеологічному прикрит­тю великодержавної, експансіоністської політики імперії, Драго­манов, ідучи слідом за старшими поколіннями українських діячів, намагався протиставити національну версію всеслов'янства. Запе­речуючи поширені, а раніше частково сприйняті ним на віру очіку­вання від процесів інтеграції слов'янських народів, їх культур і мов на основі російської мови та культури як мови та культури найбіль­шого слов'янського народу й найпотужнішої держави, Драгома­нов, зокрема, приходить до висновку, що всі надії на формальний літературний панславізм - російський або інший, - навіть у правос­лавному слов'янстві побудовані на недорозумінні. Але, наголошує він, реальний панславізм нічого не втрачає від цього процесу літе­ратурного відокремлення кожного племені [98].


Отже, не втративши загалом переконаності у важливості слов'янської ідеї, потреби у єднанні слов'янських народів, Драго­манов розпочинає власну теоретичну боротьбу за "справжнє", ре­альне, правдиве слов'янолюбство. Як правило, боротьба за "справ­жню " ідею с свідченням досягнення цією ідеєю (ідеологією) свого апогею, вичерпання її творцями та носіями потенціалу подальшого її розвитку, отже, початком її кризи як системи поглядів. Не замис­люючись над цим, Драгоманов правильно оцінює зумовленість включеності української інтелігенції до всеслов'янських теоретич­них дискусій в Росії. Розуміння ним недавнього етапу розвитку віт­чизняної думки відтіняє така його згадка про події в українському русі наприкінці 1850-х pp., про які він слушно зауважує, що це був час: "коли українолюбство ледве росправляло крила, підбите в 1847 р., та ховалось під захист московського слав'янолюбства" [99]. Але чим далі, тим менше українське всеслов'янство потребувало при- тулку під крилом російського суспільно-політичного руху, нама­гаючись перетворитись із "малоросійської філії'" всеросійської ін­телігенції на інтелігенцію національну. Ідеологічні виміри такої тран­сформації мали вирішальне і випереджаюче значення щодо організаційно-інституційного процесу формування національного руху. Поважне місце в цьому процесі посідала й українська версія слов'янської ідеї.


Для такого значення слов'янської ідеї існувало принаймні де­кілька важливих причин. Слов'янство, насамперед західне, мало стати для нового покоління національних, громадських діячів не тільки антитезою до власної відсталості і включеності, на правах "молодшого брата" в політичний і соціально-культурний контекст Російської імперії, але й своєрідним "вікном у Європу", виходом до широких ідеалів і ясних перспектив європейської цивілізації. Усвідомлюючи це, Драгоманов наполегливо переконує земляків у потребі радикального перегляду, оновлення та звільнення уявлень українців від стереотипів, закладених довготривалою інерцією їх політично залежного, а нерідко і культурно вторинного розвитку, перебування в ролі "прихвоснів" більш розвиненої, а головне - дер­жавної московської (чи й австрійської") цивілізації. Саме це врахо­вував Драгоманов, коли звертався своїми працями до гурту укра­їнської інтелігенції, в його часи майже без винятків щиро перейнятої ідеями всеслов'янського братерства. Виступаючи з таких же або близьких засад у тлумаченні різних аспектів "слов'янської ідеї", він користувався поширеними і загальновживаними в тогочасних ук­раїнських, колах аргументами і символами, але його висновки від­бивали формулювання змісту і вартості "слов'янської ідеї" для ствер­дження національних інтересів і прагнень українців.


Через порівняння розвитку України, її поступу з досягненнями сусідніх народів Драгоманов вважав за можливе позбавитися дезорі­єнтації у цілях і методах національної діяльності, визначити, "об'ск- тивізувати" критерії оцінки обраного вітчизняними громадськими діячами шляху, подолати синдром провінційності - застарілу вже на його часи хворобу вітчизняної інтелектуальної і політичної еліти. З цих позицій варто оцінити слушність наступних зауваг видавця "Громади", висловлених цілком вчасно: "Можна, значить, споді­ватись, що й про ту переставку думки й громадівської праці з ста­рого й вузького грунту українсько-російського на новий і широ­кий европейсько-слав'янський, про котру ми зараз сказали, задумаються хоч ті українолюбці й українські громадівці, для кот­рих українство й громадівство справди діло життя, а не розмови й хвилевої мрії. В усякім разі, - узагальнював він, - без европейсько- слав'янської основи громадівство українське ще менше може налагодитись, ще більше блукатиме, шукаючи собі правдивої дороги й ще пізніше набереться сили, ніж московське, а до того частіше, ніж могло би бути, падатиме в ями, які йому порило й пориє старе й нове життя українське й всеросійське" [100]. Отже, слов'янська ідея, спілкування із західними та південними слов'янами мали стати ла­бораторію національно-освітної, культурної та політичної робо­ти, спонукою до постановки широких завдань, своєрідним "вікном в Європу", через яке українські діячі могли би переймати досвід народів, найближчих до них за своїми етнокультурними ознаками, за історичною пам'яттю, соціально-політичним становищем.


Немає сумнівів, що вже на рубежі 70-х та 80-х років Драго­манов повністю утвердився і намагався переконати земляків у тому, яким саме має бути співвідношення слов'янської та укра­їнської ідеї. Питання про справжні пріоритети Драгоманова в його інтерпретації національної і слов'янської ідеї допомагають розв'язати наступні його міркування. Навіть на емоційній хвилі всеслов'янського піднесення співвітчизників, до якого Драгома­нов ставився вкрай зацікавлено та оптимістично, він уточню­вав: "Звісно, в Україні не можуть поставити діла слав'янські по­переду своїх, ні навіть нарівні з ними" [101]. Чому? Бо, на думку вченого, українці так довго за власною волею і неволею розки­дались по світу і Україна так обійдена і неправдою і мов би то правдою, мов би то й до спільних, всеросійських, всеслов'янсь­ких, всесвітних справ, що: "Тепер найбільш всього треба укра­їнцям зібратись на своїй землі, коло свого люду і коло своїх хат­ніх діл". А якраз після того і для того, щоб зібратися на своїй землі коло власних, національних справ, українцям важливо не забути, що: "І до хатнього діла треба приступати з ширшими, з всесвітніми думками, пам'ятаючи перш усього звісно найближ­чих сусідів, котрі у нас найбільше слав'яне" [102]. Тобто, і в мо­мент максимального захоплення Драгоманова ідеями слов'янсь­кої взаємності він заявляє про свої погляди як українець, речник національної справи, а не під даний Російської імперії чи представ­ник всеросійського ліберального або ж демократичного табору. Він розглядав потенціал слов'янської ідеї, співчуття їй серед зем­ляків як реальну мобілізуючу силу для задоволення національ­них потреб України, для розв'язання її власних проблем, пере­дусім досягнення політичної свободи, зміни умов розвитку української нації у рамках Росії та Австро-Угорщини.


Отже, не етнічна чи навіть історична і культурна близькість слов'ян, а той реальний факт, що саме вони становлять більшість сусідніх з Україною народів, усвідомлення того, що від їх позитив­ного чи негативного ставлення залежатиме успіх або поразка в бо- ротьбі за українську справу і становить раціональну, конструктив­ну основу драгомановської відповіді на "слов'янське питання ". Сприй­няття таких геополітичних, історичних реалій не залишало Дра- гоманову нічого іншого, як шукати порозуміння з сусідами, домагатись постійного діалогу з ними. Ідея слов'янської взаєм­ності видавалась не найгіршим інструментом здійснення цього за­вдання. Звичайно, йому здавалось, що українці покликані істо­рією і можуть виконати свою власну місію у слов'янському світі. І тому раціональні міркування, теоретичні розрахунки не заважа­ли громадському діячеві бути цілком щиро перейнятим ідеалами братерства на ниві слов'янства. Цим продиктовані сповнені особ­ливої піднесеності та урочистості його слова, звернені до співвіт­чизників: "Українці мусять виступати зі своїм словом і працею в Слав'янщині в усякому ділі, яке потрібне слав'янам, од академії і кабінету, до ремесла і поля, до кровавої війни й повстання за волю і землю слов'ян" [103].


Для виконання такого "надзавдання" він бачив наявність усіх сприятливих факторів. Передусім, географічних, історичних, пол­ітичних та навіть мовно-культурних. На його думку, історична доля України, її розташування ледь не у центрі розселення слов'янських народів спонукала українців звернути особливу увагу на слов'ян­ство та визначити свою роль у ньому. Поглянувши просто на кар­ту слов'янських країв і народів, нагадував Драгоманов, усякий ска­же, що коли Україна доторкається до поляків, а через Галичину і Угорську Русь до словаків і тільки вузенькою полосою ділиться от сербів і болгар, - "та ще й до того, коли серед нашої України здавна засіли виселки польскі, болгарські, а останім часом чешські, - то тут й мусило всього лекше закорінитись всеслав'янське братство і вирости хоч наука про слав'янство" [104].

На такій основі справді не могла не сформуватись розгалуже­на мережа українсько-слов'янських зв'язків. Оглядаючи їх у широ­кій ретроспективі, Драгоманов доходить актуального на той час висновку: "Українські ж справи так зчепляються з справами сусід­ніх людей навкруги, і в Росії, й в Австро-Угорщині: з московськи­ми, білоруськими, польськими, словацькими, сербськими й всяки­ми іншими слав'янськими, - і не слав'янськими (напр., з волошськими через Буковину й Бесарабію, коли вже не говорити про Транссільванію), що українському громадському чоловікові, власне з того часу, як він стане українським, ніяк не можна не стати чоловіком дуже широких думок федеральних, навіть інтернаціо­нальних. Звісно, що близче всього для українського громадянина будуть справи сусідів його найрідніщої породи й найподібніщої долі, - себто слав'ян" [105].


Драгоманов відводить для українців поважне, якщо не вик­лючне місце серед перспектив проголошеного ним всеслов'янсь­кого єднання. Він різнобічно аргументує необхідність включення гасла змагання за найтіснішу спілку слов'ян до нової політичної програми українського національного руху. Стверджуючи неро­зривність національного визволення українців і спільної бороть­би слов'ян проти поневолення, він від імені співвітчизників про­голошує: "Ми прийдемо до них справді братами, а не "дядьками", братами рівними, а не старшими, не "благотворцями", а спільни­ми робітниками, щоб у купі з ними зарівно боротися з неправ­дою, звідки б вона не йшла, чи од чужого, чи од родака, щоб ро­збивати кайдани, що виковали ковалі турецькі, мад'ярські - і слов'янські" [106]. Тобто, не офіційна Росія, не російські пансла­вісти (за Драгомановим - інваріант великоруського націоналіз­му), а нове покоління українців на чолі ініційованого ними ж демок­ратичного визвольного руху мають стати серед діячів слов'янського відродження до спільної боротьби проти всіх поневолювачів, включ­но зі слов'янськими. У цих думках не важко розпізнати ті ж моти­ви, якими перейняті і праці Кирило-Мефодіївців, і більш широко відомі на той час поезії Т. Шевченка.


Звичайно, не ця "зовнішня", ледь не всеосяжна, а відтак на­вряд чи досяжна "місія" українців - стати визволителями слов'­ян диктувала патетичні рядки Драгоманова. "Скромніші", але й нагальніші внутрішні потреби: звільнення від надій на ласку "старшого брата", подолання національного комплексу меншо­вартості через доведення; що гноблені та пригнічені українці гідні стати справжніми "працівниками" на ниві свободи, що на них чекає велике майбутє, - ці намагання наповнити серця співвіт­чизників великими та спонукаючими до дії ідеалами надихали публіцистичні рядки Драгоманова. Оскільки ж основною, по­пулярною, а головне єднаючою громадську думку в 1870-х ро­ках була саме слов'янська ідея, Драгоманов не міг не розфарбо­вувати свої думки образними засобами з уже готової та звичної для громадського сприйняття "палітри" слов'янолюбства. Отже, доводячи історичні та політичні підстави, правомірність і пере­ваги "української місії" над російською у слов'янському світі, Драгоманов не стільки "пропонував" західним і південним слов'янським народам покладатись на українців, а не на росіян, скільки стверджував в українській свідомості обгрунтованість і необхідність покладатися передовсім на себе. А вже потім споді­ватись на підтримку тих народів, з якими українцям не було чого ділити, окрім спільних поневірянь звивистими шляхами східно­європейської історії.


Б) Проект Всеслов'янського Союзу

Визнаючи, що у становленні світогляду Драгоманова слов'янська ідея посідала чільне місце, важливо відзначити його ставлення до теоретичного доробку попередників у цій царині суспільно-політич­ної думки. Напередодні завершення свого життя, підбиваючи під­сумки власної діяльності, він стверджував: "Коли я претендую на що-небудь, то лишень на те, щоб проповідувати і пробувати при­кладом до політичної практики ті провідні думки, до котрих дохо­дили в 40-ві роки славні братчики Кирило-Мефодіївські і котрі ле­жали в основі українського народолюбства мого і товаришів в наші молоді часи..." [107]. І хоча йому хотілось наголосити на відданості кращим традиціям вітчизняної політичної думки, підкреслити жит­тєвість ідей старшого покоління українських федералістів, до такого "ювілейного" твердження Драгоманова треба поставитись обереж­но і критично (маємо на увазі, що ці слова взяті з відповіді Драгома­нова на привітання, що надійшли до нього у зв'язку з ювілеєм його громадської діяльності, який відзначався у Львові).


Всіляко підкреслюючи прогресивність українського всеслов'ян- ства у порівнянні з російським, Драгоманов відкидав певні засади ідейної спадщини попередників. Саме ті, що здавались йому заста­рілими, позбавленими програмової чіткості й практичного значення для українського руху як в його внутрішньополітичній діяльності, так і у визначенні зовнішньополітичних орієнтацій. Тим цікавіше подивитись, якою ж мала бути нова (чи, принаймні, оновлена, згідно драгомановського розуміння потреб іншої доби) програма україн­ства у слов'янському питанні.



Перш за все її автор намагається визначити, чому ця політична програма вирішення слов'янського питання має важливе значення для українців, якою мірою вона відповідає заповітам "Кирило-Мефодіївців". "Братчики" сформулювали теоретичні засади здобуття Україною власної державності в Слов'янському союзі і активно про­пагували український демократичний і федеративний панславізм. Драгоманов справді певний час займав ссьме такі позиції, хоча його політична спадщина загалом вишила далеко за межі, окреслені стар­шим поколінням 40 - 50-х років XIX ст., а тим більше їх попередника­ми - українськими декабристами. Особливу цікавість викликає те, як сам Драгоманов визначав хиби політичної програми цих ідейних (для нього особисто не тільки ідейних - маємо на увазі його дядька- декабриста Я. Драгоманова) попередників. Зокрема, аналізуючи політичну програму декабристів в Україні, Драгоманов робить на­ступні висновки щодо її недоліків: "...у "З'єднаних слов'ян", не див­лячись на українське походження більшої їх часті, не видно й сліду національної української самосвідомості. Виховані у період станової відірваності дворянства на Україні від маси населення і зміщування понять про державу і націю, наші "слов'яни" 20-х років не бачили серед слов'янських племен українського племені, уявляли собі народ "русский" настільки ж єдиним, наскільки була єдина "русская" дер­жава у XVIII ст., після знищення українських політичних організа­цій (гетьманщини, Слобідсько-Українських полків і Січі Запорізь­кої). Ця прогалина в ідеях З'єднаних Слов'ян була однією з главних причини їх слабкості і сумного трагізму їх загибелі. Завдяки цьому, З'єднані Слов'яни позбавили себе можливості пустити коріння у масу оточуючого їх населення, скористатись його вільнолюбними тради­ціями, котрі тоді ще були свіжі і навіть виявились ясно - на подив самих слов'ян - і у момент повстання Чернігівського полку у Київсь­кій губернії..." [108].


Отже, поза всяким сумнівом, для Драгоманова у середині 80-х pp. XIX ст. характерний виразний наголос на необхідності, життє­вості саме тих ідей, які формуються в рамках національної свідомос­ті, спираються на вітчизняні традиції українського народу, до того ж мають найтісніший зв'язок із державно-політичними традиціями та інституціями минулого. Драгомановський аналіз "слов'янської-" ідеології попередників дозволяє зробити висновок, що ця ідеологія розглядалась ним не як антитеза національної ідеї, а як невід'ємна її складова частина, необхідний історичний етап її розвитку.


Ще з більшою увагою він ставився до теоретичного спадку Кирило-Мефодіївського Товариства. Ці ідеї справді глибоко сим­патичні Драгоманову, співзвучні з його власними ідеологічними настановами і принципами світобачення. Він може вважатись їх наступником, який, щоправда, діяв у нових умовах, що не дозволяє ставити знак рівності між його поглядами і поглядами покоління Костомарова і Куліша. Важливе також і те, що загадковість долі "Товариства", авторитет його чільних учасників були ледве не у центрі певного національного культу. Відтак, роль "зберігача", охо­ронця і виразника традиції надавала додаткові можливості для ефек­тивного впливу на співвітчизників, дозволяла Драгоманову бути не тільки інтерпретатором ідей "братчиків ", але й творцем нової тео­ретичної програми українського руху, посилаючись на їїзв 'язок з праг­неннями Кирило-Мефодіївського Товариства. (Наприклад, не важко встановити, де в наступному переказі Драгомановим ідейної про­грами "братчиків" є їх власний текст, а де драгомановський кон­текст: "...Думали київські братчики і про те, якби здобути вільне правління для всієї України, і придумали, що не варто тепер повер­татись до старих козацьких порядків хоч і більш вільних, аніж ни­нішнє чиновниче правлення в Росії, що не варто й відривати Укра- їну від Росії. Краще, думали вони, щоби у всій Росії була вільність; щоби народ вибирав чиновників за радників для написання зако­нів і для ради про важливі справи держави. До такої вільної Росії київські братчики бажали приєднати і всі народи, які розмовляють слов'янськими мовами, схожими на російську і українську: поляків, чехів, словаків, - що під німецькими царствами Прусським та Ав­стрійським, - і сербів з болгарами, що під Туреччиною, - оюби всі ці народи керувались за власною волею, щоби школа й науки були у кожного рідною мовою, і щоб при цьому вони були між собою в союзі для спільного захисту" [109].


Особисто для Драгоманова критерієм прогресивності, історич­ної значимості всеслов'янства "братчиків" було якраз те, що вони підхопили, перенесли на український грунт ті принципи свободи і братерства, що становили ідейну основу слов'янського відроджен­ня. Поширення цих ідей прилучало слов'янські народи до загаль­ноєвропейських інтелектуальних пошуків, відкривало перед ними перспективи безпосередньої участі у тогочасних політичних про­цесах. Але якраз розвиток самих цих політичних процесів у Євро­пі, суттєве просунення ряду слов'янських народів у справі завоюван­ня своєї національної свободи, утворення нових національних держав вимагали внесення коректив у загальні положення, висуну­ті старшими поколіннями. Тому спадщина попередників чим далі то менше здається Драгоманову відповідною новим умовам, і він аргументує потребу її перегляду, звільнення від хибних уявлень і помилкових тверджень. До останніх він відносить абстрактність політичних формулювань, що вживалися "братчиками", форму і тональність їх праць, відомих на той час йому і загалові.


Зокрема, православна пасіонарність "Братства" сприймалась ним як чи не найвиразніший анахронізм. І, якщо самі "братчики" бачили в євангелістському стилі звернення чи не єдиний, а головне - найкращий спосіб самовираження, свій шанс бути почутими та зрозумілими українським народом, то для Драгомаї ,ова це було не менше, аніж помилкою старшого покоління. "...Ьсе таки й укра­їнське всеслов'янство мало багато подібного до московського, ба­гато такого, що тягло людей, приставших до нього, не на перед, а назад од європейських думок, не давало зрозуміти їх, розпалитись ними, - нарікає він. - Найміцнішою з таких назад тягнувших ниток була "христова віра" й "святе письмо", шкодливу силу якого на українолюбство навіть пізніших часів, - основських, ми показали в "Громаді", кн. II. Як би не здавались братолюбними й вільнолюб­ними деякі слова в Христа й у пророків, а все таки раз у них не ма ніякої ясної думки про форми всього громадського й державного порядку, а в друге в них на передній кон ставиться не воля людини, а воля божа, і через те всякі слова про братство між людьми і проти насильствуючих зводяться на те, щоб терпіти, поки сам Бог не зхо- че визволити рабів" [110]. Вражає тут політичний утилітаризм Дра­гоманова, що виразно проступав у цих думках. За іронією долі, піз­ніше саме утилітаризм слугуватиме "ultima ratio" в критиці "драгомановщини" поколінням Д. Донцова і його однодумців.


Але не можна не звернути увагу, що критика Драгоманова на адресу "братчиків" була ґрунтовною, вмотивованою не стільки раціоналістично-позитивістськими його настановами, скільки ус­відомленням реалій, в яких народжувалась нова ідеологія масово­го українського руху. На цьому шляху ні наголос на православнос­ті (що створював проблеми у єднанні Наддніпрянської України з Галичиною), ні апологія християнської смиренності (у прочитанні більшості "братчиків" справді паралізуюча волю до самостійної організації та наступальної діяльності) не підходили в якості про­грами, що на неї чекали українці. Це розумів Драгоманов, це і ви­магало від нього (за умов дотримання певного такту і усвідомлен­ня значення національних традицій в суспільстві, якому їх бракувало), аргументованої, зрозумілої загалові критики на адре­су попередників. Навряд чи вищенаведене про драгомановську кри­тику попередників може бути віднесене й на адресу Д. Донцова та його однодумців у 1920 - 1930-х pp.


До критичних суджень Драгоманова варто звернутися ще й тому, що через його ставлення до спадщини "братчиків", переду­сім М. Костомарова, можемо побачити і зміни драгомановського світогляду, зокрема, щодо ідеї слов'янської солідарності. Треба визнати, що за всієї відданості ідеалам раціоналізму та позитивно­го наукового знання, Драгоманов залишався сам людиною, не поз­бавленою стійкої емоційноїзаангажованості, тривалих ідеологічно вмотивованих сентиментів. Наприклад, критично оцінюючи про­граму М. Костомарова як "дуже ідеалістичну" [111], учений не міг позбутися чарів цього справді захоплюючого ідеалізму. Ось як він завершував свій критичний огляд: "А тим часом основні думки Костомаровської програми 1847 p., а власне думка реформи всієї Росії на підставі автономії країв і на ліберально-демократичному принципі, а також думка про солідарність, коли не союз всіх слов­'ян, з захороною індивідуальності кожної слов'янської національ­ності, - могли добре приспособитесь і к реальним обставинам Росії, Австрії і Балканських земель навіть без конечного державного пан­славізму, звісно, непрактичного по крайній мірі тепер, на теперіш­ню добу, і могли б дати українцям досить видну політичну ролю в великих історичних подіях останнього і будущого часу" [112]. Ці­каво порівняти ці рядки Драгоманова зі словами самого Костома- рова[113], або зпоясеннямислідству В.М. Білозерського [114]. Отже, вченому самому доводилось робити чималі інтелектуальні, навіть моральні зусилля, щоби долати "магнетизм" ідеї слов'янського бра­терства, він до кінця свого життя уникав визнання, що ця ідея вже належить історії.

Симпатії Драгоманова до ідеї слов'янської взаємності, його намагання запропонувати власну теоретичну програму "Всес­лов'янського Товариства" стимулювались не лише певними пот­ребами національного руху, про які вже йшлося. Зокрема, його стур­бованість викликала доля українців та інших слов'янських народів у разі нових військово-політичних конфліктів у Європі. Враховую­чи цю реальну небезпеку, він намагається нагадати політичним ді­ячам слов'янських народів про настійну потребу консолідації їх зусиль перед загрозою "Германства на Сході та Московщини на Заході" [115]. Передбачаючи неминуче посилення імперіалістичного протистояння між Росією та Німеччиною, розуміючи світові мас­штаби майбутнього військового протистояння, Драгоманов закли­кає усіх прогресивних діячів слов'янських народів об'єднати свої зусилля, щоби їх народи не виявились іграшкою у великій політич­ній грі. У цьому контексті він, зокрема, пропагує необхідність поль­сько-української співпраці в Галичині [116]. Але навіть слушні його ідеї в цьому випадку залишаються без серйозних наслідків (хоча окремі спроби порозуміння за його ініціативою все ж таки були).

Виходячи з реальних, спільних зовнішніх загроз, наголошую­чи, що і в минулому перемоги над ворогами були переконливими і тривалими тільки тоді, коли слов'янам вдавалось здолати "внут­рішні" чвари, Драгоманов охоче апелює до спільної історичної долі, етнічної і культурної спорідненості, подібності тогочасного стано­вища майже всіх слов'янських народів (політична безправність, національна пригнобленість і бездержавність). На цих підставах він робить узагальнення, що спільні біди слов'ян можуть бути здо­лані тільки об'єднаними, скоординованими зусиллями. Цю, явно не нову думку, він не без пафосу виголошує у "Переднім слові до "Громади": "Товариство всеслав'янське для громадянина українсь­кого мало чим не така ж сама потреба, як і товариство громад ук­раїнських. І певно, що державні пута, котрі тепер плутаються на ногах українських, розтопляться тільки в вільній спілці всеслав'янсь- кій, до котрої початок мусять положити спілки всіх поступових товариств по слав'янських породах, особливо тих товариств і гур­тків, котрі працюють просто для волі мужицтва слав'янс.жого" [117].


Таким чином, драгомановська інтерпретація "Всеслов'янської Спілки" відрізняється переконанням, що власні політичні і соціаль­ні цілі українців вимагають від них тісної співпраці з усіма подібни- ми становищем слов'янськими народами, оскільки ні один із них поодинці не має достатніх сил, щоби розірвати державні "пута" ще надто потужних, хоча і приречених на розпад багатонаціональних імперій. Поневолені імперіями Центральної та Східної Європи на­роди, на думку Драгоманова, є природними і чи не єдино можли­вими союзниками українців у їх змаганнях за національну єдність і політичну свободу.


Окрім загального формулювання потреби українців у створенні "Всеслов'янського Товариства", Драгоманов конкретизує засади заснування цієї грандіозної організації. Але вже ці спроби конкре­тизації логічно виводили його за етнічні межі слов'янства. "Укра­їнцям слід стати в тісну спілку зо всіма такими недержавними людь­ми в Росії й в Австрії (отже, знову таки в тих державах, де живуть українці! - А.К.), навіть і з такими, котрі не зовсім ще дійшли до громадських думок, тільки б вони признавались: 1) до того, що кожна порода людська мусить бути сама собі господарем вдома, 2) та до того, що сила кожної породи лежить в мужицтві" [118]. З на­веденого вище уривку можуть бути зроблені деякі важливі виснов­ки. По-перше, Драгоманов недвозначно вказував на "недержав- ність" як причину національної поневоленості слов'янських та інших народів Російської та Австро-Угорської імперії. По-друге, він заздалегідь обумовлював можливість, бажаність і водночас межі соціальних, політичних, ідеологічних компромісів між діячами різ­них народів Східної Європи задля об'єднання їх визвольних зусиль. По-третє, основою їх майбутнього об'єднання мало стати взаємне попереднє визнання непорушності суверенних прав кожної нації, носієм національних рис якої тоді вважалося і, переважно насправ­ді було, селянство.


Чим далі, тим менше значення мав традиційний, слов'янський колорит у драгомановських планах здобуття політичної волі, зла­му державних порядків, у яких існувала Україна, за допомогою порозуміння з сусідніми народами як у Російській, так і в Австро- Угорській імперіях. Цей зовнішньополітичний контекст гармоні­зації, або хоча б узгодження української національно-визвольної політичної платформи з устремліннями демократичних сил сусід­ніх народів вимагав від нього зміну термінології, аргументації, пе­регляду системи доказів на користь власних пропозицій. Він підсу­мовував ці нові потреби, узагальнюючи: "Таким чином ми підходимо до необхідності розробити широку федеральну програ­му, що була б незалежною ні від яких "історичних" переказів і дер­жавних претензій, програму, цілком гідну визвольних ідей новітнь­ого часу і здатну насправді задовольнити інтереси усіх племен Східної Європи" [119].


Опрацювання змісту такої програми послідовно виводило Драгоманова за межі старих схем "слов'янської єдності". Розробка її засад спонукала його відійти від стрижневої донедавна ідеї етніч­ної та історичної спорідненості слов'ян до виявлення і спроб узгод­ження важливих тепер, а не колись, інтересів народів, які живуть у спільному для них східноєвропейському регіоні. Змальовуючи ста­новище слов'янських народів, учений доходить правильного вис­новку: принципово таке ж становище і ті ж характерні особливості притаманні й неслов'янським народам на Сході Європи. (Він пояс­нює свою нову позицію таким чином: "...важко обмежитися одним слов'янським союзом. Звичайно, становище слов'янських племен, окрім близькості мов і географічного сусідства, виявляє деякі спільні їм і відмінні від становища західноєвропейських народів риси: від­сутність політичної свободи і (окрім великорусів) національної не­залежності, - змушуючи їх вести, окрім соціально-економічної, ще й політичну і національну боротьбу. Окрім цього, за своїм родом занять, ці племена більш сільські і землеробські, аніж фабрично- міські, - а тому і соціальний рух у них повинен мати переважно аг­рарний характер. Але тими ж особливостями відзначається стано­вище і неслов'янських племен Східної Європи: литовців, латишів і естів, румунів і племен сусіднього і вже наближуючося у культур­ному відношенні Кавказу, - так що, замість спеціально-слов'янсь­кої федерації, варто утворити більш широку східноєвропейську федерацію. І така федерація була би в наш час вкрай корисною, якщо поки ще не між самими народами, то хоча б між соціалістами племен Східної Європи і Кавказу" [120]. Тому він твердить тепер, що замість спеціально-слов'янської варто б утворити більш широ­ку східноєвропейську федерацію [121].


Такі роздуми Драгоманова дозволяють констатувати, що, не зрікаючись свого особливого ставлення до "слов'янської ідеї", Драгоманов все менше уваги приділяє теоретизуванню довкола цієї теми. З одного боку, "внутрішні" для українця мобілізуючі аспекти "слов'янської теми": гордість за особливо важливу роль українців у слов'янській боротьбі з поневолювачами - завойов­никами, докази поважного місця культури України у розвитку освіти слов'янських народів, обгрунтування здатності українців бути справжніми поборниками ідей свободи і рівності тощо пос­тупаються місцем його роздумам над тим, як здобути українсь­ку єдність і вибороти політичну свободу. А "зовнішні" аспекти плану розбудови "Всеслов'янського Союзу" як найсприятливі­шого інструменту вирішення "українського питання" у євро­пейському масштабі заступаються іншим задумом - ідеєю "Схід- но-Європейської федерації".


Додамо ще один важливий аргумент щодо причин відмови Драгоманова від ідеї власне слов'янського федеративного проек­ту. На початку 80-х років XIX ст. він захоплюється не пошуками місця України в абстрактному "Слов'янському союзі", а на­магається знайти відповіді на пекучі питання взаємин українців, передусім політичних діячів України, з двома найбільшими су­сідніми слов'янськими народами, які переважно впливали на жит­тя українців. Так з'являються "Историческая Польша и великорус- кая демократия", а ще раніше він написав розвідку (на жаль, не завершену і не видрукувану ним): "Пропащий час. Українці під Московським царством" [122]. Обидва ці твори переконливо з'ясо­вували, чи варто українцям сподіватись на створення "Слов'янсь­кого союзу" разом із поляками і росіянами, залишаючись на грунті відносин і тих ідейних орієнтирів, котрими характеризувалися поль- сько-українські та російсько-українські стосунки. Очевидно, вирок історії був не на користь плекання слов'янської ідеї, беззастережного захоплення ідеалом слов'янської солідарності. Рожеве світло всес­лов'янського мрійництва поглиналось кривавим вихором ми­нувшини: давньої і зовсім новітньої. Це вимагало від Драгоманова перегляду своїх уявлень про зміст і вартість слов'янської ідеї. Йому довелося не стільки стверджувати дух слов'янського єднання, на який так покладалися політичні попередники, скільки виборювати права України в нелегкій політичній, зокрема теоретичній бороть­бі з офіційними версіями панславізму, панрусизму, полонізму та інших теорій, що мали відчутний вплив і на сучасну йому націо­нальну інтелігенцію. Тому боротьба з "історичними" претензіями Варшави та Москви, інспіраціями Відня і Петербурга привертали увагу М. Драгоманова значно більше, аніж роздуми про ті чи інші схеми спільного політичного майбутнього слов'янських народів.

Зміна слов'янського федералістського проекту на регіональний східноєвропейський була важлива з кількох причин. По-перше, вона остаточно дистанціювала українські пошуки сприятливого зов­нішньо-політичного середовища, союзників у боротьбі за націо­нально-політичне визволення від обмежень панславістської пара­дигми, в тому числі й у планах утворення демократичного, федеративного союзу. По-друге, питання збалансування внутрішнь­ополітичних і зовнішньополітичних завдань українського визволь­ного руху пропонувалось тепер вирішувати на раціональній, праг­матичній основі, через діалог, зіставлення та взаємне погодження суттєво важливих інтересів сусідніх народів. Отже, вирішувати в межах політичного процесу, а не з огляду на те, що до цього нібито зобов'язували "голос крові", "заповіти батьків" та інші символи, знакові цінності, атрибути домодерного, "культурницького" націо- налізму, чиїм духовним дітищем і морально-політичним виправдан­ням і був ідеал слов'янського єднання. Заслуговує на визнання вис­новок дослідника Охримовича Ю., який підкреслював, що Драго­манов випровадив ідеї Кирило-Мефодіївців із "зачарованого кола слав'янофільства та приноровив їх до нових ідеалів європейської демократії. Ідеалови всеславянської федерації Драгоманів протис­тавив ідеал вселюдської, а щонайменше всеевропейської федерації, що мало на новійший український рух додатній вплив, бо ослаби­ло в йому расові, славянофільські симпатії, які ослабляли відпор- ність українства в боротьбі з польським і московським гнітом" [123].


На цій основі стає зрозумілим, що праці Драгоманова, які тор­кались "слов'янської теми", не лише пасивно віддзеркалювали змі­ни ідеологічної парадигми тогочасного українства, але й суттєво, активно сприяли новим накресленням національної програми. Пол­ітична програма українства, ще не рішуче і не послідовно, але починала звільнятись від "глобалістської" містики і всеслов'янської міфотвор­чості. Не без того, щоби творити нові "хатні" міфи і національні символи. Та вже сама їх поява промовляла на користь становлення української нації. Адже відтепер її інтелектуальна еліта легітимізува­ла свої прагнення не через посилання на успіхи слов'янського від­родження, раніше завойовані культурні та політичні права "єдинок­ровних" братів і більш щасливих долею сусідів, а стверджувалась у розумінні незаперечності свого права і обов'язку здобувати повно­цінне національне буття політичними засобами.

В) Від слов'янської взаємності до української національної ідеї


Окрім спроб загальнотеоретичного розв'язання проблем спів­відношення національних інтересів та цілей українців у спільному русі "слов'янської взаємності", Драгоманов пропонував і деякі кон­кретні кроки до реалізації своїх програмових накреслень. На його думку, започаткувати діалог українців з іншими слов'янськими наро­дами було необхідно на основі створення організаційної мереэ/ci "пос­тупових " гуртків, які будуть координувати діяльність ідеологічно споріднених і політично солідарних представників слов 'янських націй на шляху до їх соціального та політичного звільнення. Деякий час він мріє навіть про утворення єдиної "всеслов'янської радикальної парт­ії". Завдання, які він покладав на неї, вражали: "На нашу думку, іншого засобу немає, як утворення всеслов'янської радикальної партії, - безвіросповідної, демократичної і федеральної, котра б припинила суперництво православних і католиків, відкинула б пол­ітиканство чеських, словенських, польських феодалів, припинила б суперечки за землі поляків і русинів, чехів і словаків, сербів і хор- ватів, сербів і болгар і увійшла у тісний зв'язок з подібними їй парт­іями у неслов'янських сусідів, - румунів, греків, албанців, італійців, - і, якщо хочете, у німців та угорців" [124].


Започаткування такої партії та підготовка гурту земляків до участі в ній не могли обійтися без всеслов'янського політичного органу. Знаряддям української ініціативи в драгомановських спро­бах дати нове дихання всеслов'янському діалогові мала стати сама редакція "Громади". Якщо для українських потреб у Женеві вихо­дила "Громада" українською мовою, то для забезпечення вико­нання слов'янських планів він надіявся видавати й іншими мовами "Слов'янську Громаду". Її редактор зголошував, нагадуючи про свої раніше видані статті і брошури на українські та загальнос­лов'янські теми: "Ми просимо земляків наших принята ті книжеч­ки за початок видання "Слав'янської Громади"... Під тим значком "Слав'янська Громада" ми будемо печатати книжки на всякій слав'янській мові" [125]. Цю думку про видання "Слов'янської Гро­мади" він неодноразово повторює як самозрозуміле, вже вирішене питання, широко розголошуючи, що писання про справи слов'янсь­кі й про українські для слов'янських громад будуть видаватися всі­ма слов'янськими мовами [126].


Насправді ж цей план не був здійсненим ні у вигляді видання паралельної до "основного", україномовного видання ще й додат­кової "Слов'янської Громади", ні у вигляді серії книжечок, про які заявляв Драгоманов. Окрім цілком вірогідної нехоті з боку фунда­тора і основного спонсора женевського часопису - Старої Київсь­кої Громади (яка далеко не завжди була у захваті від нових проек­тів свого "закордонного емісара"), відіграло свою роль і те, що на здійснення такого плану ні в самого Драгоманова, ні в українців, які з ним співпереживали, не було ані моральних сил, ані матері­альних ресурсів. Та й сам видавець "Громади" і пропагандист но­вої слов'янської акції українців послідовно наголошував, що перед тим, і для того, щоби належно братись за слов'янські справи, треба врахувати, що на цей час "найкорисніше діло для Українців" було би працювати прямо на свій край і тим не тільки підняти силу свою, але й показати приклад автономізму. Лиш потім, втішав він: "При­родні закони зможуть взяти своє, і що українці зможуть виступити і поза своїм краєм як федеративна сила і серед других пород в вос- точній Європі, де успіло вже багато вирости - або хоч зав'язатись спільних інтересів серед людей слов'янських і неслов'янських" [ 127]. Але якщо справи всеслов'янські ще можна було віднести на невиз- начений час до компетенції "природних законів", то українські проблеми вимагали самозречення і постійної енергії негайно і пов­сякчас, чим і переймався Драгоманов до кінця свого життя.


Отже, цей драгомановський задум - зробити українців цент­ром нового політичного об'єднання слов'янських народів, їх інте­лігенції і виступити з ініціативою творення всеслов'янського дру­кованого органу - "Слов'янська Громада" - залишився широко розрекламованою, але практично безрезультатною спробою. Чому? М. Грушевський, наприклад, згадуючи цей епізод, зазначав: "Не знаю, на чим розбився проект (видання "Слов'янської Громади". - А. К.), найскорше, мабуть, на фінансовим питанню, бо всесло­в'янських інтересів Драгоманов не стратив" [128]. Проти цього при­пущення немає заперечень. Справді, Драгоманов повністю не зрі­кається всеслов'янських інтересів і надалі продовжує так чи інакше тлумачити слов'янську ідею, висловлюючись на користь її поєд­нання з інтересами українського визвольного руху. Якщо ж ми на­гадаємо, що головним джерелом фінансової підтримки видавни­чої діяльності Драгоманова у Женеві були саме діячі "Старої Громади", то цілком логічно припустити, що ідея видання "Слов'янської Громади" не зустріла ні схвалення, ні відповідної грошової підтримки з Києва, а тому мусила залишитись на папері. Важливо, що Драгоманов і сам не виявив особливого занепокоєн­ня згортанням цього проекту, як і не виступив із чітким публічним поясненням, чому видавці "Громади" відмовляються від проекту, до участі в реалізації якого вони так гучно запрошували українців і "братів-слов'ян". Вщухання Балканської кризи, стабілізація пол­ітичного становища в Європі, рівночасно як і зміцнення позицій правлячих режимів в Австро-Угорщині та Росії, не залишали пер­спектив для тієї спільної визвольної боротьби слов'янських наро­дів, про яку мріяв Драгоманов у 1876 - 1878 pp., коли він і виступив з низкою радикальних всеслов'янських ініціатив. Ініціативи втра­чали свій сенс, бо для їх втілення не було ані політичного грунту, ані адресатів - зацікавлених у них діячів українського та інших слов'янських національних рухів. Тому ця ідея тихо спочила поміж рядків драгомановських праць.


Значно поміркованіші за цілями, прагматичніші за визначенням можливого плани Драгоманова утворити мережу взаємодіючих про­гресивних політичних організацій діячів народів Східної Європи також не можна визнати успішними. Власний досвід досить швидко пере­конав його у неможливості або, щонайменше, передчасності такого задуму, коли він спробував, через М. Павлика, 3. Арборе-Раллі, П. Аксельрода ініціювати реальні кроки на шляху до утворення такої радикальної партії. Оминаючи деталі самої акції (що, проте, підтвер­джує принципову зацікавленість Драгоманова у практичному вті­ленні цієї ідеї"), зазначимо, що задум не вдався. Пізніше Драгоманов зменшує рівень вимог до організаційного об'єднання слов'янських діячів. До ідеї федерації чи то соціалістичних, чи то хоча б "прогре­сивних" гуртків інтелігенції в "Слов'янщині" він повертався не раз і в період виходу "Громади", і пізніше, пробуючи різні можливості втілення цього задуму в життя. З часом цей план трансформувався у пропозицію об'єднання демократичних і радикальних партій Схід­ної Європи в щось віддалено подібне до раніше відмерлого Міжна­родного Товариства Робітників (1866 - 1872/1876). Але, на протива­гу цьому об'єднанню, нова спілка мала діяти як суто добровільна, децентралізована організація, побудована на федеративних засадах. Врешті, йшлося про досить аморфну асоціацію національних пол­ітичних організацій визначеного регіону Європи.


Фіаско спроб створити таку організацію довело, що ця спілка або неможлива взагалі, або передчасна. Тому в останній період життя Драгоманов зосереджується на пропаганді та організації партійного руху не серед слов'янських і неслов'янських народів Східної Європи, а в Україні, там, де для цього існували необхідні суспільно-політичні умови: в Галичині та Буковині, тобто там, де його зусилля приносили відчутні плоди.


Отже, починаючи як поборник ліберальної версії слов'янофіль­ства, культивованого російськими поступовими діячами, переходя­чи на позиції українського слов'янолюбства, розвиваючи, а потім ревізуючи плани та ідеали попередників, Драгоманов приходить до визнання політичних проектів на основі "слов'янської ідеї" невідпо­відними потребам українського руху, вимогам часу, обставинам пол­ітичного розвитку народів Східної Європи. Найвищим моментом у ствердженні "українськості" його політичних програм слід вважати другу, колективну програму "Громади", підписану тепер не ним од­ноосібно, а також М. Павликом та С. Подолинським. Тут замість ідеї "Слов'янського Союзу" як розв'язання історичних прагнень ук­раїнців кінцевою політичною метою національного руху чітко про­голошується здобуття: "Повної самостоячесті для вільної спілки (фе­дерації) громад на всій Україні" [129]. Таким чином, не всеслов 'янська федерація, а "всеукраїнська"держава, зведена на федеративних заса­дах, визначається метою національних прагнень.


Щоб завершити співставлення змісту та спрямування драгома- новських проектів на початку і після "балканської кризи", його про­грамних настанов "взірця" 1877 і 1880-го років, доречно поглянути, на співпрацю з ким розраховували видавці оновленої, колективної редакції "Громади". "Ми щиро просимо до праці в "Громаді" всіх людей і товариства в Україні, - звертались автори "Програми", - котрі згоджуються з нашими думками, хоч би вони не належали до наро­ду української мови. Для більшої користі неукраїнським товарист­вам і громадам ми згоджуємось печатати прислане від них на тій мові, на котрій воно буде написано: на московській, польській, ні­мецькій, волоській і т. и. Для громадян української мови ми будемо росказувати про те, що буде в нас напечатано на чужих мовах" [ 1 ЗО]. Тепер йдеться не про окрему "Слов'янську Громаду", а про допов­нення україномовної, адресованої українцям "Громади" тими мате­ріалами від неукраїнців, які співпадають із прагненнями видавців журналу і ставлять на меті усвідомлення всіма громадянами май­бутньої єдиної і вільної федеративної української держави своєї при­четності до творення такої України. Помітно, що окремого наголо­шення, яке звучало в "Громаді" 1877 - 1879 pp., на слов'янських матеріалах тут немає. Мова йде про мови сусідніх українцям народів та їх колоній в Україні. На наш погляд, це ще одне свідчення пере­гляду Драгомановим значення слов'янської ідеї, відмови від її вико­ристання як основи програмних накреслень, практичних акцій, на­віть пропагандистських проектів.


Наприкінці свого життя Драгоманов намагався вплинути на зміни в Австрії та Росії таким чином, щоб ці зміни "змушували кож­не слов'янське плем'я займатися своїми справами вдома, не розва­жаючися ні надіями на допомогу ззовні, ні спробами благодійництва за кордоном" [131]. Скепсис Драгоманова щодо дієздатності слов'янської солідарності у міжнародних справах, зокрема, як ре­сурсу для розв'язання "українського питання", був виправданим. Його поділяла молодь українських організацій, котра прислухала­ся до голосу Драгоманова і сприймала його думку як високий тео­ретичний авторитет [132]. Попри це, для самого Драгоманова слов'янська ідея і наприкінці життя залишалася чимось більшим, ніж політична схема, ніж певний орієнтир, малопридатний для того, щоб з ним узгоджувати новий курс українського руху. Ось чому він не залишався байдужим до політичних подій у слов'янських краях, переймаючись невдачами або прорахунками слов'янських діячів. Наприклад, його непокоїли рецедиви наївних сподівань но­вої генерації політиків Болгарії, Чехії на допомогу Росії або Авст­ро-Угорщини. Зі щирим подивом він відзначав це у листі до М. Павлика: "Чи се вже така доля, що дурних слов'ян хоч сто років держи у конституціях, а їх усе потягне або до московського кнута, або до нігілізму, або до того і другого укупі" [133].


Якщо ж він і звертається до мотивів "слов'янської взаємності", то тепер в його виконанні вони звучать досить приглушено і невиз- начено. Наприклад, вітаючи спільну акцію студентів українців і поляків у Кракові з відзначення роковин смерті Шевченка, він ви­користовує цю нагоду, щоб нагадати про необхідність порозумін­ня двох народів завдяки спільним зусиллям їх нової майбутньої еліти. Він твердить, що "...на грунті думок Ш[евченка] про вільне брацтво між народами, а для нас в першій лінії між народами слов'янськими, ми, русини-українці можемо погодитись з польсь­ким народом і його колоніями по серед нас. Бажаємо, щоб найскор- ше настала та згода" [134]. Але ці мотиви звучать далеким відлун­ням драгомановської пропаганди українського всеслов'янства, якою так щедро були наповнені його праці 1870-х - початку 1880-х pp. В останні роки слов'янська тема займає периферійне місце у творчості Драгоманова і він приділяє їй мінімальну увагу.


Завершуючи аналіз розвитку драгомановської версії сло­в'янської ідеї, підкреслимо, що в його творчості ця ідея посідала досить помітне місце. Уже в ранніх творах М. Драгоманов звертав увагу українців на можливості співпраці прогресивних діячів слов'янських народів задля досягнення спільних цілей, насамперед, політичної свободи, національної волі. Звертаючись до слов'янсь­кої проблематики, шукаючи шляхів використання духовного по­тенціалу слов'янської ідеї на грунті українських прагнень, Драго­манов загалом залишився вірним пріоритетам, котрі визначив для себе - передусім боротьба за інтереси України, боротьба за інтере­си інших слов'янських народів. Драгомановська версія ідеї слов'янської взаємності зазнала суттєвих змін: від поборювання "офіційного панславізму" й протиставлення йому демократично- федеративного панславізму М. Костомарова та його однодумців до пошуку засобів міжнародної діяльності українців на регіональ­ній, політичній, а не етно-культурній слов'янській основі. Саме він чітко визначив пріоритетність боротьби за реальні національні ін­тереси перед загальними теоретичними спекуляціями з приводу ідеї слов'янської взаємності.


Еволюція поглядів Драгоманова багато в чому була складо­вою частиною, а одночасно і важливим чинником зміни теоретич­них настанов українського національного руху, який пройшов шлях від проголошення та розробки слов'янської ідеї до ствердження української ідеї та відмови від політичних проектів, заснованих на принципах слов'янської взаємності. Але визнаючи такі зміни як необхідні та закономірні, треба наголосити, що слов'янська ідея відігравала роль своєрідних "ідеологічних пелюшок", в які укра­їнська політична думка була сповита і зростала до тих пір, поки не вийшла з інфантильного віку. Вона була виправданим проявом цього початкового періоду становлення ідеології національних рухів, коли надії на могутній Всеслов'янський Союз дозволяли поз­бавитись синдрому "геополітичної клаустрофобії" націй, що про­буджувались до самостійного історичного буття і починали усві­домлювати, якої напруги сил вимагатиме їх утвердження на теренах регіональної, європейської та світової політики. Ту ж роль, яку слов'янська ідея виконувала як форма цивілізаційних і геополітич- них орієнтацій українства, почала відігравати "європейська" зов­нішньополітична проекція українських прагнень. А внутрішній зміст ідеї слов'янської взаємності ("ми - не гірші за інших") напри­кінці XIX ст. перестав бути потрібним, щоби доводити: відроджен­ня українців до національно-культурного, політичного розвитку є історично необхідним і поступальним процесом.


Драгоманов став останнім провідним вітчизняним діячем, який всебічно цікавився і намагався адаптувати ідеали слов'янської взаєм­ності до потреб українства, і першим діячем України, що визнав минущість цієї слов'янської ідеї для національного руху, на черзі історичних завдань якого поставала боротьба за інтереси рідної землі, власного народу. У цій боротьбі всеслов'янська риторика виглядала ідеологічним атавізмом і, в кращому випадку, роман­тичною тугою за можливістю братерства між слов'янами. Ця "нос­тальгія" була чуттєво близька Драгоманову до кінця життя, але далі листування та ювілейних ремінісценції! такі роздуми він не поширював, бо розумів їх справжню вартість.


Насамкінець зазначимо, що Драгоманов не тільки теоретично опрацював і критично розвинув слов'янську ідею в "арсеналі" укра­їнської політичної думки, а й намагався на практиці використати кожну можливість здобути прихильність політичних діячів слов'янських на­родів до України. Причому діючи не на основі "панславістських" чи неославістських концепцій, а аналізуючи політичні та геополітичні інтереси, спільні українцям та іншим слов'янським і неслов'янським народам Східної Європи. Більшість представників наступного поко­ління національних діячів, розуміючи необхідність орієнтуватися на власні сили (про що постійно твердив Драгоманов) або вишукуючи спільників Україні серед "ворогів її ворогів", схилялась до вкрай нега­тивної оцінки спільних слов'янських політичних акцій, тим самим формуючи ідеологічні упередження, які обмежували молоду українську дипломатію в 1917 - 1920 pp. у можливостях належного політичного маневру на теренах Східної Європи (до певної міри, позитивними ви­нятками можуть бути приклади Чехословаччини і Болгарії). Серед інших, більш вагомих причин, це також трагічно позначилося на долі українських визвольних змагань.

                      3.3. Політична організація визвольного руху: плани Драгоманова

Розгляд теоретичних поглядів Драгоманова на національний рух і перспективи його розвитку потребує логічного завершення. Таким, на нашу думку, може бути аналіз драгомановських накреслень політичної програми українського національного руху, його намагань утворити організаційну структуру, яка б дозволяла вті­лювати у життя довготермінові цілі української нації. Щоб з'ясува­ти ці питання, необхідно звернутися до поглядів ученого і громадсь­кого діяча на формування політичної організації національного руху. Тим більше, що саме ці погляди дозволяють побачити досяг­нення і прорахунки Драгоманова - мислителя та Драгоманова - організатора.


Політична стадія розвитку українського визвольного руху пов'язується з появою перших національних політичних партій, спершу на теренах Галичини, а невдовзі, в умовах підпілля, і на Наддніпрянській Україні. Значення політичної структуризації та інституціоналізації національного руху наприкінці XIX - на почат­ку XX ст. в історії України та Східної Європи важко переоцінити. Навіть сучасні процеси відродження української багатопартійнос­ті, ідеологічного та організаційного плюралізму мають деякі риси, спільні з тим часом. В обох випадках доводилося починати майже з "чистого аркуша", становлення партій відбувалося через дина­мічну напругу ідеологічної диференціації, конкурентної боротьби за власну соціальну базу, національно-етнічний ареал впливу.


Можливості використання досвіду минулого для розв 'язання про­блем сьогодення спірні. Але навряд чи викликає заперечення те, що лише на підставі історичного досвіду можна усвідомлювати зміст і спрямування сучасних нам політичних процесів. Тим цікавіше зверну­тись до витоків української багатопартійності, відзначити пробле­ми, досвід вирішення яких може мати не лише академічний інтерес.


Михайло Драгоманов відігравав важливу роль у формуванні політичних структур українського визвольного руху минулого сто­річчя. Його значення як політичного теоретика та ідеолога напри­кінці XIX ст. - безсумнівне і за масштабністю, і за глибиною впли­ву на тогочасне українське суспільство. В науковій літературі робилися спроби розглянути участь Драгоманова в російському та українському русі [135]. Згадаємо, зокрема, роботи, які розгля­дають окремі аспекти співпраці Драгоманова з тими чи іншими громадсько-політичними або партійними структурами [136]. Про­те досі послідовно не розглянуті формування та еволюція поглядів самого Драгоманова на завдання, сутність діяльності та методи організації українського політичного руху. Заповнити цю прога­лину - завдання, яке необхідно вирішити.


Підкреслимо, що зміна поглядів Драгоманова на політичну організацію українського визвольного руху відбувалася під впли­вом багатьох чинників і значною мірою відбиває його розвиток як громадського діяча. Характерною рисою драгомановської біографії є надзвичайно тісне поєднання його теоретичної праці та практичної діяльності. Йому був притаманний не тільки пафос ідеолога та гли­бина мислення теоретика політичної боротьби, але й наполегливість і непересічна енергія практичного діяча.

А) Ліберально-демократичний етап становлення політичних поглядів Драгоманова


Першим періодом розвитку політичних поглядів М. Драгома­нова на завдання та форми діяльності української інтелігенції і спроб їх втілення у життя можна вважати його перебування в складі "Ста­рої" Київської Громади. Тут відбулося становлення його політично­го світогляду, тут він пройшов школу суспільної та певною мірою наукової діяльності. Майже до середини 1870-х pp., до розгортання конфлікту між київськими "громадівцями" та офіційною владою, що завершився відомим "Lex Юзефовича", у світогляді Драгоманова поєднувались дві політичні й національно-культурні ідентичності: українська та всеросійська. По-перше, він уже тоді стояв на позиціях визнання необхідності національної організації українських сил. Але, по-друге, таку їх організацію він ще бачив підпорядкованою цілям і завданням всеросійського опозиційного руху.


Боротьба цих двох складових тогочасного світогляду Драго­манова відбувалась через напружений пошук молодим ученим і громадським діячем правильних, відповідних обставинам, потен­ціалові українського народу та протидіючій силі Російської та Ав- стро-Угорської імперій завдань діяльності. Так, Ю. Охримович справедливо наголошував стосовно цього етапу драгомановської біографії: "Безперечно, що в перший період своєї діяльносте (1861 - 1876) до еміграції за границю Драгоманів наближався своїм наці­ональним становищем до Українців-общеросів і його поняття ук­раїнської національносте було надто вузьке. На українство він ди­вився як на рух літературно-культурний і мірив потреби українства потребами народньої маси... Правда, Драгоманівський общерусизм робив далеко більші уступки національному українському еЛемен- тови, ніж українофільство Костомарова, Антоновича, Житецько- го, Мордовця й инших, але все ж таки якийсь час Драгоманів почу­вав себе у великій мірі сином Росії" [137].


Особливу роль у трансформації поглядів Драгоманова з пози­цій, умовно кажучи, "всеросійського ліберала з малоруською спе­цифікою" до становища національного діяча відіграли його закор­донні подорожі. Знайомство з основами політичного життя Західної Європи, з діяльністю різноманітних політичних партій та їх ліде­рів, з впливом партійної преси та організацій на політику Німеччи- ни, Франції, Італії, Швейцарії, Великобританії спонукали його до погляду на російську дійсність під новим, західноєвропейським кутом зору.


У ці роки вчений доходить висновку про суттєве відставання всеросійського опозиційного руху, про стан його провінційності відносно європейських політичних процесів. Проте і в цьому від­сталому відносно Західної Європи всеросійському визвольному русі українцям належали другорядні позиції. Драгоманов наголошує, що українські громадсько-політичні та літературні діячі не станов­лять організованої цілості, "партії", що це "кілька чоловік, але вони у себе самі віри не мають й нічого не роблять, - або хвастаються радикальними фразами в Галичині, - а дома або труси, або лакеї" [138]. Навіть в умовах конституційного політичного режиму в Га­личині українські "партії", на думку Драгоманова, програють у порівнянні з російськими. З цього він робив надто категоричний висновок, що "народовці хіба б тілько виграли, якби не лишаючи своєї літератури, познайомились би з російсько-великоруською, а в політиці пристали б до російської радикальної партії..." [139]. І навіть не зрозуміло, з ким все ж, на думку Драгоманова, мали збли­жуватись, галицькі народовці - з російськими радикалами чи з ро­сійськими лібералами: "Вся справа мною взагалі поставлена у зв'яз­ку із питанням про зближення т. зв. народової партії у Галичині з ліберальною партією в Росії, - і я розраховую, що листи справлять певне враження в Росії, як і в Галичині у сприятливому для цього діла...", - роз'яснював Драгоманов зміст своїх кореспонденцій до "Санкт-Петербургских Ведомостей" [140]. Якщо між першим і дру­гим напрямом російської опозиції існували суттєві, гострі розбіж­ності, то яким мав бути вибір галицької інтелігенції?! Не кажучи вже про те, наскільки потрібним було таке зближення для справ­жнього пробудження партійного життя в краї.


Драгоманов пояснював свої намагання тими справді слушни­ми аргументами, що український рух надто слабкий, аби претенду- ваги на власну "безпосередню роллю", оскільки на виконання її "...при обставинах етнографічних, географічних, не маємо сили, і сили внутренньої, а не тільки побічної" [141]. Окрім цього, він на­полягав, що український рух перебуває на принципово іншій стадії свого розвитку, що він: "...культурно-народний, а зовсім не істо- рично-національний (як у чехів, угорців, поляків) і що він тільки частина загальноросійського народного руху XIX ст. і безсилий, а останнім часом і не хоче відірватись від нього навіть і в літератур­ному відношенні" [142].


Незважаючи на цей своєрідний опортунізм і брак сподівань на самостійну роль українського руху, вже після свого повернення з закордонного відрядження, з 1873 р., Драгоманов все частіше за­водить розмову про потребу утворення власної української партії на нових ідейних та організаційних засадах, з урахуванням як єв­ропейського, так і російського політичного досвіду. Початок такій організації має покласти нове видання - орган київської "Грома­ди". Задля такої цілі вчений погоджується залишити Київ і відпра­витися до Галичини "... у робітники, щоб приложите свою руку до розкидання того гною, що давить наш народ" [143].


Упродовж першої половини 1870-х pp. Драгоманов намагався ініціювати реорганізацію українського громадівського руху. Судячи з його практичних зусиль, публічних виступів і приватної корес­понденції, він ставив за мету формування виразно української на­ціонально-культурної та громадсько-політичної течії (у її тісній співпраці з прогресивними силами галицько-буковинської інтелі­генції") в загальних рамках всеросійського руху. Тоді він ще не ста­вив питання про вихід української політичної організації за межі всеросійських завдань, обмежуючи свої вимоги конституційним переустроєм Росії на шляхах її демократизації та федералізації. За­вдання домагатися "справжнього" федералізму він вважав актуаль­ним і для "Австрійської України".

Б) Ідейні та організаційні особливості драгомановського "громадівства"


Поєднання Драгомановим професорської праці у Київському університеті з активною публіцистичною творчістю та громадсь­кою діяльністю призводить до того, що російська вища влада по­чинає вбачати в ньому небезпечного лідера українофільства, одно­го з речників "малоруського сепаратизму". "Височайше визнання" за ним ролі, на яку він і не претендував, змушує вченого до виїзду за межі Росії і суттєво позначається на всьому подальшому його житті. З цього часу можемо говорити про наступний ег іп у форму­ванні політичних поглядів Драгоманова - його специфічного "гро­мадівства".


Драгоманов, делегований київською "Громадою" за кордон, приходить до думки перенести центр своєї пропагандистської та організаційної акції не у Львів або Відень, як це передбачалося по­передньо, а до Женеви. З моменту виїзду з Російської імперії його світогляд значно радикалізується. Загально-демократичні, лібераль­ні гасла в його працях перемежовуються з соціалістичними лозун­гами, в яких відчутний вплив анархо-федералізму (перш за все. ідей Ж.П. Прудона). Опинившись в еміграції, Драгоманов пише нові програмні праці саме з цих позицій. Наприкінці 1870-х pp., намага- ючись одночасно впливати, теоретично озброювати та дієво під­тримувати загально-російський демократичний і помірковано-лі- беральний рух, радикальні гуртки української молоді, Драгоманов поділяв те морально-етичне соціалістичне кредо, що було чи не провідним для більшості політично активних його земляків. Тому, наголосимо на цьому, унікальна роль Драгоманова як ініціатора широкого спектру політичних акцій та організацій, виразника різ­нопланових, а іноді й конкуруючих ідей робить неможливою іденти­фікацію його з одним, чітко визначеним ідеологічним, партійпо-пол- ітичним напрямком в історії України та Росії.


Зазначимо, що драгомановська активна діяльність припадає на час, коли як ідеологічні доктрини, так і самі політичні організа­ції ще не були чітко орієнтовані на певну соціальну базу, теоретич­но послідовні та ідейно однорідні (гомогенні). Це становище Дра­гоманова відчутно позначилося на його пропагандистських, публіцистичних і програмних працях, що побачили світ у друкарні "Громади".


Привертає увагу той ідеал політичної організації українства, який у цей час окреслює Драгоманов. Убачаючи ідейні підстави для українського руху в принципах соціалізму, Драгоманов нама­гався розробити його національну версію на ідейних засадах своє­рідного "громадівства". Отже, опрацьовуючи свою програму в "Громаді" й прагнучи донести її до земляків, Драгоманов заявляє, що "український соціалізм - не партія, а громада" [144]. Отже, він стверджує, що основою розвитку українського руху мають стати не політичні партії, а громади.


Це формулювання - "не партії" не свідчить про заперечення Драгомановим партійної організації. Він гадав, що час справжньої партійної організації неминуче прийде, але щоб вона була дієздат­ною, охоплювала своїм впливом всю Україну, необхідна тривала і всебічна підготовча робота. Складовими елементами такої роботи він бачив випуск вільного позацензурного видання та діяльність українського видавництва в Женеві, утворення прогресивних літе­ратурно-політичних гуртків у Галичині та Буковині, оформлення організованих національних сил у Наддніпрянській Україні.


Особливі надії Драгоманов покладав на Галичину, на ту мо­лодь, яка прагнула порвати як з традиціями офіційного рутенства, так і з москвофільством, шукала нових шляхів творчої, національ­но-культурної та політичної роботи. Саме їй він адресує розгорну­ті програмні листи та статті, де наголошує на потребі утворення "дійсно свіжої народної партії". Зокрема, звертаючись до галиць­кого студентства зі сторінок часопису "Друг", він запевняє його, що попереду на Галичину чекає: "виділення щирої, європейські просвіченої молоді з різнокаліберної маси так званої "русскої" або "старої", або "твердої" партії, як хочете звіть, котрих вожді та пра­пори тхнуть гниллю семінарською, консісторією та канцелярією. І це станеться як внаслідок внутрішнього процесу, так і не без впли­вів Заходу і зі Сходу, від рідної Вам України та іншої Росії" [145].


Драгоманов справедливо наголошував, що час утворення ук­раїнської політичної партії ще не прийшов. "Для правильного об­лаштування партії в Росії, - відзначав він, - немає ще умов, а сили наших однодумців ще так малі і в Росії, і в Галичині, що видавати себе за партію було би просто крутійством" [146]. Ця думка відпо­відала дійсності.


У таких творах, як "Переднє слово до "Громади", "Українські школи серед життя й письменства в Росії" та інших Драгоманов намагається викласти свої "громадівські" тези, програмові пози­ції. Так, він змальовує широку панораму національної роботи, яка чимало нагадувала відоме російське "ходіння в народ". Але драго­мановський план, ретельно враховуючи причини провалу цієї ак­ції. мав на меті не тимчасову, розраховану на швидкий успіх рево­люційну кампанію, а послідовну роботу задля відновлення культурної та соціальної єдності української нації в умовах її пол­ітичної неволі, перебування під різними чужоземними державами.


Привертає увагу, що Драгоманов послідовно ставив перед ін­телігенцією завдання - відновити, відродити, а то й і створити впер­ше цілісність українського національного життя у всій його повно­ті - від елементарної освіти, господарської самодіяльності та взаємодопомоги до відкритої боротьби з царатом, з політичними умовами життя українців в Австро-Угорщині. Хоча кінцева мета цієї боротьби у формулюванні Драгоманова була досить утопіч­ною: побудова незалежної квазіанархічної політичної спільноти - незалежної Української Спілки Спілок, сама програма містила чи­мало раціональних зерен й свідчила про глибину розуміння її авто­ром тогочасних потреб національно-організуючої роботи. Наго­лошення на необхідності для всіх щирих народолюбців йти до своєї "громади" з тим, щоби творити її на кращих національних тради­ціях, з урахуванням європейського досвіду, було правильним і сво­єчасним.


Що ж мав на меті Драгоманов, пропонуючи такий план дій? У "Передньому слові до "Громади" він пояснював свій задум таким чином: "То значить, що українські соціалісти мусять од тепер же змагатись, щоб, осівши по нашим громадам, приложи™ свої голови й руки до того, щоб справляти всі служби, потрібні в здоровому життю громадському (services publiques, fonctions sociale) і там в гро­мадах з тими службами проповідати здорові громадські порядки, показувати примір їх, та обороняти старі забутки й нові парослі тих порядків од ворогів їх усіма способами, мирними й вояцькими. Ні­чого здається прибавляти до того, що такі робітники для українсь­ких громад мусили б тепер же, осідаючи по тим громадам, змагатись до того, щоб счеплятись в спілки з своїми товарищами по всіх гро­мадах од ближчих до дальших і з усіма тими, хто тільки чесно пра­цює коло такої, чи іншої, більше, чи менше просто потрібної для України в її теперішньому стані праці, - так щоб Україна, як скорше покрилась цілою сіткою зчеплених один з другим товарищів і това­риств. робітників українського громадства, з котрих як найбільше людей були б й товарищами в мужицьких громадах" [147]. Автор "громадівської" програми намагався додатково пояснити однодум- цям-співвітчизникам: "... ми вже говорили на кількох сторінках І т. "Громади" у поясненні свого положення, що "соціалістична партія на Україні повинна бути не партією (у звичайному, тісному, по­літичному сенсі слова), а "громадою", "общиною" - тобто повинна уміщувати у собі представників усіх видів праці, необхідної у цей час всім громадам взагалі, а на Україні зокрема, і в той сам час маючих на меті здобуття українським громадянам повної товариської волі", тобто ідеалу федерального соціалізму" [148].


Тобто, йшлося про утворення національно організованоїмерезісі, спрямованої на проведення соціально-економічної, культурної та пол­ітичної роботи, яка мала поширитись практично на всі ділянки укра­їнського життя та охоплювати територію всісї України.


Цей план був настільки ж захоплюючим, як і нездійсненним у цілому за тих часів і обставин. По-перше, бракувало готових до по­дібної жертовної та послідовної роботи людей. По-друге, далеко не всі свідомі українці поділяли заклик Драгоманова бути водночас радикалом і українцем, демократом і соціалістом, зокрема, не всі сприймали його переконання, що "українські соціалісти, міцні спе­ціальною наукою, мусять помагати народові у всіх його потребах і в той же час вести його до соціалістичного ідеалу" [149]. Значна кіль­кість "громадян", які залишалися вірними національній роботі, не поділяли політичного радикалізму драгомановських закликів, а на­віть вважали їх шкідливими для тогочасних цілей українства [150]. По-третє, ті небагаточисельні й відчутно послаблені поліцейським переслідуванням "громади", які зберігалися у підпільних умовах "ро­сійської України" й не були в змозі належним чином відреагувати на цей заклик з Женеви. Нарешті, книжки "Громади", інші закордонні видання, в яких містилися праці Драгоманова, спрямовані до земля­ків, доходили на Батьківщину в незначній кількості і через це мали незначний вплив на сучасників. Ось чому це звернення Драгомано­ва не знайшло очікуваного ним відгуку.


За таких обставин цей план відновлення втраченого зв'язку національної інтелігенції з українським "простим народом", задум розбудови широкої мережі національних громад як соціально-куль- турних і політичних осередків українства залишився не виконаним, принаймні в тому вигляді, яким його бачив Драгоманов. До того ж навіть найближчі його учні, а потім і послідовники не зовсім розу­міли зміст заклику Женевського трибуна - творити український соціалізм не як партію, а як союз громад. Про це нерозуміння свід­чать і пізніші запити М. Павлика до М. Драгоманова, у відповідь на які той мусив пояснювати, що ж саме він мав на увазі [151], час­тково це підтверджують і набагато пізніші коментарі М. Шапова- ла [152].


За всього перебільшення потужності українського визвольно­го руху, враховуючи те, що для Драгоманова соціалістичний ідеал виступав не так програмою конкретних дій, як морально-етичним ідеалом, філософським орієнтиром перетворень на користь широ­ких верств народу, його програмний заклик, звернутий до націо­нальної інтелігенції, мав деяке значення для сучасників. Він заохо­чував їх до копіткої, повсякденної та всебічної праці для народу і з народом, надавав національну перспективу соціальним і демокра­тичним пориванням співвітчизників, спрямовував енергію політич­ного невдоволення на пошук засобів перетворення дійсності у рі­чище систематичної та послідовної діяльності.


Несумісність навіть поміркованої легальної громадсько-політич­ної діяльності у Наддніпрянській Україні з політичним режимом Ро­сії, а також відсутність задовільної підтримки зусиль Драгоманова з боку місцевої інтелігенції скеровуюють його енергію на розбудову національних українських організацій в Галичині та на Буковині. У розвиток основних ідей, викладених у першому числі "Громади", він суттєво уточнює план організації українства Галичини в робо­тах початку 1880-х pp. Серед них на найбільшу увагу заслуговують такі праці, як "Наука з попередніх оповідань" [153] і "Про віча" (ця брошура написана разом із М. Павликом) [154]. Тут детально ана­лізуються тогочасні політичні та соціально-культурні процеси в краї і робиться висновок про необхідність активно використовувати нові форми організації соціально-політичного життя українців.


Драгомановське бачення організації українства характеризують наступні його думки: "Хай закладаються політичні товариства, скли­каються віча, на котрих хай обраджують всі громадські справи. Хай уся країна покриється сіткою усяких товариств та рад, котрі люде заведуть собі, як самі зхотять, а не так, як велять їм соймові устави. Вся ця сітка буде не начальством над людьми, як сойми та державні ради, - а самим людом... То будуть, коли хочете, свої сойми, свої державні ради, окремі від урядових, вибраних так, що вони наймен­ше всього можуть показувати думку самого люду. Таких соймів і рад будуть боятись і сойми й ради урядові, - і коли справді знайдеть­ся потрібним і можливим обернути на користь народу й ті сойми й ради урядові, - тоді сполучений уже в товариство люд зможе скорше провести своїх прихильників і в ці сойми й ради" [155].


Порівняно з попередніми планами Драгоманова, його проек­ти організаційної та пропагандистської роботи на теренах "Ав­стрійської України" у 1880-ті pp. відрізняються більшою конкрет­ністю і обгрунтованістю. Особливо цінною видається ідея про заснування мережі українських товариств як системи "паралельної влади" до офіційних структур, як інститутів формування політичної волі та осередків узгодженої дії українців цього краю, як школи їх політичної соціалізації. Назвати цей план повністю оригінальним буде перебільшенням. Але своєю системністю і врахуванням край­ових реалій, спрямованістю на стимуляцію та розвиток процесів, які вже виявили свою життєвість і значимість у Галичині (меншою мірою в Буковині), ці та інші теоретичні праці Драгоманова засвід­чують його вміння враховувати дійсні обставини, використовува­ти їх на користь "української справи".

В) Земсько-ліберальна "акція" Драгоманова


На противагу далекосяжним політичним планам у Галичині та Буковині, наміри Драгоманова стосовно політичної організації ук­раїнців Наддніпрянщини протягом 1880-х pp. втрачають свій ради­калізм, попередній революційний пафос, набувають поміркованого характеру. Вбивство імператора Олександра II прокладає остаточ­ний "водорозділ "у стосунках Драгоманова з більшістю російських ре­волюційних гуртків. До його несприйняття революційного якобінст­ва, планів запровадження політичних і соціально-економічних реформ через революційну диктатуру, відрази до революційного аморалізму, поширеного в цьому середовищі, додається рішуче за­перечення терору як засобу політичної боротьби, а тероризму як форми революційної діяльності. Певний час Драгоманов сподіва­ється, що фіаско імператора, загострене протистояння влади та опо­зиції повинні спонукати царат до поступок суспільству, бодай на шляхах помірних, але послідовних реформ. При цьому саме "освіче­не суспільство" зобов'язане взяти політичну ініціативу на себе, не довіряючи її політичним екстремістам з революційного підпілля.


Тому він звертається до російської опозиції із закликом вияви­ти політичну волю, критично переоцінити недавнє минуле і стати на новий шлях боротьби. Драгоманов, вказуючи на слабкість та аморфність ліберально-демократичних сил Росії, зазначає: "Тіль­ки енергія може конкурувати з енергією! Тільки енергійне виявлен­ня існування інших суспільних сил, що радикально розірвали з уря­дом і, водночас, представляють початки більш позитивні, аніж тероризм, і більш плідні, ніж якобінський централізм, до якого він є природним прологом або сходинкою, може справити достатньо сильне враження на суспільство" [156]. Йому здається, що набутий досвід, принесені в боротьбі уряду та опозиції жертви дечому на­вчили російську інтелігенцію. Він намагається вплинути на пози­цію російських лібералів, застерегти їх від повторення помилок, які вже доведені історичним досвідом. Особливе обурення викликає в нього невміння російської опозиції працювати з "народом": "Як відомо, російські ліберали, а також і радикали, вельми рідко, на­віть у самих собі всередині, поширюють свій лібералізм і радика­лізм до того, щоби звернутись до самого суспільства: вони все ще тішать себе думкою прихилити на свій бік уряд" [157].


Виходячи з оцінок загальної ситуації, що склалась у Росії, у статті "Смерть Олександра II" Драгоманов підкреслював: "Все нагальнішою стає необхідність утворення політичних товариств у всіх областях Росії і серед всіх її національностей для приготування подібного дружнього проголошення і для перетворення царської Росії на вільну політичну федерацію" [158]. Як незабаром з'ясува­лось, Драгоманов помилився з оцінкою впливу уроків 1 березня 1883 р. на російську владу та суспільство. Він покладав завеликі надії на зрілість земських діячів, переоцінював рівень піднесення загально-демократичної опозиції.


Антитерористичні, ліберально-конституційні настрої Драгома­нова співпадають з тогочасними навколо-палацовими інтригами та пошуками нових політичних рішень певними угрупованнями в Росії, з ініціативами земських діячів-українців. За цих обставин з'яв­ляються спроби утворення нових громадських організацій, серед них і "Земського Союзу" (торкаючись характеру цієї організації, наведемо судження одного з відомих сучасників Драгоманова: "Так що "Земський союз", в існування якого вірив Драгоманов... зовсім не спритна провокація, влаштована гр. ІІІуваловим, а дійсний іс­торичний факт, заперечувати який можуть тільки люди, що не зна­ють історії" [159].


Особливо важливо те, що нові ініціативи, в яких бере участь Драгоманов, важливі для нього тим, що вони відкривають можли­вості для втілення у життя певних актуальних домагань українст­ва. Так, згадуючи історію зі створенням Земського Союзу, він нарі­кав на втрачені можливості: "На скільки не стало нюху в народовців (старих, молодих) до нового політичного руху в Російський] Ук- раїні і в Росії взагалі, видно напр. з того, як вони держали себе до "Земського Союзу" і "Вольного Слова". Початок З.С. був [покла­дений] у Київі 1878 р. черніговськими земцями і українофілами і деким з радикалів. Маючи потребу в близькій печаті, "союзники" обернулись до Галичини, де Павлик мусив видати адрес чернігівсь­кого земства п/з прибавкою про Задачи Земства і др. брошури - Щавлика] арештовали, - деякі українці мусили тікати в Румунію, других вислано в Сибір. В Гал[ичині] не знайшлось нікого, хто б міг замінити П-ка і сповнити ролю друкаря для З.С., щоб дало ук­раїнцям роль проводирів земсько-ліберального руху в Росії. Не може бути сум[нівів], що тільки ліберально-децентралізаційна (земська) реформа в Росії і може вивести укр. руху з етапу ...диле- танства" [160].


Цей "земсько-ліберальний" період діяльності Драгоманова до­сить уважно і навіть пристрасно вивчався і дискутувався в літературі [161]. Незважаючи на нез'ясованість у науковій літературі окремих фактичних його аспектів, автор вважає за важливе з'ясувати тут, який тип організації намагався створити Драгоманов і що нового в ро­звитку його теоретичних поглядів виявили ці спроби.


Загальним завданням нової організації він бачив боротьбу за де­мократичні зміни в Росії', які мали привести до утворення демократич­ної держави з розвинутим краєвим і місцевим самоврядуванням, з широким забезпеченням національних свобод, особистих і громадянсь­ких прав. Принципово нове ге, що програма діяльності нового товарис­тва претендувала бути не всеросійською, а всеукраїнською.


Якраз у цей час Драгоманову здається доцільним запропонува­ти російській опозиції власну "компромісну" програму, яка дозво­лила б утворити широке та дієздатне об'єднання антиабсолютистсь- ких сил різного ідеологічного спрямування, починаючи від ліберальних діячів і закінчуючи соціалістами. Суть драгомановсь- ких програмних накреслень цього часу полягала у спробі органічно поєднати соціальні та політичні вимоги опозиційних сил. Сама "про­порція" між обома компонентами програми визначалася ним у до­сить своєрідний спосіб: "Така програма може бути отримана, цілком об'єктивним способом, якщо залишити осторонь ідеальні плани і теорії соціально-економічного устрою, консервативного чи револю­ційного характеру, - взяти maximum (з демократичної точки) прак­тичних заходів, що запропоновані у російській пресі та земствах на користь мас народу з боку ліберальних різночинців та освічених спів­вітчизників та minimum вимог "соціально-демократичних", "наро­дних", "робітничих" і т. п. партій в Західній Європі, тобто вимоги, що можливі до виконання без всезагальної конфіскації приватної власності" [162].


Створену у такий спосіб програму Драгоманов вважав відпо­відною конкретно-історичним умовам Російської імперії, запитам і найближчим потребам українського визвольного руху та перетво­рюючій спроможності всеросійського демократичного табору. Про­те, незважаючи на всю зовнішню простоту і компромісність такого програмного підходу, він не був сприйнятий як задовільний тими суспільними силами, яким був адресований. А головне, Драгоманов перебільшив потужність земських лібералів як в Україні зокрема, так і в Росії загалом. А тому проект розбудови "Вільної Спілки'' кінцево зазнавав фіаско. Втім, ідейно-теоретичний зміст цих спроб Драгома­нова важливий як певний, новий етап у розвитку його поглядів на завдання та форми діяльності організованого українського руху, вза­ємодії з всеросійськими демократичними силами. Драгомановські праці в період виходу "Вольного Слова" та "Вільної Спілки" цікаві як його ініціатива політичного, зокрема ідейного компромісу з тими ліберальними та земськими діячами, які звернулися до нього з про­позицією утворення "Вільної Спілки".


Товариство "Вільна Спілка" бачилося Драгоманову як мере­жа "обласних політичних товариств, які б зібрали під прапор відо­мих політико-соціальних вимог якомога більшу кількість осіб та гуртків своїх областей і після цього увійшли у зв'язок між собою для спільної дії, спрямованої на перетворення Росії згідно з цими вимогами" [163]. Отже, і в цьому проекті збережені відомі з часу видання "Громади" драгомановські принципи організації політич­них товариств "знизу - вгору", вибудови їх не на основі суворо цен­тралізованої, ієрархічної організації, а шляхом добровільного об'єд­нання людей, свідомих власних політичних і соціальних інтересів, національних прагнень, здатних до узгоджених дій для досягнен­ня спільних цілей.


На відміну від праць другої половини 70-х pp. XIX ст., діапазон політичних і соціальних сил, які передбачалося залучити в це това­риство, відрізняється надзвичайною широтою. Тут і ліберальне дво­рянство, і службовці, які усвідомлюють потребу конституційного перетворення Росії, це купецтво та ті елементи, яких "революційна партія" відносила до "цілком буржуазних", нарешті, це й різночин­на інтелігенція, офіцерство тощо. Привертає увагу ретельна розроб­ка Драгомановим особливостей залучення до товариства, поширен­ня його впливу на всі ці категорії населення, а також чіткість теоретичних засад політики "Вільної Спілки" у ставленні до націо­нальних спільнот, які мешкали на території Наддніпрянської Украї­ни, задля мобілізації їх на підтримку цілей діяльності товариства. Це, на наш погляд, було значним кроком уперед від революційної фра­зеології "Переднього слова" та другої "Програми "Громади", яку

Драгоманов підписав разом з М. Павликом та С. Подолинським [164]. Під визначенням ''крок уперед" маємо иа увазі наближення теоретичних наробок Драгоманова до політичних реалій та потен­ційних можливостей українського та російського суспільств на пе­реломі двох "царювань" - Олександра II та Олександра III.


З багатьох причин усі ці "земські" та "ліберально-конститу­ційні" акції Драгоманова, які він започаткував працею у "Вольном Слове", переговорами з представниками "Земского Союзу", спро­бами організації "Вільної Спілки" завершилися безуспішно. Точ­ніше, непомірно незначними, порівняно з очікуваним, результата­ми. Це не дає підстави стверджувати, що зусилля Драгоманова з організації національного конституційно-демократичного руху, який спирався б на діячів земств в Україні, на демократичну інтелі­генцію міст і сіл, а в разі успішного розвитку став би флагманом всеросійських загальнодемократичних перетворень, федералізації Росії, зазнали повного краху. Драгомановські теоретичні розроб­ки, глибоке обгрунтування ним потреби конституційно-демокра­тичних реформ на основі діяльності відповідних громадсько-по­літичних організацій та об'єднань мали певний вплив. Вони стали ідейним підґрунтям тих політичних процесів, які почали з очевид­ністю виявлятися в 90-х роках XIX - на початку XX ст. Але у 1880- х pp. теоретичні і пропагандистські зусилля Драгоманова, кульмі­наційним моментом яких стала робота над програмою та практичною організацією "Вільної спілки", не привели до успіхів.

Г) Підготовка до створення нової української політичної партії


Відтоді, з другої половини 80-х pp. XIX ст., епіцентром гро­мадсько-політичної та публіцистичної діяльності Драгоманова стає "австрійська Україна". Відзначимо, що він і пізніше, в останні роки свого життя не залишав спроб стимулювати поступ всеросійського революційного та ліберально-конституційного рухів, намагався налагодити їх співпрацю на основі демократично-федеративного плану переустрою Російської імперії. Драгоманов не шкодував зу­силь для налагодження такої співпраці. Заслуговує, наприклад, на згадку в цьому контексті його участь у випуску "Свободной Рос­сии". З появою цього часопису він пов'язував надії на переміни в середовищі російської політичної еміграції і опозиції в Росії. Проте й ця спроба принесла йому тільки нові і досить тяжкі розчарування та ще й не дуже приємну потребу пояснювати цей крок своїм това­ришам і симпатикам [165]. Він щиро зізнавався своїм кореспонден­там: "Останнім часом я повинен робити зусилля над собою, щоб змусити себе думати про російські] справи. Нічого у тому не розу- мію і тому йду у відставку. Мій запас політичних інстинктів увесь пішов на галицькі справи, котрі малі, але в котрих бачиш у всяко­му разі точку прикладення сили" [166]. Отже, Галичина стає для Драгоманова саме тим осередком, в якому він вважає за можливе реалізовувати свої плани, де він бачить суспільно-політичний рух, за яким - майбутнє.


Політична реакція та суспільне заціпеніння в Росії тільки посилю­вали те завзяття, яке відзначає служіння Драгоманова українській справі, а саме розвосві національного руху в Галичині та Буковині, в яких він вбачав стратегічний плацдарм духовного та політичного онов­лення всієї Вітчизни. Драгомановські плани стосовно Галичини, Бу­ковини та Закарпаття, якщо аналізувати їх наріжні засади, були сфор­мовані вже на середину 1870-х pp. Адже його листування зі своїми галицькими кореспондентами (М. Бучинським, В. Навроцьким, О. Терлецьким та іншими), а також його статті, що з'являлися у Гали­чині, демонструють, що Драгоманов бачив майбутнє за утворенням всеукраїнської радикальної політичної партії. Початок її організа­ції, ідеологічного визначення повинна була покласти краєва укра­їнська молодь, генерація нових громадських діячів.


Проте від загальних констатацій та закликів до практичних зусиль вченому і громадському діячеві вдається перейти лише в 1885 - 1890-х pp. Підготовчий етап до утворення радикальної партії мо­жемо вважати наступним - четвертим етапом розвитку поглядів Драгоманова на завдання і форми діяльності українського визволь­ного руху. Ці зусилля приводять до вагомого результату - станов­лення української політичної партії, з якої починається справді нова доба політичної історії України загалом, української багатопартій­ності зокрема.


Принагідно відзначимо, що термін "радикальна партія", "ради­калізм" не повною мірою відповідає змістові та спрямуванню зусиль Драгоманова з утворення української політичної партії європейсь­кого типу. Йому особисто імпонували терміни "прогресивно-демок­ратична", "поступова" партія, які він вважав більш вдалими, адек­ватними завданням національного руху. Але Драгоманов охоче вживав і термін "політичний радикалізм", "радикальна партія" тощо, гадаючи, що майбутнє за цим спектром суспільно-політичних сил як у Західній Європі, так і в Україні. Він відзначав у зв'язку з цим, що радикальна і прогресивна партія, яка є в усій Європі (особливо в Західній Європі, Англії, Франції, Італії) не сьогодні-завтра візьме "в руки і державну силу, щоб передати її через кілька десятків років соціальній демократії, як та підросте мозком і організацією" [167]. Розглядаючи загально-європейський політичний процес під таким кутом зору. Драгоманов не міг радити співвітчизникам принциповоіншої дороги, аніж тієї, якою йшли інші європейські нації. Він був переконаний сам і переконував своїх товаришів, що європейські пер­спективи належать саме радикальним суспільно-політичним рухам: "Чи не пора б уже перевірити основи австро-руських партій одпо- відно до європейських, - то й вийшло б, що ж (мимо радикалізму) котрий в Европі скоро мусить панувати і котрий вже панує в Англії), русинам не ма спасіння" [168].


Беззаперечна роль Драгоманова і в ініціюванні нових форм організації та діяльності партійно-політичного руху в Галичині та іншій Україні. Важлива його копітка та енергійна праця над розбу­довою організації і творення літератури радикальної партії. Та все ж він був ідеологом, натхненником і теоретиком, а не партійним лі- дером-організатором. Учений неодноразово зізнавався, що не від­чуває в собі таланту та здібностей політика, що роль політика на­в'язана йому обставинами життя, що ця роль його обтяжує і змушує витрачати сили на справи, які він волів би залишити іншим [169]. До певної міри ці заяви можна сприйняти і як свідчення хронічної перевтоми та перенапруження сил, з якими працював Драгоманов, долаючи не надто комфортні умови свого особистого життя, еміг­рантського існування. Та не варто беззастережно довіряти цим скар­гам. Драгоманов поєднував не тільки талант ученого, але й неор­динарний дар трибуна, покликання політичного діяча, і саме це надихало його долати побутові, особисті негаразди, протистояти станові самотності, а інколи навіть політичної ізоляції та знову шукати вихід до людей, до справжнього виру життя.


Роль теоретика та ідеолога була до снаги і смаку Драгомано­ва, і в ній він почував себе впевнено і на "своєму місті". Тому нову спробу ініціювати народження української політичної партії, яка б зайняла місце над застарілими сварками між "народовцями" та "москвофілами" і, водночас, увібрала в себе найкращі національні елементи з галицько-буковинської інтелігенції, селянства та робіт­ництва, Драгоманов розпочав з численних статей, звернень та осо­бистих листів. Так, у 1885 р. він пише в листі до І. Франка: "Я ду­маю, що в самій Галичині тепер момент рішучий, коли може скластися років за 2-3 міцна демократично-прогресивна партія із інтелігенції і з народу, до котрої пристане все, що не вмерло із ста­рих партій. Тільки для цього треба, щоб появивсь на сцену хоч не­великий гурт, котрий би самим смирним і легальним тоном, та вис- казав отверто і безповоротно принципи нової європейської науки, культурні і політичні" [170].


У наступному році він звертається з Женеви до земляків з при­воду відзначення 25 роковин смерті Т. Шевченка з пропозицією публічно заявити українські політичні прагнення: "Теперешні ро- ковини смерті великого русино-українського поета вимагають под­ібної маніфестації, а ця маніфестація була б початком до заосно- вання незалежної прогресивної русино-украінської партії, котра б мала на оці тільки інтереси всього русино-українського народу (в Австро-Венгрії, як і в Росії"), а підставою своєю мала би випробова- ні науково ідеї сучасної європейської освіти" [171].


Драгоманов старанно працює над програмними основами ді­яльності майбутньої політичної партії. Він переконаний, що вона повинна постати з різних соціальних та етнічних елементів укра­їнського суспільства, але на чітко визначених ідейних, організацій­них та етичних засадах. На його думку, при підготовці до утворен­ня нової політичної партії необхідно: "Вменшити незгоду між галицькими партіями за національне питання, підрізавши виключ­ність і явний шовінізм в галицьких українофілів і перетягти чесні­ших і щирих людей між галицькими москвофілами (а й там не без щирих людей), а надто їх молодіж до демократизму і прогресизму, а значить і проти теперішнього російського] уряду" [172]. Поряд з цим учений і громадський діяч наголошував, що в основу форму­вання нової партії повинен бути покладений не самий тільки наці­ональний принцип: "Русини мусять групуватись в партії не по пог­лядам національним, а по культурно-суспільним принципам. Хай іде реакціонер до реакціонера, а прогресист до прогресиста" [173].


Першим кроком до формування організаційного ядра нової партії, за Драгомановим, мало стати створення відповідного дру­кованого засобу. З цього питання він звертався до І. Франка, на­гадуючи йому в 1886 p.: "Торік... радив Вам поставити газету чисто теоретичну, т. и. таку, котра б тільки готувала наукові підстави для будущої партії" [174].


Партійна структуризація в Галичині та Буковині бачилася Дра- гоманову необхідною запорукою і складовою частиною процесу загальнонаціональної консолідації. Без цього неможливе було ут­ворення українського руху, в якому виконували би свою частку національно-організуючої, а відтак і соціально-політичної роботи різні політичні та громадські інститути. Будучи людиною принци­повою, аж до в'їдливості у питаннях стратегії українського руху, він ставився як до небажаних і другорядних суперечок між різними ідейними течіями українства з питань, які, на його погляд, не мали безпосереднього відношення до повсякденних інтересів українсь­кого народу, не слугували його поступові до просвіти, політичної свободи та добробуту. Думки Драгоманова у цьому відношенні відбиває, наприклад, такий уривок з його листа до М. Павлика (1890 р.): "В тому, що я писав про згоду руських сторонництв (партій. - А. К.) було більше про те, щоб ті сторонництва покинули незгоду з поводу справ формальних, як правопись, або далеких, як панру- сизм, а - окрім того, щоб покинули нечесні способи боротьби - до­носи, клевета й т. и. Це требуваня - негативне. Позитивної ж згоди я бажав між такими членами теперішніх партій, котрі способні вит­ворити зовсім нову партію - прогресивно-демократичну, - котра як витвориться, то не може бути в згоді з консерваторами і реакціоне­рами, та й не може не підняти гніву цих останніх" [175]. Таке розу­міння Драгомановим пріоритетності національних завдань не за­вжди зустрічало підтримку та співчуття серед інших українських діячів, не кажучи вже про його пізніших критиків.


Наполягаючи на чіткому ідейному й теоретичному розмежуван­ні, Драгоманов не виступав проти "національної згоди", а навпаки, шукав оптимальних засобів її досягнення. Наприклад, торкаючись питання можливої взаємодії з "народовцями", він відзначав: "Спра­ва національної спільности нашої з народовцями чи з другими може бути в тім, що ми признаємо українську націю і краєвий грунт для праці, - а політична спільність може бути тоді, як найдуться в них і в нас спільні точки програми і компроміз може бути тільки тоді, коли народовці признають волю думок ріжним фракціям однієї нації..." [176]. З особливою увагою ставився громадський діяч до розробки міцної основи солідарної діяльності українських політичних сил в Галичині. З оптимізмом він відзначав, що уроки життя змушують краєвих діячів до перегляду своїх політичних цілей та тактики: "Еміг­рація була смертельним ударом для угоди, - бо навіть народовці не могли згодитись на панську формулу, що, мовляв, у сему винні мос­ковські рублі і інтриги. Всі три партії почали солідаризуватись між собою і підходили навіть до думки про солідарне дійство для попра­ву економічного стану народу" [177]. Таким чином, громадський діяч намагався домогтися диференціації різних політичних сил, щоби процес політичного самовизначення широких мас українства набув ідейно-організаційної виразності та чіткості.


Орієнтири формування нової української партії Драгоманов радив бачити в європейських партіях певного політичного спект­ру: "...скоріше напр. в роді англійських] радикалів (з більшою ува­гою до принципу асоціації), ніж континентальних соціалістів] ре­волюціонерів" [178]. Соціальну базу нової партії необхідно було шукати, передовсім, в українському селянстві, робітництві та інте­лігенції. Зокрема, на його думку: "Деякі елементи партії, що пере­дбачається, є у Галичині вже і тепер, як серед осіб, які зачеплені нещодавнім "соціалістичним" рухом, так і серед молодших, біль­ше європеїзованих і менше деморалізованих місцевим партійним життям народовців, котрим відповідно і тепер належить майже уся скіль-небудь позитивна робота у рядах цієї партії..." [179].


Важливо у зв'язку з процесом формування радикальної партії підкреслити, шо Драгоманов намагався довести і, очевидно, був у цьому щиро переконаний сам, що нова політична партія продов­жуватиме кращі традиції українського національного руху, що вона є новим етапом в його історичному розвитку. Тому він відзначав: "...я зовсім не думаю ідеалізувати галицьких радикалів. Вони мо­жуть мати тисячі хиб, та діло не в них, а в принципах радикалізму, котрі одні можуть одповідати інтересам нашої плебейської нації і котрі лишень новіша європейська форма всього живого, що дума­лось і робилось на Україні з XVI ст.: в повстаннях народних, в За­поріжжі, в обществі "Соединенных славян", в Шевченку та братст­ві Кириловськім, в більш образованих кружках хлопоманів і українофілів 1860 - 70-х років і т. д." [180]. Драгоманов наполягав, що радикальна партія мусить стати гідною альтернативою як мос­квофільству, так і народовству. Він стверджував і намагався пере­конати інших, що ця політична сила спроможна повести українст­во тією європейською радикальною дорогою, "на котру Шевченко вставав полусвідомо, - "хлопоманія" 60-х свідоміше і на котру я раджу стати зовсім рушучо і безповоротно. Я готовий прийняти усяку критику на деталі, - а про суть я смію думати, що я не помиля­юсь, - бо инакше прийшлось би думати, що усяка прогресивна іс­торія Европи з XVI ст. - помилка" [181].


У цілому, позиція Драгоманова щодо утворення нової партії була досить далекою від того чи іншого сектантства, політичної замкненості та претензії на володіння істиною, беззаперечною для всього українського загалу. Таку партію вчений та громадський діяч розглядав як початок і тільки початок нового етапу в розвит­ку українського політичного руху, тому менше всього намагався нав'язати ініціаторам творення партії догми та принципи, що мали "на віки" слугувати чітко визначеній ідейній доктрині. Питанням визначення партійної ідеології Драгоманов приділяв значне, але явно не першочергове значення поруч з формуванням конкретної програми діяльності, яка б справді враховувала нагальні потреби широкого українського загалу, допомагала партії стати справді народною.


У цьому контексті зрозумілі його неодноразові висловлювання про особливий характер майбутньої партійної програми. Позицію Драгоманова стосовно розробки програми радикалів Галичини до­помагають зрозуміти його роздуми над цим питанням: "Моя думка така, що в Галичині тепер треба стати на аналітичний грунт, напр. полякам, котрі хотять згоди з русинами, треба поставити програму тих практичних уступок, котрі вони уважають тепер можливими дати, чи требувати для галицьких русинів, як демосу і нації, - програ- му, основану на стисло краєвім грунті, без усяких заранніх рішень справ дальшого будучого і без оглядів в історичну старовину всієї Польщі і України... Русинам тепер [треба] виробити свою аналітич­ну програму, котра б положила край сваркам між їхніми партіями і москвофільською і українофільською" [182]. Отже, нову партійну організацію Драгоманов бачив заснованою на чітко визначених принци­пах, з відчутною орієнтацією па прагматичні підходи до її програмо­вих засад і конкретної політичної тактики.

Д) Ставлення Драгоманова до теоретичної та практичної діяль­ності Русько-української радикальної партії


Зусилля Драгоманова, а головне, усвідомлення потреби засну­вання нової політичної партії його галицькими однодумцями та симпатиками увінчалися створенням Русько-української радикаль­ної партії (далі - РУРП), розвитку якої й були присвячені зусилля Драгоманова в останній період його громадсько-політичної діяль­ності. Двома роками пізніше після створення РУРП Драгоманов коротко характеризував історію її формування таким чином: "...3 кінця 70-х років, люди нової партії пройшли кілька фазисів свого розвитку: вони почали з абстрактного проголошення своїх ідей, формулюючи їх більше або менше близько до програм західно-єв- ропейських соціалістів, пробували пропагувати ці ідеї серед селян- русинів і міських робітників-поляків або тих, хто засвоїли польсь­ку мову, намагалися працювати в різних товариствах та виданнях народовців з мінімальним проявом власних прагнень, нарешті, з 1889 року виступили як невелика, але формально організована пар­тія, котра чим далі, тим більше приваблює до себе галицько-русь­ких селян" [183]. Таким чином, поява радикальної партії, на думку її "ідейного батька", видається фактом, підготовленим понад двад­цятирічною копіткою роботою в Галичині.


Особисту роль Драгоманова у діяльності та розвитку радикаль­ної партії чи не найкраще змалював М. Лозинський: "В 1890 р. пов­стає в Галичині радикальна партія, заложена товаришами й учени­ками Драгоманова, і він, хоч і з гіркою свідомістю недуги, що кождої хвилі може покінчитися смертю, кидається до праці в виданнях нової партії, з жаром чоловіка, який ціле життя не міг сказати своїм зем­лякам того, що становить суть його духовної істоти і хоч на заході своїх днів хоче сказати бодай щонайважніще..." [184].


Незважаючи на помітну особисту роль, яку відіграв Драгома­нов у появі радикальної партії, та його зацікавленість в її успішній діяльності; зустрічаємо численні прояви його невдоволення як тео­ретичною, пропагандистською, так і повсякденною організаційною роботою РУРП. Відповідно, Драгоманов не без роздратування за­являв, звертаючись до одного з радикальних провідників М. Павли­ка: "Про себе скажу, що я зовсім не набиваюсь на якесь становисько в Вашій рад. партії, - бо я маю осібні погляди багато в чому" [185].


Свідчення критичності й навіть принципових розходжень між Драгомановим і радикалами знаходимо в багатьох драгомановсь- ких закидах на адресу партійців, а також, наприклад, у тверджен­нях того ж М. Павлика. Він намагався дати власне пояснення при­чин невдоволення Драгоманова діяльністю радикальної партії: "Першою на Україні політичною організацією на лад європейсь­кий була русько-українська радикальна партія, заснована в р. 1890, після 20-літньої підготовки праці кулуарної, в радикальнім дусі... засновано її на-скоро, без участи Драгоманова, неполітично. Дра­гоманов думав, що Русинам у конституційній Австрії треба закла­дати політичні партії на взір англійських, себто партії компромісо­ві, зложені для конкретних, чисто політичних цілей, до яких можна дійти до кільканадцять років. Такі політичні партії вважав Драго­манов неминуче потрібними задля розширення поля до всякої пос­тупової діяльності - виборення людности політичних прав" [186]. Ці слова досить об'єктивно визначають ту дистанцію, на якій зна­ходилися реальна радикальна партія, що постала в Галичині, від власне драгомановських теоретичних уявлень про те, якою ж саме політична партія повинна бути. Ця дистанція і породжувала то критику, а то й скептицизм, невдоволення й розчарування Драго­манова в справах свого, без сумніву, духовного дітища.


Основні розбіжності, які виникали між Драгомановим і прово­дом галицьких радикалів, стосувалися низки питань: програми партії, партійного будівництва, тактики стосовно інших політич­них сил, соціальних груп та урядових структур. Зокрема, щодо про­грами РУРП Драгоманов зазначав: "Програма має більше літера­турний, ніж політичний характер, - і окрім того, вона більше копія з французької і німецької соціалістичних програм, ніж чадо галиць­ких обставин" [187]. Ця критика програми радикалів підкреслює тогочасне ставлення Драгоманова до соціалістичних ідеалів. За­гальні, абстрактні соціалістичні гасла, якими була перенасичена "максимальна" частина радикальної програми, викликали несприй- няття Драгоманова, оскільки він вважав їх за такі, що не дають ніякого конкретного політичного результату, а тільки "туманять" питання стратегії нової партії. З цього приводу він ущіпливо заува­жував: "Я радикально не погоджуюсь на характер прогресу, кот­рий видний ще більше в квестіонарі. По программі виборній мож було думати, що партія повертає на землю з небес, куди залетіла по программі, виробленій торішнім з'їздом, але по квестіонару видно.

що тепер летить ще дальше в небеса, навіть не самої нашої плане­ти" [188].


Партії, навпаки, відстоював свою позицію Драгоманов, необ­хідно "...винайти такі справи в нар[одному] життю, зачепивши котрі можна б було тягти народ за собою. Для мене сей останній пункт важнішчий, ніж спори про конечно-ідеальну ціль програми: ра­діальний] націоналізм, чи радикалізм, - колективізм і т. и. Ви знае­те, що я не народник, а через те не зрозумієте моїх слов так, щоб я проповідував агітувати народ непремінно на грунті его власних ду­мок. Ні, для мене важно, щоб народ пішов по безпохибно прогресів- ній дорозі, - та важно, щоб зразу зачепити в ньому найбільше людей, котрі вже чують, і показавши їм дороги, по яким треба йти" [189].


Виходячи з цих переконань, Драгоманов особливо цінував ті справи радикалів, які призводили до конкретних, відчутних резуль­татів, які дозволяли організовувати широкі верстви народу, вчити їх вирішувати свої проблеми самостійно, надавали їм засоби до ро­зв'язання щоденних потреб. Особливо важливою заслугою своїх га­лицьких товаришів він вважав організацію незалежних від інститу­тів влади видань і розгортання кооперативно-спілкового руху: "...я дозволю собі звернути Вашу увагу на діяльність Франка, Павлика і друзів їх, що знайшла вираз між іншим у виданні Народа і Хліборо­ба (популярних газет). Це перший досвід залучення до активної пол­ітики самого галицького простонароддя і якби він не проявився ні в чому іншому, як в організації кооперативно-селянських асоціацій, як Гуцульська Спілка, народні Спілки в різних місцях, - у влашту­ванні мітингів, то й тоді він би заслуговув на увагу" [190].


Вбачаючи в діяльності радикалів довгоочікуваний шанс на вті­лення своєї програми створення в Галичині системи "паралельної" до офіційних інститутів влади, а фактично, програми розвитку ін­ститутів громадянського суспільства, Драгоманов підкреслено уваж­но ставився до виборчої діяльності радикалів, до їх участі у форму­ванні представництва українського населення в регіональних і загальнодержавних представницьких органах влади Австрійської імперії. Відповідно, значну увагу він радив приділяти роботі з укра­їнськими депутатами (послами) і підказував радикалам, як це нале­жить робити: "Після мене не треба возвишати од виборчої відозви, а робити мітинги та петиції в дусі програми і послати на руки послів руських, а коли не схотять передавати, то на чужих, - а послів русь­ких кликати на справоздання, припирати до стінки" [191].


Уважно стежачи за партійно-політичною діяльністю радикалів, Драгоманов переймався станом організаційної роботи, тією атмос­ферою взаємин, яка складалась у партійному середовищі. Окрім "зле­тів" паргійців у захмарні висоти соціалістичних утопій, Драгомано- ва непокоїли також і прояви в партії елементів зверхності в поведінці її керівництва, спроби вводити дух "чинопочитания", "генеральст­ва". Ось один із прикладів такої його критики: "Получив... 23 № "Народу". Досить інтересний, тільки неприятно разить самолюбу­вання: ми, наша партія, під впливом нашої партії і т. и. Лекше з тим! Подождіть поки само діло похвалить нашу партію" [192].


З особливою прикрістю він сприймав постійні конфлікти між партійними керівниками, між поколіннями радикалів: "старшими" (І. Франко, М. Павлик) і "молодшими" (В. Будзиновський, Ю. Бачинський та ін.), непокоячись загрозою розколу ще молодої партії ("Теперішній розкол власне зовсім лишній, бо наприклад] Громадський] Г[олос] нічого в собі спеціально соц[іал] демокра­тичного] немає..." [193].


На його думку, не завжди правильну, ці конфлікти були без­глуздим марнуванням і без того скромних партійних сил, так пот­рібних для ведення просвітницької, організаторської роботи се­ред селянства, робітництва та інтелігенції Галичини [194]. Але болісно сприймаючи загрозу збочення партії на манівці дрібних чвар та особистих непорозумінь, Драгоманов все ж таки опти­містично вірив, що внутрішньопартійні конфлікти та похибки керівників партії можуть мати і позитивні наслідки для самої справи, якій покликані слугувати радикали. "З рештою я думаю, - відзначав він, - що упадок Нар[ода] і Хлібороба може вийти навіть на користь справі, - пробудивши "сором" - в "нашій парт­ії", - в котрій, по правді сказавши, дуже мало праці, почуття обов'язків, самими на себе принятих, а дуже багато дрібної гри­зотні і особистих претензій" [195].


Ці й багато інших закидів Драгоманова на адресу радикалів та окремих їх провідників анітрохи не перекреслюють того, що з появою партії Драгоманов віддав її підтримці, праці на її розвиток найбільшу частку свого часу, енергії й таланту. Передусім, його внеском у партійні справи були численні праці, які з'являлися на сторінках радикальних часописів "Народ" і "Хлібороб", які в ці роки не можна було уявити без драгомановських статей та допи­сів. Без перебільшення, він був провідним автором і свого роду те­оретичним редактором видань РУРП. Окрім цього, він написав низку важливих науково-популярних брошур, які роз'яснювали галицько-буковинським українцям і наддніпрянцям важливі питан­ня політичної програми радикалів. Особливо вдалими були ті пра­ці Драгоманова, які стосувалися питань боротьби за національно- політичну самостійність українців, радикальноїтакті :ки в боротьбі за реформи в Австрії та Росії, ставлення до питань віри, мовної, культурної політики тощо.


Появу радикальної партії в Галичині Драгоманов розглядав як початок політичної структуризації та інституціоналізації визволь­ного руху всієї України. "Тілько ж по цей бік кордону стан речей для мене ясний: в народі і в інтелігенції галицькій виробляється поступовий рух європейського характеру. Я чую обов'язок свій помагати йому тим паче, що самі краєві люди просять об тій помо­чі. Значить, і Вам мушу сказати: той кредит, котрий ще маєте до мене, перенесіть на той рух і на тих, хто вже стоїть на чолі йому в Галичині. Поможіть йому найенергійніше...", - наполегливо закли­кав він діячів Наддніпрянщини [196].


Він переконував, що моральні та матеріальні "інвестиції" у розвиток партійного життя Галичини матимуть не лише краєве, але й всеукраїнське значення (Драгоманов пояснював, чому саме увага українців та їх підтримка повинні бути звернуті на Галичину: "Галичина тепер - єдиний куток України, де інтелігенція може ста­ти прямо перед масами і попробувати передати їм свої науково- поступові думки, організувати їх для боротьби за свої власні інте­реси. Тут може бути зроблена ясна проба того, чого варті українські національно-демократичні і поступові тенденції. Проба та не може зостатись без послідків і в Росії. Уже і тепер маленькі результати, осягнуті галицькими радикалами, напр., віча народні, возвіщаються депешами телеграфних агенств на всю Європу, і проходять і в усі газети російські. Уже і тепер про радикальний рух галицький писа­но було в російських часописах більше, ніж про що-небудь укра­їнське за цілі 10-15 років. Коли в Галичині виробиться численна свідома українська демократія - світ заговорить про неї дужче і ук­раїнством заінтересуються і в Росії не лишень самі тісні кружки, а вся освічена громада. І купи людей з неї захотять бачити те ж саме і в себе. Коли ж цього захоче численна частка освіченої громади, то вже чи тим, чи другим способом вона того доб'ється. Ось де прав­диві ліки на наше теперішне горе!" [197].


Драгоманов мріяв і намагався створити подібну ж партійну організацію і у Великій Україні, проте за його життя цей план не був здійсненим [198]. Про ці плани Драгоманова та їх відлуння на Наддніпрянській Україні ділився спогадами, наприклад, Є. Чика- ленко: "Я вже згадував про те, що він (Ковалевський М. - А.К.) вкупі з В.Г. Мальованим та Є.І. Борисовим намагалися у 80-тих роках заснувати українську радикальну партію, але очевидно тоді ще не вистиг для неї грунт, бо саме в ці роки запанувала в Росії така реакція, якої давно не було" [199].


Отже, маючи на увазі галицьку РУРП як аванпост радикаліза- ції, консолідації всіх поступових сил українства, Драгоманов послі­довно та палко пропагував потребу підтримки радикалів у Галичи- ні, поширення їхнього досвіду в інших регіонах України, необхід­ності допомоги радикалам словом, ділом, врешті, і грошима. Так, звертаючись до П. Куліша, Драгоманов недвозначно радив йому: "Коли б я був тепер дома, то почав би сбирати серед українців підпи­си під декларацією, котра б осуждала теперішню політику народо­вців і требовала од них поступової демократичної політики, а поряд з тим сбирав би літературних сотрудників для Народа і Хлібороба, для проектованого радикалами просвітнього товариства "Поступ" і т. п.,а також сбирав би для того всього гроші, - бо в Галичині треба піддержати рад. органи, поки коло них не зберуться хоть скільки мужиків, скілько єсть у тов[ариства] Качковського (москвофільсь­кого. - А.К.), - тоді з крейцарів будуть гульдени..." [200].


Заохочуючи своїх однодумців на Великій Україні до підтрим­ки радикалів, він вірив сам, що справа, розпочата ними, має всеук­раїнську майбутність. Так, з особливою турботою Драгоманов ста­вився до випуску органу партії - "Народу", відзначаючи: "Народ якось мусить бути, хоч вкорочений, бо інакше обірветься зв'язок України з Галичиною в поступовому напрямку, - з чого виграє - москвофільство. Це треба витолковувати українцям..." [201].


Найменші позитивні відгуки на діяльність радикальної партії, на публікації її друкованих органів з підросійської України Драго­манов сприймав з ентузіазмом, як підтвердження свого переконан­ня, що кінцева перемога в Україні буде за поступовими, радикаль­ними силами. Такі відгуки він зустрічав, зі щирим захватом: "В останні часи чимало ознаків таких, як листи дд. Хв-ка, Вільхівсь- кого й др. показують, що живого м'яса є досить між російськими Українцями. Коли б скоріше побачити те м'ясо організованим в достойні людей тіла, скинувши з себе мертву кору, свідомо й систе­матично працюючим... К чорту тоді політику! Хай мертві ховають своїх мертв'яків, а живі працюватимуть, коли не в однім гурті, то в одному напряму - всесвітнього поступу на нашім національнім грун­ті" [202].


Ознаки "всесвітнього поступу на нашім національнім грунті" Драгоманов намагався вишукувати та підтримувати на всіх ділян­ках роботи радикальної партії [203] та інших гуртків, що поділяли спільні з ним основні ідейні принципи. У 1893 р. він із задоволенням відзначає перші реальні наслідки діяльності радикалів: "А тепер і по газетам видно, шо віча, котрі сбирають Павлик і гов[ариші], що і самі Галицькі мужики вже не ті, - в нашому сірому мужику вже євро­пеєць XIX ст. вилупляється" [204]. Тепер, наголошував Драгоманов: "...Найголовніше те, шо до нового руху вже свідомо пристала певна частина мужицтва, котра назад не зверне, бо в новому руху весь його інтерес. Дальший нагніт обставин, а також примір других, - західних провінцій Австрії, де рух радикальний уже зроста теж під впливом ще західних народів Европи, - зробить те, що радикальна частина серед галицького мужицтва буде зростати надалі. Так ми дочека­лись нарешті, що частина нашого народу розбуркалась і свідомо пристала до поступового руху європейського" [205].


Вітаючи залучення селянства до діяльності радикальної партії, Драгоманов водночас застерігав своїх товаришів від "мужикофігіь- ства" [206], тобто сприйняття українського селянина не таким, як він є насправді, а таким, як його хотілось би бачити радикалам. У про­явах ідеалізованого ставлення до українського селянства він небез­підставно бачив запозичення ідеологем російського народництва, селянської революційності, що переконливо довели свою недієздат­ність. Драгоманов наполегливо закликав радикалів розгортати ро­боту в містах як серед інтелігенції, так і серед ремісників, робітників та представників інших міських станів [207], передбачаючи важливу роль міського населення у майбутніх політичних подіях.


Надаючи першочергове значення роботі з народними "низа­ми", Драгоманов застерігав радикалів проти надмірно романтич­ного ставлення до рівня культури та ціннісних орієнтацій українсь­кого загалу: "Я навіть думаю, що і саму думку демократичну не треба доводити до релігії. Поки що, при теперішнім стані освіти мас, багато з дорогих інтересів цивілізації, особливо на науковому полі, такі, котрі колись здадуться і демосу, - теперішньому демосу не по зубам, він їх гірше ніж продасть, а просто потопче. А в таких селянських землях, як наша, то навіть багато з соціальних змагань городських пролетарів може пропасти, коли б здатись на самій сільській демос. - Одним словом: не сотвори собі куміра - ні на небі, ні на землі, ні в "народі" [208].


Виходячи з таких оцінок труднощів і перешкод на шляху реа­лізації радикальної політичної програми, надзвичайно важливе значення Драгоманов приділяв роботі партії з українською інтелі­генцією. "Отверто кажучи, - ділився він своїми думками, - справа ся стоїть у нас так: серед простого народу радикальний рух росте і ростиме далі, а серед так званих інтелігенції іде він досить мляво. Причина тому брак в тій інтелігенції людей независимых, а також політичної освіти, - власне інтелекту. Звісно, це горе. - бо селянин і міщанин, не маючи вищої науки, - прихиляється до партії більше інтересами та інстинктами, ніж свідомістю науковою. От тут то: потрібна власне інтелігенція. Але ж "на нема - й суду нема". Буде­мо сподіватися, шо серед нашої т. зв. інтелігенції все-таки виросте хоч купка людей, спосібних помогти простим людям до організації їх і освідомлення" [209]. Таким чином, на погляд Драгоманова, не тільки добробут сілянства та міських робітників і ремісників, але, й суспільна, політична реалізація прагнень національної інтелігенції мали стати основою і змістом діяльності радикальної партії.


Формування та діяльність Радикальної партії в Галичині хоча й стали своєрідною вершиною наукової, публіцистичної та організа­торської праці Драгоманова над розвитком українського політично­го, визвольного руху, не може вважатися втіленням його політич­них планів, а лише певним наближенням до них. Це чітко підкреслював Драгоманов, це ж усвідомлювали його учні. Наступ­ний розвиток і розколи в радикальній партії відбулися після смерті Драгоманова. Не випадково, що на чолі всіх трьох провідних га- лицько-українських партій (радикалів, соціал-демократів і націо­нал-демократів) перебували люди, які визнавали більший чи мен­ший ідейний та особистий вплив Драгоманова, посилалися на його авторитет та використовували його праці в партійній пропаганді. Це свідчить на користь певної "універсальності" та актуальності теоретичної спадщини вченого і громадського діяча стосовно ідей­ного контексту розвитку українського політичного руху на межі XIX - XX ст.


Але за наступний розвиток українського політичного руху історичну відповідальність несе вже не сам Драгоманов і не його теоретичні праці, що продовжували впливати на співвітчизни­ків. Відтепер його учні та опоненти самотужки визначають об­личчя "політикуму" України, позитиви й негативи національ­ного руху. А те, що ідеї, особистий життєвий приклад Драгоманова продовжували стимулювати дискусії, теоретичні шукання та пар­тійне розмежування українців - переконливо доводило життєздат­ність і далекосяжність Драгомановського проекту створення ук­раїнського визвольного руху - національного за грунтом і формами діяльності і, переважно, європейського за змістом і цілями по­літичної боротьби. Теоретичний аналіз Драгоманова, його ідей­ні настанови відповідали за своєю суттю потребі формування новочасної української нації: єдиної, політично організованої, культурної та освіченої.


Проте втілення в життя цього грандіозного плану "європеїза­ції", або, іншими словами, модернізації українства вимагали енер­гії, таланту і самовідданості не одного лише Драгоманова та десят­ків інших відомих українських діячів, а ґрунтовної праці всієї інтелігенції України. Ступінь же її денаціоналізації невигідно від­різняв українську націю від сусідніх, насамперед, російської та поль­ської. Серед інших вагомих причин це негативно вплинуло на істо­ричну долю України і обумовило те, що і в наш час ми знову стикаємось із завданнями, виконанню яких, здавалося би, більше відповідає завершення XIX ст.


Примітки:

  1. Див., напр.: Вахнянин Н. Причинки до істориї руської справи в Галичині в літах 1848 - 1870. Передрук з "Основи" з 1871р. - Львів, 1871. - С. 87 - 88.

  2. Див., напр.: Савченко Ф. Заборона українства 1876 р. - Харків-Київ, 1930, а також: Lex Jusephovicia 1876. З приводу 100-ліття заборони українства // Сучасність. - Мюнхен, 1976. - 4.5 (185). - С. 36 - 68 та ін.

  3. Див., напр.: Дорошенко Д. Огляд української історіографії. - Прага, 1923, - С. 136-140.

  4. Див., напр.: Задеснянський Р. Національно-політичні погляди М. Драгоманова їх вплив та значіння (четверте видання, перевірене і доповнене). - Торонто, 1980. - 181с.; Ленчик А. Франко проти Драгоманова // Вістник. Місячник літератури, мистецтва, науки й громадського життя. - Львів, 1933. - Книга 7 - 8. - Річник І. - Т. III. - С. 585 - 590; Мухин М. І. Франко як критик Драгоманова // Визвольний шлях. - Лондон, 1956. - Кн. 4/ 28 (102). - С. 431 - 437; Кн. 6/30 (104). - Річник III (IX) - С. 666 - 675; Кн. 7/31 (105). - С. 803 - 808; Кн. 8/32 (106). - С. 883 - 890.

  5. Драгоманов М. Листи на Наддніпрянську Україну // ЛПП. - Т. І. - С. 465.

  6. Драгоманов М. Вольный союз - Вільна спілка. Опыт украинской политико- социальной программы. - Женева, 1884. - С.27.

  7. Там же. - С. 27.

  8. Драгоманов М. - Бачинському Ю. 6/18. 07. 1894. // Бачинський Ю. Моя переписка з Михаилом Драгомановим (Додаток до України irredent' и). - Львів, 1900.-С. 9.

  9. Драгоманов М. Еврейский вопрос на Украине // Собрание политических сочинений. - Т. II. - С. 533.

  10. Драгоманов М. Император Тиберий. Разсуждение. - Киев, 1864. - С. 36.

  11. Див., напр.: Исторические песни малоруского народа. С объяснениями Вл. Антоновича и М. Драгоманова. - Киев, 1874. - Т. I. - 336 е.; Малорусские народные предания и рассказы / Свод Михаила Драгоманова. - Киев, 1876. 434 е.; Драгоманов М. Нові українські пісні про громадські справи (1764 - 1880). - Женева, 1881. - 132 е.; Політичні пісні українського народу XVIII - XIX ст. / 3 увагами М. Драгоманова. - Кн. І. - Розділ II. - Женева, 1885. - 227 с.; Розвідки Михайла Драгоманова про українську народну словесність і письменство. - Зладив М. Павлик. - Львів, 1900. - Т. II. - 236 с. Розвідки Михайла Драгоманова про українську пародию словесність і письменство / Зладив М. Павлик. - Львів, 1906. - Т. III. - 362 с.; Розвідки Михайла Драгоманова про українську народну ййовесність і письменство. - Львів, 1907. Т. IV. - 403 с. і т.д.

  12. Драгоманов М. Предисловие // Малорусские народные предания и рассказы. Свод Михаила Драгоманова. Издание Юго-Западного Отдела Императорского Русского Географического Общества. - Киев, 1876. - С. XXV

  13. Про "внесок" Юзефовича в політику Російської імперії щодо українства яскраво свідчить, напр.: Дело об образовании Особой комиссии по борьбе с распостранением украинофильской пропаганды//РГИА. - Ф. 1282.-On. I.

  1. Драгоманов М. - Окуневському Т. 6. IV. 1887. // Михаила Драгоманова ч д- ром Теофілем Окуневським (1883, 1885 - 1891, 1893 - 1895) / Зладив і видав М. Павлик. - Львів, 1905. - С. 70.

  2. Драгоманов М. Шевченко, украйнофіли й соціалізм. - С. 133 -134.

  3. Драгоманов М. Слав'янські оповіданя за пожертуванє власної дитини // Розвідки Михайла Драгоманова про українську народню словесність і письменство / Зладив М. Павлик. - Т. III. - Львів, 1906. - С. 151.

  4. Драгоманов М. Малоруський інтернаціоналізм // Вибрані твори. - Прага, 1937.-Т. 1,- С. 153.

  5. Драгоманов М. Третій лист Українця до редакції "Друга" // Літературно- публіцистичні праці. - Т. 1. - С. 423.

  6. Там же.

  7. Драгоманов М. - Лаврову П. 18.02.1878. // ГАРФ. - Ф. 1762. Лавров П.П. - Оп. 4.-Ед.хр. 167. -С. 28.

  8. Драгоманов М.-Смаль-СтоцькомуС. 14.1. 1888.//ЦДІА України у Львові. Ф. 663. - Оп. 2. - Од. зб. 63. - Арк. 19 зв.

  9. Драгоманов М. Археологічний конгрес у Києві в серпні 1874 р. // Розвідки Михайла Драгоманова про українську народню словесність і письменство. Зладив М. Павлик. - Т. III. - С. 57.

  10. Драгоманов М. "Добавка од впорядчика...". - С.36.

  11. Драгоманов М. Українське письменство 1866 - 1873 років // ЛПП. - Т. 1. - С. 306.

  12. Там же.

  13. Там же.-С. 291.

  14. Там же. - С. 306.

  15. Драгоманов М. Чистое дело требует чистых средств // Собрание политических сочинений. - Т. II. - С. 41.

  16. Драгоманов М. Українське письменство 1866 - 1873 років, - С. 291 – 292.

  17. Драгоманов М. Література російська, великоруська, українська і галицька //ЛПП.-Т. 1.-С. 186- 187.

  18. Драгоманов М. Українське письменство 1866 - 1873 років. - С. 292.

  19. Там же.

  20. Драгоманов М. Слав'янські оповіданя за пожертуванє власної дитини, - С.151.

  21. Драгоманов М. Твори Василя Чайченка. Том І. Оповідання. Том II. Сонячний промінь. Том III. На розпутті // Літературно-публіцистичні праці. - Т. 2. - С. 431-432.

  22. Драгоманов М. Література російська, великоруська, українська і галицька. С. 151.

  23. Там же.

  24. Напр.: Записка для памяти // РГИА. - Ф. 733. - Оп. 147. - Д. 551. - С. 1; О вредной деятельности членов Киевского отдела Императорского географического общества Чубннского и Драгоманова // РГИА. - Ф. 1282. - On. 1. - Д. 352. - С. 45 - 53: Отношение Петербурского ГЖУ о запрещении проживать в столицах быв. доценту Киевского университета Драгоманову М. и Чубинскому П. за распостранение "украинофильской"пропаганды // ГАРФ.-Ф. 109.-Оп. 1.-Д. 1777.-Л. I - 2 об.

  25. Драгоманов М. Шевченко, украйнофіли й соціалізм. - С. 153.

  26. Там же.-С. 153.

  27. Драгоманов М. Австро-руські спомини (1867 - 1877) // Літературно- публіцистичні праці. - Т. 2. - С. 260.

  28. Драгоманов М. Українське письменство 1866 - 1873 років. - С. 292.

  29. Драгоманов М. Література російська, великоруська, українська і галицька. -С.152.

  30. Драгоманов М. - Степняку - Кравчинскому С. Б/д. // ЦГАЛИ. - Ф. 1158. - Оп. 1.-Д. 285 (4).-Л. 82 об.

  31. Драгоманов М. Чистое дело требует чистых средств // Собрание политических сочинений. - Т. II. - С. 30.

  32. Драгоманов М. Чутка про війну з Росією і жидівська справа в Галичині. Стаття // ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. - Оп. 2. - Од. зб. 28. - С. 5.

  33. Див., детальніше про це: Лисяк-Рудницький І. Михайло Драгоманов і проблема українсько-єврейських взаємин // Історичні есе. - Київ, 1994. - Т. 1. С. 375 - 388; Його ж. Проблема українсько-єврейських взаємин в українській політичній думці XIX ст. // Історичні есе. - Т. І. - С. 388 – 403.

  34. Драгоманов М. Листи на Наддніпрянську Україну // Літературно- публіцистичні праці. - С. 442.

  35. Драгоманов М. Император Тибернй. Разсуждение. - Киев, 1864. - С. 108.

  36. Драгоманов М. "Царство Божіе внутри Вас" Л. Толстого. - С. 10.

  37. Драгоманов М. Археологічний конгрес у Києві в серпні 1874 p. - С. 55.

  38. Драгоманов М. - Пыпину А.Н. 17 января 1877. - Драгоманов М. Письма к А.Н. Пыпину // Отдел рукописей и редкой книги РНБ им. М.Е.Салтыкова - Щедрина. - Ф. 621. - № 627 (№ 15 -16). - С. 2.

  39. Драгоманов М. Чудацькі думки про українську національну справу // Л П П. -Т. 2. - С. 339.

  40. Там же. - С. 367.

  41. Чудацькі думки про українську національну справу // Вибране. - К., 1991. - С. 533.

  42. Драгоманов М. Историческая Польша и великорусская демократия. - Женева, 1882. - С. 284.

  43. Драгоманов М. Ново-кельтское и провансальское движение во Франции // Вестник Европы. - СПБ, 1875. - № VIII. - С. 732 – 733.

  44. Драгоманов М. Историческая Польша и великорусская демократия, - С. 282.

  45. Див., напр., Бакунінські твердження про необхідність відкласти науку до тих пір, поки не буде здійснена переможна соціальна революція: Бакунин М. Несколько слов к молодым братьям в России(второйоттиск)//М.А. Бакунин. -Б/м, 1906.-С. 235.

  46. Драгоманов М. Историческая Польша и великорусская демократия. - С. 264.

  47. Там же.

  48. Див., напр.: Задеснянський Р. Національно-політичні погляди М. Драгоманова, їх вплив та значіння. - С. 136- 137.

  49. Драгоманов М. Листа на Наддніпрянську Україну. - С. 465 – 466.

  50. Охримович Ю. Розвиток української національно-політичної думки. (Від початку XIX століття до Михаила Драгоманова). - Львів - Київ, 1922. - С. 103.

  51. Драгоманов М. Література російська, великоруська, українська і галицька. С. 80 – 220.

  52. Там же. - С.134.

  53. Драгоманов М. Автобіографія. - Київ, 1917. - С. 59.

  54. Див., напр., одне з типових свідчень про ліберальні сподівання тієї доби: "Підбурюючи уряд вступитися за "слов'янських братів", російські ліберали мали надію, що які не були б результати цієї війни, царь буде вимушений дарувати конституцію". - Дейч Л.Г Война с Турцией и русские революционеры 70-х гг. (Из воспоминаний) // Отдел рукописей. Дом Плеханова. - Российская Национальная библиотека им. М. Салтыкова- Щедрина. - Ф. 1097.-№41.-Л. 8.

  55. Див., напр.: Драгоманов М. Галицкие отношения киевского отдела славянского благотворительного комитета // Киевский телеграф. - 1875. - № 62. - С. 1 – 7.

  56. Санкт-Петербургские Ведомости. - 1868. - № 105. - С. 2.

  57. Письма Драгоманова М. из Киева Коршу В.Ф. в Петерубург. 29. 06. 1867. // ГАРФ. - Ф. 109 с/а. - Оп. 2. - Д. 718. - Л. 2 об. - 3.

  58. Драгоманов М. Література російська, великоруська, українська і галицька. -С. 218-219.

  59. Драгоманов М. По вопросу о Малоруской литературе // Літературно- публіцистичні праці. - Т. 1. - С. 392.

  60. Драгоманов М. Література російська, великоруська, українська і галицька. -С. 213.

  61. Там же. -С. 212.

  62. Там же. -С. 181.

  63. Там же.-С. 181.

  64. Драгоманов М. Про українських козаків, татар та турків. - Київ, 1876. - 69 с.

  65. Драгоманов М. Автобіографія, - С. 36.

  66. Див., напр.: Драгоманов М. Чистое дело требует чистых средств // Собрание политических сочинений. - Т. II. - С. 20 - 45; Його ж: Турки внутренние и внешние. Письмо к издателю "Нового Времени". - Там же. - С. 46 - 77; Його ж: Внутреннее рабство и война за освобождение. - Там же. - С. 77 -121; Його ж: Выигрыши последней войны (перечатано с женевского издания. - До чего довоевались?). - Санкт-Петербург, 1878. - 14 с. і т. д.

  67. Драгоманов М. Автобиографическая заметка // Літературно-публіцистичні праці. - Київ, 1970. - Т. I. - С. 48.

  68. Див., напр.: Драгоманов М. Література украінська, проскрібована рядом российським // Сучасність. - Л ипень-серпень, 1976. - Ч. 7 - 8 (187 - 188). - С. 79 — 102.

  69. Драгоманов М. - Михайловскому М.К. 9. X. 1876.//ИРЛИ.-Ф. 191.-On. 1. -Ед. хр. 222.-Л. 1 об.

  70. Драгоманов М. Автобіографія. - С. 11.

  71. Драгоманов М. Війна // Громада, 1878. - № 2. - С. 350.

  72. Там же. - С. 347.

  73. Там же. - С. 350- 351.

  74. Драгоманов М. От впорядчика // Громада. - №2. - С. XII.

  75. Там же. -С. XII

  76. Драгоманов М. Внутреннее рабство и война за освобождение. - Geneve - Bale -Lyon, 1977.-С. 10.

  77. Драгоманов М. Русский кулак и болгарская свобода // Собрание политических сочинений. - Т. II. - С. 519.

  78. Письма Драгоманова к А.Н. Пыпину. Копии неустановленной рукой, подготовленные Д.И. Абрамовичем к публикации (1924 - 1925). // Отдел Рукописей РНБ им. Салтыкова-Щедрина. - Ф. 4. - № 40 ( № 5). - С. 42 - 43 (Лист написаний у полеміці з № 229 "Голоса", очевидно, його редакторові. - А.К.).

  79. Драгоманов М. К вопросу об "оскудении" литературы и о столичной печати и провинции // Собрание политических сочинений. - Т. II. - С. 5.

  80. Драгоманов М. Звістки про Україну // Громада. - № 2. - С. 213.

  81. Там же. - С. 220.

  82. Там же. - С. 221.

  83. Там же. -С. 221.

  84. Див., напр.: Драгоманов М. Австро-руські спомини (1867 - 1877). // Літературно-публіцистичні праці. - Т. 2. - С. 264 – 265.

  85. Драгоманов М. Чистое дело требует чистых средств. - С. 35.

  86. Драгоманов М. Шевченко, украйнофіли і соціалізм. - С. 102.

  87. Там же. - С. 197.

  88. Драгоманов М. Центр і окраїни (замісць фільєтона і бібліографії)// Громада. -Женева, 1878.-№2,- С. 545.

  89. Там же. - С. 559.

  90. Там же.-С. 558.

  91. Драгоманов М. Україна і центри. - С. 497.

  92. Драгоманов М. Передне слово до "Громади". - С.96

  93. Драгоманов М. Україна і центри, - С. 559.

  94. Ювілей 30-літньої праці Михайла Петровича Драгоманова. - Львів, 1894. - С. 105.

  95. Драгоманов М. Письмо Н.И. Костомарова к издателю "Колокола" // СПС. - Т. 2. - С. 743 – 744.

  96. Драгоманов М. Переднее слово // Мария, поэма Т.Г. Шевченка. Перевод с украинского. - Женева, 1885. - С. V – VI.

  97. Драгоманов М. Шевченко, украйнофіли й соціалізм, - С. 125.

  98. Драгоманов М. Програма Костомарова з 1848 р. //Драгоманов М. Листа до 1в. Франка і інших. - Львів, 1908. - С. 412.

  99. Драгоманов М. Програма Костомарова з 1848 р. - С. 412 – 413.

  100. Див., напр.: Костомаров М. Книги Битія українського народу // Вивід прав України. - Львів, 1991. - С. 58.

  101. Кирило - Мефодіївське Товариство. У 3 т. - Київ, 1990. - Т. І. - С. 391 – 392.

  102. Драгоманов М. Германство на Востоке и Московщина на Западе//Собрание политических сочинений М. Драгоманова. - Париж, 1905. - С. 494, 496, 499.

  103. Драгоманов М. Германство на Востоке и Московщина на Западе. - С. 510.

  104. Драгоманов М. Переднє слово до "Громади". - С. 96.

  105. Драгоманов М. Україна і центри, - С. 558.

  106. Драгоманов М. Историческая Польша и великорусская демократия. - С. 105.

  107. Там же - С.249 – 250.

  108. Драгоманов М. Українські громадівці перед польським соціалізмом і польським патріотизмом // Вибрані твори. - Прага, - 1937. - Т.1. - С. 217.

  109. Драгоманов М. Пропащий час// Вибране. - Київ, 1991. - С. 559 – 574.

  110. Охримович Ю. Розвиток української національно-політичної думки. (Від початку XIX століття до Михайла Драгоманова). - С. 102.

  111. Драгоманов М. Выигрыши последней войны (Перепечатка с женевского издания). До чего довоевались. - Санкт-Петербург, 1878. - С. 10 -11.

  112. Драгоманов М. Слово від редактора// Громада. - 1878. - № 1. - С. 98.

  113. Драгоманов М. От впорядчика // Громада. - № 2. - С. VIII.

  114. Драгоманов М. Народні школи на Україні серед життя і письменства в Росії. -С. 103.

  115. Грушевський М. З починів українського соціалістичного руху // Михайло Драгоманов і женевський соціалістичний гурток. - Відень, 1922. - С.60.

  116. Драгоманов М., Павлик М, Подолинський С. Програма//Драгоманов М. Вибрані твори. Прага, 1937. - Т. 1. - С. 148.

  117. Там же. -С. 151.

  118. Драгоманов М. Всеобщее голосование и русины в Австрии // Политические сочинения/ Под ред. проф. Гревса Й. М. и Кистяковского Б. А. - М., 1908. - Т. 1. -С.486.

  119. Див., напр.: Круглашов A.M. Віденська "Січ" і слов'янство: зв'язки та орієнтації (1860-ті роки - початок XX ст.) // Проблеми слов'янознавства. - Львів, 1995. - Випуск 47. - С. 65 – 68.

  120. Переписка Михайла Драгоманова з Михайлом Павликом (1894 - 1895). - Чернівці, 1911. -Т. 8. - С. 37.

  121. М. Драгоманов, Л. Драгоманова, Василь Москов.-Стокоз... Товариству "Академічна Громада" в Кракові. 23. III. 1889. - Письма Драгоманова к товариствам "Академічне Братство" в Кракові і "Академічне Братство" в Львові // ЦДІА у Львові. - Ф. 663. - Оп. 2. - Спр. 50. - Л. 13.

  122. Див.,напр.: ІвановаР.П. Михайло Драгоманов у суспільно-політичному русі Росії та України (II половина XIX ст.). - Київ, 1971. - 234 с.

  123. Грицак Я. "Молоді" радикали в суспільно-політичному житті Галичини // Записки Наукового Товариства ім. Т. Шевченка. - Т. ССХХІІ. Праці історико-філософської секції. - Львів, 1991. - С. 71 - 110; Кравець М. До питання про Русько-українську радикальну партію // 3 історії західно­українських земель. - К, 1957. - С. 124 -140; Сухий О. Еволюція національної програми Русько-Української радикальної партії // Україна. Культурна спадщина. Національна свідомість. Державність: Збірник на пошану професора Юрія Сливки. - Львів, 2000. - Випуск 7. - С. 243 - 249; Полещук Т. Російська громадська думка та український культурно-національний рух (1863 - 1876) // Вісник Львівського Університету. Серія історична. - Львів, 1999. - Випуск 34. - С. 215 - 230 та ін.

  124. Охримович Ю. Розвиток української національно-політичної думки. (Від початку XIX століття до Михайла Драгоманова). - С. 104 – 105.

  125. Возняк М.З Листування М. Драгоманова з В. Навроцьким // Літературно- науковий вісник. - Львів, 1923. - річник XXII, - Т. LXXIX. - Книга 3. - С. 253.

  126. Там же. -С. 256.

  127. Драгоманов М. - Ватсон Э.К. 7.07. 1873. // АН России. Институт Русской литературы (Пушкинский Дом). Рукописный Отдел. - Ф. 402. Архив Ватсон М.В. -Оп. 5. -№ 107. Драгоманов М.П. Письма Ватсону Эрнесту Карловичу. Л. 3 об.

  128. Драгоманов М. Література російська, великоруська, українська і галицька. -С. 174.

  129. Драгоманова-Косач О.П., Драгоманов М. Литературные общества в Галиции // Літературно-публіцистичні праці. - Т. І. - С. 244.

  130. Возняк М. З листування М. Драгоманова з В. Навроцьким. - С. 256.

  131. Драгоманов М. Передне слово до "Громади". - С. 81.

  132. Драгоманов М. Листи до Ів. Франка і инших. 1887 - 1895. - Львів, 1908. - С. 319.

  133. Драгоманов М. Украинская "Громада" в рецензии г. Стефановича // Собрание политических сочинений. - Т. II. - С. 202.

  134. Драгоманов М. Передне слово до "Громади". - С. 81.

  135. Драгоманов М. Украинская "Громада" в рецензии г. Стефановича. - С. 201.

  136. Переписка Михаила Драгоманова з Михайлом Павликом - Чернівці, 1911. - Т. VIII(1894- 1895).-С. 209.

  137. Найбільш повно ці суперечності відбиває "Листування Драгоманова з діячами Старої Громади", -див.: Архив Михайла Драгоманова. Листування Київської Старої Громади з МДрагомановим (1870-1895). - Варшава, 1937. Т. І. - 443 с.

  1. Переписка Михайла Драгоманова з Михайлом Павликом.- Чернівці, 1911.- Т. VIII (1894 - 1895).- С. 209.

  2. Шаповал М. Михайло Драгоманов, як ідеолог нової України // Вибрані твори. - Прага, 1937. - Т. І. - С. 52.

  3. Драгоманов М. Наука з попередніх оповідань // Вибрані твори. - Т. І. - С. 206-215.

  4. Про віча. Зложені вкупі Д.В. і П.К. - Львів, 1887. - 64 с.

  5. Драгоманов М. Наука з попередніх оповідань // Вибрані твори. - Т. І. - . С. 212.

  6. Драгоманов М. Обаятельность энергии // Собрание политических сочинений. Париж, 1906. - Т. И. - С. 387.

  7. Драгоманов М. Один из казенных российских юбилеев // Вольное Слово. - 1883.-№53.-С. 16.

  8. Драгоманов М. Смерть Александра II // Собрание политических сочинений. -Т. II.-С. 342.

  9. Дебагорий-Мокриевич В.П. Работа о Драгоманове. Б/д. // ГАРФ. - Ф. 6225. Дебагорий-Мокриевич В.К. - On. 1. - Д. 12. - С. 99.

  10. Драгоманов М. - Коцовському. 11. III. 1886. // ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. - Оп. 2. - Од. зб. 56. - Арк. 119 зв. - 120.

  11. Див., напр.: Ананьич Б.В., Ганелин P.LLI. С.Ю. Витте, М.П. Драгоманов и "Вольное Слово"// Исследования по отечественному источниковедению. - М,- Л., 1964. - Выпуск 7. - С. 163 - 178; Shmuel Galai. Early Russian Constitutionalism, "Vol'noe Slovo" and the "Zemstvo Union". A study in Deception // Jahrbticher fur Geschichte Ost Europas. - 1974. - Neue Folge, Band 22. -Heft 1,-P. 35 - 55 і т. д.

  12. Драгоманов М. Вольный Союз - Вільна Спілка. Опыт украинской политико- социальной программы. - Женева, 1884. - С. 78.

  13. Там же. - С. 5.

  14. Драгоманов М., Павлик М., Подолинський С. Програма "Громади" // Вибрані твори. - Т. I. - С. 148-151.

  15. Див., напр.: Драгоманов М.-Гольштейн О. 1.05. 1889. //Матеріяли до історії літератури і громадської думки. Листування з американських архівів. 1857 - 1933. - Нью-Йорк. - Т. 3. - С. 59 – 62.

  16. Драгоманов М. - Гольштейн О. 9. IX. 1891. // Матеріяли до історії літератури і громадської думки. Листування з американських архівів 1857-1933. -С. 91-92.

  17. Драгоманов М. Листи до Ів. Франка і инших. 1881 - 1886. - Львів, 1906. - С. 81.

  18. Драгоманов М. - до редакції "Буковини". 13/25. 02.1893. // ЦДІА у Львові. - Ф. 663. - Оп.2. - Спр. 51. - Арк. 7 зв.

  19. Див., напр.: Драгоманов М. Австро-руські спомини // Літературно- публіцистичні праці. - Київ, 1971. - Т. 2. - С. 215; Драгоманов М. - Кравчинскому С. // Российский Государственный Архив Литературы и Искусства (РГАЛИ). - Ф. 1158.-Оп. 1.-Д. 693.-Л. 13-13 об.

  20. Драгоманов М. Лист до одного рос. Українця. 8. 07. 1885. // Листи до 1в. Франка і инших. 1881 - 1886. - Львів, 1906. - С. 87 – 88.

  21. Драгоманов М. Двадцятип'ятилітні роковини смерті Т. Шевченка і галицькі народовці // Літературно-публіцистичні праці. - Т. 2. - С. 150.

  22. Драгоманов М. Листи до їв. Франка і инших. 1887 - 1895. - Львів, 1908. - С. 38.

  23. Драгоманов М. Листи до їв. Франка і инших. 1887 - 1895. - Львів, 1908. - С. 112.

  24. Листування І. Франка і М. Драгоманова // Матеріяли до культурної й громадської історії Західної України. - Київ, 1928.-С. 215.

  25. Переписка М. Драгоманова з М. Павликом. - Чернівці, 1911. - Т. VI. - С. 23.

  26. Переписка М Драгоманова з доктором Теофілем Окуневським. - Львів, 1905. -С. 218.

  27. Драгоманов М. - Кулішу П. 31. XII. 1892. // Інститут Рукописів ЦНБ ім. В. Вернадського. -1. 29638. - С. 2

  28. Драгоманов - Коцовському. 11. III. 1886.//ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. -Оп.2.-Спр. 56.-С. 105.

  29. Драгоманов М. Накануне новых смут. - Женева, 1886. - С. 22 – 23.

  30. Драгоманов М. Відповідь // Літературно-публіцистичні праці. - Т. 2. - С. 441.

  31. Драгоманов - до Кониського. 20. IV. 1891. // ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. - Оп. 2. - Од. зб. 56. - С. 79.

  32. Драгоманов М. Листи 1889 з Женеви, Софії//1. Р. ЦНБ ім. Вернадського. - Ф. 172.-№17.-С. 2-3.

  33. Драгоманов М. Новые движения среди русских галичан // Политические сочинения. - М„ 1908. - Т. I. - С. 463 – 464.

  34. Лозинський М. Михайло Драгоманов. - Вільний Світ. - Віннепег, Монреаль, 1907.-С. 9.

  35. Драгоманов М. - Павлику М. 10. VII. 1891. // Переписка Михайла Драгоманова з Михайлом Павликом. - Т. VI. - С. 243.

  36. Павлик M. Пам'яти Михайла Драгоманова. - Львів, 1902. - С. 27.

  37. Переписка М. Драгоманова з М. Павликом. - Чернівці, 1911. - Т. VI. - С. 79.

  38. Драгоманов М. -1. Франку. 29. 08 1891.//Листидо їв. Франка і инших. 1887 1895.-Львів, 1908.-С. 197.

  39. Драгоманов М. - Павлику М. 26. II. 1891. // Переписка Михайла Драгоманова з Михайлом Павликом. - Т. VI. - С. 113.

  40. Драгоманов М. - Пыпину А.Н. 15.03.1892.-Драгоманов М. Письма к А.Н. Пыпину // Отдел рукописей и редкой книги РНБ им. М.Е.Салтыкова- Щедрина. - Ф. 621. - № 627 (323). - С.2.

  41. Драгоманов М. - Трильовському К. 15.03.1891.//ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. - Оп. 2. - Спр. 64. - С. 12.

  42. Переписка М. Драгоманова з М. Павликом. - Чернівці, 1911. - Т. VI. - С. 90.

  43. Драгоманов - Лукияновичу. 6 або 7. VI. 1895. // ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. - On. 2. - Од. зб. 58. - С. 9.

  44. Див., напр.: Бачинський Ю. Мої спомини про М. Драгоманова // Вісник Союза Визволення України. - 1915. - № 23-24. - С. 11 -14.

  45. Драгоманов М. - Бачинському Ю. 28. 07. 1894. // Бачинський Ю. Моя переписка з Михайлом Драгомановим (Додаток до України irredent' и). - Львів, 1900.-С. 15.

  46. Драгоманов М. Листа до 1в. Франка і инших. 1887 - 1895. - Львів, 1908. - С. 186.

  47. Драгоманов М. Відповідь// Літературно-публіцистичні праці. - Т. 2. - С. 441.

  48. Ріпецький С. Драгоманів - наш//Вільна Україна. - Детройт, 1960. - Рік VII. Ч. 25. - С. 13; Шаповал М. Михайло Драгоманов, як ідеолог нової України // Вибрані твори. - С. 43.

  49. Чикаленко Є. Спогади (1861 - 1907). - Львів, 1925. - Частина II. - С.43.

  50. Драгоманов М. - Кулішу П. // Інститут Рукописів ЦНБ ім. В. Вернадського. Ф. 1. - Спр. 29638. - Арк. 4 зв.

  51. Листування І. Франка і М. Драгоманова // Матеріяли до культурної й громадської історії Західної України. - Київ, 1928. - С. 384.

  52. Драгоманов М. Де тонко, там рветься//Народ. - 1893.-№ 9. - С. 12.

  53. Драгоманов - Дикареву. 5. V. 1892. // ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. - Оп. 2. -Спр. 55.-С. 16-17.

  54. Драгоманов М. - Кулішу П. // І. Р. ЦНБ ім. Вернадського. - Ф. 1. - Спр. 29640.-С. 1.

  55. Драгоманов М. - Дикареву. 5. V. 1892. // ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. - Оп. 2.-Од. зб. 55.-С. 15-16.

  56. Драгоманов М. - Кулішу П. // І.Р. ЦНБ. ім. Вернадського. - Ф. 1. - Спр. 29639. -С. 6.

  57. Драгоманов М. - Лукияновичу. 6 або 7. VI. 1895. // ЦДІА України у Львові. - Ф. 663. - Оп. 2. - Спр. 58. - Арк. 9 зв.

  58. Драгоманов М. - Павлику М. 20. III./1.IV. 1890. // Переписка Михайла Драгоманова з Михайлом Павликом. - Т. VI. - С. 29.

  59. Драгоманов М. Пояснення пропонованої ним і М. Ковалевським переміни заголовка "Народа" // Переписка Михайла Драгоманова з Михайлом Павликом.-Т. VII. - С. 250.